Eu te-am iubit corect gramatical

  •  
    • 4724 mesaje
    31 Ian 2013, 17:09
    2 2
    azalee said:
    ponta said:On toping ..

    Cat de corect gramatical vrei sa scriu ,cand tu nu vezi ca ai fost abandonata ? Sa te fi abandonat din cauza limbi romane nescrise corect ?  Sau ca scriai prea corect , si devenise monoton ?
     

     Ce fel de caracter ai cand arunci unui om in fata o problema pe care o are si pe care a discutat-o aici ?
    A cerut un sfat , sau a simtit nevoia sa-si deschida sufletul aici , iar tu te folosesti de asta .
    Nu i-as face asta nici celui mai mare dusman.
    Era o vorba :,, sa te nasti e o intamplare , sa fii OM e lucru mare "

    Valabil si pentru cel care a facut acelasi lucru ieri cu I_Have  






    Ma simt nevoit sa explicinesc unelele problemili care se exuista ...

    Tinand cont de caractereli puternice din acest forum ,care estre !!!

    Nu vad de ce nu ma's amuza , cand apareti una cate una si plangeti pacilisia ca va parasesc consorti ..
    Parca le aveti cu sfaturili si povetili . Cum domne tocmai voua ? Poy ! cei sai faciiiiii daca sunteti atat de bune .
    Exista viatza si afara de eva.ro .. De care va-ti lipit ca timbru de scrisoare . Voi credeti ca toata lumea acepta ce se intampla altora in diferite cazuri ..  Eu cred ca multe dintre voi sunt influentate de acest forum , unele chiar cred ca sunt femei adevarate , defapt sunteti niste fete mici ..
    Corect gramatical sau nu , viata nu este o gramatica ,nu este geografie ..
    Viatza este cea care tio trage intodeauna cand esti cu nasu pe sus ,in acesta categorie intra si moartea care nu te intreaba de intelect .. Asa ca sedeti blande ca nu trebuie sa fiti foarte inteligente sa fiti luate pe ne-pregatite ..



     

  •  
    • 316 mesaje
    31 Ian 2013, 17:12
    1 0
    ponta said:
    viata nu este o gramatica



    N-o fi viata "o gramatica", dar gramatica te ajuta mult in viata.


     

     

  •  
    • 4724 mesaje
    31 Ian 2013, 17:13
    0 2
    cafe_au_lait said:
    azalee said:
    ponta said:On toping ..

    Cat de corect gramatical vrei sa scriu ,cand tu nu vezi ca ai fost abandonata ? Sa te fi abandonat din cauza limbi romane nescrise corect ?  Sau ca scriai prea corect , si devenise monoton ?
     

     Ce fel de caracter ai cand arunci unui om in fata o problema pe care o are si pe care a discutat-o aici ?
    A cerut un sfat , sau a simtit nevoia sa-si deschida sufletul aici , iar tu te folosesti de asta .
    Nu i-as face asta nici celui mai mare dusman.
    Era o vorba :,, sa te nasti e o intamplare , sa fii OM e lucru mare "

    Valabil si pentru cel care a facut acelasi lucru ieri cu I_Have  

     

    Eu chiar nu pricep de ce il bagati atata in seama pe unul ca ponta, si ii dati astfel apa la moara, si incep apoi polologhiile intinse pe n pagini, pline de tampenii.
    Voi CHIAR credeti ca oamenii de genul asta inteleg ceva din ceea ce voi va straduiti??  
    Are probleme serioase la mansarda, chiar nu va dati seama. 

    Eu zic sa il lasati sa "piara" pe limba lui  si nebagat in seama de nimeni.

     

     

    Inteli-geanto !!

    Ia spune tu dragutza , ca tu esti inteligenta evelor .. Ai doua capete si o singura tatza !!!P:

  •  
    • 4724 mesaje
    31 Ian 2013, 17:18
    0 2
    jaipursaphire said:
    ponta said:
    viata nu este o gramatica



    N-o fi viata "o gramatica", dar gramatica te ajuta mult in viata.





    Da , da !! De parca cobor in pod si ma urc in beci .. 

    Cum ma ajuta gramatica pe mine ?  Poate faceti o reuniune sa vorbim face off , sa vedem esti la fel de buna cum scrii..

     

     

     

     

  •  
    • 4724 mesaje
    31 Ian 2013, 17:32
    0 2
    Tinand cont ca eu vad altceva din topic, iar uni vad doar gramatica ,ca discutie  ..Ma face sa ma'ndoiesc de gandirea voastra "obiectiva "

    Eu te-am iubit .. Praschivo !! Ti-am traso d'o mie de ori !!

  •  
    • 316 mesaje
    31 Ian 2013, 17:38
    0 0
    ponta said:
    Cum ma ajuta gramatica pe mine ? 


    In primul rand, iti da satisfactia ca detii (macar) notiunile elementare din limba materna si mai ales o anumita siguranta in exprimare. Doi, nu rad cunoscutii (sau necunoscutii) de tine pentru ca nu stii sa scrii adecvat. In al treilea rand, pe plan profesional - sa poti sa te exprimi fara greseli gramaticale e o cerinta de minim bun simt (in majoritatea cazurilor, chiar obligatorie). Etc ...

