Asistent de farmacie sau asistent medical?

  •  
    • 4503 mesaje
    1 Iun 2013, 23:32
    1 2
    Adriadi said:
    Nu-ti mai da cu presupusul , caci asta dovedeste ca nu ma cunosti deloc !


     evident ca nu te cunosc deloc, e absurd sa-mi cer sa cunosc un user, pe un forum

    ma intriga doar ca sustii de la inceputul topicului ca si-ar putea gasi de munca mai usor ca si asistent medical, si ma gandeam ca poate stii mai bine decat mine niste lucruri

    ei se pare ca nu, doar apreciezi mai mult asistentele medicale  

  •  
    • 3613 mesaje
    2 Iun 2013, 01:09
    6 1
    Mara77 said:

     evident ca nu te cunosc deloc, e absurd sa-mi cer sa cunosc un user, pe un forum

    ma intriga doar ca sustii de la inceputul topicului ca si-ar putea gasi de munca mai usor ca si asistent medical, si ma gandeam ca poate stii mai bine decat mine niste lucruri

    ei se pare ca nu, doar apreciezi mai mult asistentele medicale  

     
    Ete scart , stii prea bine la ce m-am referit !
    O cunoastere virtuala la modul general cum ma comport in cazurile cand alti useri au alte pareri decat mine .
    Mi-am expus punctul de vedere catre deschizatoarea topicului ...caci asta a cerut , ce am alege noi daca ar fi sa alegem intre cele doua .
    Ai vreo problema ce as alege eu , sau cum ?! 
    Caci vad ca ai ajuns sa te si intrige alegerea mea .



     

  •  
    • 141 mesaje
    2 Iun 2013, 10:58
    0 0
    Buna dimineata.Va multumesc pentru pareri.Nu am inteles niciodata de ce evele trebuie sa fie rautaciose,ironice?Am cerut o parere si nu am intrebat prosteste.Am administrat medicamente intravenoase unui persoane timp de cativa ani pentru a nu muri sub ochii mei,administrare prin branula .Stiu ca nu era legal ce faceam dar pana vinea ambulanta si daca alegeam sa ma uit la el imi murea asa ca alegeam sa fac asta.Am umblat destul prin spitale ca sa stiu ce face mai exact un asistent .Apropo asistentele medicale din spitale faptul ca vad sange,etc nu e ceva wow  ,cel mai periculos e sa fii asistent medical la spital de psihiatrie acolo e ......trebuie sa ai grija mereu de tine ca nu persoana bolnava mintal sa te omoare.Am cerut niste pareri pentru ca imi doresc sa urmez ceva care sa ma ajute sa imi gasesc de munca mai usor,sa nu stau cu anii acasa si doi sa fie ok platita .O zi buna
  •  
    • 1784 mesaje
    2 Iun 2013, 11:09
    2 0
    Alina, iti recomand si eu scoala pentru asistenti medcali. Mama a fost asistent medical la ginecologie, neonatologie. Daca iti place si te simti in stare sa lucrezi in domeniu eu asta iti recomand. Mai e si ceva scoala de moase pe la Sibiu parca, am inteles ca e foarte apreciata.
    In Romania vezi bine ca angajatii din sistem tot pleaca din tara asa ca eu nu cred ca nu iti vei gasi loc de munca In spitale private sau de stat.
    In strainatate sa nu mai zic...daca reusesti sa faci un pic de experienta si esti o tipa cerebrala, ai multe variante.
    Stomatologia...daca ai chef de studiu vreo 6 ani de acum inainte....nu stiu ce sa zic.

    Multa bafta!
  •  
    • 193 mesaje
    2 Iun 2013, 11:35
    1 0
    ca si asistent farmacist nu ai de-a face cu bolnavi direct, nu trebuie sa stai si sa le iei tensiunea, sa le faci injectii sausa asisti la operatii(si multe altele)...este o munca mult mai curata(sa zicem asa) dar responsabilitatea este la fel de mare! acum depinde de ce iti place! Si sansele de angajare depind de noroc, de pile...relatii...si de performantele acumulate in cei 3 ani de postliceal! ps: practica conteaza fff mult!
    Acest mesaj a fost editat de către eliss13: 2 Iun 2013, 11:36
  •  
    • 4034 mesaje
    2 Iun 2013, 13:48
    4 4
    alina5786 said:Buna dimineata.Va multumesc pentru pareri.Nu am inteles niciodata de ce evele trebuie sa fie rautaciose,ironice?Am cerut o parere si nu am intrebat prosteste.Am administrat medicamente intravenoase unui persoane timp de cativa ani pentru a nu muri sub ochii mei,administrare prin branula .Stiu ca nu era legal ce faceam dar pana vinea ambulanta si daca alegeam sa ma uit la el imi murea asa ca alegeam sa fac asta.Am umblat destul prin spitale ca sa stiu ce face mai exact un asistent .Apropo asistentele medicale din spitale faptul ca vad sange,etc nu e ceva wow  ,cel mai periculos e sa fii asistent medical la spital de psihiatrie acolo e ......trebuie sa ai grija mereu de tine ca nu persoana bolnava mintal sa te omoare.Am cerut niste pareri pentru ca imi doresc sa urmez ceva care sa ma ajute sa imi gasesc de munca mai usor,sa nu stau cu anii acasa si doi sa fie ok platita .O zi buna

     

    vinea?

    acum inteleg multe. 

  •  
    • 6599 mesaje
    2 Iun 2013, 20:41
    2 0

    Stiti cat castiga un asistent medical si cat castiga un asistent farmacist?

    Asta ar trebui sa va raspunda la intrebare.

  •  
    • 4034 mesaje
    2 Iun 2013, 20:53
    1 5
    cornely2929 said:

    Stiti cat castiga un asistent medical si cat castiga un asistent farmacist?

