Nou loc de munca.

  •  
    • 93 mesaje
    24 Oct 2013, 16:49
    0 0
    Buna fetelor. De curand m-am angajat la un magazin tip hipermarket.Toate bune si frumoase, chiar daca munca ne coplesea uneori, am reusit sa facem fata, datorita faptului ca ne-am inteles foarte bine. Dar am coborat repede cu picioarele pe pamant. Multe dintre colegele mele cu care am avut o relatie destul de buna la inceput,au inceput sa isi arate adevarata fata, in special o tipa....care are tot timpul fraze de genu; "sefu, sefa"..sare de nicaieri...te pomenesti cu ea langa tine...e agasanta si uneori cade in penibilism. Tot sperand ca nu o sa am de-a face cu ea, nah, ca mi-a venit si mie randul.Ieri, i-am spus sa vina langa mine sa nu o vada pe camera ca sta degeaba (eu avand clienti)...s-a facut foc si para..a inceput sa dea din maini..ca ea le stie pe toate..sa se agite ...se uitau si celelalte fete la ea.....trecea pe langa mine in viteza...daca vin langa ea ...pleaca in doi timpi si trei miscari...si facea pe super amabila cu toate celelalte fete....intr-un cuvant..nu o mai suport.Imi vine sa imi dau demisia...pentru ca pe viitor sa nu mai am de -a face ea...sa fiu sigura ca nu am sa o mai vad.Ajutati-ma cu un sfat.Multumesc.
  •  
    • 2807 mesaje
    24 Oct 2013, 18:56
    3 0
    de ce nu-ti vezi tu doar de trebusoara ta, concentrandu-te doar pe ce ai de facut fara s-o mai bagi in seama pe acea colega?

    fa-ti treaba, zambeste si comunica cu cei din jur strict chestii legate de servici fara sa te implici in barfe sau discutii in plus

    fa-te placuta in acel anturaj usurandu-ti astfel viata si in timpul orelor de servici

    oameni de genul colegei sunt peste tot, iti vei schimba de fiecare data locul de munca cand apare cate una din asta?

    urmareste-ti interesul si nu mai pune la suflet
  •  
    • 5609 mesaje
    25 Oct 2013, 03:08
    2 0
    Dana_20 said:Buna fetelor. De curand m-am angajat la un magazin tip hipermarket.Toate bune si frumoase, chiar daca munca ne coplesea uneori, am reusit sa facem fata, datorita faptului ca ne-am inteles foarte bine. Dar am coborat repede cu picioarele pe pamant. Multe dintre colegele mele cu care am avut o relatie destul de buna la inceput,au inceput sa isi arate adevarata fata, in special o tipa....care are tot timpul fraze de genu; "sefu, sefa"..sare de nicaieri...te pomenesti cu ea langa tine...e agasanta si uneori cade in penibilism. Tot sperand ca nu o sa am de-a face cu ea, nah, ca mi-a venit si mie randul.Ieri, i-am spus sa vina langa mine sa nu o vada pe camera ca sta degeaba (eu avand clienti)...s-a facut foc si para..a inceput sa dea din maini..ca ea le stie pe toate..sa se agite ...se uitau si celelalte fete la ea.....trecea pe langa mine in viteza...daca vin langa ea ...pleaca in doi timpi si trei miscari...si facea pe super amabila cu toate celelalte fete....intr-un cuvant..nu o mai suport.Imi vine sa imi dau demisia...pentru ca pe viitor sa nu mai am de -a face ea...sa fiu sigura ca nu am sa o mai vad.Ajutati-ma cu un sfat.Multumesc.

     
    Nu merita sa-ti bati capul cu o proasta!
    De ce sa-ti dai demisia, ca nu-ti place de fata cuiva?
    Maturizeaza-te! Peste tot intalnesti oameni ca astia, ba se poate si mai rau chiar! 
    Eu spun sa o ignori si sa-ti vezi de treaba si munca ta.
    Nu te mai baga sa oferi ajutor fara sa fii intrebata!
    Si ce daca o vad pe ea ca sta cand tu ai treaba?
    Este problema ei sa se justifice de ce nu ajuta, sau de ce se bate de musca in jobul ala!
    Invata sa-ti vezi de munca ta si sa ignori oamenii cu  temperament ca al asteia, ca-ti aduc numai necazuri. Intentia ta a fost una cumsecade, dar se pare ca ea nu a luat-o chiar asa.
    De aceea iti spun, NU te stresa cu prostii, ignora-i!