    Dar daca ai gasit mai multe beneficii in a vorbi incorect...bafta ta.

     

     

     

     

     

  •  
    • 13910 mesaje
    31 Ian 2013, 17:43
    1 1
    topicul asta mi-a amintit de vechiul "din dragoste de limba romana" (parca asa il chema, nu mai stiu).



    am intrat aici pentru ca am citit pe un alt topic si observatia mea e de notat aici : folosirea in exces, acolo unde nu e cazul, a expresiei (e expresie?) "ca si"
    ex. : "Miki ca si observatie. ......."  corect : "ca observatie"

  •  
    • 9728 mesaje
    31 Ian 2013, 18:07
    3 0
    ellado said:topicul asta mi-a amintit de vechiul "din dragoste de limba romana" (parca asa il chema, nu mai stiu).



    am intrat aici pentru ca am citit pe un alt topic si observatia mea e de notat aici : folosirea in exces, acolo unde nu e cazul, a expresiei (e expresie?) "ca si"
    ex. : "Miki ca si observatie. ......."  corect : "ca observatie"

     
    Mare, enorma greseala

    Aceasta nu este o greseala care s-ar trage de la a nu avea suficienta carte

    Foarte multa lume chiar cu multa carte ( exceptand studiile filologice si lingvistice )  face astfel de greseli in ceea ce priveste locutiunile conjunctivale, sau adverbiale si nu e nimic de uimit, de ramas masca etc.

    Pur si simplu extrem de multa lume nu vorbeste sau se exprima in scris intr-o lb. romana perfecta - perfectiunea asta e rezervata celor cu studii in domeniu ....si cateodata, chiar si acestia comit greseli

    "multi vorbitori folosesc impropriu locutiunea comparativa “ca si” in locul lui “ca”. Este o greseala extrem de frecventa si, din pacate, intalnita chiar si in exprimarea oamenilor instruiti. Lingvistii atrag atentia ca eroarea se produce din cauza unei false sinonimii realizate – in anumite contexte - intre cei doi termeni. Vom lamuri, in lectia de gramatica de astazi, diferenta dintre “ca” si “ca si”, in ce constructii pot fi echivalate ca sens si cand nu"

    http://www.emaramures.ro/stiri/52219/GRAMATICA-ONLINE-CUM-E-CORECT-Lucreaza-ca-constructor-sau-Lucreaza-ca-si-constructor-

    http://www.avocatnet.ro/content/articles?id=24194&utm_source=3299&utm_medium=email&utm_campaign=newsletter#axzz2JZLcVJDQ


     Hai sa nu fim cu lupa in mana toata ziulica nici chiar asa, frate  

     

  •  
    • 13910 mesaje
    31 Ian 2013, 18:12
    1 1
    ba da, asta daca avem pretentia sa vorbim corect.

    altfel, ce mai conteaza o cratima, o virgula, un dezacord sau mai stiu eu ce?

    daca tu vrei asa, n-ai decit.
    in fond, fiecare scriem, vorbim asa cum am invatat (sau nu!)
  •  
    • 4724 mesaje
    31 Ian 2013, 18:15
    1 2
    jaipursaphire said:
    ponta said:
    Cum ma ajuta gramatica pe mine ? 


    In primul rand, iti da satisfactia ca detii (macar) notiunile elementare din limba materna si mai ales o anumita siguranta in exprimare. Doi, nu rad cunoscutii (sau necunoscutii) de tine pentru ca nu stii sa scrii adecvat. In al treilea rand, pe plan profesional - sa poti sa te exprimi fara greseli gramaticale e o cerinta de minim bun simt (in majoritatea cazurilor, chiar obligatorie). Etc ...

    Dar daca ai gasit mai multe beneficii in a vorbi incorect...bafta ta.

     

     

     

     

     

     Ce treaba are vorbitu, cu scrisu ..

    La dracu , nu's secretara nimanui sa scriu corect .. Nu-mi tin fundul mare si plin de vergeturi cu tone de celulita pe un scaun de birou . Nu intru in contact doar cu ministri si oameni din conducerea statului ..Mai trebuie sa si injur spre deosebire de voi care sunteti obisnuite doar cu astfel de injuraturi gen " sa-ti sug de fraiera ce sunt " Sunt si domn daca trebuie , si dau si de pomana unui cersetor la semafor pentru ca-mi este mila ... Sunt om ,ce dracu !!nu's perfect .. Prea va luati guran .ula cu mine >>> Bine ca sunteti voi perfecte "URATELOR !!!"

  •  
    • 6599 mesaje
    31 Ian 2013, 18:17
    1 0

    Decat* sa va certati,mai bine rontaiti niste migdale..

