demisie

•  
    • 12 mesaje
    14 Mai 2013, 06:27
    0 0
    Scuze ca postez subiectul asta aici, dar traficul e mai intens in sectiunea aceasta.
    Pe scurt: Am fost instiintata la locul de munca ca va trebui sa-mi semnez demisia deoarece firma nu mai are asa multe comenzi, etc.Problema este ca daca imi dau eu demisia nu mai beneficiez de somaj si nu-mi doresc asta.Pt a putea beneficia de somaj trenuie sa fiu concediata din motive neimputabile mie.Ce se poate intampla daca refuz sa semnez demisia?
    Pe toata perioada angajari nu am avut abateri si nici alte incidente.Mi-au spus ca nu ma pot concedia colectiv si nu am inteles de ce.Ce pot face acum?Multumesc

•  
    • 4034 mesaje
    14 Mai 2013, 07:13
    0 0
    nu semnezi. simplu.
  •  
    • 4910 mesaje
    14 Mai 2013, 07:14
    0 0
    Concedierile colective presupun un plan mai amplu de restructurare , niste salarii compensatorii , acordul sindicatului , e mult mai complicat de facut si baietii tai destepti cred ca vor sa evite balamucul .
  •  
    • 4910 mesaje
    14 Mai 2013, 07:16
    0 0
    Acuma nu stiu cat de mare este firma , daca aveti sindicat , etc. , daca dai mai multe detalii , poate i ti dam idei .
    Oricum , succes .
  •  
    • 4910 mesaje
    14 Mai 2013, 07:17
    0 0

3808 mesaje acum 2 minute Citează Trimite mesaj 0 0 nu semnezi
    E o idee , dar nu salvatoare , n o sa mai aiba liniste in firma , si pana la urma o sa i gaseasca un motiv s o zboare .
  •  
    • 12 mesaje
    14 Mai 2013, 07:49
    0 0
    E o firma destul de mare dar nu avem sindicat.Din cate stiu concedierea colectiva presupune concedierea mai multor persoane ceea ce in situatia de fata nu e cazul.Doar eu voi fi concediata.Nu se poate face concedierea pe baza restructurarii postului, etc?
  •  
    • 7370 mesaje
    14 Mai 2013, 07:53
    1 0
    coolgirl2013 said:Scuze ca postez subiectul asta aici, dar traficul e mai intens in sectiunea aceasta.
    Pe scurt: Am fost instiintata la locul de munca ca va trebui sa-mi semnez demisia deoarece firma nu mai are asa multe comenzi, etc.Problema este ca daca imi dau eu demisia nu mai beneficiez de somaj si nu-mi doresc asta.Pt a putea beneficia de somaj trenuie sa fiu concediata din motive neimputabile mie.Ce se poate intampla daca refuz sa semnez demisia?
    Pe toata perioada angajari nu am avut abateri si nici alte incidente.Mi-au spus ca nu ma pot concedia colectiv si nu am inteles de ce.Ce pot face acum?Multumesc

Demisia inseamna incetarea contractului la initiativa ta..act unilateral de vointa al salariatului ori tu nu vrei asa  ca nu semnezi!
    Este un abuz,incearca sa te intimideze, sa te forteze, dar nu ceda.
    Poti face o sesizare la Inspectia Muncii, poti sa-i dai in judecata, poti scrie un email la prima tv, protv, cat iti ia?

Asteapta-te la sicane pe viitor. Nu semna nimic fara sa citesti cu atentie, nu te certa cu nimeni.
    Dar  NU ascunde situatia.
    Spune-le si colegilor ce se intampla si cauta sa ai martori care sa vina in instanta la o adica, aduna probe.
    Daca sunt agresivi, iti taie salariu,ori si iti desfac contractul de munca, ii lasi pe ei s-o faca nu iti dai demisia, o contesti apoi in instanta... iti vei recupera banii, consulta un avocat
    Oricum, va trebui in tot timpul asta sa-ti cauti de lucru in alta parte..firma e kaput iar ei vor sa-ti de-a sutul in fund, ura si la gara! fii fata desteapta du-te intai la Inspectia Muncii vezi ce e de facut.

