Piele sensibila dupa epilat-iritatie,foliculita,etc

  •  
    • 43 mesaje
    30 Iun 2013, 12:37
    23 16
    Am o piele foarte sensibila si de fiecare data cand ma epilez ma irit foarte tare iar in timp cand incepe parul sa creasca din nou cresc fire pe sub piele si se infecteaza ca niste cosuri cu puroi si imi apar cateodata in jurul firului de par niste noduli durerosi plini cu sange.Doar pe linia bikini imi apar minunatiile astea si sunt foarte inestetici si imi creeaza o senzatie de disconfort si mancarime.Fie ca ma epilez cu epilatorul,ceara sau crema depilatoare tot branza aia e nu se amelioreaza deloc.Am incercat Baneocin,alcool iodat,pudra de talc, geluri cu Aloe Vera si nimic nu are efect.Va rog mult daca stiti vreun remediu contra foliculitei care sa ma ajute,ma lupt de ani de zile contra ei,a ajuns sa ma exaspereze nu stiu ce sa mai folosesc...
  •  
    • 5609 mesaje
    30 Iun 2013, 14:06
    8 4
    rose-n-glory said:Am o piele foarte sensibila si de fiecare data cand ma epilez ma irit foarte tare iar in timp cand incepe parul sa creasca din nou cresc fire pe sub piele si se infecteaza ca niste cosuri cu puroi si imi apar cateodata in jurul firului de par niste noduli durerosi plini cu sange.Doar pe linia bikini imi apar minunatiile astea si sunt foarte inestetici si imi creeaza o senzatie de disconfort si mancarime.Fie ca ma epilez cu epilatorul,ceara sau crema depilatoare tot branza aia e nu se amelioreaza deloc.Am incercat Baneocin,alcool iodat,pudra de talc, geluri cu Aloe Vera si nimic nu are efect.Va rog mult daca stiti vreun remediu contra foliculitei care sa ma ajute,ma lupt de ani de zile contra ei,a ajuns sa ma exaspereze nu stiu ce sa mai folosesc...

     
    Poate ar trebuii sa incerci o alta metoda de epilare pentru ca, este posibil sa fii alergica la ceara sau la sacaz (substanta cristalina care intra in compozitia cerii).
    Incearca cremele epilante pentru piele sensibila sau epilatoarele electrice de ultima tehnologie.
     

  •  
    • 4350 mesaje
    30 Iun 2013, 15:31
    5 4
    Cred ca radacina parului este foarte slabita,iar firul nu maia are "putere" sa iasa la suprafata,creste inauntru si se infecteaza.Se intampla in cazurile in care se foloseste de foarte mult timp epilarea cu ceara.
  •  
    • 7 mesaje
    5 Iul 2013, 08:40
    4 2
    un tratament foate bun este uleiul de argan http://farmaciaardealul.ro/produse-naturiste/produse-bio/herbavit-ulei-de-argan-bio. este cel mai bun pentru pielea uscata, iritata sensibila.Dupa o perioada de utilizare pielea ta nu se va mai irita atat de repede, vei vedea
  •  
    • 29 mesaje
    17 Iul 2013, 13:18
    10 4
    pt foliculita de care vorbesti tu exista o singura metoda de tratament: epilarea definitiva. eu am inceput in iarna acest tratament si parul s-a rarit f mult, sunt mai deschise la culoare firele.
    dak vrei mai multe detalii da-mi un msj!
  •  
    • 43 mesaje
    17 Iul 2013, 13:32
    4 1
    Am problema asta de mult de aproape 10 ani,am reusit sa o tin sub control cu tot felul de creme si unguente doar ca niciodata nu s-a vindecat total ce ma deranjeaza de la o perioada ca au ramas pete si chiar cicatrici de la firele infectate nu cred ca s-a slabit radacina asa a fost dintoatdeauna cresterea firelor la mine...defecta degeaba am folosit tot felul de tratamente,poate candva voi apela la epilarea cu laser cand imi voi permite.
    Deocamdata stau tot pe creme am citit recent de Cutaden ar fi indicat pt problema mea,l-ati incercat cumva,e un unguent.
  •  
    • 1787 mesaje
    17 Iul 2013, 19:22
    2 1
    rose-n-glory said:Deocamdata stau tot pe creme am citit recent de Cutaden ar fi indicat pt problema mea,l-ati incercat cumva,e un unguent.

     Nu, din pacate Cutadenul nu te va ajuta, mai ales daca e problema de durata. Uite ce scrie despre el:
    Ingrediente
    Petrolatum, Lanolin, Aqua, Ichthammol, Hamamelis Virginiana Extract, Sodium Borate, Zinc Oxide, Titanium Dioxide, Parfum.
    Caracteristici
    Lanolina anhidră şi vaselina albă sunt emoliente.
    Extractul de hamamelis are efect emolient, astringent şi hemostatic.
    Ihtiolul are acţiune antiinflamatoare, emolientă şi slab antimicrobiană la nivel cutanat.
    Oxidul de zinc are acţiune astringentă şi rol protector.
    Efecte
    Cutaden® formează un strat protector la suprafaţa pielii, permiţând în acelaşi timp şi refacerea ei. Datorită efectelor sale, Cutaden® este\'recomandat pentru menţinerea sănătăţii pielii într-o gamă largă de afecţiuni cutanate, care pot apare la diferite vârste, de la copii până la adulţi.

