Interpretare analize secretie vaginala

•  
    • 2 mesaje
    13 Feb 2013, 20:20
    2 0
    Am primit rezultatele de la analize si as dori daca se poate sa ma ajutati cu interpretarea lor. Frecvente epitelii superficiale si intermediare. Relativ frecvente PMN. Frecventi bacili Doderlein. Frecvente levuri si pseudofilamente miceliene. Absent Trichomonas vaginalis. Ex. bact. secretie uretrala, vaginala, col Culturi in conditii aerobe: nu s-au dezvoltat colonii bacteriene Cultura fungi: prezent Candida spp frecvente colonii Antifungigrama Levura: - Candida spp Nistatin - SENSIBIL Amphotericina B - SENSIBIL Econazol - SENSIBIL Clotrimazol - SENSIBIL Miconazol - SENSIBIL Ketoconazol - SENSIBIL Fluconazol - REZISTENT Multumesc mult .
  •  
    • 7 mesaje
    13 Feb 2013, 20:31
    0 0
    Ma mir ca nu ai primit si un tratament. Stiu ca pentru asa ceva se dau ovule. Daca vrei poti incerca sa vorbesti cu doctorul meu de la spitalul Filantropia, domnul doctor Pana.
  •  
    • 2 mesaje
    13 Feb 2013, 21:34
    0 0
    asta banuiam si eu deabea mi am luat rezultatele si am programare pe 26 .... ai putea sa mi zici te rog macar ce inseamna ?
  •  
    • 3700 mesaje
    14 Feb 2013, 12:35
    0 0
    Ai Candida. Medicul iti va recomanda un tratament bazat pe ovule si, s-ar putea, crema.

la mine tratamentul pt. Candida a fost: o pastila de Diflucan (doza unica) + 3 ovule Canesten. Diflucanul trebuie luat si de partener.

Faza nasoala cu candida este ca recidiveaza destul de des.
  •  
    • 6245 mesaje
    14 Feb 2013, 18:58
    2 0
    nu te speria, nu e nimic grav.
    e o candidoza care se trateaza destul de usor.
    in antifungigrama (candida e o ciuperca) ai si substantele la care esti sensibila, la care reactionezi (deci la care raspunzi la tratament).
    medicul iti va prescrie tratamentul in urma acestei antifungigrame, cu medicamente care sa contina acele substante.
    candidoza ai facut-o ori de la vreun tratament indelungat cu antibiotice ori cu hormoni, ori de la o alimentatie foarte dezechilibrata (alcool, dulciuri in exces, lipsa de legume si vitamine), ori pur si simplu stres si stil de viata dezordonat care a provocat dezechilibre.
    se trateaza usor, dar trebuie sa fii atenta ca in dese cazuri recidiveaza.
    fii atenta la alimentatie, la igiena, evita contactele sexuale pana la finalul tratamentului.
    e bine ca partenerul sa se trateze si el, probabil medicul ii va prescrie si lui un unguent pt dimineata si seara.