     


    Acest mesaj a fost editat de către Maricon: 25 Oct 2013, 06:51
  •  
    • 7 mesaje
    17 Dec 2013, 13:28
    0 0
    Dana_20 said:Buna fetelor. De curand m-am angajat la un magazin tip hipermarket.Toate bune si frumoase, chiar daca munca ne coplesea uneori, am reusit sa facem fata, datorita faptului ca ne-am inteles foarte bine. Dar am coborat repede cu picioarele pe pamant. Multe dintre colegele mele cu care am avut o relatie destul de buna la inceput,au inceput sa isi arate adevarata fata, in special o tipa....care are tot timpul fraze de genu; "sefu, sefa"..sare de nicaieri...te pomenesti cu ea langa tine...e agasanta si uneori cade in penibilism. Tot sperand ca nu o sa am de-a face cu ea, nah, ca mi-a venit si mie randul.Ieri, i-am spus sa vina langa mine sa nu o vada pe camera ca sta degeaba (eu avand clienti)...s-a facut foc si para..a inceput sa dea din maini..ca ea le stie pe toate..sa se agite ...se uitau si celelalte fete la ea.....trecea pe langa mine in viteza...daca vin langa ea ...pleaca in doi timpi si trei miscari...si facea pe super amabila cu toate celelalte fete....intr-un cuvant..nu o mai suport.Imi vine sa imi dau demisia...pentru ca pe viitor sa nu mai am de -a face ea...sa fiu sigura ca nu am sa o mai vad.Ajutati-ma cu un sfat.Multumesc.

     
    Dana tu ai un conflict cu o singura persoana. La primul meu job serios, cand aveam 20 de ani, eram mai timid si ma purtam stangaci, iar ceilalti faceau glume pe seama mea si ma luau la misto cu fiecare ocazie.

    Mi s-a mai intamplat asta si in scoala, dar la acel job mi-am dat seama ca am o varsta si ca nu mai e cazul sa ma supar. Am invatat sa tratez conflictele si sa nu ma mai las "lovit" de oricine. In articolul de mai jos poti gasi cateva solutii care se aplica si la problema ta:
    http://liber-angajat.ro/trateaza-conflictele-carcotasul-partea-a-ii-a/

  •  
    • 287 mesaje
    23 Apr 2014, 20:01
    0 0
    Genul asta de mahalagioaice sunt peste tot si intotdeauna incearca sa ii atraga pe toti ceilalti de partea lor, iar ceilalti, de frica sa nu intre ei in colimator se prefac ca ii dau dreptate si te izoleaza. Pentru genul asta trebuie sa faci o plangere de hartuire, nu mai stiu la ce institutie special  creata pentru astfel de cazuri. Era un articol despre hartuirea la locul de munca pe site-ul www.avocatnet.ro. Si eu am plecat de curand de la un loc de munca unde ma hartuia seful meu si bineanteles ca toti colegii se gudurau pe langa el si contribuiau si ei cu marlanii ca sa ii faca pe plac. Pe atunci nu era in vigoare noul Cod, ca altfel as fi facut pasul asta, ca sa se invete minte toti handicapatii astia frustrati. Individul era frustrat ca nu avea viata de familie implinita, in sensul ca il insela nevasta-sa inclusiv cu nasul lui, ca nu avea situatia mea sociala si materiala, ca nu suporta sa auda de binele nimanui. Te inteleg perfect, dar fuga nu e o solutie. Eu am plecat din acel servici si am nimerit in altul, unde am dat peste o mahalagioaica exact ca cea descrisa de tine. De data asta am lasat-o sa evolueze suficient si o voi acuza de hartuire. In acel articol scrie ca inclusiv izolarea pe care o practica prin intrigi si minciuni constituie o hartuire. Multa bafta!