Sunt inchisa la piele si urasc asta!

  •  
    • 25 mesaje
    31 Aug 2013, 16:38
    10 1
    Blabla
    Acest mesaj a fost editat de către Marya_eu: 24 Iun 2020, 14:13
  •  
    • 612 mesaje
    31 Aug 2013, 18:35
    3 0
    Fiecare suntem frumosi in felul nostru! Mie imi place cum arata piele mai inchisa la culoare, chiar mi-ar fi placut sa am pielea mai inchisa la culoare. Nu ar trebui sa gandesti atat de pesimist, ci incearca sa.ti mai cauti de lucru pentru ca sincer, nu cred ca din cauza culorii tale. Doar ai rabdare, toate la timpul lor. Dumnezeu ne.a dat viata sa ne bucuram de ea!
    Acest mesaj a fost editat de către Bubu3: 31 Aug 2013, 18:38
  •  
    • 25 mesaje
    31 Aug 2013, 19:25
    2 0
    ...........
    Acest mesaj a fost editat de către Marya_eu: 24 Iun 2020, 14:14
  •  
    • 612 mesaje
    31 Aug 2013, 19:33
    4 0
    eu zic sa mai incerci totusi sa-ti gasesi ceva de lucru...nu te gandi ca este imposibil acest lucru si nu te mai gandi la culoarea pielii tale ca fiind problema;pentru ca nu este,chiar nu este!De ex:schimba atitudinea,fi mai optimista,mai vesela!
    Asculta-ma,incearca sa fi mai optimista,lasa necazurile si lucrurile neplacute in spate,nu te mai gandi la ele....fiecare dintre noi am trecut prin experiente neplacute,dar cel mai important este sa nu ne lasam doborati si sa mergem inainte!
    Maine va fi o noua zi!!
    Si mai ales ,ai un copil si pentru el trebuie sa lupti in continuare,ca saracul nu are nici o vina.
  •  
    • 25 mesaje
    31 Aug 2013, 19:41
    1 0
    ....
    Acest mesaj a fost editat de către Marya_eu: 24 Iun 2020, 14:14
  •  
    • 612 mesaje
    31 Aug 2013, 19:49
    4 0
    Marya_eu said:Ca sa vedeti minune... Dumnezeu stia ca eu am suferit de mic copil din caza ca sunt mai neagra la piele, si mi-a dat un baietel blond cu ochisorii albastrii-verzui... Asta ma amuza uneori... bineanteles ca si tatal lui era tot blond! Dar putea sa fie inchis la piele cum sunt eu... ca trasaturile fetei, sunt toate ale mele... este cu buzele groase, cu nasucul mic si cu ochii mari... numai culoarea pielii, a parului, a ochilor si faptul ca este baiat... in rest, seamana leit cu mine...! Dar, cu toate astea, eu tot ma urasc si va spun asta, deoarece am 32 de ani... o varsta la care numai visez si stau si astept o viata noua precum mortul colacul... si? NIMIC! Totul este relativ la fel... nimic nu s-a schimbat in viata mea!

    Sa-ti traiasca!Eu iti zic ca multe pleaca de la tine ca persoana,trebuie sa ne acceptam asa cum suntem ...toti avem probleme,diverse lucuri care nu ne plac la noi,dar pe care trebuie sa stim sa le mascam!Nu trebuie sa te urasti,ci sa te iubesti penru ceea ce ai,ceea ce ti-a dat dumnezeu.

    Si incearca sa te reorientezi spre altceva,ceva la care te pricepi si-ti place,nu neaparat spre domeniul facultatii terminate.Multe persoane termina o facultate/2 fac si nu profeseaza niciodata in acest domeniu,deci...lupta in continuare!

  •  
    • 25 mesaje
    31 Aug 2013, 20:01
    0 0
    ...
    Acest mesaj a fost editat de către Marya_eu: 24 Iun 2020, 14:15
  •  
    • 612 mesaje
    31 Aug 2013, 20:05
    3 1
    nu mai gandi asa....macar incearca.Inteleg ca este greu si mie,personal imi este greu cate o data,ca oricui!
    Asistent medical este o meserie foarte frumoasa....
  •  
    • 25 mesaje
    31 Aug 2013, 20:11
    1 0
    ......
    Acest mesaj a fost editat de către Marya_eu: 24 Iun 2020, 14:15
  •  
    • 612 mesaje
    31 Aug 2013, 20:17
    2 0
    Si asta cu locurile de munca depinde si din ce oras esti...de forta de munca de acolo sau posibilitatile de angajare!Sa te ajute Dumnezeu in tot ceea ce-ti propui si sa treci peste acest complex al tau!
  •  
    • 25 mesaje
    31 Aug 2013, 20:24
    2 0
    ....
    Acest mesaj a fost editat de către Marya_eu: 24 Iun 2020, 14:16
  •  
    • 1038 mesaje
    31 Aug 2013, 22:34
    3 0
    Maria, nu cred ca la tine adevarata problema rezida in culoarea pielii.
    Eu spre exemplu, sunt alba ca branza si tare mi-ar fi placut si mie sa fiu un pic mai creola din urmatoarele motive:
    - vara, pana sa apuc sa ma bronzez la mare sau la piscina, apuc sa ma bronzez neuniform, capatand un bronz tip tractorist in prima faza
    - la mare la fel, ma bronzez cat de cat uniform, dar cum zona pectorarilor nu vreau neam sa mi-o expun in public, ma aleg cu acele "indicatoare" din cauza sutienului
    Si desi uneori ma deranjeaza din punct de vedere estetic aceste lucruri, trec destul de usor peste. La solar nu ma duc, autobronzante nu folosesc deoarece acestea provoaca afectiuni ale pielii. Tu din start nu te confrunti cu astfel de probleme

    Adevarata ta problema dupa cum si afirmi, este ura de sine, iar aceasta, consider eu, este una dintre cele mai distructive stari, atat pentru psihic, cat si pentru fizic.

