La tranta cu odorizantele

  •  
    • 6798 mesaje
    13 Feb 2013, 02:13
    3 4
    Am innebunit cautand si incercand parfumuri de CAMERA si termin prin a fi vesnic dezamagita.
    Am luat la rand tot ce e prin comert, jur ca nu-mi place nimic, nici ca miros, nici ca sistem de odorizare, cel putin pe-alea care pufaie si scuipa nu le suport deloc.
    Cele care se baga in priza sunt acceptabile, dar mirosul nu imi place deloc.
    In plus, nici unul nu se simte suficient de tare pe cat mi-as dori.

    Asa ca m-am hotarat sa recurg la odorizante profesionale.
    Am nevoie de idei, linkuri, ajutor sa gasesc si eu ceva pe gustul meu.

    Conditiile pe care trebuie sa le intruneasca un parfum bun de camera, dupa mintea mea, ar fi:
    1. sa nu pufaie, sa nu scuipe cand treci prin zona, sa nu faca zgomot (am avut unele pe care le auzeam si in somn, ele fiind pe hol si eu in dormitor)
    2. sa fie suficient de tare si persistent,  sa-l simti si cand intri de-afara in casa, si cand stai in casa de N ore 
    3. sa miroasa a esenta de lemn, mosc, santal, ambra si altele din aceeasi gama 

    Ma gandesc la unul profesional, am bantuit prin unele hoteluri de unde nu-mi venea sa mai ies, asa bine mirosea. De unde iau, fratilor, astia parfumurile? Banuiesc ca-s profesionale, de-aia miros asa bine si asa puternic in niste spatii atat de mari.....
    Voi stiti ceva? 
    Cum sa-mi fac si eu damblaua?

  •  
    • 316 mesaje
    13 Feb 2013, 03:03
    1 1

     Eu am vazut la cineva o chestie, dar nu prea stiu cum sa-i zic, era un fel de sticla maricica care continea esenta (lichida) si in ea erau cateva betisoare prin care se raspandea parfumul in camera. Esentele erau bineinteles de mai multe feluri. Mi-a placut. Am vazut ceva in genul asta la Bamboo (magazin de decoratiuni)
  •  
    • 4582 mesaje
    13 Feb 2013, 05:19
    0 2
    Mesaj şters de administrator
  •  
    • 2838 mesaje
    13 Feb 2013, 08:39
    1 0
    bertha_ said:Am innebunit cautand si incercand parfumuri de CAMERA si termin prin a fi vesnic dezamagita.
    Am luat la rand tot ce e prin comert, jur ca nu-mi place nimic, nici ca miros, nici ca sistem de odorizare, cel putin pe-alea care pufaie si scuipa nu le suport deloc.
    Cele care se baga in priza sunt acceptabile, dar mirosul nu imi place deloc.
    In plus, nici unul nu se simte suficient de tare pe cat mi-as dori.

    Asa ca m-am hotarat sa recurg la odorizante profesionale.
    Am nevoie de idei, linkuri, ajutor sa gasesc si eu ceva pe gustul meu.

    Conditiile pe care trebuie sa le intruneasca un parfum bun de camera, dupa mintea mea, ar fi:
    1. sa nu pufaie, sa nu scuipe cand treci prin zona, sa nu faca zgomot (am avut unele pe care le auzeam si in somn, ele fiind pe hol si eu in dormitor)
    2. sa fie suficient de tare si persistent,  sa-l simti si cand intri de-afara in casa, si cand stai in casa de N ore 
    3. sa miroasa a esenta de lemn, mosc, santal, ambra si altele din aceeasi gama 

    Ma gandesc la unul profesional, am bantuit prin unele hoteluri de unde nu-mi venea sa mai ies, asa bine mirosea. De unde iau, fratilor, astia parfumurile? Banuiesc ca-s profesionale, de-aia miros asa bine si asa puternic in niste spatii atat de mari.....
    Voi stiti ceva? 
    Cum sa-mi fac si eu damblaua?


