Pantofi comozi si eleganti in acelasi timp! Exista?!

  •  
    • 7947 mesaje
    26 Mar 2013, 14:30
    1 0
    Evysor ar trebui sa schimbi moralitatea cu legalitatea. Pentru ca prin tarile pe unde locuim noi (si cred ca e pana si in Romania asa) este ilegal sa vinzi sau sa cumperi produse contrafacute.

    Firma mea are acum un proces cu o alta firma care a luat un produs de-al nostru l-a desfacut, l-a copiat si s-a apucat sa il produca si sa il vanda la un pret mai mic. Evident ca il poate vinde la un pret mai mic ca au scutit trei ani de munca de R&D.
    Daca tie ti se par normale astfel de situatii foarte bine. Mie nu imi par. Nu le incurajez si le condamn indiferent de cine ma va acuza ca sunt mai catolica decat papa.
    daca tie ti se pare ca eu exagerez. Mie mi se pare efectiv din alt film sa vad cu cata seninatate sustii o ilegalitate.
  •  
    • 2342 mesaje
    26 Mar 2013, 14:56
    0 0
    Mesaj şters de administrator
  •  
    • 2342 mesaje
    26 Mar 2013, 14:58
    0 0
    Mesaj şters de administrator
  •  
    • 5144 mesaje
    26 Mar 2013, 15:09
    2 1
    e un pic de diferenta la faza cu apple si samsung, pt ca amandoua firmele au inca dreptul sa-si vanda produsele.
    la faza cu replica, ai spus si tu evyshor, ca daca ar avea etichete cu moft de firma nu ti-ar conveni. nu as purta o copie care se da a fi originalul, din motivele spuse cu cateva postari in urma. exemplu concret... rochiile bandaj de la Nissa. se stie foarte clar cine le-a inventat, dar port cu toata increderea varianta de vreo 4 ori mai ieftina produsa de nissa. daca ei ar fi vandut prin absurd aceeasi rochie cu eticheta pe care sa scrie herve leger as fi zis pas, fiind constienta ca nu e o herve leger.
    Acest mesaj a fost editat de către basilio: 26 Mar 2013, 15:10
  •  
    • 7947 mesaje
    26 Mar 2013, 15:58
    1 1
    evysor said:intrebare de baraj.

    se stie ca apple se judeca la greu cu samsung pt ca samsung si-a insusit niste chestii ale lor dupa care au mai tuflit si un design asemanator .

    io sunt fan samsung in ceea ce priveste tabletele si telefoanele chit ca stiu ca i-au furat pe apple . deci....cam ce ai face tu in situatia asta?

     
    Nu inteleg exact intrebarea?
    Batalia apple/samsung nu este acelasi lucru cu chinezarile si turcismele vandute sub nume celebre.
    Am preferat intotdeauna Apple pentru invovatiile lor. Sunt fan apple si am de la ei cam toata gama de produse. Este usor de facut un produs bun dupa ce altii au inventat chesii noi, le-au facut sa fie putin riscante, au adus jos preturile unor materiale prime (cantitatea scade pretul) etc etc etc. Nu am nici un produs Samsung si nici nu voi cumpara ceva ce copiaza Apple dar este mai ieftin.
    Insa in alta ordine de idei sa nu uitam ca Apple foloseste ecrane Samsung.


    PS: exista pe net un filmulet cu un nene care picteaza noaptea instelata a lui van Gogh in cateva minute. Incearca sa demonstreze in felul asta ca tehnica lui van Gogh era una de doi lei si ca oricine poate creea ceea ce a creat Van Gogh intr-o clipire. Mie un astfel de argument mi se pare de doi bani. Pt ca a copia este usor. A fi inovativ e al naibi de greu.

  •  
    • 7469 mesaje
    26 Mar 2013, 16:13
    0 0
    Mesaj şters de administrator
  •  
    • 2342 mesaje
    26 Mar 2013, 16:14
    1 0
    Mesaj şters de administrator
    Acest mesaj a fost editat de către Deleted Member: 26 Mar 2013, 16:18
  •  
    • 7469 mesaje
    26 Mar 2013, 16:21
    0 0
    Mesaj şters de administrator
  •  
    • 7947 mesaje
    26 Mar 2013, 16:40
    2 1
    Evysor sa stii ca nu astept admiratia nimanui. Nu dau doi bani pe ce crezi tu sau altii pe forumul asta despre mine.
    Insa daca ar gandi toti ca tine eu nu as avea un loc de munca acum pentru ca ar angaja 100 de chinezi care sa ia produsele altora sa le copieze si sa le vanda la un pret mai mic. Ar fi atat de simplu si atat de ieftin sa scapi de 160 de ingineri cu salarii grase.
    Daca vrei sa vorbim despre Samsung o pot face mult si bine. Tocmai i-am avut invitati pe la noi ca sa discutam despre Oleduri. Si ii admir pentru ce fac in domeniul asta. Tot la fel cum mi se pare de doi lei ca un nene sef de la Apple a zis ca Oled este o tehnologie proasta si fara viitor. Deci daca comparam companii pe intregul nu spun ca Samsung e de rahat. Pentru ca nu este asa. Daca insa ne uitam la ce au facut cu telefoanele atunci nu pot sa spun ca sunt de partea lor.
    Eu traiesc din inovatie. Apreciez munca oamenilor sa faca mai bine, mai frumos, mai mult, mai si mai si mai. De asta privesc cu un ochi extrem de critic copierea produselor.

