Eu te-am iubit corect gramatical

  •  
    • 4724 mesaje
    31 Ian 2013, 14:29
    0 4
    dancing_fawn said:
    ponta said:On toping ..

    Cat de corect gramatical vrei sa scriu ,cand tu nu vezi ca ai fost abandonata ? Sa te fi abandonat din cauza limbi romane nescrise corect ?  Sau ca scriai prea corect , si devenise monoton ?
     Daca incepi sa cauti toate blogurile cu terminatia in dragoste , vei suferi foarte mult ..
    Eu te sfatuiesc sa-ti refaci viata incepand din acest moment ,fara remuscari si alte momente de ratacire ..In dragoste nu exista pauze !!! Exista cateva secunde in care se poate pierde tot , la tine au venit acele clipe ..Spune mersi ca a fost corect fata de tine ..Puteai fi dusa cu minciuna .

     Lasa, bre, nu amesteca "topingurile"

    Aici iubim limba romana!



    Ai dreptate si tu !! Decat singura , mai bile cu limba romana . Ai grija ca este inerta ,atunci cand este scrisa corect si nu are sambure de adevar ..

     

  •  
    • 316 mesaje
    31 Ian 2013, 14:31
    0 0
    dancing_fawn said:Decat sa nu ma exprim corect, mai bine nu ma mai exprim deloc

    Total de acord.

     

  •  
    • 4724 mesaje
    31 Ian 2013, 14:35
    0 4
    O exprimare corecta din punct de vedere gramatical sau nu ..Face cat 186798698 de palme date de o ciunga care nici macar nu poate asterne un gand pe un forum .............
  •  
    • 9728 mesaje
    31 Ian 2013, 14:45
    6 1
    dancing_fawn said:Decat sa nu ma exprim corect, mai bine nu ma mai exprim deloc

     
    Nici chiar asa.

    Dupa parerea mea gresiti si exagerati judecandu-i si punandu-i la zid  pe cei ce nu scriu corect gramatical


    Sunt multi oameni care nu au facut decat 8-10-12 clase (si acestea cu greutate, eventual) - nu au avut vocatie de a invata, nu le-a placut, nu au putut mai mult dpdv intelectual.

    Insa au invatat dupa aceea o meserie si sunt buni in meseria lor - instalatori, electricieni, electronisti, frigotehnisti, cosmeticiene, manichiuriste, cofetari-patiseri, soferi in transportul public etc etc etc.

    Sunt oameni de isprava la locul de munca, si in societate, si in familie, de ce nu ar merita respectul nostru?

    Eu recunosc ca ii respect asa cum sunt.
    Si sunt toleranta in ceea ce priveste utilizarea de catre ei a limbii romane ( multi insa se mai cizeleaza intrucatva, pe parcurs, relationand cu oamenii)


    Dancing, daca iti vine instalatorul pentru o lucrare, nu il lasi sa se exprime pentru ca mai stalceste cateva cuvinte? ....sau te-ar interesa sa ai o lucrare cat mai bine facuta?

    Sau iti place prajitura X de la cofetarie, o mananci cu multa pofta, chiar daca femeia care o face sare regulat niste cratime? ....si exemplele pot continua.




    PS.  Ceea ce insa nu suport eu este limbajul de mess
    Prefer un text cu ceva greseli in locul unui text cu tot soiul de prescurtari de mess.  





     


    Acest mesaj a fost editat de către cafe_au_lait: 31 Ian 2013, 14:52
  •  
    • 4455 mesaje
    31 Ian 2013, 14:51
    1 0
    Tuturor ne mai scapa cate-o cratima, un dezacord, mai mananca omul o litera, dar exista si o limita. Daca unii vorbesc cum scriu e trist. Unde e respectul pt interlocutor daca trebuie sa faca incantatii sa descifreze intelesul unei fraze? eu recunosc, decat o postare agramata, mai bine o injuratura scrisa corect. Macar inteleg ideea!
  •  
    • 12819 mesaje
    31 Ian 2013, 15:03
    2 1
    ponta said:
    On toping ..

    Cat de corect gramatical vrei sa scriu ,cand tu nu vezi ca ai fost abandonata ? Sa te fi abandonat din cauza limbi romane nescrise corect ?  Sau ca scriai prea corect , si devenise monoton ?
     Daca incepi sa cauti toate blogurile cu terminatia in dragoste , vei suferi foarte mult ..
    Eu te sfatuiesc sa-ti refaci viata incepand din acest moment ,fara remuscari si alte momente de ratacire ..In dragoste nu exista pauze !!! Exista cateva secunde in care se poate pierde tot , la tine au venit acele clipe ..Spune mersi ca a fost corect fata de tine ..Puteai fi dusa cu minciuna .

     
    e foarte obositor sa citesti ce scrii tu

  •  
    • 9728 mesaje
    31 Ian 2013, 15:12
    3 1
    tsunnami said:
    ponta said:
    On toping ..