    Bertha,   incearca "IRIS".Sant esentele acelea cu betisoare .Mirosul e super ,insa  daca cumperi mai mult de un flacon,nu pozitiona doua  in aceeasi incapere .De unde se pot cumpara in Ro nu stiu ,dar daca le vei  gasi , iti garantez  ca vei renunta definitiv la odorizantele electrice , spray sau chiar si cele profesionale  ..Nu vreau sa "publicizez" nimic insa sant super

  •  
    • 14418 mesaje
    13 Feb 2013, 08:49
    2 1
    Mesaj şters de administrator
    Acest mesaj a fost editat de către Deleted Member: 13 Feb 2013, 08:55
  •  
    • 9724 mesaje
    13 Feb 2013, 08:58
    0 1
    bertha_ said:Am innebunit cautand si incercand parfumuri de CAMERA si termin prin a fi vesnic dezamagita.
    Am luat la rand tot ce e prin comert, jur ca nu-mi place nimic, nici ca miros, nici ca sistem de odorizare, cel putin pe-alea care pufaie si scuipa nu le suport deloc.
    Cele care se baga in priza sunt acceptabile, dar mirosul nu imi place deloc.
    In plus, nici unul nu se simte suficient de tare pe cat mi-as dori.

    Asa ca m-am hotarat sa recurg la odorizante profesionale.
    Am nevoie de idei, linkuri, ajutor sa gasesc si eu ceva pe gustul meu.

    Conditiile pe care trebuie sa le intruneasca un parfum bun de camera, dupa mintea mea, ar fi:
    1. sa nu pufaie, sa nu scuipe cand treci prin zona, sa nu faca zgomot (am avut unele pe care le auzeam si in somn, ele fiind pe hol si eu in dormitor)
    2. sa fie suficient de tare si persistent,  sa-l simti si cand intri de-afara in casa, si cand stai in casa de N ore 
    3. sa miroasa a esenta de lemn, mosc, santal, ambra si altele din aceeasi gama 

    Ma gandesc la unul profesional, am bantuit prin unele hoteluri de unde nu-mi venea sa mai ies, asa bine mirosea. De unde iau, fratilor, astia parfumurile? Banuiesc ca-s profesionale, de-aia miros asa bine si asa puternic in niste spatii atat de mari.....
    Voi stiti ceva? 
    Cum sa-mi fac si eu damblaua?

     Lampa Berger ai incercat? Ia vezi daca te coafeaza, dar eu cred ca da. In Bucuresti, au magazin, dar nu mai stiu unde. Pot sa aflu, daca e nevoie.

  •  
    • 7967 mesaje
    13 Feb 2013, 09:19
    1 1
    bertha_ said:1. sa nu pufaie, sa nu scuipe cand treci prin zona, sa nu faca zgomot (am avut unele pe care le auzeam si in somn, ele fiind pe hol si eu in dormitor)
    2. sa fie suficient de tare si persistent,  sa-l simti si cand intri de-afara in casa, si cand stai in casa de N ore 
    3. sa miroasa a esenta de lemn, mosc, santal, ambra si altele din aceeasi gama 

    A ce vrei tu miroase "Ambi Pur Anti-Tobacco" . Banuiesc ca l-ai incercat deja...
    Ar mai fi solutia cu magazinele The body shop unde au o gramada de uleiuri cu arome orientale...
    Off topic: Ieri mi-am luat de acolo o crema de corp cu amber..yamiiii 

  •  
    • 6798 mesaje
    13 Feb 2013, 11:21
    1 1
    Lampa Berger nu am incercat, am cautat acum pe net si am vazut ca are un fitil pe care trebuie sa-l aprinzi. 
    Cred ca urmatoarea incercare va fi sticluta cu betisoare.
    O sa imi iau de la Mobexpert daca au ceva cu esenta lemnoasa.
    Cele care ati incercat betisoarele, persista mirosul? Il simti si daca esti acasa de cateva ore? 
  •  
    • 7967 mesaje
    13 Feb 2013, 11:25
    1 0
    bertha_ said:Lampa Berger nu am incercat, am cautat acum pe net si am vazut ca are un fitil pe care trebuie sa-l aprinzi. 
    Cred ca urmatoarea incercare va fi sticluta cu betisoare.
    O sa imi iau de la Mobexpert daca au ceva cu esenta lemnoasa.
    Cele care ati incercat betisoarele, persista mirosul? Il simti si daca esti acasa de cateva ore? 

