bicicleta fitness

  •  
    • 1 mesaje
    26 Oct 2012, 06:45
    0 1
    Hey salutare!Vroiam sa intreb despre biciclete de fitness in ultima vreme chiar ma bate gandul sa imi iau una am mai citit pe ici pe colo ca unii oameni chiar au slabit dar vroiam si parerea voastra.Eu am un  program foarte haotic trebuie sa merg la munca la facultate si nu am timp deloc sa merg la sala de aceea m-am gandit ce o bicicleta ar ajuta.Voi ati incercat bicicleta?si daca da ati slabit?multumesc:)
  •  
    • 1038 mesaje
    26 Oct 2012, 10:02
    2 2
    Eu mi-am luat acu` vreo 2 ani o bicicleta eliptica, am dat 300 si ceva de lei pe ea la vremea respectiva.
    O mai am si acum, iar de folosit, ce sa zic, n-am folosit-o prea intens desi acum ma bate gandu` sa trec s-o uzez, mai ales ca vine si frigu` si se cam termina cu plimbarile prin parc si etc.

    Acum, e logic ca facand orice fel de efeort, arzi calorii.
    Ideea e ca o bicicletele astea pe care majoritatea le avem acasa, si pe care dam in medie 300 - 500 de lei, nu sunt la fel de performante ca cele de la sala. O simti in primul rand la pedalare si nici nu te ajuta sa lucrezi a la carte muschii.

    O bicicleta eliptica profi, ar costa in jur de 2.000 de lei.
    Dar repert, orice efort e binevenit pentru a arde calorii, iar daca vrei sa-ti iei bicicleta, ia-ti, dar in mod sigur n-ai sa slabesti tac-pac, varianta aceasta fiind mai buna pentru mentinere. Desigur, poti sa si slabesti, dar e nevoie de efort sustinut iar rezultatele se vad in timp.

    Acest mesaj a fost editat de către winter_rose: 26 Oct 2012, 10:29
  •  
    • 5609 mesaje
    29 Oct 2012, 07:54
    3 1
    fireshadow said:Hey salutare!Vroiam sa intreb despre biciclete de fitness in ultima vreme chiar ma bate gandul sa imi iau una am mai citit pe ici pe colo ca unii oameni chiar au slabit dar vroiam si parerea voastra.Eu am un  program foarte haotic trebuie sa merg la munca la facultate si nu am timp deloc sa merg la sala de aceea m-am gandit ce o bicicleta ar ajuta.Voi ati incercat bicicleta?si daca da ati slabit?multumesc

     
    Dar de ce nu ti-ai lua o bicicleta normala sa te duci la facultate si pe und e mai ai nevoie? Te-ar ajunge si mai ieftin, ai merge si in aer liber si ai face si sport tot timpul!
     

  •  
    • 232 mesaje
    1 Nov 2012, 21:24
    0 0
    winter_rose said:Eu mi-am luat acu` vreo 2 ani o bicicleta eliptica, am dat 300 si ceva de lei pe ea la vremea respectiva.
    O mai am si acum, iar de folosit, ce sa zic, n-am folosit-o prea intens desi acum ma bate gandu` sa trec s-o uzez, mai ales ca vine si frigu` si se cam termina cu plimbarile prin parc si etc.

    Acum, e logic ca facand orice fel de efeort, arzi calorii.
    Ideea e ca o bicicletele astea pe care majoritatea le avem acasa, si pe care dam in medie 300 - 500 de lei, nu sunt la fel de performante ca cele de la sala. O simti in primul rand la pedalare si nici nu te ajuta sa lucrezi a la carte muschii.

    O bicicleta eliptica profi, ar costa in jur de 2.000 de lei.
    Dar repert, orice efort e binevenit pentru a arde calorii, iar daca vrei sa-ti iei bicicleta, ia-ti, dar in mod sigur n-ai sa slabesti tac-pac, varianta aceasta fiind mai buna pentru mentinere. Desigur, poti sa si slabesti, dar e nevoie de efort sustinut iar rezultatele se vad in timp.

      cam multicel, dar ce sa zic, eu nu ma grabesc sa investesc in asa ceva pt ca ma mai duc si la sala din cand in cand, pe langa inot..