    Cat de corect gramatical vrei sa scriu ,cand tu nu vezi ca ai fost abandonata ? Sa te fi abandonat din cauza limbi romane nescrise corect ?  Sau ca scriai prea corect , si devenise monoton ?
     Daca incepi sa cauti toate blogurile cu terminatia in dragoste , vei suferi foarte mult ..
    Eu te sfatuiesc sa-ti refaci viata incepand din acest moment ,fara remuscari si alte momente de ratacire ..In dragoste nu exista pauze !!! Exista cateva secunde in care se poate pierde tot , la tine au venit acele clipe ..Spune mersi ca a fost corect fata de tine ..Puteai fi dusa cu minciuna .

     
    e foarte obositor sa citesti ce scrii tu

     
    Eu nu inteleg: cine va pune sa cititi ce scrie ponta, sau vlad, sau altcineva de acest fel???
    Sincer spun, eu pe ponta nu il citesc de foarte mult timp, pur si simplu sar peste postarile respective.  

     

  •  
    • 2838 mesaje
    31 Ian 2013, 15:16
    1 1
    opium said:Tuturor ne mai scapa cate-o cratima, un dezacord, mai mananca omul o litera, dar exista si o limita. Daca unii vorbesc cum scriu e trist.



    Corect ,dar intrebarea e ,daca unii nu vorbesc  cum scriu  trebuiesc discriminati , pusi la zid sau facuti analfabeti ???Da, corect e un forum romanesc,se scrie si citeste in limba romana...insa e un site cu "free entrance".Cine vrea intra, cine nu pace.Nimeni nu are obligatii fata de nimeni...daca vrei citesti ,daca nu pass....zic eu. E un forum.... nu o teza de doctorat
  •  
    • 500 mesaje
    31 Ian 2013, 15:23
    1 0
    ponta said:On toping ..

    Cat de corect gramatical vrei sa scriu ,cand tu nu vezi ca ai fost abandonata ? Sa te fi abandonat din cauza limbi romane nescrise corect ?  Sau ca scriai prea corect , si devenise monoton ?
     

     Ce fel de caracter ai cand arunci unui om in fata o problema pe care o are si pe care a discutat-o aici ?
    A cerut un sfat , sau a simtit nevoia sa-si deschida sufletul aici , iar tu te folosesti de asta .
    Nu i-as face asta nici celui mai mare dusman.
    Era o vorba :,, sa te nasti e o intamplare , sa fii OM e lucru mare "

    Valabil si pentru cel care a facut acelasi lucru ieri cu I_Have  

  •  
    • 9728 mesaje
    31 Ian 2013, 15:30
    5 0
    azalee said:
    ponta said:On toping ..

    Cat de corect gramatical vrei sa scriu ,cand tu nu vezi ca ai fost abandonata ? Sa te fi abandonat din cauza limbi romane nescrise corect ?  Sau ca scriai prea corect , si devenise monoton ?
     

     Ce fel de caracter ai cand arunci unui om in fata o problema pe care o are si pe care a discutat-o aici ?
    A cerut un sfat , sau a simtit nevoia sa-si deschida sufletul aici , iar tu te folosesti de asta .
    Nu i-as face asta nici celui mai mare dusman.
    Era o vorba :,, sa te nasti e o intamplare , sa fii OM e lucru mare "

    Valabil si pentru cel care a facut acelasi lucru ieri cu I_Have  

     

    Eu chiar nu pricep de ce il bagati atata in seama pe unul ca ponta, si ii dati astfel apa la moara, si incep apoi polologhiile intinse pe n pagini, pline de tampenii.
    Voi CHIAR credeti ca oamenii de genul asta inteleg ceva din ceea ce voi va straduiti??  
    Are probleme serioase la mansarda, chiar nu va dati seama. 

    Eu zic sa il lasati sa "piara" pe limba lui  si nebagat in seama de nimeni.

     

  •  
    • 12819 mesaje
    31 Ian 2013, 15:33
    0 0
    azalee said:
    ponta said:On toping ..

    Cat de corect gramatical vrei sa scriu ,cand tu nu vezi ca ai fost abandonata ? Sa te fi abandonat din cauza limbi romane nescrise corect ?  Sau ca scriai prea corect , si devenise monoton ?
     

     Ce fel de caracter ai cand arunci unui om in fata o problema pe care o are si pe care a discutat-o aici ?
    A cerut un sfat , sau a simtit nevoia sa-si deschida sufletul aici , iar tu te folosesti de asta .
    Nu i-as face asta nici celui mai mare dusman.
    Era o vorba :,, sa te nasti e o intamplare , sa fii OM e lucru mare "

    Valabil si pentru cel care a facut acelasi lucru ieri cu I_Have  

     
    soceitatea de regula plateste atitudinea fiecaruia.

    pentru mine deschiderea sufletului e tabu. ponta considera ca mai are un as in spate, uitand ca si el poate fi lovit serios din ceea ce stie lumea despre el. pentru mmine e mizerabil sa te folosesti de chestii d-astea

  •  
    • 12819 mesaje
    31 Ian 2013, 15:34
    0 1
    cafe_au_lait said:

     
    Eu nu inteleg: cine va pune sa cititi ce scrie ponta, sau vlad, sau altcineva de acest fel???
    Sincer spun, eu pe ponta nu il citesc de foarte mult timp, pur si simplu sar peste postarile respective.  

