Asistent de farmacie sau asistent medical?

•  
    • 133 mesaje
    31 Mai 2013, 15:23
    0 0
    Salut.Vreau sa ma apuc de o postliceala si nu stiu ce sa aleg dintre cele 2 categorii :asistent medical sau asistent de farmacie?As vrea parerea voastra sincera .Nu as vrea sa ma apuc si apoi sa raman cu diploma pusa in rama.Stiu ca e greu de munca dar dintre cele 2 categorii in care se gaseste mai usor de munca?Poate printre eve se afla doamne care fac parte macar dintr-o categorie.Va multumesc anticipat si scuze ca postez aici dar traficul de eve e mai mare la sectiunea dragoste!Va pup si o zi frumoasa
  •  
    • 6974 mesaje
    31 Mai 2013, 15:47
    0 0
    cele doua notiuni is diferite, as zice cap coada, da nah, se gaseste careva sa zica ca ambele au asistent in cap de lista.

acu serios, tu nu faci diferenta intre cele doua meserii?

dk "te faci" as med poti sa te tirezi afara, asa cum onor ne sfatui tov presedinte.

dk te faci as marmacie m as mira sa te tirezi asa usor.

bine, poate nu vrei sa te tirezi

la as med se da spaga, nu mai stiu cat e acum, da n 95 fu juma de porc, 20j kile vin si neste carca de banet, nu stiu la marmacie dk se da si cat.

la as med posturi sunt, da sunt blocate, nu stiu la marmacie cum sade treaba.

lamurita?
  •  
    • 133 mesaje
    31 Mai 2013, 15:50
    0 0
    Trili diferenta o fac .Eu vorbesc din prisma gasirii si de munca ,ca asa sa adun diplome si sa dau banii aiurea nu mi se pare ok.
  •  
    • 133 mesaje
    31 Mai 2013, 15:52
    0 0
    Stiu ca asistent medical poti pleca afara dar nici in strainatate nu te asteapta cainii cu colaci in coada.Am intrebat in speranta ca cineva din cele doua categorii imi va spune daca a avut sanse reale de a se angaja etc.O zi buna
  •  
    • 6974 mesaje
    31 Mai 2013, 15:54
    1 0
    io ma gandeam ca ai face si ce te atrage mai mult, ca pui si tu in balanta plusurile si minusurile ... ma rog, d'astea.

ce faci dk gasesti job si ti dai seama ca nu ai nici in clin nici in maneca?

te gandesti cum e sa pui o sonda, o plosca, ...... mai sunt proceduri d'astea, faci fata?

nu stiu, da pt meseria de as medicala tre sa ai si nitica chemare, parerea mea.
  •  
    • 6974 mesaje
    31 Mai 2013, 15:55
    0 0
    alina5786 said:Stiu ca asistent medical poti pleca afara dar nici in strainatate nu te asteapta cainii cu colaci in coada.Am intrebat in speranta ca cineva din cele doua categorii imi va spune daca a avut sanse reale de a se angaja etc.O zi buna

io zic ca au avut sanse reale dk tot sunt in bransa, tu nu zici la fel? 

•  
    • 57 mesaje
    31 Mai 2013, 15:58
    0 0
    Ca asistent medical se castiga mai bine, crede-ma! Nu mai axplic ce si cum ptr ca cunoastem cu toate cum functioneaza sistemul sanitar la noi. Iar daca iti merge un pic bila si prinzi si un job in vestul Europei atunci esti aranjata cu totul
    Acest mesaj a fost editat de către carmen321: 31 Mai 2013, 15:59
  •  
    • 6974 mesaje
    31 Mai 2013, 15:59
    0 0
    carmen321 said:Ca asistent medical se castiga mai bine, crede-ma!

nu baga mana n foc

•  
    • 57 mesaje
    31 Mai 2013, 16:01
    0 0
    trili said:

nu baga mana n foc

Mama este asistent de farmacie, cumnata este asistent medical in Uk, inca din perioada in care lucra cumnata in ro, avea " bonusuri" mai mari decat mama.

