Seful meu se casatoreste cu o colega!

  •  
    • 2 mesaje
    10 Iul 2013, 19:32
    0 0
    Seful meu se va casatori in scurt timp cu o colega, egala cu mine ca si functie. Problema este ca toti in acea firma, de la manipulant marfuri pana la director regional, suntem angajatii unui director mare din China. Nu este egalitate in firma. Colega pleaca la ce ora vrea, vine la ce ora vrea (de multe ori dispare in timpul programului care o ora sau mai mult), se amesteca in treburile altor departamente (cu toate ca nu o priveste) iar atitudinea ei este una de "sefa". Stie ca oricine ar incerca sa spuna ceva, ea nu va pati nimic sau ca seful nu va da importanta plangerilor noastre. Este o situatie deranjanta si stresanta pentru toti ceilalti din firma. Vedem toti ca situatie nu este ok....ma gandesc serios sa imi schimb locul de munca, cu toate ca am o functie acolo si chiar imi place ceea ce fac...
    Situatia asta dureaza deja de ceva ani, timp in care nimic nu s-a schimbat in atitudinea ei. Atunci cand m-am angajat, eu eram subalterna ei. Acum am ajuns intr-o functie egala cu ea, dar inca are dificultati sa accepte acest lucru. Tot ceea ce tine de financiar si contabilitate este raspunderea mea, iar cei din China vad si apreciaza munca depusa de mine. Vad ca eu vin dimineata si mai plec seara la 19:00 (si nu la ora 15:30 - 16:00, cu toate ca programul nostru de munca este pana la ora 17:30).
    Incepe sa ma deranjeze foarte mult situatia. Pana acum nu m-am bagat si nu am zis nimic, dar simt ca de la o vreme depaseste limita....In fiecare zi vin acasa din ce in ce mai nervoasa din cauza atitudinii ei....
    Voi v-ati confruntat la serviciu cu o astfel de situatie? Cum ati procedat sau cum ati proceda?
  •  
    • 142 mesaje
    10 Iul 2013, 22:09
    0 0
    Daca acum are asemenea atitudine dupa ce iese de la Starea Civila sa te tii!!! Nu ai ce sa faci, ori inghiti si faci pe fraiera ori ii spui si-ti cauti serviciu. nu ai varianta ajutatoare....iar daca ea asa crede ca e bine sa se comporte nu o vei dezobisnui mai ales cand va fii doamna Protopopescu....Bun simt este greu de gasit astazi asa ca inarmeaza-te cu rabdare si ....tutun!
  •  
    • 11561 mesaje
    11 Iul 2013, 15:00
    1 0
    RodicaRodi said:Daca acum are asemenea atitudine dupa ce iese de la Starea Civila sa te tii!!! Nu ai ce sa faci, ori inghiti si faci pe fraiera ori ii spui si-ti cauti serviciu. nu ai varianta ajutatoare....iar daca ea asa crede ca e bine sa se comporte nu o vei dezobisnui mai ales cand va fii doamna Protopopescu....Bun simt este greu de gasit astazi asa ca inarmeaza-te cu rabdare si ....tutun!

     

    Este  oarecum  tipic  pentru  "  maimutele  "  din  Romania  care  odata  cuplate  legal  sau  nu  cu  "regele  junglei " ,  au  impresia  ca  pot  fi  leoaice , uitand  ca  de  fapt  doar  decojesc  o  banana .

  •  
    • 142 mesaje
    11 Iul 2013, 16:32
    0 0
    Ai dreptate insa regele daca vede ca decojeste artistic banana si mai canta si la nai, atunci restul nici nu mai conteaza pentru el, iar noi ajungem sa facem temenele in fata prostilor si sa obosim luptandu-ne cu morile de vant...in lipsa vantului.
    Acest mesaj a fost editat de către RodicaRodi: 11 Iul 2013, 16:39
  •  
    • 5144 mesaje
    11 Iul 2013, 18:55
    0 0
    daca nu sunt in stare sa-mi spun la fel de metaforic parerea, imi dati voi sa ma bag in seama?
    situatia e una specifica si deloc necunoscuta pt Romanica. avantajul in cazul de fata e ca sefutul nu e el al mai mare dintre mari, ci mai sunt si cei din China. poate faceti o scrisorica, semnata de mai multi colegi afectati de ifosele cucoanei si o trimiteti chinezilor. cand e numai unul, poate fi frecat apoi de sef si puse bete in roate, dar daca e colectivitatea, nu prea are ce face. daca patronii au mintea deschisa, nu vor accepta ceea ce se petrece in firma.
    analizati si varianta asta. voi stiti mai bine ce fel de oameni va conduc si daca asta ar fi o rezolvare.
    daca barbatul cucoanei ar fi fost el patronul, as fi spus ca imi pare rau pt tine, dar ori inghiti, ori cauti alt serviciu; dar asa mai ai o speranta.
  •  
    • 9728 mesaje
    11 Iul 2013, 21:24
    1 0
    irina2626 said: iar cei din China vad si apreciaza munca depusa de mine. Vad ca eu vin dimineata si mai plec seara la 19:00 (si nu la ora 15:30 - 16:00, cu toate ca programul nostru de munca este pana la ora 17:30).


