slabesti cu otet de mere si mere?

•  
    • 19 mesaje
    8 Apr 2005, 19:50
    6 0
    Am tot auzit de virtutile otetului de mere, insa ma cam indoiesc ca poti scapa de sunculite cu el si, bineinteles, dieta aferenta. Din cate stiu o lingura de otet, una de miere se dizolva intr-un pahar cu apa calda si se bea dimineata, pe nemancate. A slabit cineva cu asa ceva si daca da, fara efecte secundare?
  •  
    • 573 mesaje
    8 Apr 2005, 23:03
    3 1
    Eu am slabit cu otet de mere acum v`re-un an.E adevarat,eu puneam in salata si...mai luam si cite-un git de otet cind imi aduceam aminte.Slabiseram chiar multisor!!
  •  
    • 144 mesaje
    11 Apr 2005, 15:03
    2 0
    si eu am slabit cu otet de mere, in fiecare dimineata beam un pahar cu o lingura de otet. Nu cred ca mai e nevoie sa pui miere pt ca oricum are miere in el, cel putin asa scrie pe al meu. Acum il folosesc doar la salatae si mancaruri. Dar acum vreo 3 4 ani am slabit destul de bine.
    Iti doresc bafta
  •  
    • 410 mesaje
    11 Apr 2005, 17:30
    5 0
    spuneti ca ati slabit bine...dar cat si in cat timp???????????
  •  
    • 573 mesaje
    11 Apr 2005, 19:04
    0 4
    Eu una nu mai tin minte.
    Da,otetul de mere,are miere.Eu mi-l fac singura,si-n casa folosesc.Nu cumpar decit toamna pt.muraturi.Este minunat!Se slabeste bine (si repede)cu el.Plus dieta.
  •  
    • 8 mesaje
    12 Apr 2005, 15:37
    3 0
    Eu iau Concentrat de otet de mere cu vit. E si C produs de Harmony Line - cutia contine 30 de capsule si costa 150.000 lei. Cu regimul disociat si o capsula pe zi, am slabit 4 kg in 3 saptamani. In pliantul de prezentare scrie ca o capsula contine echivalentul a 3 linguri mari(de supa)de otet de mere alimentar.Exista si cutii cu 100 de capsule la vreo 350.000 lei.
  •  
    • 19 mesaje
    12 Apr 2005, 15:50
    5 0
    Trebuie luat musai dimineata si doar cu apa calda? Cat timp se face o cura?
  •  
    • 144 mesaje
    12 Apr 2005, 22:16
    1 2
    nu se slabeste foarte repede dar ajuta foarte mult.Eu nu il luam cu apa calda.
  •  
    • 52 mesaje
    13 Apr 2005, 21:20
    2 0
    http://www.naturaplant.ro/listaproduse.php?cautare=searchtext&textbox=concentrat+de+otet+de+mere
  •  
    • 52 mesaje
    13 Apr 2005, 21:22
    0 0
    Pentru mai multe informatii www.naturaplant.ro
  •  
    • 5 mesaje
    27 Ian 2010, 10:06
    40 2
    eu am slabit acum un an cam 26 de kg in trei luni pe baza otetului de mere cu miere de albine,beam cam 3 paharele de 50 gr de trei p zii.....
    bn si cu reteta in vigoare......
  •  
    • 290 mesaje
    27 Ian 2010, 11:34
    5 2
    ok sa zicem ca slabeste dar inima cum reactioneaza sa bei efectiv otet?
  •  
    • 376 mesaje
    27 Ian 2010, 12:11
    1 0
    eu mi-am stricat stomacu' ... ma rog, nu stricat, dar ma durea ... asa ca am mai rarit-o. doar in salate..
  •  
    • 2791 mesaje
    27 Ian 2010, 18:02
    5 3
    va faceti organismul varza la modul constient

