Imi cadeau dintii in vis

•  
    • 310 mesaje
    27 Mai 2013, 10:17
    0 0
    Salut,

Stiu ca nu este locul potrivit pentru acest topic.....insa mi-e groaza de posibila semnificatie a acestui vis.

Am visat acum 2 nopti ( sambata noaptea mai exact) ca imi trageam foarte usor de dinti si ei se rupeau ...fara sa ma doara deloc si fara sa curga sange. Ramasesem stupefiata in vis cand vedeam ca abia ii ating si ei cad asa usor. Unii dinti ieseau cu totul iar la masele ramaneau jumatati din ele in gingii.

Este prima oara cand visez asa ceva. Din ce am gasit pe net ar prevesti moartea cuiva apropiat sau a unui cunoscut. Am pe cineva in familie ( mama prietenului meu) care este foarte bolnava ( operata de 2 ori de tumora cerebrala in decurs de 1 luna de zile). Este sau nu este adevarat ca dintii cazuti prevestesc moartea cuiva ?????
  •  
    • 2874 mesaje
    27 Mai 2013, 10:34
    0 0
    Freud, ar trebui sa stii ca interpretarea aceasta nu e deloc psihanalitica.
    ce simteai in vis? 
  •  
    • 310 mesaje
    27 Mai 2013, 10:53
    0 0
    Eu nu simteam niciun fel de durere......pur si simplu eram uimita de cat de usor se rupeau iar eu ma minunam cand vedem ca raman cu jumatati de dinti in mana. Eram bine dispusa in vis. Eu am niste fixuri cu spalatul pe dinti in sensul ca frec la ei cate 30 de minute ca sa stiu ca-i spal ca lumea ...si in vis dadeam cu degetul peste ei ca sa-i verific daca sunt sau nu spalati ( daca scartaie sau nu)....si ma trezeam ca se rup.
    Atat.
    Merci pentru citirea postarii mele.
  •  
    • 2874 mesaje
    27 Mai 2013, 11:02
    2 0
    poate scapi de obsesie
    30 min e mult zau, poate chiar ramai fara ei 
  •  
    • 114 mesaje
    27 Mai 2013, 11:08
    0 0
    Freud stai relax cu visul asta ca nu inseamna nimic. Si eu am visat asa de cel putin 3 ori. Nu trebuie sa crezi deloc in vise. Spune o rugaciune in plus seara inainte de culcare si e suficient.( recunosc ca si eu m-am speriat f tare cand am visat prima data.)
    Acest mesaj a fost editat de către dulc1k25: 27 Mai 2013, 11:09
  •  
    • 310 mesaje
    27 Mai 2013, 11:08
    0 0
    Cat timp imi spal eu dintii nu este subiectul postarii mele.....eu am intrebat ce ar putea sa insemne faptul ca se rupeau fara sa ma doara si sa-mi curga sange.

•  
    • 5996 mesaje
    27 Mai 2013, 11:09
    1 0
    Am visat si eu de multe ori. Daca era sa fie asa cum scrie pe net( nu ca as fi cautat atunci), erau toti secerati in jurul meu. Asa ca... lasa prostiile.
  •  
    • 310 mesaje
    27 Mai 2013, 11:16
    0 0
    Amelie.....eu nu cred in vise si premonitii de felul meu.....insa din martie 2012 s-au tinut de capul nostru numai si numai probleme urate legate de sanatate: intai accidentul prietenului meu ( care a stat in coma 1 luna si jumate si care si acum face recuperare + ca nu-si misca deloc mana stanga si-l doare groaznic), apoi bunicul lui ( care a cazut pe gheata si are si acum probleme cu gandirea si memoria), iar acum mama lui care a fost diagnosticata cu cel mai agresiv tip de cancer cerebral.

Mi-e groaza de ziua de maine......

•  
    • 2737 mesaje
    27 Mai 2013, 11:44
    2 0
    Freud ,
    eu cred ca nu e cazul sa te alarmezi doar pt ca explicatzia babeasca cu cazutul dintilor prevesteste moartea sau pierderea cuiva .Sunt vb ,poa sa fie si o "ruptura "de relatie cu vre-o vecina ,cu vre-un cunoscut mai apropiat , vre-o cearta care sa provoace o distanta intre tine si un X...Deci nu poti da o interpretare exacta  a  visului  asa cum e scris" in carte "Visele sunt in parte si gandurile ,actiunile sau intamplarile zilnice ,de aceea e bine sa nu faci legatura intre problemele negative  intamplate nu stiu cui si zicerile babesti
    P.s -Uite un exemplu :Eu o visam mereu pe mama ,intreb pe x ,telefonez la y..Lumea na,sa ma sustina si sa ma incurajeze -Da fata de pomana ,de sufletul ei ...
    Eu ,fac cum zice lumea ,dau celor ce aveau nevoie ,dar pana la urma mi-am dat  singura "interpretatul  "  .
    Probabil mama de acolo de sus a vazut bine ca sunt cam risipitoare si ce so fi gandit .Ia sa-i apar in vis ,so scutur un pic ca sa se redreseze-n  risipit aiurea si sa dea celor ce au nevoie
    Zis si facut ,pe cuvant de nu mi-au fost de folos  ( unele vise ) .....
  •  
    • 2874 mesaje
    27 Mai 2013, 16:06
    0 0
    Freud, cand te speli 30 de minute pe dinti, rezulta clar o angoasa mare legata de ... dinti.
    angoasa asta ti-a aparut in vis
    poate ti-e frica de placa dentara, de batranete? angoase legate de aspectul tau, de sanatate? cine stie... 
  •  
    • 1557 mesaje
    27 Mai 2013, 17:09
    0 0
    I_have_a_dream said:Freud, cand te speli 30 de minute pe dinti, rezulta clar o angoasa mare legata de ... dinti.
    angoasa asta ti-a aparut in vis
    poate ti-e frica de placa dentara, de batranete? angoase legate de aspectul tau, de sanatate? cine stie... 

