Asistent de farmacie sau asistent medical?

  •  
    • 9873 mesaje
    31 Mai 2013, 18:16
    0 0
    Mesaj şters de administrator
  •  
    • 4034 mesaje
    31 Mai 2013, 19:10
    2 0
    vrei sa castigi bine ,dar nu aspiri la ceva cu adevarat mai bun pt tine.

    anii oricum trec, si oricum inveti de rupi si ca asistent,daca chiar iti doresti sa profesezi intr un mediu platit intr un fel anume.

    sustin si eu ideea cu stomatologia.
    nu am fost atenta daca ai specificat varsta. dar in viziunea mea, pt toate exista un timp in care putem face anumite lucruri.
  •  
    • 4034 mesaje
    31 Mai 2013, 19:12
    1 0
    alina5786 said:Trili gresesc ca vreau sa castig bine?Vreau si ca omul sa imi fac o casa ,sa imi iau o masina ...Ma orientez si eu unde pot ...Cu chemarea mori de foame .In ziua de azi trebuie sa fii practic.Multumesc pentru pareri.

     

    nu stiu cum vrei sa ti faci o casa.  asistenta medicala fiind? oriunde in lumea asta.sau acum depinde ce fel de casa.. ai si tu dreptate.
    orice e posibil. 

    succes 

  •  
    • 76 mesaje
    31 Mai 2013, 19:19
    0 0
    sa inteleg ca asistentele medicale nu au o casa?... ma scuzi daca inteleg gresit.... Fata vrea sa aiba un salariu ok, probabil sa isi faca un imprumut cu sotul pentru o casa, sa isi poata platit rata, oare nu e posibil asistenta fiind?
  •  
    • 141 mesaje
    31 Mai 2013, 20:00
    0 0
    Un imprumut pentru o casa suna bina ,dar iti trebuie un venit bunicel nu 1000 ron.Nu vreau o casa in fitze etc.Toti ne dorim mai mult.Vreau o casa a mea pt mine,viitorul sot si copilul .iTrili eu am dat bani in spital,chiar odata am vrut sa ajut o femeie sa se ridice dar mi s-a spus ca nu am voie.Totusi nu as fii atat de haina sa cer bani la oameni....De multe ori noi dam pentru ca asa i-am invatat tot noi,ca sa ne bage in seama sa se poarte frumos..Va multumesc pentru pareri.Creatza am 26 de ani.O seara buna
  •  
    • 4034 mesaje
    31 Mai 2013, 20:28
    1 0
    carmen321 said:sa inteleg ca asistentele medicale nu au o casa?... ma scuzi daca inteleg gresit.... Fata vrea sa aiba un salariu ok, probabil sa isi faca un imprumut cu sotul pentru o casa, sa isi poata platit rata, oare nu e posibil asistenta fiind?

     

    n am spus asta. am fost suficient de clara sa nu las loc de interpretari. dar te priveste ce doresti  sa intelegi.
     
    am citit printre randuri. n am vazut niciunde existenta unui sot.
    dar conteaza foarte mult ce inseamna pt fiecare"casa". si ce fel de "casa". evident ca  fiecare stie cel mai bine cum isi dramuieste venitul.

    dar eu gandeam din prisma unei persoane care a ales altceva in acel timp de care spuneam mai sus. daca tot te "spetesti" invatand,  si ai in perspectiva plecatul din tara...ca medic ai mult mai mult profit banesc. gresesc? 