mancare sanatoasa+sport, asta slabeste
  •  
    • 290 mesaje
    27 Ian 2010, 18:22
    5 0
    pai asa ma gandeam si eu ca nu e sanatos sa bei pur si simplu otet...iti sta inima...faci ulcer la stomac cine stie ce alte complicatii....ca asa beau acid sulfuric direct si stiti cum se duc grasimile ...ma duc si eu de tot ,o sa fiu sub forma de praf...
  •  
    • 152 mesaje
    28 Ian 2010, 09:06
    4 0
    Depinde de toleranta fiecarei persoane, NU este recomandat celor cu ulcer, altfel este un bun ajuvant in diferite afectiuni, personal il consum, tocmai am terminat o cura de vreo 2-3 saptamani, nu mai mult intrucat creeaza aciditate. Este si un bun energizant.

Diferenta dintre otetul alimentar si cel de mere il reprezinta acidul pe care il contine, respectiv acid acetic pentru cel alimentar si acidul malic pentru cel de mere... ma refer la cel pregatit in casa cu mere sanatoase si miere, care ii potenteaza proprietatile.
    Cura cu oţetul de mere şi miere – cura după dr. Jarvis. Oţetul se face din suc natural de mere combinat cu miere: fermentat; conţine magneziu, potasiu, calciu, fluor, brom, iod etc. Este un reglator metabolic.
    si un articol: http://www.formula-as.ro/2009/884/nutritie-55/otetul-de-mere-11541
  •  
    • 290 mesaje
    28 Ian 2010, 16:04
    1 0
    as vrea sa stiu si eu cum va faceti voi in casa otet de mere ?care este reteta sau ce pasi sunt necesari pentru a obtine otetul de mere ?
  •  
    • 152 mesaje
    28 Ian 2010, 21:45
    2 0
    Reteta o am de la un apicultor de la care cumpar si otetul de mere (n-am avut rabdare sa astept 2 luni sa fermenteze )

Merele nu trebuie sa fie neaparat ionatane, trebuie sa fie sanatoase, sa contina K si Mg, le apreciem din ochi cam cate kg avem, le spalam, le dam pe rasatoarea mare (sau le zdrobim) si la fiecare kg de mar, punem cativa litri de apa (pana la 5 l apa) de izvor (filtrata, plata); la fiecare litru de apa putem pune intre 150-250 gr. miere de albine.
    Prima etapa de fermentatie va dura 2-3 sapt. Vasul nu trebuie acoperit, trebuie amestecat de 2-3 ori pe zi (fermentatie la aer)
    Dupa prima etapa sucul trebuie separat de ceea ce ramane, se pune intr-un tifon si ce ramane dupa scurgere se arunca.
    La sucul rezultat daca am pus 150 gr. miere, mai punem 50 gr / la 1 l de suc, intra in a doua faza de fermentatie, care dureaza cam 6 sapt; temperatura trebuie sa fie 24"C sau peste (se scurteaza perioada de fermentatie).
    La un moment dat sucul se limpezeste iar deasupra se face ca o gelatina, atunci e gata si se filtreaza printr-un tifon, se pune in sticle inchise ermetic si se pastreaza pana la 2 ani.
    Contine in principal Mg si K, dar si Ca, Fe, Brom, Iod etc (adica oligoelemente).
    Este un bun antireumatic, curata foarte bine rinichii si articulatiile, poate favoriza arderea grasimilor si regleaza colesterolul si acidul uric.
  •  
    • 290 mesaje
    28 Ian 2010, 22:01
    0 0
    aoleuuu cate chestii trebuiesc facute...dar asa daca il cumpar ce are adica ok ii pun astia conservanti dintr-aia sau nu stiu ....oricum multumesc frumos pentru reteta*
  •  
    • 304 mesaje
    28 Ian 2010, 23:30
    2 8
    Aha, dupaia sa mergeti sa va tratati de stomac ok?
    Aa si apropo, daca nu beti o sticla odata nu o sa ajungeti ca Heidi Klum
    Iti dai seama... bei otet de mere,bagi un hamburger ca aperitiv,ai abdomen plat,nu aripioare,nu colacei,picioare subtiri,talie,etc.