sarcina

  •  
    • 85 mesaje
    7 Ian 2013, 21:47
    0 0
    Desi am vazut ca in ultimul timp s-a tot discutat despre acest subiect revin si eu cu aceiasi problema: sarcina.
    Am avut ultima menstra pe data de 1 dec anul trecut, a durat 5-6 zile, pe data de 14 am avut un contact neprotejat, iar pe data de 19 la fel un contact neprotejat insa fara ejaculare ( da stiu inconstiente).
    Pe luna in curs trebuia sa-mi vina stopul pe 1-2 ianuarie (mentionez ca de obicei este regulat) insa nu a venit nici pana astazi, prin urmare mi-a intarziat 6 zile. Mai mult am dureri abdominale in partea inferioara a abdomenului si sanii mi s-au marit.
    Astazi am facut un test de sarcina si mi-a iesit negativ spre marea mea fericire, insa am inteles ca nu sunt 100% sigure. O sa mai fac un test si apoi fuguta la doctor sa  pot sta linistita.
    Un alt aspect important mai este faptul ca mai bine de o luna am tinut un regim alimentar vegan si am slabit in jur de 3-4 kg, iar apoi am renuntat la acest regim si am facut ceva excese alimentare... Fetelor am nevoie de o opinie, oricum doctorul va fi cel care ma va lamurii in final insa pana atunci as vrea sa stiu despre diverse cauze ale intarzierii menstrei....Traiesc un cosmar psihic!!!
    Astept cu nerabdare raspunsurile voastre!!!
    Tare sper ca acel regim alimentar sa fie cauza...
  •  
    • 4208 mesaje
    7 Ian 2013, 22:52
    1 0
    Mesaj şters de administrator
  •  
    • 4208 mesaje
    7 Ian 2013, 22:52
    0 0
    Mesaj şters de administrator
    Acest mesaj a fost editat de către Deleted Member: 7 Ian 2013, 22:52
  •  
    • 5609 mesaje
    8 Ian 2013, 00:14
    2 1
    Joplin are dreptate, data de 14 a fost taman in plina perioada fertila si ai sanse maxime sa fii insarcinata!

    Cat despre testul de sarcina... trebuie facut la 7-10 zile DUPA data cand trenuia sa-ti vina, acum posibil sa nu iasa nimic...
  •  
    • 85 mesaje
    8 Ian 2013, 17:31
    0 0
    Maricon said:Joplin are dreptate, data de 14 a fost taman in plina perioada fertila si ai sanse maxime sa fii insarcinata!

    Cat despre testul de sarcina... trebuie facut la 7-10 zile DUPA data cand trenuia sa-ti vina, acum posibil sa nu iasa nimic...

     testul l-am facut la 7 zile de la intarziere...oricum o sa-l repet joi, iar vineri o sa merg la doctor pentru confirmare concreta...dar regimul alimentar nu ar putea avea nicio legatura?? mentionez ca, desi este inconstienta totala (eu nu vreau sa iau anticonceptionale, el nu vrea prezervativ) si irelevant pentru ca se poate intampla oricand, am mai avut contacte in perioada fertila si nu s-a intamplat nimic...chiar ajunsesem sa ma gandesc ca daca as vrea sa fac un copil ar trebui sa ma chinui putin...dar vorba aia te loveste, te loveste pana te nimereste!!

  •  
    • 1784 mesaje
    9 Ian 2013, 11:13
    2 0
    Cumpara un test de sarcina ClearBlue sau Sure Check...il recomand pe primul...sunt mai scumpute insa sunt extrem de performante si nu trebuie sa astepti 7 sau 10 zile. La asa o intarziere ar trebui sa se pozitiveze imediat ...daca nu, nu esti insarcinata si este doar o dereglare hormonala.

    http://www.bebebebe.ro/produse/teste-de-sarcina/clearblue-vizual-test-de-sarcina.html
  •  
    • 6798 mesaje
    9 Ian 2013, 13:09
    3 2
    cand am simtit eu ca am ramas insarcinata, am facut test Clear Blue in ziua 26, deci mai devreme decat ar fi trebuit. mi-a iesit pozitiv imediat.
    nici macar nu l-am facut dimineata, l-am facut seara tarziu ca nu mai aveam rabdare.
    ca sa fiu sigura, a doua zi m-am dus la o clinica si am cerut sa-mi faca analiza de sange BetaHCG. Daca valoarea iese peste 5, esti insarcinata. Eu m-am dus la Medlife si dupa amiaza mi-a aparut si rezultatul pe care l-am vazut online, nici n-a trebuit sa ma duc sa-mi ridic rezultatul de la clinica. 
  •  
    • 4411 mesaje
    9 Ian 2013, 23:23
    1 0
    Nu are ce sa-ti spuna dr in faza asta, te duci degeaba.Ai rabdare si fa testul la 10 zile, daca e pozitiv sau slab pozitiv atunci te duci.Testele sunt 100% sigure, nu stiu sa ti spun care, n am facut decat o data,dar fetele sigur stiu.
  •  
    • 1784 mesaje
    11 Ian 2013, 10:51
    1 0
    justdream said:
    Maricon said:Joplin are dreptate, data de 14 a fost taman in plina perioada fertila si ai sanse maxime sa fii insarcinata!