    Nu! Nu-l simti. Nu persista...Mi-am luat de la Home Centre ca am crezut ca-s mai bune decat cele de la Carrefour, insa nu le simti mirosul! Cele mai bune mi s-au parut cele electrice, apoi tot mai ard lumanari, betisoare aromate, uleiuri.... 

  •  
    • 5144 mesaje
    13 Feb 2013, 11:34
    2 1
    am intrat la mobexpert pe site si am vazut ca pe difuzoarele alea cu betisoare scrie millefiori. dupa-amiaza ajung la magazinul Millefiori, ca e foarte aproape.
    iti povestesc daca am gasit si la ce pret.
  •  
    • 6798 mesaje
    13 Feb 2013, 11:39
    0 1
    salmarose said:
    bertha_ said:Lampa Berger nu am incercat, am cautat acum pe net si am vazut ca are un fitil pe care trebuie sa-l aprinzi. 
    Cred ca urmatoarea incercare va fi sticluta cu betisoare.
    O sa imi iau de la Mobexpert daca au ceva cu esenta lemnoasa.
    Cele care ati incercat betisoarele, persista mirosul? Il simti si daca esti acasa de cateva ore? 

    Nu! Nu-l simti. Nu persista...Mi-am luat de la Home Centre ca am crezut ca-s mai bune decat cele de la Carrefour, insa nu le simti mirosul! Cele mai bune mi s-au parut cele electrice, apoi tot mai ard lumanari, betisoare aromate, uleiuri.... 

     
    electrice nu mai vreau, lumanari si orice trebuie sa arda sau sa faca fum.... nu mai vreau.
    vreau ceva sa nu arda, sa nu stropeasca, sa nu pufaie.
    numai betisoarele nu le-am incercat.
    sau poate or mai fi solutii si nu stiu eu de ele, de-aia am si intrebat aici.
    poate alea de la mobexpert or fi bune, vad ca au si  un pret destul de mare....  la pretul ala or fi mai bune decat ce gasesc prin carrefour sau cora.
    pe bune, aia de la hoteluri ce folosesc?  pana si la toalete miroase asa frumos de-ti vine sa dormi acolo. 

  •  
    • 6798 mesaje
    13 Feb 2013, 11:40
    0 1
    basilio said:am intrat la mobexpert pe site si am vazut ca pe difuzoarele alea cu betisoare scrie millefiori. dupa-amiaza ajung la magazinul Millefiori, ca e foarte aproape.
    iti povestesc daca am gasit si la ce pret.

     

    merci, basilio.
     

  •  
    • 7967 mesaje
    13 Feb 2013, 11:44
    0 0
    bertha_ said:
     
    pe bune, aia de la hoteluri ce folosesc?  pana si la toalete miroase asa frumos de-ti vine sa dormi acolo. 

     Folosesc niste esente parfumate pe care le pun in sistemul de ventilatie si A/C...

  •  
    • 7947 mesaje
    13 Feb 2013, 11:49
    0 0
    Eu am primit cadou o sticla dintr-un material calcaros pe care il umpli cu o esenta si miroase frumos prin casa.
    Esenta era de lavanda  (ca era cadou adus din Province ) si chiar mi-a placut. Era un parfum destul de puternic totusi deci cred ca este ok numai pt spatii mari. dezavantajul este ca se evapora rpd iar sticluta mea era micuta deci trebuia umpluta regulat si eu cam uitam.
    Ma tot uitai pe net sa gasesc un exemplu dar cred ca nu stiu ce sa caut
  •  
    • 8217 mesaje
    13 Feb 2013, 12:26
    0 0
    salmarose said:
    bertha_ said:Lampa Berger nu am incercat, am cautat acum pe net si am vazut ca are un fitil pe care trebuie sa-l aprinzi. 
    Cred ca urmatoarea incercare va fi sticluta cu betisoare.
    O sa imi iau de la Mobexpert daca au ceva cu esenta lemnoasa.
    Cele care ati incercat betisoarele, persista mirosul? Il simti si daca esti acasa de cateva ore? 

    Nu! Nu-l simti. Nu persista...Mi-am luat de la Home Centre ca am crezut ca-s mai bune decat cele de la Carrefour, insa nu le simti mirosul! Cele mai bune mi s-au parut cele electrice, apoi tot mai ard lumanari, betisoare aromate, uleiuri.... 

