Nu cumparati HP Envy

  •  
    • 7947 mesaje
    10 Sep 2013, 14:03
    0 0
    O sa postez si in romana si in engleza problema pt o mai buna "vizibilitate" la o cautare pe google pt ca nu mi se pare deloc ok ce s-a intamplat asa ca m-am apucat de facut reclama negativa.

    In ianuarie am cumparat un laptop HP Envy Ultrabook 6-1050eb a carui configuratie ni s-a parut foarte interesanta. Intr-o zi pe la jumatate de an dupa ce l-am cumparat am impins usor ecranul (in timp ce lucram la laptop) ca sa se vada mai bine ca batea soarele aiurea. Imedia a aparut o dunga neagra f lunga generata de spargerea placilor de sticla intre care este prin stratul de cristale lichide. Am mers la magazin si ne-au spus ca asta nu e un defect acoperit de garantie ca e vina noastra (acelasi lucru scrie si pe site-ul HP am descoperit mai tarziu). Cica impinsul cu doua degete este "forta excesiva" si ca nu stim noi cum se manipuleaza un laptop. Culmea este ca in ultimul deceniu am tot detinut sau lucrat la munca pe laptopuri si nici unul dintre ele nu a avut problema asta. Mai mult sunt destul de familiara cu tehnologia LCD (firma la care lucrez produce si vinde asa ceva) deci stiu ca nu e normal sa se strice atat de usor. Asa ca sfatul meu ar fi sa evitati cu orice pret marca asta. Si e pacat pentru ca in rest sunt foarte multumiti de performanta. Insa ecranul este clar prost facut. Foarte prost facut.


    Si cateva poze:

    http://img59.imageshack.us/img59/4404/9h1z.jpg

    http://img513.imageshack.us/img513/6227/w1t1.jpg
      

    In January 2013 we bought a HP Envy Ultrabook 6-1050eb Azerty laptop from a shop called Coolblue in Antwerp (Belgium).

    One day (half year after buying it) I was working on the laptop and I pushed slowly the left corner of the screen for better visibility. Immediately a black line appeared on the screen as it can be
    seen in the attached pictures. The damage was permanent and it gets slowly worse with time. When we went back to Coolblue for the warranty they told us the damage on the screen is not covered by the warranty because it’s our fault it is damaged. Apparently changing the inclination of the screen from a laptop is a very dangerous thing that requires special attention and care. Which was never the case in the last decade with all the other laptops we owned. Only with this “special” one. So beware of the way you open you laptop and change the inclination of your screen. Pushing it with two fingers is “excessive force”.

    Needless to say we completely disagree with the way they decided to treat our problem and together with other past problems we had with Coolblue we decided never to use them again. And we also think it is a design flaw of the screen itself that made it brake down so easily. Too bad because for the rest we are really happy with the performance of the laptop.


  •  
    • 9724 mesaje
    10 Sep 2013, 14:50
    0 0
    Aoleu Schon, mie HP-urile nu-mi plac de fel, dar de-acum o sa le fac publicitate negativa si mai abitir. Am avut doua, niciunul nu mi-a schimbat parerea.

    P.S. Fa si tu ordine pe desktop, documentele sa fie bagate in foldere, nu asa peste tot (sorry, deformatie profesionala )
  •  
    • 7947 mesaje
    10 Sep 2013, 14:56
    0 0
    Samoa e al omului. Unealta muncii lui. Cea care ne aduce o paine de bagat in gura
    Iar omul meu este definitia dezordinei. Si nu numai pe desktop Si nu o spun eu. O spune el oricui se plange ca are sot sau copil dezordonat. Cica nimeni nu e mai rau ca el

    PS: scrisei postul la pers I sg ca era mai usor decat sa spun ca scriu in numele sotului. Dar asta fac de fapt. Desi daca stau sa ma gandesc mai bine am si eu 1% din compania lui deci e si 1% laptopul meu
  •  
    • 9724 mesaje
    10 Sep 2013, 15:01
    0 0
    Glumeam Dar zau ca de cate ori mi se aduce un calculator cu documente peste tot, intreb clientul "iti bag si hatoagele in foldere, sa arate frumos si ordonat? Gratis!"
  •  
    • 7947 mesaje
    10 Sep 2013, 15:06
    1 0
    samoa said:Glumeam Dar zau ca de cate ori mi se aduce un calculator cu documente peste tot, intreb clientul "iti bag si hatoagele in foldere, sa arate frumos si ordonat? Gratis!"

     
    Sstai linistita ca nu e cu suparare. El iti va explica cum ca are ordine in dezordine si asa stie el cel mai bine unde ii sunt lucrurile
     Sa iti povesteasca cum a fost cand i-au anuntat ca vine CEO-ul de la client (care e unul dintre cei mai mari producatori de metale pretioase din lume) in vizita prin birouri si ca toata lumea tre sa faca curat. A desartat la gramada tot ce era pe birou intr-o cutie si le-a incuiat in vestiar iar la sf zilei le-a desartat cu cutia inapoi pe birou Si uite asa a facut curat....
     