    Citeste si articolele astea, poate te ajuta, dar si comentariile de la fiecare articol:
    http://pasagera.ro/foliculita.html
    http://pasagera.ro/ingrijirea-pielii-dupa-indepartarea-parului.html

    Citat din primul articol:

    "Înainte să trataţi afecţiunile pielii trebuie să le diagnosticaţi, iar pustulele cu puroi cer o investigaţie de microbiologie. La un laborator se colectează puroi din pustulele respective pentru a depista bacteriile şi ţesut pentru a depista eventualele ciuperci. În urma rezultatului laboratorului puteţi afla dacă suferiţi de foliculită, acnee, etc. O dată cu depistarea cauzei afecţiunii veţi ştii, în urma  antibiogramei, şi la ce antibiotice este sensibil sau rezistent germenul pe care îl aveţi pe piele. Antibiogramă se face doar în cazul cocilor. Cu acest rezultat puteţi obţine o reţetă de la orice medic dermatolog."

  •  
    • 1 mesaje
    10 Dec 2013, 23:02
    2 1
    Ptr foliculita cel MaI bn e sa folositi fucidin crema si o crema de albire a pigmentuluii I sa dupa ce nu MaI folositi fucidin aware din nou air petele nu o sa treaca eu am foliculita iar zona bikinilor e distrusa nu am cum sa por costum de baie never si pe picioare in special gambe nu e asa rau insa e inestetic oricum Epilarea definitiva e cea MaI Buna insa costisitoare si chiar dak o faci dupa trebuie treatments ptr albire a pigmentuluii pielii
  •  
    • 612 mesaje
    14 Dec 2013, 22:08
    4 2
    Am folosit fucidin si cutaden.si baneocin.dar nu au avut efect.
    Acum folosesc folisan...si da rezultate.Dar nu pe cat ma asteptam eu de mult.
  •  
    • 3 mesaje
    10 Ian 2014, 12:11
    3 1
    Buna, si eu am avut probleme cu foliculita si medicul dermatolog mi-a spus ca singura sansa de tratare definitiva a foliculitei (pe care am luat-o intr-un salon unde mergeam la epilat cu ceara) este epilarea definitiva care trateaza si foliculita si te scapa si de parul nedorit de pe unde vrei tu. Eu merg la Divin Estetic in Ploiesti, dar au centru si in Bucuresti si cred ca au cele mai mici preturi. Daca vrei sa te convingi www.divinestetic.ro
  •  
    • 6 mesaje
    12 Ian 2014, 13:18
    8 2
    Foliculita este o infectie a foliculului pilos, iar ca orice infectie se trateaza doar cu antibiotic....ideal ar fi sa iti faci o antibiograma sa vezi la ce este sensibila bacteria, apoi sa folosesti antibioticul care trebuie....eu am folosit maskrym cu clindamicina, care are un spectru larg de actiune si este indicata in foliculita, dar doar dupa antibiodrama si la recomandarea medicului dermatolog....iar referitor la epilarea definitiva, am inteles ca nu e chiar definitiva, tot iti mai creste parul din pacate, deci este o solutie temporara......
  •  
    • 2 mesaje
    5 Iul 2017, 07:35
    4 1
    Buna ziua! Am gasit 2 produse care in cazul meu au functionat!!! Sufar de acelasi lucru si eu... M am saturat de iritatie, bubite, prurit. M am dus ieri sa caut un produs numit folisan pe care am zis ca il voi incerca, dar din pacate nu l am gasit. Asa ca am intrat la farmacie, iar in urma discutiei cu d.na farmacista, mi s s a recomandar sa incerc ichtiol(5.8 ron)pe baza de petrol, m a avertizat ca pateaza hainele, trebuie aplicat de 2, 3 ori pe zi, va cumula si se va inrosi un pic locul dar va trece. Mi a mai arata un produs de la Avene cu apa termala pentru dupa bierberit si cresterea firelor de par sub piele, pentru barbati, numit dermo k. Trebuie aplicat o data seara inainte de culcare-60ron. Cand m am trezit dimineata primul lucru pe care l am facuta fost sa vad rezultatele...nu m am asteptat, a functionat. Bubitele purulente care erau mai mari acum nu mai erau rosii si era ceva mai milt puroi cumulat, iar bubitele care erau doar inflamate si rosii s au retras. Am sarit de bucurie. Am incercat ichtiolul si pe spate unde am acnee...cosurile au inceput sa se usuce. Sunt miltumita
  •  
    • 2 mesaje
    5 Iul 2017, 07:38
    2 0
    Scuze pentru cuvintele scrise gresit, ma enerveaza la culme tastele la telefon, plus copilasul nu mi da pace...
  •  
    • 1 mesaje
    22 Iul 2017, 15:06
    0 2
    Otet de mere amestecat cu putina apa tine problema sub control.