Ce pot sa fac sa ma mai deschid la par?

•  
    • 3 mesaje
    3 Mai 2013, 01:09
    0 0
    Buna !! CVa rog mult am nevoie de cat mai multe sfaturi ca sa ma pot decide.Am fost bruneta ani de zile,m am decis sa ma decolorez.Am parul foarte lung,insa decolorarea cu oxidant de 12 a mers perfect.Parul meu  nu a suferit pentru ca este foarte rezistent si a aratat ca nou.Dupa decolorare coafeza mi-a aplicat de la Koleston un 4 cu 5...saten  si saten inchis deoarece eu i am spus ca nu vreau deloc sa am nuante de roscat dupa decolorare,La radacina mi s-a inchis foarte mult insa mai jos era mai deschis.Dupa cateva luni Mi am aplicat un blond inchis de la Garnier (parul se decolorase mult la spalare) si aveam in cap un caramel roscatiu,culoarea vulpii(o culoare naspaa din punctul meu de vedere).Am tot stat asa inca vreo 3 luni pana mi -a mai crescut si radacina si parul se tot decolora la spalat.Eram foarte portocalie in soare si deja nu mi mai placea.Mi s-a zis sa mi iau de la Silky,o solutie de decapare si apoi sa ma vopsesc deschisa.Mi am luat solutia am aplicat-o,mari schimbari nu s au vazut decat ca se mai blonzise putin ,insa portocaliu tot era.M am enervat si mi-am zis ca trebuie sa pun o culoare mai puternica sa mi acopere portocaliul.Mi a fost frica sa mi pun tot blond pentru ca am zis ca nu va acoperi roscatul si tot portocalie voi fi.Mi am amestecat de la Kallos saten deschis(5) cu blond inchis cenusiu...parul meu s-a inchis iar foarte mult...e un saten..saten spre inchis...iar radacina e deschisa pentru ca anu am aplicat vopsea si acolo..parul meu natural este chiar un blond inchis spre blond mediu...Ce pot face acum???Sa mai aplic iar solutia aceea?? Va rog mult daca a stat cineva si mi-a ascultat povestea si poate sa mi zica vreun sfat...Intreb sute de coafeze si primesc sute de raspunsuri diferite..chiar nu mai stiu pe cine sa ascult..si cum sa fac:(( doar ca iar sunt inchisa la par si deja ...
  •  
    • 4034 mesaje
    3 Mai 2013, 09:47
    2 0
    din brunet vopsit vreis a scoti blond sa mai ai si par in cap si sa  te deschizi intr o clipita?

no way.

in primul rand.. renunta la produsele din comert. nu sunt pt tine. daca vrei sa arati omeneste.
    in al doilea rand.. fa ti o decolorare in timp..nu pt ca ar afecta mai putin parul,dar macar dai sansa parului sa creasca si sa ia locul celui  afectat de  decolorarile succesive. tunde din el treptat,pana reusesti sa ai o nuanta deschisa pe parul tau natural.

oricum.. conteaza culoarea ta naturala. daca esti bruneta si vrei blond..fortezi natura intr un hal fara de hal. si dupa chinuiala multa, tot la o culoare inchisa vei ajunge.

dupa produsele pe care  le ai mentionat....cred ca nu acorzi o mare importanta calitatii parului. un par deschis la culoare necesita ingrijie profesionala.  
  •  
    • 1 mesaje
    3 Mai 2013, 13:06
    1 0
    Wow! Ai aplicat multe "tratamente" parului tau. Nu te baza pe faptul ca ai un par rezistent...decolorarea cu oxidant inseamna omorarea parului - parul este viu, iar oxidantul il omoara pur si simplu.
    Ce pot sa te sfatiesc este sa mergi la un salon profesionist si acolo iti va face un decapaj cu praf - un fel de decolorare, dar nu se compara cu oxidantul. Treptat, dar intr-un timp destul de rapid, vei obtine deschiderea dorita. Incearca sa nu mai folosesti vopsele de par din comert, nu sunt foarte bune. Kolestonul din saloane este ok - si eu ma vopsesc cu koleston. Mai ales daca zici ca ai parul lung si frumos, ai rabdare cu deschiderea culorii, ca se distruge cand te astepti mai putin.
    Am o prietena care, la fel, fusese bruneta mult timp si vroia sa si-l deschida si a urmat exact pasii pe care i-am zis mai sus. Rezultatele sunt bune, parul este la fel de sanatos, ai doar putina, putina rabdare, da?
    Bafta!
  •  
    • 3 mesaje
    4 Mai 2013, 02:34
    0 0
    creato..eu nu vreau sa ajung blonda..vreau un saten deschis..asta e culoarea mea naturala care a crescut vreo 5 cm..tund din el regulat cate putin..ideea e ca eu am acum un saten spre inchis...si nu prea mi place ca se vede radacina mai deschisa...de asta as vrea sa mai incerc un decapaj sa l deschid la loc si sa aplic o nuanta mai apropiata de culoarea mea naturala.Decapajul ala de la silky mi-a fost recomandat si l am comandat la salon.Nu mi a facut mari schimbari dar il mai deschisese putin...Intrebarea mea era daca e ok sa l mai aplic o data pe par in urma celor mentionate mai sus..este exclus sa mai fac inca o decolorare..chiar daca nu mi s-a distrus..Merciii frumooos mult !!!!
  •  
    • 134 mesaje
    5 Mai 2013, 23:42
    2 0
    Cumpara head & shoulders sau orice sampon care nu stiu ce acid pentru reducerea sebumului,garantez eu ca se duce vopseaua...acum ca e vara nu il mai vopsi ,daca stai prin soare si mergi la mare iti vei deschide parul ...iar dupa ce vii de la mare il ingrijesti ca sa isi revina apoi la o luna il vopsesti ...dar daca vrei ajungi repede la culoarea dorita recomand decapaj ,plus n produse profesionale ca dupa parul arata rau daca nu e ingrijit!
  •  
    • 134 mesaje
    5 Mai 2013, 23:42
    1 1
    Cumpara head & shoulders sau orice sampon care nu stiu ce acid pentru reducerea sebumului,garantez eu ca se duce vopseaua...acum ca e vara nu il mai vopsi ,daca stai prin soare si mergi la mare iti vei deschide parul ...iar dupa ce vii de la mare il ingrijesti ca sa isi revina apoi la o luna il vopsesti ...dar daca vrei ajungi repede la culoarea dorita recomand decapaj ,plus n produse profesionale ca dupa parul arata rau daca nu e ingrijit!
  •  
    • 3 mesaje
    6 Mai 2013, 14:30
    0 0
    Merci frumos Alinaaa ! Uite nu stiam de sampoanele astea care reduc sebumul ! Vad ca la spalare inca mai curge din vopsea ..deci sa incerc si ce mi-ai spus tu ! Merci frumos inca o data !
  •  
    • 46 mesaje
    20 Nov 2013, 00:55
    3 0
    Eu m-am decolorat cu COLOR OFF ,ESTE UN DECOLORANT RUSESC CE NU CONTINE AMONIAC, sunt foarte multumita, il recomand, chear nu mi-a ars parul si nu credeam ca este posibil!!

L-am gasit aici: https://www.facebook.com/ColorOffDeLaEstelProfessional