3S-Carmen Bruma

  •  
    • 1166 mesaje
    4 Ian 2013, 12:24
    16 4
    La multi ani!

    Vara trecuta am urmat cu strictete vreme de 3 saptamani 3S si pot sa va spun ca e o dieta foarte echilibrata- dupa cateva zile iti da o stare de bine, esti plina de energie si increzatoare :)
    Am capatat obiceiuri bune, nu sar peste mese -nu mananc mai tarziu de 19.00,mananc numai paine integrala,fac sport etc
    Nu m-am ingrasat de sarbatori, cu toate ca la mese au mai aparut sarmalute,prajiturele, un pahar de vin, sampanie...stiti si voi :) insa nu am exagerat cu cantitatile.
    Colegele de birou in schimb vor sa dea jos cateva kg si le-am propus aceasta dieta...Pentru a le motiva, voi fi alaturi de ele pas cu pas-sper sa fie ascultatoare si sa nu triseze acasa.Incepem de marti, luni mai petrecem un pic de Sf.Ion, si oricum nu mi-a placut niciodata sa incep "de luni" ceva,nu mi-a mers bine :))
    Daca sunteti interesate, pot sa postez meniul in fiecare saptamana.
    O zi frumoasa!
  •  
    • 1166 mesaje
    9 Ian 2013, 11:00
    11 3
    'neata!
    N-am inceput de ieri...au mai ramas prajiturele de luni,ne-am mai cinstit cu un pahar de vin la pranz si am hotarat sa incepem de azi
    Eu o sa schimb putin meniul miercuri si vineri in zilele de post...azi de exemplu am mancat de dimineata o salata de fructe, la pranz am in plan o salata cu o felie de paine integrala si seara o supa de legume sau ciuperci la gratar cu salata ...nu m-am hotarat inca.Intre mese migdale/nuci.
    Meniul standard pentru prima saptamana este:
    D=DIMINEATA; G=GUSTARE;P=PRANZ;S=SEARA

    Saptamana 1

     

    Luni

    D: amestec din 4-5 linguri de ovaz, 1 lingurita seminte de in, 2 lingurite de stafide si 150 ml iaurt cu max 2% grasime

    Cafea simpla sau ceai

    G: 10-15 samburi de migdale crude

    O cana cu ceai verde

    P : piept de pui la gratar

    Salata de sfecla sau varza

    G: 2 felii de paine integrala

    Salata de vinete (2 vinete, se toaca o ceapa si se adauga apa clocotita peste sa se inabuse(5 min) apoi se strecoara-pentru a evita arsurile si disconfortul gastric pentru cei care sufera cu stomacul, se adauga 2 linguri de ulei de masline extravirgin,cateva picaturi de zeama de lamaie si sare dupa gust)

    S: supa de legume, o felie de paine integrala

     

    Marti

    D: omleta fara ulei din 4 albusuri, o salata de legume proaspete,cafea simpla sau ceai

    G: 2 bruschete(felii de paine integrala prajita) pe care se adauga rosii proaspete ,busuioc si ulei de masline/ o cana de ceai de catina sau verde

    P : peste cu legume(fara cartofi) la cuptor sau gratar

    G: o cutie de branza cu smantana (2% grasime, 150-175 g)

    S: salata de legume proaspete cu ulei de masline extravirgin

    O felie de paine integrala

     

    Miercuri

    D:salata de fructe: o para, o portocala, un kiwi, 2 nuci

    Cafea simpla sau ceai

    G:2 felii de paine cu hummus (125 g boabe de naut, 2 linguri ulei de masline,zeama de lamaie, usturoi,condimente dupa gust)

    P: supa de rosii, 100 g orez brun cu legume preparat prin fierbere,la abur sau la cuptor

    G:200 g iaurt (2%grasime)amestecat cu 3 lingurite de miez de floarea-soarelui crud

    S:ciuperci la gratar (5-6 ciuperci mari) cu salata de legume proaspete

     

    Joi

    D: iaurt (2%)cu 4-5 linguri fulgi de secara plus 2 curmale, 2 smochine uscate, 2 lingurite cu seminte de in

    Cafea simpla sau ceai

    G: 5-6 linguri de linte fiarta cu ulei de masline si mirodenii

    O cana cu ceai de coriandru sau verde

    P: somon, ton sau alt peste la gratar

    Salata de ridiche alba sau varza alba

    G: miezul de la 2-3 nuci

    S: broccoli la abur cu condimente si 3-4 linguri de iaurt

     

    Vineri:

    D: un pumn de arpacas fiert(sau grau) cu 2 lingurite de miere –se adauga dupa ce s-a racit.

    Cafea simpla sau ceai

    G:salata de legume cu miez de nuca

    2 felii de paine integrala

    Ceai verde

    P: 5-6 linguri de mancare de fasole (boabe sau verde)fiarta cu adaos de ceapa(in niciun caz prajita),usturoi,ulei de masline,verdeturi

    Salata de varza murata

    G: iaurt 100 g

    S: peste cu legume(fara cartofi, fasole, porumb, mazare) preparate la cuptor

     

    Sambata

    D:2 oua fierte

    Branza de vaci dietetica(100 g cu marar,ardei gras,2 lingurite de ulei de masline si 4-5 masline tocate marunt

    Cafea simpla sau ceai

    G:4 lingurite de seminte de dovleac crude

    Iaurt 200 g

    P: paste integrale al dente(100 g) cu ulei de masline,busuioc si rosii proaspete sau uscate

    G:2 morcovi

    O cana de ceai de frunze de afin sau verde

    S: piept de pui sau curcan,la cuptor sau fript

    Salata de legume

     

    Duminica

    D:iaurt cu 4-5 linguri de ovaz si 2-3 caise uscate, 2 lingurite de seminte de in

    Cafea simpla sau ceai

    G:10-15 samburi de migdale curude

    O cana cu ceai verde

    P:Supa de legume

    Piept de curcan la cuptor sau la gratar

    Salata de legume proaspete

    G:salata de varza alba

    S: peste la gratar

    Legume fierte sau la abur,cu usturoi si condimente

     

    Mult succes!

    Acest mesaj a fost editat de către ruxandra_ioana: 9 Ian 2013, 11:02
  •  
    • 1 mesaje
    27 Mai 2014, 09:57
    4 1
    Salut!cu un an mai tarziu,ca si nou utilizator te rog frum daca ai posibilitatea sa continui sa postezi pe urmatoarele saptamanimultumesc
  •  
    • 1 mesaje
    19 Iun 2015, 10:25
    3 1
    De luni ma apuc si eu de dieta si exercitii. Voi posta aici zi de zi ce rezultate am. Succes mie si celor care se mai incumeta s-o tina!