    Si tu pe de o parte esti cam fraiera. 
    Inteleg ca ai raspundere in financiar si contabilitate, dar chiar nu poti sa iti termini treburile pana la 17.30?!
    Mie mi se pare un narav aiurea  plus ca tu nu ai casa, masa, treburi diverse de facut?
    Sa stii ca nu iti ridica nimeni statuie, cu toate aprecierile bosilor mari din China  





     

    Acest mesaj a fost editat de către cafe_au_lait: 11 Iul 2013, 21:25
  •  
    • 2 mesaje
    11 Iul 2013, 23:27
    0 0
    De cele mai multe ori nu termin pana la 17:30....hartiile si rapoarte financiare in firma asta nu se termina niciodata....Am casa si masa si o gramada de alte treburi de facut, dar asta prezinta interes doar pentru mine... stiu ca nu iti face nimeni statuie pentru eforturile pe care le faci . Ideea este ca mie imi place foarte mult ceea ce fac, dar mi se pare ...nedrept (daca pot sa spun asa) ca activitatea imi este afectata de o situatie pe care eu o cataloghez ca fiind o lipsa totala de respect. Nu cred ca o sa ajung pana intr-acolo incat sa imi dau demisia prea curand (nici nu ii dau satisfactia asta )....vroiam sa aflu si parerile voastre despre o astfel de situatie si va multumsc pentru raspunsuri
  •  
    • 8 mesaje
    17 Iul 2013, 22:14
    0 0
    In niciun caz sa nu renunti la locul de munca ! Este pana la urma un efort pe care l-ai depus pentru aceasta companie si nu e corect ca din cauza..uneia sa renunti.
  •  
    • 270 mesaje
    4 Sep 2013, 15:39
    2 0
    irina2626 said:Seful meu se va casatori in scurt timp cu o colega, egala cu mine ca si functie. Problema este ca toti in acea firma, de la mani****nt marfuri pana la director regional, suntem angajatii unui director mare din China. Nu este egalitate in firma. Colega pleaca la ce ora vrea, vine la ce ora vrea (de multe ori dispare in timpul programului care o ora sau mai mult), se amesteca in treburile altor departamente (cu toate ca nu o priveste) iar atitudinea ei este una de "sefa". Stie ca oricine ar incerca sa spuna ceva, ea nu va pati nimic sau ca seful nu va da importanta plangerilor noastre. Este o situatie deranjanta si stresanta pentru toti ceilalti din firma. Vedem toti ca situatie nu este ok....ma gandesc serios sa imi schimb locul de munca, cu toate ca am o functie acolo si chiar imi place ceea ce fac...
    Situatia asta dureaza deja de ceva ani, timp in care nimic nu s-a schimbat in atitudinea ei. Atunci cand m-am angajat, eu eram subalterna ei. Acum am ajuns intr-o functie egala cu ea, dar inca are dificultati sa accepte acest lucru. Tot ceea ce tine de financiar si contabilitate este raspunderea mea, iar cei din China vad si apreciaza munca depusa de mine. Vad ca eu vin dimineata si mai plec seara la 19:00 (si nu la ora 15:30 - 16:00, cu toate ca programul nostru de munca este pana la ora 17:30).
    Incepe sa ma deranjeze foarte mult situatia. Pana acum nu m-am bagat si nu am zis nimic, dar simt ca de la o vreme depaseste limita....In fiecare zi vin acasa din ce in ce mai nervoasa din cauza atitudinii ei....
    Voi v-ati confruntat la serviciu cu o astfel de situatie? Cum ati procedat sau cum ati proceda?

     
    Din start am gasit o greseala.  "cei din China vad si apreciaza munca depusa de mine. Vad ca eu vin dimineata si mai plec seara la 19:00 (si nu la ora 15:30 - 16:00, cu toate ca programul nostru de munca este pana la ora 17:30)."