  •  
    • 4503 mesaje
    31 Mai 2013, 20:34
    1 0
    statistic vorbind farmaciile sunt din 5 in 5 metri si inca rezista
  •  
    • 76 mesaje
    1 Iun 2013, 00:16
    1 1
    am zis probabil, era o probabilitate sa aiba sot sau sa isi ia casa,  nu mi se pare ca ai fost f clara, infine....
    Alina, vei ajunge cu siguranta la o decizie, insa cum zicea si trili, daca imi amintesc bine, trebuie sa ai o "chemare". Daca ti se face rau numai cat vezi sange, sau ti se face greata cand vezi ceva infectat, cu purioi, sau sa faci o dializa..mai bine alegi altceva. Meseria de Dr sau nurse nu e pentru oricine.....trebuie sa fii sigura ca faci fata!
    Acest mesaj a fost editat de către carmen321: 1 Iun 2013, 00:17
  •  
    • 7743 mesaje
    1 Iun 2013, 11:49
    1 0

    vad ca primeaza criteriul satisfactiei salariale asa ca du-te la farmacie unde esti vanzator. vinzi medicamente prescrise de medic pe reteta.
    farmacisti care sa interactioneze cu pacientii, sa-i identifice nevoile, rari,sa explice adminsitrarea, il trimit la medic..in cazuri usoare recomanda x sau y.
    manipulezi medicamentele, iei banu si pa.
    ai intrebat prosteste.
    asistent medical e cu totul altceva, e o mare diferenta intre cele doua
    lucrezi cu mintea dar si cu sufletul.
    in afara de invatat mai trebuie sa pui si suflet..
    inseamna consum fizic si psihic, sa-ti pastrezi seninatatea si calmul in orice moment.
    lasa criteril salarial deoparte pentru inceput, vezi ce poti sa faci o viata... du-te in spital cateva zile si deschide ochii la suferinta si presiune, la ce se intampla acolo..
    priveste oamenii ca pe semenii tai, nu ca pe marionete .vezi, ai putea sa ramai umana ,sa treci peste toate dificultatile si in acelasi timp sa te protejezi de suferinta?

    daca nu, renunta,alege farmacia, pentru ca se aleg ca graul de neghina in timp dar deja ai pierdut ani poate.
  •  
    • 10876 mesaje
    1 Iun 2013, 12:04
    0 3
    Poate stiu io gresit, dar stiam ca farmacista de vinde are o scoala,, nu e pur si simplu vanzatoare. E ceva ce nu stiu? Asistent medical - o sansa sa poti pleca vreodata afara pe un salariu bunicel. Ca si farmacist, nu stiu cam cm sta treaba
  •  
    • 10876 mesaje
    1 Iun 2013, 12:05
    2 2
    La mne in familie totta lumea m-a inebunit sa dau la medicina. E nu zau, cu chemarea cum ramine? Si acuma, cand ma tai sau vad ceva in neregula, mi se face rau.
  •  
    • 4503 mesaje
    1 Iun 2013, 14:26
    1 0
    mikizda said:Poate stiu io gresit, dar stiam ca farmacista de vinde are o scoala,, nu e pur si simplu vanzatoare. E ceva ce nu stiu? Asistent medical - o sansa sa poti pleca vreodata afara pe un salariu bunicel. Ca si farmacist, nu stiu cam cm sta treaba

     
    exista si asistent farmacist 

  •  
    • 261 mesaje
    1 Iun 2013, 16:35
    0 0
    Inainte era o treaba sa faci scoala asta de asistente dar in ziua de azi cu scuzele de rigoare a ajuns ceva de ras. Oricine se poate inscrie si sa obtina o diploma si nu are habar ce inseamna meseria asta, am fosti colegi, prieteni care au diplome de asistenti medicali si stau pe bara sau au ajuns vanzatori pe la magazine, nicidecum asisyenti. Imi aduc aminte de la tv cu camera ascunsa cand nici macar diploma de bac nu o cereau si nu era obligatorie ca sa te inscrii la astfel de scoli (se rezolva intr-un fel spunea dna directoare) nu stiu cata meserie se invata,chiar de curand citisem aici in ziar cum ca o romanca care terminase facult de medicina se angajase la un spital dintr-un orasel ca asistenta si nu stia nici pulsul sa-l ia la pacienti,va dati seama cam ce declarati facuse directorul spitalului la adresa scolilor din romania. Parerea mea asta este nu se merita sa mai faci scoli de genul asta si care o fac sa fie din placere nicidecum ca sa se afle in treaba.
  •  
    • 3613 mesaje
    1 Iun 2013, 17:14
    1 0