     

     
    consider ca merita si el un feed-back

  •  
    • 4455 mesaje
    31 Ian 2013, 15:34
    1 0
    Mary, corect. E forum, nu teza de doctorat. Dar inveti sa scrii corect in clasele primare, nu in invatamantul superior. Nu-i pun la zid si nu-i impusc, dar nici statuie nu le ridic. Pur si simplu sar peste postarile anumitor nick-uri. Repet, eu vorbesc de catastrofe, nu o scapare sau doua.
  •  
    • 12819 mesaje
    31 Ian 2013, 15:36
    0 0

    dar pe cei care incearca, care invata limba romana si scriu/vorbesc incorect, ii tratati in acelasi mod cu cei care scriu gresit desi sunt romani?
  •  
    • 10876 mesaje
    31 Ian 2013, 15:37
    1 0
    Pai pt voi e mizerabil sa ataci omul cu personale. Pentru unul fara caracter si fara nici un Dzeu, asta nu sta cu nimic in calea fericirii lui de a lovi moral pe altul.
  •  
    • 2838 mesaje
    31 Ian 2013, 15:40
    0 1
    Off topic
    As fi vrut doar sa adaug un lucru foarte evident de pe acest forum unde se cere "corectul gramatical "la oricare  subiect.Daca vre-un user impartaseste experientele vacantei,scriind corect .."Vai cat te lauzi"Daca alta-si descarca sufletul cu vre-o problema,"Incearca sa scrii corect intai,iar dupa revino ..ca-ti vom raspunde"pana atunci dute draq de proasta".Vrei sa impartasesti o idee despre look.."nu ca te dai mare,ca daca ai posibilitati ori esti mentinuta ,ori  esti pitzi, fitzi,mitzi...Cred ca e destul ,nu vreau sa o mai lungesc ,ca nu-s la inaltimea cerintelor dorite scz
  •  
    • 12819 mesaje
    31 Ian 2013, 15:40
    0 0
    mikizda said:Pai pt voi e mizerabil sa ataci omul cu personale. Pentru unul fara caracter si fara nici un Dzeu, asta nu sta cu nimic in calea fericirii lui de a lovi moral pe altul.

     
    imi poti vorbi la singular,
    si se zice, pt dvs., corect gramatical,

  •  
    • 500 mesaje
    31 Ian 2013, 15:41
    0 0
    cafe_au_lait said:
    azalee said:
    ponta said:On toping ..

    Cat de corect gramatical vrei sa scriu ,cand tu nu vezi ca ai fost abandonata ? Sa te fi abandonat din cauza limbi romane nescrise corect ?  Sau ca scriai prea corect , si devenise monoton ?
     

     Ce fel de caracter ai cand arunci unui om in fata o problema pe care o are si pe care a discutat-o aici ?
    A cerut un sfat , sau a simtit nevoia sa-si deschida sufletul aici , iar tu te folosesti de asta .
    Nu i-as face asta nici celui mai mare dusman.
    Era o vorba :,, sa te nasti e o intamplare , sa fii OM e lucru mare "

    Valabil si pentru cel care a facut acelasi lucru ieri cu I_Have  

     

    Eu chiar nu pricep de ce il bagati atata in seama pe unul ca ponta, si ii dati astfel apa la moara, si incep apoi polologhiile intinse pe n pagini, pline de tampenii.
    Voi CHIAR credeti ca oamenii de genul asta inteleg ceva din ceea ce voi va straduiti??  
    Are probleme serioase la mansarda, chiar nu va dati seama. 

    Eu zic sa il lasati sa "piara" pe limba lui  si nebagat in seama de nimeni.

     

     Ai  mare dreptate , am incercat dar de data asta parca ma doare sufletul pe mine .

  •  
    • 12819 mesaje
    31 Ian 2013, 15:42
    0 0
    marylucrys said:Off topic
    As fi vrut doar sa adaug un lucru foarte evident de pe acest forum unde se cere "corectul gramatical "la oricare  subiect.Daca vre-un user impartaseste experientele vacantei,scriind corect .."Vai cat te lauzi"Daca alta-si descarca sufletul cu vre-o problema,"Incearca sa scrii corect intai,iar dupa revino ..ca-ti vom raspunde"pana atunci dute draq de proasta".Vrei sa impartasesti o idee despre look.."nu ca te dai mare,ca daca ai posibilitati ori esti mentinuta ,ori  esti pitzi, fitzi,mitzi...Cred ca e destul ,nu vreau sa o mai lungesc ,ca nu-s la inaltimea cerintelor dorite scz

     
    right, si as mai adauga, "am lasat cusca deschisa!",

  •  
    • 316 mesaje
    31 Ian 2013, 17:08
    0 0

    Era odata un tip care imi scria mesaje in genul:
    "Ce faci frumoas-o? eu miam facut de mancare si astept sa ma i-a somnu. noapte buna i-ti doresc!"
    Mai are rost sa va spun ca oricat de mult mi-ar fi placut el, cand il vedeam ca se chinuie asa cu limba romana, imi venea doar sa o iau la fuga .... ?