Anti matze

  •  
    • 9899 mesaje
    5 Apr 2013, 10:34
    3 11
    salutare gagici!
    ce mai faceti si ce mai dregeti?
    eu am niste nervi de sa-mi trag una.
    dati-mi idei, cum sa fac si cum sa dreg sa scap de matzele vecinilor.
    frate, si-au facut kktoare in gradina mea. deja sunt bolnav cu nervii capului si-mi vine sa-mi cumpar o pusca sa le aranjez.
    preferat lor este gradina cu flori a sotiei. au descoperit ca am pus pamant proaspat si bun in zona, asa ca vin si se kk acolo. normal ca mai si scurma de mi-au scos bulbii.
    mi-am luat un kkt de ala de apart cu ultrasunete care nu-i bun de nimic. le doare in cur de piuitul aluia. doar pe mine ma dor urechile de la el.
    deci, ceva idei aveti sau pun in practica faza cu pusca? sau poate ceva graunte de facut nani permanent...
  •  
    • 8578 mesaje
    5 Apr 2013, 10:37
    2 2
    I ați un câine. Sa vezi ce viteza prind
  •  
    • 9899 mesaje
    5 Apr 2013, 10:38
    3 10
    nu vreau caine ca ala se pisha pe pomi
    alte idei?
  •  
    • 8578 mesaje
    5 Apr 2013, 10:47
    0 0
    Dikens, uite am citit acum pe un forum cica ar exista o planta care le tine la distanță. Coleus canina.
    Acest mesaj a fost editat de către coralain: 5 Apr 2013, 10:47
  •  
    • 7947 mesaje
    5 Apr 2013, 10:51
    1 0
    http://www.amazon.com/Shake-Away-9002020-20-ounce-Repellent/dp/B001ACRPMI
  •  
    • 9899 mesaje
    5 Apr 2013, 11:02
    1 7
    Bai, acuma serios, am folosit tot felul de prostii.
    Spray-uri, geluri, prafuri....nici eu nu mai stiu
    singurul lucru pe care nu l-am folosit este un aparat pe care trebuie sa-l cuplezi la o sursa de apa si care are unsenzor ce da drumul la jet cand apare matza in raza de actiune
    Ma scot din minti, nu altceva.
    pe langa rahatii ramasi in urma lor, cel mai tare ma enerveaza ca scurma si-mi scot florile
    ma apuca toti nervii cand vad
  •  
    • 8901 mesaje
    5 Apr 2013, 11:04
    9 1
    Hopa, Dikens...am crezut ca scrie vecinul meu...

    Nici el nu suporta matele, ca-i strica frumusete de gazon. Drept pt care le otraveste, una cate una. Asta nu inainte de a le aplica o corectie, cu coada de la matura.

    Asta-vara, stand in curte, l-am auzit cum se lauda unor prieteni, cu care era la un sprit, ca va scapa, in curand, tot cartierul de mate vagaboande.
  •  
    • 7947 mesaje
    5 Apr 2013, 11:04
    5 2
    Eu folosesc substanta de mai sus pentru ca imi intrau pisicile vecinilor in camera in care e mancarea pisicii mele.
    In cazul meu functioneaza perfect.
    Nu mai am musafiri neinvitati.
    Poate ar trebui totusi sa ii dai o sansa. poate functioneaza si la tine.
  •  
    • 9899 mesaje
    5 Apr 2013, 11:08
    0 7
    andrada86 said:Hopa, Dikens...am crezut ca scrie vecinul meu...

    Nici el nu suporta matele, ca-i strica frumusete de gazon. Drept pt care le otraveste, una cate una. Asta nu inainte de a le aplica o corectie, cu coada de la matura.

    Asta-vara, stand in curte, l-am auzit cum se lauda unor prieteni, cu care era la un sprit, ca va scapa, in curand, tot cartierul de mate vagaboande.

     Draguta, eu n-am nimic cu matzele, chiar le iubesc. Am si eu una care e sefa in casa. Insa bulbii mei imi sunt mai dragi.
    si nu e vorba de pisici vagaboande ci de pisicile vecinilor.
    hai, zi tu ca tie iti place la nebunie sa iesi din casa, in curtea ta si sa-ti alunece piciorul pe un kkt de matza.
    sau sa iesi dimineata si sa vezi florile scoase din pamant sau rupte...
    mie nu.

  •  
    • 8578 mesaje
    5 Apr 2013, 11:08
    0 1
    Dikens,încearcă mai cu planta aia, face minuni si e si bio, nu e nimic toxic. Cica conține uleiuri eterice, menthol si ca ptr câini, pisici, iepuri, care au simtul olfactiv mult mai dezvoltat ca al omului, e foarte deranjat si le tine la distanță. Un singur "dezavantaj" are, nu e prea arataosa. Acu si ideea cu apa, nu e rea. Combina le !!!
  •  
    • 9899 mesaje
    5 Apr 2013, 11:10
    1 6
    o sa incerc si varianta cu planta si cea a lui Schon...ce mai conteaza pe langa toate celelalte?
  •  
    • 8901 mesaje
    5 Apr 2013, 11:12
    4 1
    Mai, zau ca nu-mi place tot ce zici tu acolo. Dar n-am putere sa le altoiesc sau sa le omor.