    Eu nu te-as sfatui sa urmezi postliceala de asistenti de farmacie .
    Rar farmacistii sefi angajeaza pe langa ei asistenti .
    Prefera studenti de la farmacie in practica pe care nu-i retribuiesc nimic , acestia fiind bucurosi ca sunt primiti si numai asa , ca sa invete meserie .
    Daca vrei sa urmezi farmacia cu sanse mai mari de a fi angajat pe undeva , urmeaza facultatea de 5 ani .
    Ca sa iesi farmacist , nu asistent farmacist .
    Asistentul farmacist nu are dreptul nici macar sa-si deschida farmacie proprie , ci doar drogherie ; unde pe langa articole de parfumerie si de toaleta , vand si medicamente .
    Asistentul medical ramane macar si cu o meserie in mana , care intr-un fel sau altul ii va folosi candva .

    P.s. Si inca ceva ...
    Farmacistul se descurca bine mersi si fara asistent farmacist ; doctorul fara asistent medical insa nu sta .
    Ca doar nu o sa puna doctorul perfuziile , nu o sa faca injectiile , nu o sa le duca medicamentele bolnavilor la pat , sau sa le ia sange pt. analize si toate celalalte atributii care-i revin asistentului medical .
    Macar teoretic vorbind , asistentul medical are sanse mai multe de angajare decat un asistent farmacist .

    Acest mesaj a fost editat de către Adriadi: 1 Iun 2013, 17:47
  •  
    • 4503 mesaje
    1 Iun 2013, 18:27
    0 0
    Adriadi said:
    Eu nu te-as sfatui sa urmezi postliceala de asistenti de farmacie .
    Rar farmacistii sefi angajeaza pe langa ei asistenti .
    Prefera studenti de la farmacie in practica pe care nu-i retribuiesc nimic , acestia fiind bucurosi ca sunt primiti si numai asa , ca sa invete meserie .
    Daca vrei sa urmezi farmacia cu sanse mai mari de a fi angajat pe undeva , urmeaza facultatea de 5 ani .
    Ca sa iesi farmacist , nu asistent farmacist .
    Asistentul farmacist nu are dreptul nici macar sa-si deschida farmacie proprie , ci doar drogherie ; unde pe langa articole de parfumerie si de toaleta , vand si medicamente .
    Asistentul medical ramane macar si cu o meserie in mana , care intr-un fel sau altul ii va folosi candva .

    P.s. Si inca ceva ...
    Farmacistul se descurca bine mersi si fara asistent farmacist ; doctorul fara asistent medical insa nu sta .
    Ca doar nu o sa puna doctorul perfuziile , nu o sa faca injectiile , nu o sa le duca medicamentele bolnavilor la pat , sau sa le ia sange pt. analize si toate celalalte atributii care-i revin asistentului medical .
    Macar teoretic vorbind , asistentul medical are sanse mai multe de angajare decat un asistent farmacist .

     
    esti din dom sau vb din teorii?

    lanturile mari de farmacii fac angajari constant...

    spitale nu apar ca  ciupercile dupa apa

    farmaciile nu mai sunr ce au fost... 

  •  
    • 3613 mesaje
    1 Iun 2013, 20:13
    1 0
    Mara77 said:

    esti din dom sau vb din teorii?

    lanturile mari de farmacii fac angajari constant...

    spitale nu apar ca  ciupercile dupa apa

    farmaciile nu mai sunr ce au fost... 

    Nu sunt din domeniu , dar am oarecum tangenta .
    Iar vis-a-vis de lanturile mari de farmacii ; da , probabil fac angajari constant , dar angajari cu preponderenta farmacisti .