    Cat despre testul de sarcina... trebuie facut la 7-10 zile DUPA data cand trenuia sa-ti vina, acum posibil sa nu iasa nimic...

     testul l-am facut la 7 zile de la intarziere...oricum o sa-l repet joi, iar vineri o sa merg la doctor pentru confirmare concreta...dar regimul alimentar nu ar putea avea nicio legatura?? mentionez ca, desi este inconstienta totala (eu nu vreau sa iau anticonceptionale, el nu vrea prezervativ) si irelevant pentru ca se poate intampla oricand, am mai avut contacte in perioada fertila si nu s-a intamplat nimic...chiar ajunsesem sa ma gandesc ca daca as vrea sa fac un copil ar trebui sa ma chinui putin...dar vorba aia te loveste, te loveste pana te nimereste!!

     

    Absolut nicio legatura...doar nu mananci chestii care contin hormonul de sarcina sau care il inhiba)

  •  
    • 85 mesaje
    12 Ian 2013, 21:27
    0 1
    fetelor sa va tin la curent cu evolutia daca tot am inceput, cu ocazia asta sa mai testam si veridicitatea testelor de sarcina...deja sunt la a 12 zi de intarziere, am facut 4 teste de sarcina dintre care 3 negative si 1 nu pot sa-l interpretez (o linie rosu aprins si una roz pal), pe ultimele 2 le-am facut chiar astazi si ambele au iesit negative, unul din ele fiind surecheck cel recomandat de voi...luni o sa merg sa fac analizele de sange ca sa fiu 100% sigura... iar indiferent de rezultat o sa merg la dr ginecolog pentru investigatii pt ca ma gandesc ca nu sunt normale atatea zile de intariere...daca rezultatul este negativ nu pot decat sa iau toata experienta ca pe o lectie si sa incep sa fiu mai responsabila...ms pt raspunsurile de pana acum!!!
  •  
    • 1166 mesaje
    12 Ian 2013, 22:12
    0 0
    3 teste negative si unul POZITIV (nu conteaza intensitatea culorii celei de-a doua linii) testele nu ies pozitive fara motiv..daca alea negative mai dau gres cele pozitive nu cred ca au cum
  •  
    • 1784 mesaje
    12 Ian 2013, 22:32
    3 0
    De teste fals negative am auzit si eu insa fals pozitive never. Acum, e drept ca nici nu am incredere 100% in tine ca era pozitiv...stiu si eu ca in situatii de astea de maxim stres vezi si simti vrute si nevrute...oricum, analiza de sange e o idee excelenta!
  •  
    • 85 mesaje
    16 Ian 2013, 17:33
    2 0
    Fetelor va tin la curent in  continuare cu aceasta experienta a mea... luni am facut analizele de sange, mi-au zis ca o sa ma anunte cand o sa aiba raspunsul, asta fiind in decurs de o saptamana..Ce sa va zic, intre timp ma conformasem cu ideea de a fi insarcinata si ajunsesem chiar sa-mi doresc bebele, desi nu pica intr-un moment tocmai potrivit al vietii mele...toate bune pana ieri cand am constatat ca mi-a venit stopul sau cel putin asta credeam eu...Am avut pe timpul zilei ceva dureri abdominale, obisnuite ca la orice menstruatie, la inceput secretii maronii rosiatice, mai solide, apoi spre sfarsitul zilei menstruatie obisnuita...M-am pus sa dorm, insa azi-noapte m-am trezit cu o durere foarte mare de burta, chiar insuportabila, de fapt nici nu as putea sa o descriu la cat de ametita/adormita eram...In timp ce incercam sa-mi revin am simtit ca se elimina ceva...nu stiu ce a fost ce s-a intamplat, ideea e ca deindata ce s-a eliminat acel ceva crampa abdominala infernala a trecut, m-am pus sa dorm, iar azi dimineata si azi toata ziua m-am simtit ca si cand nu as fi avut nimic...cand am ajuns acasa, constienta fiind ca ceva nu a fost in regula am dat un search pe google si mi-a aparut, probabil banuiti ce, sintagma "avort spontan"...din ce am citit, e posibil ca in primele saptamani de conceptie, embrionul cu malformatii, sau din pricina diverselor cauze (soc emotionale etc) sa se elimine fara sa-ti dai seama si ca te poti recupera de la sine fara sa fie nevoie de un chiuretaj...eu va rog acum sa-mi dati un sfat (sa astept analiza de sange sau sa merg direct la doctor) sau mai multe informatii despre avortul spontan, consecintele lui pe viitor?? Cand am constatat ca e posibil sa fii fost vreun avort spontan am simtit un sentiment de tristete de nedescris...
  •  
    • 1166 mesaje
    16 Ian 2013, 17:54
    1 0
    asteapta rezultatul de la analize..daca e pozitiv atunci probabil ca ai suferit un avort spontan cum zici tu. daca e negativ atunci poti sa stai linistita..cand menstra intarzie se intampla ca atunci cand iti vine sa ai dureri mari. oricum totusi e bine sa-ti faci o eco ceva sa nu ai vreun chist ovarian sau mai stiu eu ce. se mai intampla sa intarzie datorita stresului, vreunei raceli sau chiar datorita unui regim alimentar dezechilibrat. daca testul iese pozitiv trebuie sa vezi daca mai esti sau nu insarcinata...daca ai facut avort spontan imi pare rau..se intampla des...de obicei nu are consecinte pe viitor daca nu a fost provocat de o problema de sanatate. pentru a afla motivul, din nou, mergi la medic!
  •  
    • 85 mesaje
    16 Ian 2013, 22:36
    0 1
    heba said:asteapta rezultatul de la analize..daca e pozitiv atunci probabil ca ai suferit un avort spontan cum zici tu. daca e negativ atunci poti sa stai linistita..cand menstra intarzie se intampla ca atunci cand iti vine sa ai dureri mari. oricum totusi e bine sa-ti faci o eco ceva sa nu ai vreun chist ovarian sau mai stiu eu ce. se mai intampla sa intarzie datorita stresului, vreunei raceli sau chiar datorita unui regim alimentar dezechilibrat. daca testul iese pozitiv trebuie sa vezi daca mai esti sau nu insarcinata...daca ai facut avort spontan imi pare rau..se intampla des...de obicei nu are consecinte pe viitor daca nu a fost provocat de o problema de sanatate. pentru a afla motivul, din nou, mergi la medic!