    Si repet: mi se pare de condamnat persoanele care incurajeaza ilegalitatile. Mai ales ca nu vorbim de situatii de viata si de moarte aici ci de dorinta de imbogatire a unora fara sa munceasca prea mult.

    Legat de exemplul cu Van Gogh nu ai inteles nimic din ce am scris. Respectivul nene a facut filmuletul ala cu unicul scop de a demonstra ca Van Gogh nu merita faima de care are parte pt ca oricine poate face ce face el. Iar eu spuneam ca e usor sa spui ca ce face altul e simplu ca buna ziua cand acel lucru exista deja inventat.
  •  
    • 2342 mesaje
    26 Mar 2013, 17:01
    0 0
    Mesaj şters de administrator
  •  
    • 2342 mesaje
    26 Mar 2013, 17:06
    1 0
    Mesaj şters de administrator
    Acest mesaj a fost editat de către Deleted Member: 26 Mar 2013, 17:08
  •  
    • 5144 mesaje
    26 Mar 2013, 17:19
    0 0
    oleaca de talent am si eu in ale desenatului si pictatului si daca stau cu un van gogh in fata, cu putina sarguinta, as reusi sa-l reproduc oare sunt si artista printre altele?
    pune-ma sa-l fac de la zero   imi iese pe nas arta.
    mi-am facut autoportret avand ca reper o poza... seman cu mine. daca m-as apuca sa mi-l fac privindu-ma in oglinda m-ar latra cainii  

    la faza cu  copiatul tehnologiilor... de obicei experienta isi spune cuvantul. comparati o masina nemteasca cu una frantuzeasca cu exact aceleasi dotari. garantez ca la aia frantuzeasca ba cedeaza una, ba alta, ba nu merge cum trebuie, pe cand la neamt ii merg brici toate si dupa zeci de mii de kilometri. la fel si cu apple vs. samsung la capitolul telefoane cel putin, pt ca asta am analizat eu. am un samsung - degeaba are functii sapte mii daca nu reuseste sa o indeplineasca pe cea mai importanta: sa pot purta o conversatie fara sa raman vorbind singura. se blocheaza mereu, imi vine sa dau cu el de pereti uneori, noroc ca-s mai calma de felul meu. nu am avut personal iphone, dar am cunostinte care au avut ambele (si apple, si samsung) si mi-au spus ca nu au avut problema asta cu blocatul la iphone. in maxim cateva saptamani vreau sa fac schimbarea, ca mi s-a acrit de samsung. 
  •  
    • 2342 mesaje
    26 Mar 2013, 17:57
    0 0
    Mesaj şters de administrator
  •  
    • 4582 mesaje
    26 Mar 2013, 18:23
    0 0
    Mesaj şters de administrator
  •  
    • 4582 mesaje
    26 Mar 2013, 18:38
    0 0
    Mesaj şters de administrator
  •  
    • 7947 mesaje
    26 Mar 2013, 18:41
    0 0
    Eu de la Fossil am:
    http://www.amazon.com/Fossil-Maddox-Satchel-Handbag-Claret/dp/B009M4IOY4

    http://www.amazon.com/Fossil-Maddox-Organizer-Crossbody-Patchwork/dp/B005OLLDO2

    http://www.amazon.com/Fossil-Maddox-Crossbody-Chevron-Patchwork/dp/B00AMLBMP4/ref=pd_sbs_a_8

    A doua imi place cel mai mult.
    La toate le-am dat cheile jos ca nu imi plac. Dar sunt bune daca pierzi cheile de la dulap
    Acest mesaj a fost editat de către schonland: 26 Mar 2013, 18:42
  •  
    • 8578 mesaje
    26 Mar 2013, 18:53
    0 1
    Sunt frumoase gentile, schon. Sa le porti sanatoasa. Cu ochii la ele, mi am adus aminte ca am nevoie si eu de o geanta noua Dau o tura acu le seit ul lor
  •  
    • 4582 mesaje
    26 Mar 2013, 19:06
    0 0
    Mesaj şters de administrator
  •  
    • 7947 mesaje
    26 Mar 2013, 19:06
    0 0
    coralain said:Sunt frumoase gentile, schon. Sa le porti sanatoasa. Cu ochii la ele, mi am adus aminte ca am nevoie si eu de o geanta noua Dau o tura acu le seit ul lor

     
    Eu, spre disperarea sotului, am mereu nevoie de genti noi (corfitze cum le zice el in dulcele grai ardelenesc).

  •  
    • 9 mesaje
    31 Mar 2013, 18:48
    0 0
    eu mi-am liuat ultima pereche de pantofi de dama de la amafashion