  •  
    • 9724 mesaje
    10 Sep 2013, 15:16
    0 0
    ''A desartat la gramada tot ce era pe birou intr-o cutie si le-a incuiat in vestiar iar la sf zilei le-a desartat cu cutia inapoi pe birou happy Si uite asa a facut curat....''

    )
  •  
    • 687 mesaje
    11 Sep 2013, 10:41
    0 0
    Urata imagine a laptopului. Dar am si eu o problema, ca tot veni vorba de probleme si sa nu mai deschid alt topic. Am un Asus, merge super ok, dar am o mica problema cu filmele. Am un film in laptop, cand sa ii dau drumul, mergea in reluare filmul, si am incercat in toate playerele posibile, nu a mers, mergea in slow motion. Nu pot sa ii dau update pt ca nu am windows original( win 7). In cazul asta ce ii pot face? In windows media player subtitrarea nu pot sa o vad.Deci ce e de facut in afara de update-uri care nu le pot face
  •  
    • 272 mesaje
    11 Sep 2013, 13:35
    0 0
    Poky said:Urata imagine a laptopului. Dar am si eu o problema, ca tot veni vorba de probleme si sa nu mai deschid alt topic. Am un Asus, merge super ok, dar am o mica problema cu filmele. Am un film in laptop, cand sa ii dau drumul, mergea in reluare filmul, si am incercat in toate playerele posibile, nu a mers, mergea in slow motion. Nu pot sa ii dau update pt ca nu am windows original( win 7). In cazul asta ce ii pot face? In windows media player subtitrarea nu pot sa o vad.Deci ce e de facut in afara de update-uri care nu le pot face

     

    Daca filmul e high definition, format 1080p sau chiar 720p, laptopul poate ca nu are resursele necesare de a-l reda cursiv indiferent de player-ul folosit.

    Multe laptopuri, inclusiv ASUS, vin fara placa video dedicata, ci doar un chip integrat, si procesorul este "sugrumat". toata sarcina redarii cade pe el. Unde mai pui ca procesorul nu e livrat la o frecventa mare in variantele lui mobile.

    Solutia ar fi sa gasesti o varianta a filmului de o calitate audio.video scazuta, gen *.avi, care sa permita redarea cursiva.

     

    Update-ul sistemului de operare nu are legatura cu redarea audio/video cursiva, ci acopera gaurile de securitate.

     

  •  
    • 8217 mesaje
    11 Sep 2013, 15:03
    0 0
    Schon, urata poveste. Chiar merita reclama asta.
  •  
    • 687 mesaje
    12 Sep 2013, 09:12
    0 0
    romario1 said:
    Poky said:Urata imagine a laptopului. Dar am si eu o problema, ca tot veni vorba de probleme si sa nu mai deschid alt topic. Am un Asus, merge super ok, dar am o mica problema cu filmele. Am un film in laptop, cand sa ii dau drumul, mergea in reluare filmul, si am incercat in toate playerele posibile, nu a mers, mergea in slow motion. Nu pot sa ii dau update pt ca nu am windows original( win 7). In cazul asta ce ii pot face? In windows media player subtitrarea nu pot sa o vad.Deci ce e de facut in afara de update-uri care nu le pot face

     

    Daca filmul e high definition, format 1080p sau chiar 720p, laptopul poate ca nu are resursele necesare de a-l reda cursiv indiferent de player-ul folosit.

    Multe laptopuri, inclusiv ASUS, vin fara placa video dedicata, ci doar un chip integrat, si procesorul este "sugrumat". toata sarcina redarii cade pe el. Unde mai pui ca procesorul nu e livrat la o frecventa mare in variantele lui mobile.

    Solutia ar fi sa gasesti o varianta a filmului de o calitate audio.video scazuta, gen *.avi, care sa permita redarea cursiva.

     

    Update-ul sistemului de operare nu are legatura cu redarea audio/video cursiva, ci acopera gaurile de securitate.

     

    La asta chiar nu m-am gandit. O sa incerc si varianta asta. Multumesc pt sfat! 

     

  •  
    • 1352 mesaje
    14 Sep 2013, 08:53
    0 0
    Cand l-ai impins, ai pus degetele pe ercan sau pe margine?
  •  
    • 7947 mesaje
    14 Sep 2013, 10:33
    0 0
    Pe margine.
  •  
    • 44 mesaje
    10 Mar 2014, 12:05
    0 0
    Hp este o firma care produce imprimante  si nu cred ca celelalte produse in care s-a specializat recent sunt comparabile cu  alte firme mari specializate in fabricare de laptopuri .