     heba chiste ovariene aveam acum cativa ani...am luat tratament, nu stiu cat de bine s-au rezolvat...la fel am fost si foarte racita zilele astea, iar in perioada revelionul, respectiv in perioada in care trebuia sa-mi vina menstra am facut numeroase drumetii la munte, m-am imbracat subtire...daca sunt stresata e putin spus, sunt foarte stresata cu locul de munca, cu grijile cotiediene, cu tot in general...poate si-au pus amprenta toate coroborate...

  •  
    • 1784 mesaje
    16 Ian 2013, 23:37
    0 0
    Daca a fost un avort spontan sau un avort hormonal si ai eliminat tot este foarte posibil sa nu mai trebuiasca interventia medicului.
    Eu am eliminat embrionul mort la varsta de 5 saptamani, cu medicamente, deci mi a fost provocat un avort. Luat medicamente, aparut crampe la cateva ore, eliminat ce era de eliminat insa am sangerat...mai bine de 1 l fara sa exagerez...atunci cand avortezi pierzi foarte foarte mult sange.
    Daca s-a eliminat tot, mai sangerezi insa putin si apoi va trece...daca nu ai eliminat tot sangerarea si crampele continua si ai nevoie de interventia medicului.
    Cheaguri din astea mai masive sa zic asa am avut si eu inainte si nu stiu daca am suspectat neaparat ca sunt insarcinata. Repet, in avort spontan pierzi foarte foarte mult sange...curge ca la robinet pana se elimina ce este de eliminat.
    Stai linistita si asteapta rezultatul analizelor si daca nu te simti rau si nu sangerezi abundent, totul a trecut...
    Eu as sustine ca nu ai fost insarcinata ci ai avut doar un cheag mai masiv. La un avort spontan ajungi la spital.