Sustin si aprob. . Avui vise asemanatoare fix in perioadele in care aveam o preocupare legata de dantura (ex. interventii stomatologice, inlocuit lucrari dentare etc.) iar cei din jur ramasera tot atatia si inainte si dupa.

•  
    • 2871 mesaje
    27 Mai 2013, 17:12
    0 0
    Si eu am visat ca-mi cadeau dintii in perioada in care am avut o lucrare mai complexa de facut.
    Nu mai baga in seama toate prostiile pe care le visezi.

•  
    • 1786 mesaje
    27 Mai 2013, 17:23
    0 0
    Cand visez de-astea, la mine e nasol. Clar ma iau de cap cu careva sau se intampla vreo treaba nu tocmai placut. Asta si ca imi tai parul.
  •  
    • 2874 mesaje
    27 Mai 2013, 17:36
    0 0
    censky, niste ritualuri de purificare trebe!
  •  
    • 11441 mesaje
    27 Mai 2013, 18:34
    0 0
    Freud said:Salut,

Stiu ca nu este locul potrivit pentru acest topic.....insa mi-e groaza de posibila semnificatie a acestui vis.

Am visat acum 2 nopti ( sambata noaptea mai exact) ca imi trageam foarte usor de dinti si ei se rupeau ...fara sa ma doara deloc si fara sa curga sange. Ramasesem stupefiata in vis cand vedeam ca abia ii ating si ei cad asa usor. Unii dinti ieseau cu totul iar la masele ramaneau jumatati din ele in gingii.

Este prima oara cand visez asa ceva. Din ce am gasit pe net ar prevesti moartea cuiva apropiat sau a unui cunoscut. Am pe cineva in familie ( mama prietenului meu) care este foarte bolnava ( operata de 2 ori de tumora cerebrala in decurs de 1 luna de zile). Este sau nu este adevarat ca dintii cazuti prevestesc moartea cuiva ?????

Freud visele se leaga de ceea ce traim sau vom trai
    Eu stiu ca atunci cand iti moare cineva din familie visezi asta cu dintii...cu cat te doare mai tare..cu atat ruda decedata e mai aproape de familie...daca intelegi se spun...pe tine nu te-au durut dintii...ceea ce poate insemna doua decese din familii dar rude indepartate...Acum sincer...nu stiu si cand...dar daca iti vei mai aduce aminte de topicul asta sa ne spui in timp de  2 luni daca am s-a adeverit ceva..din ce am scris

Si nu are vreo legatura cu cat de mult si de des iti speli dintii  

•  
    • 2301 mesaje
    27 Mai 2013, 18:34
    0 0
    Iti dai seama cand iti cade dintele in viata reala ce ar trebui sa se intample? Tsunami, avalansa, al treilea razboi mondial.
    Nu e nicio legatura la modul asta, simbolistic, intre vise si viitor,  crede-ma, m-am interesat
    Visul are semnificatie atunci cand faci o conexiune intre niste chestii pe care le stii si tragi o concluzie care s-ar putea sa se pupe cu realitatea, insa atat.
    Mai e ceva. Cei care cred ca vestitul vis al caderii dintilor inseamna moarte, atunci cand au oameni pe moarte in jur viseaza asta pentru ca le e teama ca acei oameni vor muri. Deci aasocierea nu este premonitorie.

•  
    • 175 mesaje
    27 Mai 2013, 21:41
    0 0
    Acum cativa ani am avut un astfel de vis si la 1-2 zile am aflat c-a murit cineva cunoscut. Stiu ce senzatie neplacuta e cand te trezesti la realitate...
  •  
    • 2301 mesaje
    27 Mai 2013, 21:47
    0 0
    Oho, de cate ori nu s-au visat caderi de dinti si n-a murit nimeni cunoscut. Ce te faci atunci?
  •  
    • 5996 mesaje
    27 Mai 2013, 22:16
    0 0
    Pfuiiii... daca stai si le cantaresti si le masori, e clar ca ti se pare ca se aduna, ca numai tie ti se intampla si de-astea.
  •  
    • 2874 mesaje
    28 Mai 2013, 10:58
    0 0
    denisabia, si te crezi atat de grozava incat sa-ti inchipui ca visele tale au legatura cu moartea cuiva?