     

    Eu am luat dintre cele mai bune si tot degeaba. Daca adie vantul prin casa se simte mirosul

    Ipuro. rain spirit. Miroase bine, costat vreo 17 euro, dar cum ziceam... cred ca ar trebui sa tot invart betisoarele. 

     

    Ce mi-a placut mie, sunt niste bilute din lemn, impregnate cu tot felul de arome. Am luat si eu de la niste targuri, dar nu mai am.

    Asa ca... sunt in pana si eu.
  •  
    • 7967 mesaje
    13 Feb 2013, 12:38
    0 0
    AmeliEva said:Ce mi-a placut mie, sunt niste bilute din lemn, impregnate cu tot felul de arome. Am luat si eu de la niste targuri, dar nu mai am.

    Asa ca... sunt in pana si eu.

    Alea sunt super pt masina  Le uzi cu ce fel de esente vrei tu si pastreaza mirosul mult timp..

  •  
    • 8217 mesaje
    13 Feb 2013, 13:08
    0 1
    salmarose said:
    AmeliEva said:Ce mi-a placut mie, sunt niste bilute din lemn, impregnate cu tot felul de arome. Am luat si eu de la niste targuri, dar nu mai am.

    Asa ca... sunt in pana si eu.

    Alea sunt super pt masina  Le uzi cu ce fel de esente vrei tu si pastreaza mirosul mult timp..

     

    Eu le aveam pt camera si baie. Erau deja impregnate si nu le mai faceam nimic. 

    In masina nu suport mirosurile de genul, nu stiu de ce. Singurul suportabil era ala de-l pui la clima, cu miros fresh.

     

     

     

     

    Oana, eu am ceva de la Slatkin&Co cu miros de liliac, scentportable. E dragut tare.

    http://www.bathandbodyworks.com/family/index.jsp?categoryId=4147330&cp=4090259.4090324.4090327.4432044

    Au si suport pt ele, dar nu mi-a trebuit.

  •  
    • 2838 mesaje
    13 Feb 2013, 13:55
    1 0
    bertha_ said:Lampa Berger nu am incercat, am cautat acum pe net si am vazut ca are un fitil pe care trebuie sa-l aprinzi. 
    Cred ca urmatoarea incercare va fi sticluta cu betisoare.
    O sa imi iau de la Mobexpert daca au ceva cu esenta lemnoasa.
    Cele care ati incercat betisoarele, persista mirosul? Il simti si daca esti acasa de cateva ore? 

    La mine persista mirosul ,acu na ...Am deschis din curiozitate,linkul dat de Regina ,sticlutele sant cam asa ,insa am remarcat ca betisoarele-s colorate....violet ,roz,etc.Ale mele insa nu ,sant doar lemn lemn ,fara adaos de culoare .Probabil ,ca si aspect sant mai"shik"roz... pt esenta de trandafir,violet... pt viorele ,maro pt tabac, ...insa cred ca-i mai importanta functionalitatea si mirosul ,decat estetica betisoarelor .

    P.s -am aprins si eu odata la job  betisoare chinezesti,parfum sau miros de" opiu" (mi le adusese cineva) si nu intelegeam de ce lumea nici bine nu trecea pragul incaperii ,ca era atat de fericita  si uitau de suparari exact  cum ar fi castigat  la loto....Cauza  pana la urma mi-am explicato singura ,aprinsesem vro 5-6  deodata, in loc de unul singur.Un fum ca-n ceata ,dar toata lumea zambareatza Un miros persistent ,dar intepator dupa o anumita perioada ,deci nu sant" pro ....astora cu aprinsul"

  •  
    • 5144 mesaje
    13 Feb 2013, 14:12
    2 1
    mary, cu opiu ziceai?... sa le caut
    eu nu prea suport betisoarele parfumate. parca am senzatia ca imi dau dureri de cap. iar de la air-wick banuiesc ca nu sunt singura care se sperie la primele utilizari se lasa cu scuipat in san la fiecare puf.
  •  
    • 8217 mesaje
    13 Feb 2013, 14:35
    1 0
    Mie-mi plac crinii, zambilele, etc si cumpar destul de des. Asa parfumez garantat camera
    Bine, nu dorm cu ele in camera.


    Betisoarele parfumate imi dau dureri de cap.