    Si nu vad care ar fi diferenta intre o mata vagaboanda si una cu stapan. Adica, aia a vecinului tre' sa stie ca nu-i frumos sa vina peste florile tale?!
  •  
    • 9899 mesaje
    5 Apr 2013, 11:14
    1 6
    andrada86 said:Mai, zau ca nu-mi place tot ce zici tu acolo. Dar n-am putere sa le altoiesc sau sa le omor.

    Si nu vad care ar fi diferenta intre o mata vagaboanda si una cu stapan. Adica, aia a vecinului tre' sa stie ca nu-i frumos sa vina peste florile tale?!

     Nu draga.
    asa cum eu imi tin matza acasa si nu-i dau drumul pe strada sa se cace, sau sa se duca la vecin, asa ar trebui sa faca si ei, nu crezi?

  •  
    • 2838 mesaje
    5 Apr 2013, 11:20
    1 0
    dikens said:salutare gagici!
    ce mai faceti si ce mai dregeti?
    eu am niste nervi de sa-mi trag una.
    dati-mi idei, cum sa fac si cum sa dreg sa scap de matzele vecinilor.
    frate, si-au facut kktoare in gradina mea. deja sunt bolnav cu nervii capului si-mi vine sa-mi cumpar o pusca sa le aranjez.
    preferat lor este gradina cu flori a sotiei. au descoperit ca am pus pamant proaspat si bun in zona, asa ca vin si se kk acolo. normal ca mai si scurma de mi-au scos bulbii.
    mi-am luat un kkt de ala de apart cu ultrasunete care nu-i bun de nimic. le doare in cur de piuitul aluia. doar pe mine ma dor urechile de la el.
    deci, ceva idei aveti sau pun in practica faza cu pusca? sau poate ceva graunte de facut nani permanent...

    Ideea cu jetul de apa nu e rea... dimineatza si seara...O alta chestie ar fi naftalina ,coji de mandarine sau portocale .inteleg ca e imposibil sa decojesti kl de portocale sau mandarine pt o gradina intreaga(de obicei se pun in vazele cu plante ornamentale din casa)atunci ramane naftalina...
    O intrebare: cat de mare e gradina ?Vrei sa pui repelent doar unde sunt florile sau pe intreaga suprafatza ?

  •  
    • 9899 mesaje
    5 Apr 2013, 11:24
    1 4
    vreau sa pun doar unde sunt florile
    nu as avea cum in toata gradina
    ma intereseaza doar zona cu flori, care nu este foarte mare.
    am folosit o solutie cu miros de citrice, am inteles ca nu le place mirosul asta
    era speciala pentru a tine matzele la distanta
    ti-ai gasit! le-a durut undeva de solutia mea
    Acest mesaj a fost editat de către dikens: 5 Apr 2013, 11:25
  •  
    • 2838 mesaje
    5 Apr 2013, 11:41
    1 1
    dikens said:vreau sa pun doar unde sunt florile
    nu as avea cum in toata gradina
    ma intereseaza doar zona cu flori, care nu este foarte mare.
    am folosit o solutie cu miros de citrice, am inteles ca nu le place mirosul asta
    era speciala pentru a tine matzele la distanta
    ti-ai gasit! le-a durut undeva de solutia mea

    Dik
    atunci e rezolvabila chestia ...salvezi florile fara solutii chimice si tii matzele vecinilor langa gard
    Vrei sa-ti trimit privat sau scriu aici?Nu de alta dar gramatica mea e naspa
    Nu prea vreu sa ma trezesc cu oo in cap....Dar na cum vrei
    Lasa pusca-n cui  ,  daca nu ai port de arma...nu se stie,potzi nimeri o matza ,dar si un vecin antipatic  

  •  
    • 9899 mesaje
    5 Apr 2013, 11:46
    2 5
    marylucrys said:
    dikens said:vreau sa pun doar unde sunt florile
    nu as avea cum in toata gradina
    ma intereseaza doar zona cu flori, care nu este foarte mare.
    am folosit o solutie cu miros de citrice, am inteles ca nu le place mirosul asta
    era speciala pentru a tine matzele la distanta
    ti-ai gasit! le-a durut undeva de solutia mea

    Dik
    atunci e rezolvabila chestia ...salvezi florile fara solutii chimice si tii matzele vecinilor langa gard
    Vrei sa-ti trimit privat sau scriu aici?Nu de alta dar gramatica mea e naspa
    Nu prea vreu sa ma trezesc cu oo in cap....Dar na cum vrei
    Lasa pusca-n cui  ,  daca nu ai port de arma...nu se stie,potzi nimeri o matza ,dar si un vecin antipatic  