    Asta ar trebui sa va raspunda la intrebare.

     

    dupa ce am vz o cum scrie mi e frica s o incurajez sa aleaga din cele 2 meserii

     

  •  
    • 1030 mesaje
    2 Iun 2013, 22:17
    0 0
    Fetelor cum e treaba cu asistent stomatologie?face parte tot  din scoala pt asistenti generalisti? sau e separata?Si unde se face? 
  •  
    • 1890 mesaje
    2 Iun 2013, 22:27
    1 1
    D-aia sunt atatia asistenti medicali care n-au chemare, n-au drag de meserie, nu sunt decat plini de ifose si pretentii, nu stiu nimic pentru ca nu le place sa invete, pentru ca SUNT SI GANDESC CA TINE!!!! Ia mai stai un pic si gandeste-te: poti suporta sange sau sa pansezi plagi purulente, poti suporta sa ajuti un bolnav cand varsa, sa pui sonda urinara la femeie/barbat, sa asisti nastere (indiferent de conditii!!!), sa suporti mirosuri pestilentiale, sa vezi semnele de agravare daca un tratament nu e bun, sa inveti si sa citesti mereu??? Sau crezi ca o asistenta face doar cafeaua doctorului +/- animatoare in camera de garda?? Habar n-ai ce implica o asemenea meserie dar da bine la salariu. De fapt, ce sa ma mai mir, de-alde tine e plin spitalul. Cu spaga mare si daca te dai si la director, da!
  •  
    • 1890 mesaje
    2 Iun 2013, 22:39
    1 1
    alina5786 said: .Apropo asistentele medicale din spitale faptul ca vad sange,etc nu e ceva wow  ,cel mai periculos e sa fii asistent medical la spital de psihiatrie acolo e ......trebuie sa ai grija mereu de tine ca nu persoana bolnava mintal sa te omoare

     Numai in spitalele de psihiatrie??? Ce spui de spitalele de boli contagioase la sectia SIDA?? Ce spui de sectia de terapie-anestezie unde este jocul cu moartea?

  •  
    • 193 mesaje
    2 Iun 2013, 22:59
    1 0
    Ai dreptate scorpion! Îţi alegi ceva ce îţi place nu ce îi mai bine plătit atâta timp cât aman2 fac parte din categoria sănătate! Eu am patit-o cu o asistenta nepriceputa şi distrată! Am avut tot braţul invinetitşi din ce cauza? "imi pare rau dar nu vă găsesc vena..."
    Acest mesaj a fost editat de către eliss13: 2 Iun 2013, 23:00
  •  
    • 193 mesaje
    2 Iun 2013, 23:02
    0 0
    Şi indiferent de secţia in care lucrezi există riscuri la fel de mari!
  •  
    • 9728 mesaje
    2 Iun 2013, 23:11
    1 0
    scorpion112 said:
    alina5786 said: .Apropo asistentele medicale din spitale faptul ca vad sange,etc nu e ceva wow  ,cel mai periculos e sa fii asistent medical la spital de psihiatrie acolo e ......trebuie sa ai grija mereu de tine ca nu persoana bolnava mintal sa te omoare

     Numai in spitalele de psihiatrie??? Ce spui de spitalele de boli contagioase la sectia SIDA?? Ce spui de sectia de terapie-anestezie unde este jocul cu moartea?

     
    Cei din spitalele cu sectie de SIDA nu sunt zombi ca s-o muste pe asistenta sau sa-i injecteze din propriul sange etc, insa in spitalele de psihiatrie pot efectiv sa sara la gatul tau  

    Despre asta vorbea Alina. 
    Acest mesaj a fost editat de către cafe_au_lait: 2 Iun 2013, 23:12
  •  
    • 193 mesaje
    2 Iun 2013, 23:23
    0 0
    Scorpion dorea să spună că există şi alte secţii cu risc la fel de mare ca si cel din psihiatrie! Şi la secţia de contagioase , intradevar nu sunt zombi dar oricând poţi să te intepi( din greşeala) Un exemplu să mai dau: verişoara mea s-a ales cu TBC lucrând la ftiziologie!
    Acest mesaj a fost editat de către eliss13: 2 Iun 2013, 23:25
  •  
    • 11561 mesaje
    3 Iun 2013, 07:18
    1 0
    De ce primul gand este la spagile care se iau , si nu la bietii bolnavi care trebuie ingrijiti ?
    Sunt pline spitalele de asistente care au doar " vocatia " spagii , si nici asa nu si fac traba ?
    Cand o sa intelegem ca pentru anumite meserii chiar i ti trebuie vocatie si suflet ?
    Sper sa te realizezi in viata , dar nu pe baza spagilor luate de la pensionari si bieti tarani :
  •  
    • 141 mesaje
    4 Iun 2013, 15:34
    3 0
    Am scris repede creata,imi cer scuze ca nu am corectat.Mai sa fie ce aprigi si rai sunteti!Unii dintre voi cred ca traiesc in cosmos......Asistentii medicali debutanti nu sunt bine platiti ,iau 8 milioane si bonuri de masa ,asa ca mai intrebati in stanga si dreapta !Toti aveti impresia ca se castiga bine ca asistent medical.Scorpion esti pe langa rau de tot ,esti plin de venin!Au fost persoane care mi-au raspuns frumos dar tu ai sarit de fund ars!Nici macar nu ai citit tot ce am scris eu si ai sarit la gatul meu la figurat!Persoanele care gandesc ca tine merita sa dea bani la asistenti !Cu o asemenea atitudine fata de un om care a cerut o parere ,nu ti-a cerut bani si ai sarit la gat,imi dau seama ce atitudine urata ai fata de personalul medical!