    Iar asistentele medicale nu numai in spitale pot profesa .
    Ele pot fi incadrate si in centrele de recoltari sange , si in cabinetele medicilor de familie ,  si in policlinici ( fie ele private sau de stat ! ) , si in scoli , chiar si in firme ... in orice centru medical de sanatate .
    Pe cand asistentul farmacist daca nu are sansa sa se angajeze intr-o farmacie , nu prea vad la ce mai poate folosi diploma pe care o are .





    Acest mesaj a fost editat de către Adriadi: 1 Iun 2013, 20:26
  •  
    • 4503 mesaje
    1 Iun 2013, 21:13
    0 0
    Adriadi said:

    Nu sunt din domeniu , dar am oarecum tangenta .
    Iar vis-a-vis de lanturile mari de farmacii ; da , probabil fac angajari constant , dar angajari cu preponderenta farmacisti .

    Iar asistentele medicale nu numai in spitale pot profesa .
    Ele pot fi incadrate si in centrele de recoltari sange , si in cabinetele medicilor de familie ,  si in policlinici ( fie ele private sau de stat ! ) , si in scoli , chiar si in firme ... in orice centru medical de sanatate .
    Pe cand asistentul farmacist daca nu are sansa sa se angajeze intr-o farmacie , nu prea vad la ce mai poate folosi diploma pe care o are .




     unde este logica ta? farmacii exista una langa alta: mari, mici, lanturi, drogherii etc, de la intersectia Obor pana la fainari sunt 3 farmacii, pe o distanta de 500 de metri maxim, ca sa asiguri non stop si ture de dim pana la 10, 12 noaptea si sambata si duminica fa si tu o socoteala simpla cati oameni iti trebuie, facultatea de medicina din bucuresti are 125 de locuri la buget, oameni care vor fi disponibili peste 5 ani, nu, nu isi permit sa se angajaze in timpul facultatii pt ca este una dintre cele mai grele facultati...

    in farmacii exista macar un farmacist, restul sunt asistenti: data viitoare cand intri in farmacie, citeste-le ecusoanele, scrie asistent farmacie nu farmacist

    un lant mare de farmacii face intre 7 si 11 angajari pe luna, in orasele mari, de la oameni de vanzari pana la asistenti de farmacie...

    spitalele se inchid nu se deschid, se taie din posturi si foarte multe clinici particulare nu am vazut, nu comparativ cu numarul de farmacii pe metrul patrat...

    si gata, ca presupun ca o sa continui sa o ti pe a ta

     

  •  
    • 6599 mesaje
    1 Iun 2013, 21:21
    0 0
    Adriiii..unde umblasi mai?
  •  
    • 3613 mesaje
    1 Iun 2013, 22:02
    5 0
    Mara , draguto , eu mi-am expus parerea strict la subiect , tu m-ai citat si m-ai intrebat oarecum tendentios "esti din dom sau vb din teorii?" ...
    Asa ca m-am simtit datoare sa-ti raspund .
    Si nu cred ca ti-am raspuns in vreun fel incat sa te simti ofensata cumva .
    Ai continuat pe acelasi ton trimitandu-ma sa citesc ecusoane .
    Sa stii ca situatia din Bucuresti nu e valabila pt. toata tara .
    Chiar acum cateva zile cand mi-am luat reteta , cand am intrat in farmacie intamplator mi-a sarit in ochi ecusonul unei tinere pe care scria "STUDENT" .
    Si nici macar nu am sustinut ca nu s-ar face absolut deloc angajari de asistenti farmacisti .

    Nu ai facut decat sa inchei asa cum ai inceput ; tendentios , permitandu-ti sa-ti dai cu presupusul la persoana mea .
    Nu-ti mai da cu presupusul , caci asta dovedeste ca nu ma cunosti deloc !


  •  
    • 3613 mesaje
    1 Iun 2013, 22:08
    0 0
    cornely2929 said:Adriiii..unde umblasi mai?

     
    Teleleu Tanase .