Preotul si puterea de a lega

  •  
    • 3 mesaje
    12 Iun 2013, 21:09
    0 0
    Buna!

    Un preot ortodox are vreo putere harica de lega?

    Multumesc!

    Completare:

    In Biblia tradusa in romana exista o fraza "Oricate veti lega pe pamant vor fii legate si in ceruri, oricate veti dezlega pe pamant vor fii dezlegate si in ceruri".

    In engleza e "what you will bind on earth will be bound in heaven, what you will loose on earth will be loosen in heaven"...in alte traduceri e scris "shall have been bound ...shall have been loosen".

    Documentandu-ma pe net, am gasit ca sensul de bind si loose ar fii de permit / forbid.

    Ma intereseaza daca exista vreo putere Harica a preotului in a lega ( de a restrictiona accesul credinciosului la Har, de a seta standarde - gen canon ...) - daca are vreo putere in virtutatea hirotoiei, nu ca zice din vorbe ca o chestie de povata/administrative.

    Acest mesaj a fost editat de către andreea_plesoiu: 12 Iun 2013, 21:23
  •  
    • 8217 mesaje
    12 Iun 2013, 23:37
    0 0

    Ce-ai vrea sa legi de tine?

    Ce ganduri aveti in ziua de azi, cand azi inseamna mai mult decat orice. \
    Si ceea ce-ti faci tu cu mana ta, conteaza mai mult decat iti face nush ce preot.






    Sunt sigura ca aia de au editat Biblia, au scris corect gramatical.
  •  
    • 3 mesaje
    13 Iun 2013, 00:04
    0 0
    Buna AmeliEva,

    Multumesc pentru raspuns.
    Nu doresc sa leg pe nimeni/nimic.
    Partile sunt decat preotul si credinciosul, fara a introduce in cauza alt om.
    Acest mesaj a fost editat de către andreea_plesoiu: 13 Iun 2013, 00:05
  •  
    • 11561 mesaje
    13 Iun 2013, 15:52
    0 0
    Draga mea viata e atat de frumoasa , de ce ti pierzi timpul sa intelegi lucruri care ne depasesc :0
  •  
    • 4346 mesaje
    13 Iun 2013, 17:35
    0 1
    Oricate veti lega pe pamant vor fii legate si in ceruri, oricate veti dezlega pe pamant vor fii dezlegate si in ceruri". - acest verset se refera la taina spovedaniei....preotul este cel care hotaraste daca dezleaga sau nu pe cineva de pacate in functie de starea in care se afla cel care se marturiseste.
  •  
    • 5035 mesaje
    14 Iun 2013, 16:42
    1 0
    Mesaj şters de administrator
  •  
    • 1532 mesaje
    17 Sep 2013, 11:09
    0 0
    I_have_a_dream said:la cat comert fac preotii din ziua de azi, niste marafeti poate se leaga bine. Dumnezeu nu cred ca ma considera binded ce-au legat fetele bisericesti.

     

    Eu cred ca ,da daca Dumnezeu trece peste preot si cauta in sufletele credinciosilor