    Vino la servici cand incepe programul oficial si pleaca cand se termina programul oficial. Orice minut in plus stat acolo e timp pierdut din viata. Acuma daca i-ai invatat asa, nu aplica regula asta brusc, ca se sperie, dar stai peste program din ce in ce mai putin pana ajungi la programul oficial de lucru.

    Celor din China nu le pasa de tine, iar daca situatia e sa fie proasta, este oricum, chit ca stai peste program sau nu stai. Grow up!

    In plus, daca a devenit grotesc acel servici, eu iti sugerez cu pasi marunti sa iti cauti altul.

    Vad ca unii iti sugereaza sa faci revolutie. Eu zic sa stai in banca ta ca nu reusesti nimic decat pe cont propriu. Nimeni dintre colegii tai nu se va alia cu tine impotriva sefului, iar pe chinezi ii doare in fund de tine. Atata timp cat merge treaba si cat seful tau e omul lor de incredere tu nu reprezinti nimic pentru ei, scuze ca te-am trezit din vis.

    In orice caz, sa nu iti dai demisia pana nu stii sigur ca ai gasit altceva. Eu asa am facut si acum imi e un pic mai bine, sa-i multumesc lui bunul Dumnezeu. Stateam acolo sa ma frece la cap o taranca proasta. Iar daca ai bucurie la sefu, uita-l!!

    irina2626 said:De cele mai multe ori nu termin pana la 17:30....hartiile si rapoarte financiare in firma asta nu se termina niciodata....Am casa si masa si o gramada de alte treburi de facut, dar asta prezinta interes doar pentru mine... stiu ca nu iti face nimeni statuie pentru eforturile pe care le faci . Ideea este ca mie imi place foarte mult ceea ce fac, dar mi se pare ...nedrept (daca pot sa spun asa) ca activitatea imi este afectata de o situatie pe care eu o cataloghez ca fiind o lipsa totala de respect. Nu cred ca o sa ajung pana intr-acolo incat sa imi dau demisia prea curand (nici nu ii dau satisfactia asta )....vroiam sa aflu si parerile voastre despre o astfel de situatie si va multumsc pentru raspunsuri

     
    pai sa nu-ti mai placa ceea ce faci... asta-i semn GRAV de plictiseala. Get a life!  

    Respect?! You gotta be kidding, right?


    Acest mesaj a fost editat de către jlvera: 4 Sep 2013, 15:42
  •  
    • 270 mesaje
    4 Sep 2013, 18:10
    0 0
    daianna000 said:In niciun caz sa nu renunti la locul de munca ! Este pana la urma un efort pe care l-ai depus pentru aceasta companie si nu e corect ca din cauza..uneia sa renunti.

     
    da-o dreaq de companie. suntem toti niste sclavi, crezi ca asta conteaza? compania?! problema e ca e foarte greu de gasit un servici cat de cat in ziua de azi...  

  •  
    • 270 mesaje
    4 Sep 2013, 18:14
    0 0
    irina2626 said:De cele mai multe ori nu termin pana la 17:30....hartiile si rapoarte financiare in firma asta nu se termina niciodata....Am casa si masa si o gramada de alte treburi de facut, dar asta prezinta interes doar pentru mine... stiu ca nu iti face nimeni statuie pentru eforturile pe care le faci . Ideea este ca mie imi place foarte mult ceea ce fac, dar mi se pare ...nedrept (daca pot sa spun asa) ca activitatea imi este afectata de o situatie pe care eu o cataloghez ca fiind o lipsa totala de respect. Nu cred ca o sa ajung pana intr-acolo incat sa imi dau demisia prea curand (nici nu ii dau satisfactia asta )....vroiam sa aflu si parerile voastre despre o astfel de situatie si va multumsc pentru raspunsuri

     
    stai asea ca n-am citit-o p-aia cu satisfactia. cui sa ii dai satisfactie? tipei? deci eu miros ca tu ai avut ceva pentru seful tau si aia ti l-a suflat. ghinion! acuma daca e numai asta, da-l in doamne iarta-ma si lasa-l fericit. Daca e numai asta. daca efectiv jobul ala e greu si trebuie sa stai peste program, asta-i alta treaba. Nu amesteca afacerile cu placerea. Eu nu am plecat de la celalalt job din cauze amoroase, ci din cauze obiective. Devenise un calvar jobul in sine. 


    da nu asa: te incrancenezi tu, ca sa nu-i dai nu stiu cui satisfactie. asta e o tampenie. tu iti mananci nervii, nu ceilalti. celorlalti nu le pasa de tine, intelegi?
    Acest mesaj a fost editat de către jlvera: 4 Sep 2013, 18:17