•  
    • 6974 mesaje
    31 Mai 2013, 16:02
    0 0
    carmen321 said:
    trili said:

nu baga mana n foc

Mama este asistent de farmacie, cumnata este asistent medical in Uk, inca din perioada in care lucra cumnata in ro, avea " bonusuri" mai mari decat mama.

eu ti am zis sa nu generalizezi.

•  
    • 8412 mesaje
    31 Mai 2013, 16:03
    0 0
    nu as alege nicinuna . as alege tehnician dentar daca ar fi sa aleg ceva din aceeasi categorie
  •  
    • 6974 mesaje
    31 Mai 2013, 16:05
    0 0
    Regina_Neagra said:nu as alege nicinuna . as alege tehnician dentar daca ar fi sa aleg ceva din aceeasi categorie

si crezi ca ai sanse reale sa te angajezi?

•  
    • 8412 mesaje
    31 Mai 2013, 16:06
    0 0
    pai nu m-as angaja . mi-as face laboratorul meu si cunoscandu-ma cum ma cunosc, da....chiar cred ca as fi avut sanse sa imi mearga bine .

da cum nu e cazul sa fac treaba asta ca facui deja ce era de facut la varsta respectiva care sa ma multumeasca acum, zisei doar o parere
  •  
    • 6974 mesaje
    31 Mai 2013, 16:08
    0 0
    pai nu e bine, ca nu conteaza meseria, conteaza sansele de angajare, ce nu pricepi?
  •  
    • 8412 mesaje
    31 Mai 2013, 16:13
    0 0
    pai soro, sansele de angajare nu au legatura musai cu ce absolvisi si nu ma convinge nimeni ca nu e asa .

doar nu crezi ca cei N+N+N absolventi de medicina au musai sanse de angajare mai mari decat cei N+N+N absolventi de drept sau cei N+N+N+1 absolventi de ASE .

plus de asta nu poci sa-mi dau cu parerea nici cum sa poti sa intri intr-un "biznis"specific scolii absolvite si sa iti mearga struna, tu fiind muritor de foame comparativ cu unul cu aceeasi pregatire caruia ii dadu tac-su bani de cabinet, laborator sau cine stie ce scenarii.

daca vii pe eva sa afli concret reteta succesului profesional, atunci ai pus-o
  •  
    • 57 mesaje
    31 Mai 2013, 16:17
    0 0
    Sa ma scuze trili daca gresesc, nah eu nu sunt in bransa... Vestul Europei este plin de anunturi de angajare ptr medici si asistenti, plus ca sunt foarte multe cabinete particulare( stomatologie, ginecologie, orl , etc) in care ai putea sa te angajezi daca nu poti ocupa un loc intr-un spital...Da ai bacul luat, eu te-as sfatui sa faci stomatologie, e ceva mai scumpa si mai de durata, dar se castiga tare bine, iar daca te asociezi cu un coleg 2, aveti toate sansele sa va deschideti un cabinet si sa va mearga bine.
  •  
    • 6974 mesaje
    31 Mai 2013, 16:17
    0 0
    la mine clar nu are treaba ce facui si un ajunsai nici intr o 1000 de ani
  •  
    • 133 mesaje
    31 Mai 2013, 16:46
    1 0
    Trili gresesc ca vreau sa castig bine?Vreau si ca omul sa imi fac o casa ,sa imi iau o masina ...Ma orientez si eu unde pot ...Cu chemarea mori de foame .In ziua de azi trebuie sa fii practic.Multumesc pentru pareri.
  •  
    • 6974 mesaje
    31 Mai 2013, 16:52
    0 0
    nu gresesti cu nimici din ce ti doresti, dar, cum spuneam si e fix parerea mea, ca sa zici ca te duci sa te faci as medicala pt ca o sa iei spaga sa cazi sub masa si asa ti faci casa ........ da da, stiu, inca mai cred in chemarea si aplecarea spre meserie.

si da, stiu, avem si dr de genu asta, nu numai asistente.
  •  
    • 2283 mesaje
    31 Mai 2013, 18:12
    0 0
    Asistent medical - ai mai multe sanse de angajare. Pleaca mai multi din Ro si lasa locul liber. Plus sanse de plecare din Ro mai mari pt tine.
    Alte criterii vad ca nu e cazul sa te intereseze.

E si un premiu pentru raspunsul castigator?