    Va dau io

    On topic:Eu inca iubesc corect gramatical


    Acest mesaj a fost editat de către cornely2929: 31 Ian 2013, 18:18
  •  
    • 9728 mesaje
    31 Ian 2013, 18:19
    2 0
    ellado said:ba da, asta daca avem pretentia sa vorbim corect.

    altfel, ce mai conteaza o cratima, o virgula, un dezacord sau mai stiu eu ce?

    daca tu vrei asa, n-ai decit.
    in fond, fiecare scriem, vorbim asa cum am invatat (sau nu!)


    In primul rand, nu era greseala mea asta ca sa nu se zica dupa aceea ca e o chestiune strict personala


    In al doilea rand  daca tu tii mortis sa analizezi sub lupa pe fiecare - treaba ta (am vazut de-a lungul timpului ca chiar o faci )  - dar eu una nu vad  avantaje din acest lucru  

     

  •  
    • 4724 mesaje
    31 Ian 2013, 18:25
    1 2
    ellado said:ba da, asta daca avem pretentia sa vorbim corect.

    altfel, ce mai conteaza o cratima, o virgula, un dezacord sau mai stiu eu ce?

    daca tu vrei asa, n-ai decit.
    in fond, fiecare scriem, vorbim asa cum am invatat (sau nu!)

     





    aha !! Na ca v-a prins doamna profesoara !! Adica nici ele nu sriu corect ? aha ..Si se dau rotunde la mine ..

  •  
    • 7947 mesaje
    31 Ian 2013, 18:27
    4 1
    ellado said:ba da, asta daca avem pretentia sa vorbim corect.

    altfel, ce mai conteaza o cratima, o virgula, un dezacord sau mai stiu eu ce?

    daca tu vrei asa, n-ai decit.
    in fond, fiecare scriem, vorbim asa cum am invatat (sau nu!)

    Eu sunt inculta care a facut greseala respectiva. Mai fac si altele este adevarat. Si imi accept statutul de imperfecta in ale gramatici.
    O sa incerc sa nu o mai fac pe viitor. Poate o sa imi reuseasca poate ca nu.
    Insa la fel de bine as atrage atentia ca nu fac parte din categoria celor care sustin ca gramatica este temelia tuturor lucrurilor.


    Acest mesaj a fost editat de către schonland: 31 Ian 2013, 18:28
  •  
    • 5862 mesaje
    31 Ian 2013, 18:28
    1 0
    nu stiu cat conteaza cate clase are careva cand vine vorba de scris. io nu ramaneam cu nimic de la orele de gramatica. profu' ori nu venea, ori ne injura. nici nu m-am apucat sa citesc vreo carte de gramatica. in schimb, citeam tot felul de carti si ma uitam la filme. cam asa am invatat sa scriu . asadar, inveti fara sa vrei, numa' sa citesti ceva, orice. bine, asta nu inseamna ca nu mai dau cu bata-n balta
  •  
    • 13910 mesaje
    31 Ian 2013, 18:32
    2 0
    schon, parca ziceai ca nu te superi daca iti zice cineva ca ai gresit.
    si nu te-a facut nimeni inculta.

    ma rog, se pare ca doar se face parada de corectitudine.

    ca sa nu mai zic de romano-engleza care se flutura peste tot!


    eh! asta e....in fond, fiecare iubeste cum stie, cum poate, cum e lasat...sau nu iubeste deloc!
  •  
    • 4724 mesaje
    31 Ian 2013, 18:32
    1 2
    Gretchen said:nu stiu cat conteaza cate clase are careva cand vine vorba de scris. io nu ramaneam cu nimic de la orele de gramatica. profu' ori nu venea, ori ne injura. nici nu m-am apucat sa citesc vreo carte de gramatica. in schimb, citeam tot felul de carti si ma uitam la filme. cam asa am invatat sa scriu . asadar, inveti fara sa vrei, numa' sa citesti ceva, orice. bine, asta nu inseamna ca nu mai dau cu bata-n balta

     



    Cate dezacorduri ai facut, in acest text !!

  •  
    • 5862 mesaje
    31 Ian 2013, 18:34
    0 0
    ponta said:
    Gretchen said:nu stiu cat conteaza cate clase are careva cand vine vorba de scris. io nu ramaneam cu nimic de la orele de gramatica. profu' ori nu venea, ori ne injura. nici nu m-am apucat sa citesc vreo carte de gramatica. in schimb, citeam tot felul de carti si ma uitam la filme. cam asa am invatat sa scriu . asadar, inveti fara sa vrei, numa' sa citesti ceva, orice. bine, asta nu inseamna ca nu mai dau cu bata-n balta

     



    Cate dezacorduri ai facut, in acest text !!

     corecteaza-ma! cum am mai spus, io n-am prea citit gramatica, dar invat mereu. so, explica-mi!

  •  
    • 10876 mesaje
    31 Ian 2013, 18:37
    1 0
    Va dati zeama ce mult am inteles din topicul asta cand cetii: Miki ca si observatie. Ma gandeam ca imi face El observatie.
  •  
    • 16187 mesaje
    31 Ian 2013, 18:37
    3 2
    Mesaj şters de administrator
    Acest mesaj a fost editat de către Deleted Member: 31 Ian 2013, 18:37