    Acum nu stiu, poate acest articol te-ar ajuta in vreun fel:  http://artafeminina.ro/ce-te-impiedica-sa-te-iubesti-subcapitol-indragosteste-te-de-tine/

    Deasemea, internetul este plin de articole si dezbateri pe aceasta tema si pe gandirea pozitiva.
    Ai nevoie si de-o perioada de introspectie. Fa-ti timp macar 15 minute pe zi, sa citesti ceva frumos si care sa te ajute in cautarea de sine. Efectele pozitive ar incepe sa se vada cam in 3 luni. Lucrul cu sinele nu e usor, insa greutatile, temerile, obstacolele in general nu fac decat sa contribuie slefuirea noastra
  •  
    • 3816 mesaje
    1 Sep 2013, 00:01
    3 0
    Zic si io, nu dau cu parul, nu poti sa iti schimbi numele de familie in unul exotic, si sa zici ca tata e din Jamaica?

    Ca la orice interviu, daca iti vede un nume de familie gen Marley sau Proseco sigur te intreba de ce ai numele asa.

      Zau, e doar o idee
  •  
    • 25 mesaje
    1 Sep 2013, 08:08
    1 0
    ...
    Acest mesaj a fost editat de către Marya_eu: 24 Iun 2020, 14:16
  •  
    • 114 mesaje
    1 Sep 2013, 08:49
    1 0
    si prietenul meu e mai negru si eu ma chinui sa ajung asa cu solar si stand la soare... nu lasa lumea sa te influenteze... tu esti frumoasa asa cum esti! Lasa prejudecatile altora in urma... Daca esti sigura pe tine, vei reusii! Ai un copil, un viitor in fata... Daca nu vrei sa o faci pentru tine, fa`o pentru el... Revino`ti! Crezi ca daca te spanzuri, rezolvi ceva? Ce? Societatea noastra nu are nevoie de nimeni, de aceea ar trebuii sa ne omoram cu totii? Asta e Romania noastra draga... nu avem ce face... obisnuieste`te cu ideea si mai cauta un loc de munca... Nu are nimeni nimic cu tine, pentru ca esti mai creola... stai linistita
  •  
    • 8217 mesaje
    1 Sep 2013, 16:03
    1 0
    La 32 de ani sa fii atat de nesigura...
    Tu stii ca e criza, ca sunt persoane mai palide care nu au de lucru? Ce iti gasesti scuza in culoarea pielii?
    Aiurea, eu cunosc persoane mai brunetele care au reusit in viata, tocmai pt ca nu si-au plans de mila si nu au aruncat vina pe posibilele prejudecati a celor din jur.

    Ia da-ti doua palme si revino-ti! Ai un copil de crescut, nu esti adolescenta cu fitze.
  •  
    • 25 mesaje
    1 Sep 2013, 18:52
    0 0
    ...
    Acest mesaj a fost editat de către Marya_eu: 24 Iun 2020, 14:17
  •  
    • 8217 mesaje
    1 Sep 2013, 19:15
    3 0
    Cum sa-ti fie rusine ca ti-ai expus problema?

    Ar trebui sa-ti fie rusine ca te gandesti la sinucidere cand ai toata viata inainte, ca te lasi purtata de propriile prejudecati.
    Dar asta se repara, trebuie numai sa vrei.
    Atata timp cat tu nu te placi, de ce-ar face-o altii?

    Trezireaaa! Stiu ca nu e usor, dar renunta pas cu pas la gandirea asta si cauta sa te faci placuta, sa te cunosti mai bine si sa savurezi viata.
  •  
    • 25 mesaje
    1 Sep 2013, 21:44
    0 0
    Mda...
  •  
    • 1252 mesaje
    1 Sep 2013, 23:18
    2 0
    Ei da!
    Cate cunostinte am inchise la ten..oho Numai femei care arata al naibii de bine si de sexi.
     Eu una am impresia ca nu pot concura cu o femeie mai inchisa la ten in ceea ce privieste o femeie provocatoare. Daca stii cum sa-ti  pui in valoare calitatile atat exterioare cat si interioare, te asigur draga mea ca multe femei albe ca "branza" vor fi invidioase pe tine ! 
    Noi oricum am fi, nu suntem multumite. Ba prea albe,ba prea negre..ba nu e ok parul cret,ba nu e ok lins..etc.
    Problema ta e ca te simti complexata si inferioara din cauza asta,si probabil pui vina esecurilor din viata pe tema asta. Rau faci ! Compara-te cu alte femei si pune-ti in evidenta ce spuneam mai sus. SI lasa naibii gandurile rele, ai un copil de crescut si o viata lunga inainte care se va intoarce in favoarea ta exact cand te astepti mai putin  !