Porcusor de Guineea ! Sfaturi

  •  
    • 2436 mesaje
    30 Sep 2013, 13:24
    0 0
    Schon, multumesc mult pentru sfaturi.

    Eu am crescut cu caini si pisici. Iubesc animalele, dar imi plac de mor cainii. Fratele meu sta la curte si are 2 caini, un maidanez si un ciobanesc...pisici...


    Cu Juniorul am dus lupte nu gluma, discutii peste discutii, negocieri, santaje sentimentale...imi dau seama ca un caine este cu totul altceva, dar lipsa spatiului a fost hotaratoare. Din punctul meu de vedere mi se pare inuman sa tin un caine de talie mare la bloc, intr-un spatiu stramt si sa nu-i acord tipul necesar de scos la plimbare, etc.
  •  
    • 7947 mesaje
    30 Sep 2013, 13:30
    0 0
    Leia sunt complet de acord cu tine ca unui caine ii trebuie spatiu.
    desi de cand am caine tot citesc bloguri/site-uri/forumuri despre caini si mi se pare total contrar pripriei mele logici ce gasesc pe acolo. Mai nou cica locul unui caine e in casa nu in gradina. Deci chiar si daca ai gradina esti incurajat sa tii cainele in casa pe timpul zilei cand esti tu la munca. Am citit zeci de pareri conform carora este inuman sa tii cainele afara. este acceptabil sa fie afara doar cand iesi la plimbare sau te joci cu el. atat.
    Mie mi se pare incredibil ca asta este ceea ce se considera de dorit pentru un caine. Eu ma gandesc ca si cainele ala prefera sa alerge, sa se oace afara, nu sa stea inchis intr-o camera.
    Si ma tot intreb cat este "binele cainelui" si cat e faptul ca oamenii adapteaza "binele cainelui" la ceea ce isi doresc ei?
  •  
    • 2436 mesaje
    30 Sep 2013, 14:45
    0 0
    Schon, prietena mea cea mai buna a avut un caine (i-a murit anul acest) care a fost tinut numai in casa, intr-o garsoniera inca de cand era puiut. Singura data cand acest caine iesea afara, era doar cand pleca cu ea in concediu la mama ei...odata pe an.

    Nu-l scotea la plimbare din cauza unei haite de maidanezi care au atacat cainele cand era pui, de l-a dus la doctor mai mult mort decat viu, si a tras mult de tot cu el sa-l vindece.

    Am avut mereu discutii cu ea pe tema asta, ea era plecata toata ziua, venea seara tarziu...animalul era singur in casa. A iubit cainele asta mai mult decat isi iubesc unele mame copii...era impecabil ingrijit, dar din punctul meu de vedere, faptul ca era limitat ca si spatiu, ca nu avea unde sa alerge...mi se parea inuman.

    Ma uit la cainii fratelui meu...superbi, alearga toata ziua in curte, se joaca,sunt liberi...sunt altfel decat cainii care sunt nevoiti sa iasa cateva ore pe zi la plimbare si atunci tinuti in lesa.



    Acest mesaj a fost editat de către leiahope: 30 Sep 2013, 14:46
  •  
    • 21 mesaje
    13 Feb 2015, 14:29
    0 0
    Buna.Am de o luna purcusori de guineea si as vrea niste sfaturi daca imi puteti spune
  •  
    • 21 mesaje
    13 Feb 2015, 14:37
    0 0
    Am o fata si un baiat el nu e asa fricos dar ea da si nu stiu cum sa fac sa nu mai fie asa
  •  
    • 21 mesaje
    13 Feb 2015, 14:37
    0 0


    Acest mesaj a fost editat de către lisavizental: 13 Feb 2015, 14:37
  •  
    • 21 mesaje
    13 Feb 2015, 14:41
    0 0
    Ce fel de seminte pentru ei imi puteti recomanda ?

    Ce doctor imi recomandati?




    Au voie sa manance cartofi?

  •  
    • 21 mesaje
    13 Feb 2015, 14:46
    0 0
    Am citit celalalte convorbiri si spuneati ca nu e buna varza pentru ei eu le-am dat si nu au patit nimic.
  •  
    • 3765 mesaje
    13 Feb 2015, 16:12
    1 1
    lisavizental said:Ce fel de seminte pentru ei imi puteti recomanda ?

    Ce doctor imi recomandati?




    Au voie sa manance cartofi?

     

    da, prajiti. de la mcdonald

  •  
    • 21 mesaje
    14 Feb 2015, 16:59
    0 1
    Am auzit ca nu trebuie cojile dar el in sine?
  •  
    • 21 mesaje
    21 Feb 2015, 17:11
    0 0
    Cei 2 porcusori ai mei sunt foarte speriosi.Ajutor!!!Ce pot face?
  •  
    • 507 mesaje
    21 Feb 2015, 23:19
    0 0
    nu sunt speriosi cred ca sunt stresati, spatiul in care ii tii e prea mic pentru 2 sau ii tii undeva pe frigider sau undeva unde sunt zgomote , vibratii etc.
  •  
    • 21 mesaje
    3 Mar 2015, 17:00
    0 0
    Am luat o cusca de 100 si stau la mn in camera si chiar e liniste acolo
  •  
    • 21 mesaje
    3 Mar 2015, 17:02
    0 0
    Dar cum sa ii imprietenesc?
  •  
    • 507 mesaje
    3 Mar 2015, 23:45
    0 0
    s-ar putea ca femela sa fie gestanta sau sa fie sterilizata.
  •  
    • 21 mesaje
    4 Mar 2015, 18:05
    0 0
    Ce inseamna srerilizata?
  •  
    • 507 mesaje
    5 Mar 2015, 00:04
    0 0
    adica nu poate face copii, a fost operata sa nu poata avea pui sau are o afectiune care facut imposibila procreerea. In ambele cazuri adica atunci cand e gravida sau cand nu poate ramane gravida, femela respinge masculul.
  •  
    • 21 mesaje
    16 Mar 2015, 09:59
    0 0
    Rita sa cam ingrasat doarme culcata pe burta si cere multa mancatre as vrea sa pun o poza cu ea dar nu sunt acasa si nicinu stiu cum multumesc
  •  
    • 21 mesaje
    16 Mar 2015, 09:59
    0 0
    Rita sa cam ingrasat doarme culcata pe burta si cere multa mancatre as vrea sa pun o poza cu ea dar nu sunt acasa si nicinu stiu cum multumesc
  •  
    • 21 mesaje
    16 Mar 2015, 10:00
    0 0
    Oare e gestanta?