Acest mesaj a fost editat de către _Eva: 14 Mai 2013, 07:55
  •  
    • 4910 mesaje
    14 Mai 2013, 07:54
    0 0
    Ba da , dar daca firma nu are plan de concedieri colective , nu o poate obliga nimeni sa ti acorde salarii compensatorii .
    Dar de ce tocmai tu ?
    In ce departament lucrezi ?
  •  
    • 4910 mesaje
    14 Mai 2013, 07:55
    0 0
    Vi se fac evaluari profesionale anuale , ceva legat de performantele proifesionale?
  •  
    • 12 mesaje
    14 Mai 2013, 07:59
    0 0
    Eu o sa fiu concediata deoarece va veni o colega din prenatal care are acelasi post ca mine.Doar ca eu am venit la 1 an diferenta dupa ce a plecat ea in concediu si am contract pe perioada nedeterminata.Cea care a venit in locul ei a fost trecuta pe alta functie si desi ii expira contractul in curand eu voi fi data afara.Nu-mi doresc salarii compensatorii, vreau doar sa pot lua somaj pana imi gasesc alt job.
  •  
    • 4910 mesaje
    14 Mai 2013, 08:02
    0 0
    cauta ti de munca , poate gasesti repede , si ti ai rezolvat problema , din ce oras esti?
  •  
    • 7370 mesaje
    14 Mai 2013, 08:16
    0 0
    coolgirl2013 said:Eu o sa fiu concediata deoarece va veni o colega din prenatal care are acelasi post ca mine.Doar ca eu am venit la 1 an diferenta dupa ce a plecat ea in concediu si am contract pe perioada nedeterminata.Cea care a venit in locul ei a fost trecuta pe alta functie si desi ii expira contractul in curand eu voi fi data afara.Nu-mi doresc salarii compensatorii, vreau doar sa pot lua somaj pana imi gasesc alt job.

Nu semnezi nici o demisie. citeste cu atentie contractul. ai contract pe perioada nedeterminata,astepti sa te dea ei afara...cu preaviz inainte, alea alea.NU te lasa intimidiata, nu semna.
    posibil sa gresesc dar din cate stiu litigiile de munca sunt scutite de taxe in instanta si poti lua si despagubiri. 

Acest mesaj a fost editat de către _Eva: 14 Mai 2013, 08:18
  •  
    • 12 mesaje
    14 Mai 2013, 08:23
    0 0
    MERCI MULT PT SFATURI.SPER SA SE REZOLVE TOATA SITUATIA ASTA
  •  
    • 4910 mesaje
    14 Mai 2013, 08:26
    0 0
    Succes si incepe sa ti cauti de lucru , chiar daca le fortezi mana pentru moment sa te pastreze , viata buna nu o sa mai ai in firma.
    Vorbesc in cunostinta de cauza si din expierientele traite .
    Mult succes!
    Sa ne spui ce job ti ai gasit .
  •  
    • 11941 mesaje
    14 Mai 2013, 09:44
    1 0
    coolgirl2013 said:Scuze ca postez subiectul asta aici, dar traficul e mai intens in sectiunea aceasta.

Cum ai fost instiintata?Verbal?Scris?
    Nu semnezi nimic,nu depui nimic din propria putere.Daca vor sa te dea afara (si desigur indeplinesti conditiile de somaj , adica daca ai 12 luni muncite in ultimele 24 de luni) nu au decat sa iti faca ei decizie de concediere individuala.Asa ca mai bine stai in banca ta , te prezinti la munca normal .Sa nu faci prostia ca ei sa iti spuna stai acasa ca te chemam noi , ca intre timp sa te acuze de absente nemotivate.Totul le faci cu adresa la mana , scrisa , stampilata si cu nr.de inregistrare.
    Bafta multa

•  
    • 13 mesaje
    15 Mai 2013, 09:29
    0 0

Demisia inseamna incetarea contractului individual de munca din initiativa salariatului cu preaviz 20 de zile lucratoare. Asa cum ai spus si tu, nu beneficiezi de somaj. Nu semna acel document.
    Propune sa ti se restructureze postul conform art. 65-67 din Codul Muncii si astfel poti beneficia de somaj. 
     Mult succes!

•  
    • 7230 mesaje
    15 Mai 2013, 13:48
    0 0
    Nu are cum cum sa se restructureze respectivul post daca pe acelasi post trebuie sa vina angajata din concediu de maternitate. 
  •  
    • 13 mesaje
    16 Mai 2013, 09:16
    0 0
    cafe_au_lait said:Nu are cum cum sa se restructureze respectivul post daca pe acelasi post trebuie sa vina angajata din concediu de maternitate. 

Sa  se modifice postul prin act aditional, apoi se poate face restructurare. Solutii sunt o gramada.  

Acest mesaj a fost editat de către Lavinia02: 16 Mai 2013, 09:16