    Acest mesaj a fost editat de către teatea: 16 Ian 2013, 23:39
  •  
    • 85 mesaje
    17 Ian 2013, 07:35
    0 0
    teatea said:Daca a fost un avort spontan sau un avort hormonal si ai eliminat tot este foarte posibil sa nu mai trebuiasca interventia medicului.
    Eu am eliminat embrionul mort la varsta de 5 saptamani, cu medicamente, deci mi a fost provocat un avort. Luat medicamente, aparut crampe la cateva ore, eliminat ce era de eliminat insa am sangerat...mai bine de 1 l fara sa exagerez...atunci cand avortezi pierzi foarte foarte mult sange.
    Daca s-a eliminat tot, mai sangerezi insa putin si apoi va trece...daca nu ai eliminat tot sangerarea si crampele continua si ai nevoie de interventia medicului.
    Cheaguri din astea mai masive sa zic asa am avut si eu inainte si nu stiu daca am suspectat neaparat ca sunt insarcinata. Repet, in avort spontan pierzi foarte foarte mult sange...curge ca la robinet pana se elimina ce este de eliminat.
    Stai linistita si asteapta rezultatul analizelor si daca nu te simti rau si nu sangerezi abundent, totul a trecut...
    Eu as sustine ca nu ai fost insarcinata ci ai avut doar un cheag mai masiv. La un avort spontan ajungi la spital.

     teatea raspunsul tau parca a fost un pansament..sa dea Domnul sa nu fii fost un avort spontan...nu a curs mult sange deloc...ci a fost normal...si la asta ma gandeam si eu probabil as fi ajuns la spital sau as mai fi simtit dureri dupa...eu nu am mai simtit absolut nimic, iar acum nu mai am nici macar crampele abdominale specifice menstrei...de obicei cand imi venea menstra aveam crampe puternice in prima zi, apoi totul era normal...

  •  
    • 1166 mesaje
    17 Ian 2013, 09:14
    0 0
    teatea said:
    justdream said:
    Maricon said:Joplin are dreptate, data de 14 a fost taman in plina perioada fertila si ai sanse maxime sa fii insarcinata!

    Cat despre testul de sarcina... trebuie facut la 7-10 zile DUPA data cand trenuia sa-ti vina, acum posibil sa nu iasa nimic...

     testul l-am facut la 7 zile de la intarziere...oricum o sa-l repet joi, iar vineri o sa merg la doctor pentru confirmare concreta...dar regimul alimentar nu ar putea avea nicio legatura?? mentionez ca, desi este inconstienta totala (eu nu vreau sa iau anticonceptionale, el nu vrea prezervativ) si irelevant pentru ca se poate intampla oricand, am mai avut contacte in perioada fertila si nu s-a intamplat nimic...chiar ajunsesem sa ma gandesc ca daca as vrea sa fac un copil ar trebui sa ma chinui putin...dar vorba aia te loveste, te loveste pana te nimereste!!

     

    Absolut nicio legatura...doar nu mananci chestii care contin hormonul de sarcina sau care il inhiba)

     

    eu acum am citit...regimul alimentar INFLUIENTEAZA ciclul menstrual. mai ales cand il schimbi  brusc!

  •  
    • 1784 mesaje
    17 Ian 2013, 12:13
    0 0
    heba said:
    teatea said:
    justdream said:
    Maricon said:Joplin are dreptate, data de 14 a fost taman in plina perioada fertila si ai sanse maxime sa fii insarcinata!

    Cat despre testul de sarcina... trebuie facut la 7-10 zile DUPA data cand trenuia sa-ti vina, acum posibil sa nu iasa nimic...

     testul l-am facut la 7 zile de la intarziere...oricum o sa-l repet joi, iar vineri o sa merg la doctor pentru confirmare concreta...dar regimul alimentar nu ar putea avea nicio legatura?? mentionez ca, desi este inconstienta totala (eu nu vreau sa iau anticonceptionale, el nu vrea prezervativ) si irelevant pentru ca se poate intampla oricand, am mai avut contacte in perioada fertila si nu s-a intamplat nimic...chiar ajunsesem sa ma gandesc ca daca as vrea sa fac un copil ar trebui sa ma chinui putin...dar vorba aia te loveste, te loveste pana te nimereste!!

     

    Absolut nicio legatura...doar nu mananci chestii care contin hormonul de sarcina sau care il inhiba)

     

    eu acum am citit...regimul alimentar INFLUIENTEAZA ciclul menstrual. mai ales cand il schimbi  brusc!

     

    bineinteles ca poate influenta ciclul menstrual insa nu poate influenta hormonul HCG care la randul lui pozitiveaza testul de sarcina daca e prezent in concentratie mare! (de fapt eu la asta raspunsesem)

  •  
    • 8217 mesaje
    17 Ian 2013, 12:20
    0 1
    Normal ca influenteaza Cantitatea de progesteron si cel de estrogen este influentata de alimentatie. Daca nu ai proteine, grasimi, minerale, B6, normal ca menstruatia este dereglata.



    Nu cred ca ai fost insarcinata, ci doar ai interpretat toate semnele din frica. Pt viitor, nu te juca cu asta, cautati o metoda antic., du-te la un control ginecologic si tine-te de tratament. Inca o data: nu te juca cu sanatatea ta. Si cu posibila viata a unui copil.