     gramatica ta e ok 
    poti sa-mi spui aici, poate mai are cineva interesul asta 

  •  
    • 12625 mesaje
    5 Apr 2013, 12:26
    1 0
    dikens said:salutare gagici!
    ce mai faceti si ce mai dregeti?
    eu am niste nervi de sa-mi trag una.
    dati-mi idei, cum sa fac si cum sa dreg sa scap de matzele vecinilor.
    frate, si-au facut kktoare in gradina mea. deja sunt bolnav cu nervii capului si-mi vine sa-mi cumpar o pusca sa le aranjez.
    preferat lor este gradina cu flori a sotiei. au descoperit ca am pus pamant proaspat si bun in zona, asa ca vin si se kk acolo. normal ca mai si scurma de mi-au scos bulbii.
    mi-am luat un kkt de ala de apart cu ultrasunete care nu-i bun de nimic. le doare in cur de piuitul aluia. doar pe mine ma dor urechile de la el.
    deci, ceva idei aveti sau pun in practica faza cu pusca? sau poate ceva graunte de facut nani permanent...

     
    salutari maica ma bucur ca traiesti
    ca lasa kkturile prin curte e de bine ca scapi de ingrasamant
    pentru salvarea bulbilor..sapa-i mai adanc hai ca glumesc
    si eu niste matze care manaca mancarea pisicului meu un fraier si el de felul lui , dar cand le vad prin gradina arunc cu matura dupa ele..vreo 2 zile nu mai vin
    daca se kk in gradina ta inseamna ca si-au insemnat locul si va fi greu sa la dai afara de acolo
    poate daca ai intreba un doctor veterinar ce obiceiuri au...te-a lumina vreo unul

  •  
    • 2838 mesaje
    5 Apr 2013, 12:41
    0 2
    Deciu rabdare si sperantza procuratzi vre-o 15 cutii goale de bere sau coca-cola mai inalte ,foaie de aluminiu ,naftalina si elastic fin .De preferat ar fi cel circular (alea mici,marunte colorate ce se folosesc si pt coditze  Naftalina sa fie bobitze daca gasesti .Fiecarei cutii ii faci gauri cu un cui imprejurul partii de sus(nu pe deasupra ci dedesupt)Umpli cutia de naftalina chiar daca trebuie sa-i tai "capacul".Deasupra acoperi cu aluminiul si pui elasticul (exact ca si borcanele de zacusca fara capace ermecice).Pozitionezi ,cutiile imprejurul zonei in cauza si ca sa fie chestia si mai eficienta ,in mijlocul florilor doo sau trei sticle cu apa (pline,transparente si fara etichete)
    Cred ca vei iesi mult mai economic decat cu repelentii care pot cauza daune plantelor .P.s Aluminiul lasa-l un pic mai lung(ma refer la forma tip umbrela) in asa fel incat chiar daca ploo umiditatea sa nu  intre  prin gaurile facute la cutii.Daca ai rabdare ,inainte de a pozitiona cutiile cu naftalina stropeste florile cu apa in care ai stors vre-o juma de kil de lamai..
    .Cred ca merita daca nu suporti matzele  altora ....

    Ps Ma mira faptul ca tu nu ai fost atacat de nimeni pentru intentzia  reducerii nr de matze cu pusca ....eu ca am redat libertatea unui papagal galagios devenii criminala ,insensibila
    Mey, cum se interpreteaza sau ce sa inteleg ?????????
  •  
    • 2838 mesaje
    5 Apr 2013, 12:45
    0 1
    marylucrys said:Deciu rabdare si sperantza procuratzi vre-o 15 cutii goale de bere sau coca-cola mai inalte ,foaie de aluminiu ,naftalina si elastic fin .De preferat ar fi cel circular (alea mici,marunte colorate ce se folosesc si pt coditze  Naftalina sa fie bobitze daca gasesti .Fiecarei cutii ii faci gauri cu un cui imprejurul partii de sus(nu pe deasupra ci dedesupt)Umpli cutia de naftalina chiar daca trebuie sa-i tai "capacul".Deasupra acoperi cu aluminiul si pui elasticul (exact ca si borcanele de zacusca fara capace ermecice).Pozitionezi ,cutiile imprejurul zonei in cauza si ca sa fie chestia si mai eficienta ,in mijlocul florilor doo sau trei sticle cu apa (pline,transparente si fara etichete)
    Cred ca vei iesi mult mai economic decat cu repelentii care pot cauza daune plantelor .P.s Aluminiul lasa-l un pic mai lung(ma refer la forma tip umbrela) in asa fel incat chiar daca ploo umiditatea sa nu  intre  prin gaurile facute la cutii.Daca ai rabdare ,inainte de a pozitiona cutiile cu naftalina stropeste florile cu apa in care ai stors vre-o juma de kil de lamai..
    .Cred ca merita daca nu suporti matzele  altora ....

    Ps Ma mira faptul ca tu nu ai fost atacat de nimeni pentru intentzia  reducerii nr de matze cu pusca ....eu ca am redat libertatea unui papagal galagios devenii criminala ,insensibila
    Mey, cum se interpreteaza sau ce sa inteleg ?????????



     

    Scz erorile tip:emoticonul cu telu,.ermetice si  daca mai gasesti  crede-ma nu le-am facut intentionat ,mi-a fugit tastatura ...Succes si mai treci sa ne zici" Kum -Fu!!!!"