ACTE ZBOR CU BEBE SPRE ROMANIA.BULETIN EXPIRAT

  •  
    • 1 mesaje
    3 Apr 2013, 00:01
    0 0

    Fetelor va rog daca cineva stie sa ma ajute cu informatii...anul viitor imi expira buletinul(2014)Locuiesc in Spania,casatorita cu cetatean spaniol.Vreau sa merg in Romania cu baietelul meu de 1 an.
    Intrebarile mele sunt: de ce acte am nevoie pentru copil avand in vedere faptul ca certificat de nastere nu are,aici e doar trecut in Cartea Familiei si atat?
    Si a 2a intrebare: cum imi pot renova buletinul fara sa calatoresc in Romania?
    Multumesc anticipat!

  •  
    • 5609 mesaje
    3 Apr 2013, 01:58
    1 1
    DANARIO said:

    Fetelor va rog daca cineva stie sa ma ajute cu informatii...anul viitor imi expira buletinul(2014)Locuiesc in Spania,casatorita cu cetatean spaniol.Vreau sa merg in Romania cu baietelul meu de 1 an.
    Intrebarile mele sunt: de ce acte am nevoie pentru copil avand in vedere faptul ca certificat de nastere nu are,aici e doar trecut in Cartea Familiei si atat?
    Si a 2a intrebare: cum imi pot renova buletinul fara sa calatoresc in Romania?
    Multumesc anticipat!

     

    Daca esti casatorita legal cu cetatean spaniol poti sa-ti faci pasaport spaniol si sa calatoresti cu el. De altfel se poate trece si copilul pe pasaportul tau.
    Pentru actele necesare trebuie sa te adresezi autoritatilor locale de pasapoarte.

    Cat despre buletinul romanesc...poti sa il schimbi la anul cand vii in tara, oricum nu ai cum sa-l schimbi de acolo. Apoi tu calatoresti cu pasaport spaniol, ceea ce iti usureaza trecerea peste granita cu un copil mic.


    Acest mesaj a fost editat de către Maricon: 3 Apr 2013, 01:59
  •  
    • 3354 mesaje
    3 Apr 2013, 08:47
    0 0
    buletinul nu se poate reinoi la ambasada? intreb si eu, ca ar trebui sa se poata... eu am lucrat la o ambasada si acolo se puteau reinoi actele de identidate ale cetatenilor respectivi...

    se trimiteau in tara si veneau cam dupa 30 zile cu valiza diplomatica... intreaba la ambasada si daca nu... si poate ca ar trebui sa faci si pasaport romanesc... sa fie doua acte... daca nu e unul, e altul...

    si pasaportul se poate face la ambasada... cel putin asa stiu eu... sunt niste acorduri internationale si daca e posibil la o ambasada, e posibil la toate...
  •  
    • 3354 mesaje
    3 Apr 2013, 08:48
    0 0
    http://madrid.mae.ro/node/477

  •  
    • 6 mesaje
    17 Sep 2013, 06:32
    0 0
    Danario, e bine sa ai mare grija mai ales cand calatoresti cu avionul, eu am ramas o data in aeroport in New York pentru ca am avut pasaportul expirat si nu am observat. Daca sotul tau e spaniol banuiesc ca si baiatul are cetatenie spaniola, atunci trebuie sa ii faci pasaport spaniol pentru ca e prea mic sa aibe carte de identitate. Cartea de familie nu e document de trecerea frontierei si poate ramai in aeroport si tu cu copilul cum am patit si eu. La ambasada nu poti sa iti reanoiesti buletinul, ambasada poate doar sa iti dea in 'Titlu de calatorie' cu care sa te reantorci in tara daca ti-a expirat cartea de identitate si nu ai pasaport valabil. Acelasi document poate sa il dea si micutului tau daca are si cetatenie romana.