  •  
    • 4 mesaje
    14 Nov 2012, 14:49
    1 0
    fireshadow said:Hey salutare!Vroiam sa intreb despre biciclete de fitness in ultima vreme chiar ma bate gandul sa imi iau una am mai citit pe ici pe colo ca unii oameni chiar au slabit dar vroiam si parerea voastra.Eu am un  program foarte haotic trebuie sa merg la munca la facultate si nu am timp deloc sa merg la sala de aceea m-am gandit ce o bicicleta ar ajuta.Voi ati incercat bicicleta?si daca da ati slabit?multumesc

     
    Buna, sa stii ca da ajuta la slabit si nu numai, sportul de regula este foarte folositor organismului indiferent de ce metoda ai alege, fie ca alegi sa faci sport pe o bicicleta fitness, ori alegi un stepper, sau o banda de alergat, fiecare dintre acestea ajuta...Referitor la bicicleta fitness, pentru ca despre ea discutam, fie ca alegei una magnetica sau eliptica, bicicleta este ideala pentru o conditie fizica buna. Aceasta ajuta la dezvoltatrea muschilor picioarelor cat si a abdomenului. Ajuta la imbunatatirea rezistentei , la dezvoltarea muschilor , articulatiilor pana la pierderea in greutate.Pentru inceput incearca sa pedalezi 10 minute, timp de 5 zile pe saptamana(atunci cand termini tu munca sau cand vii de la facultate), dupa 2 saptamani mareste perioada pana la 20 de minute pe zi, timp de 3 saptamani . Dupa care poti mari durata exercitiilor pe masura ce iti imbunatatesti rezistenta fizica. NU UITA insa ca pentru o conditie fizica buna este nevoie de exercitii fizice regulate.
    Eu am incercat una si pot spune ca am observat diferente semnificative...m-a ajutat la tonifierea muschilor si am pierdut si in greutate, dar repet in cazul in care nu le poti efectua zilnic ai ambitia si incearca macar de 3 ori pe saptamana sa faci exercitiile. Eu am facut comanda pe un magazin online de echipamente fitness si am cumparat'o la un pret accesibil si in functie de dotarile dorite de mine.
    Sunt multe modele ieftine si de buna calitate sub pretul de 2000de lei.
    Ca si sugestie poti intra pe www.idealfitness.ro pentru a vedea cateva modele care sa te inspire . O zi buna! 

  •  
    • 151 mesaje
    29 Nov 2012, 00:14
    1 0
    Da, orice sport ajuta la slabit. Si nu e vorba doar de slabit aici, e vorba si de sanatate.
  •  
    • 232 mesaje
    31 Dec 2012, 14:48
    0 2
    da, arde grasimea si intareste muschii. dar sport se poate considera si mersul in pas alert?
  •  
    • 260 mesaje
    31 Ian 2013, 23:28
    0 2
    Eu cred ca da cutesuzy, ca doar nu degeaba i se zice joggingul lenesilor
  •  
    • 1 mesaje
    23 Sep 2015, 20:39
    0 0
    aceeasi problema am avut-o si eu, iar rezolvarea a fost o bicicleta pliabila pentru ocuparea cat mai mica a spatiului. cateva modele ar trebui sa le puteti gasi si pe www.sportist.ro
    Acest mesaj a fost editat de către elena.dragomir: 19 Apr 2017, 20:08
  •  
    • 7 mesaje
    28 Sep 2015, 22:26
    0 0
    cheia este perseverenta! eu am slabit destul de greu dupa sarcina insa a meritat bicicleta zilnic!
  •  
    • 7 mesaje
    28 Sep 2015, 22:26
    1 1
    cheia este perseverenta! eu am slabit destul de greu dupa sarcina insa a meritat bicicleta zilnic!
  •  
    • 10 mesaje
    5 Nov 2015, 01:01
    2 0
    Si eu am o bicicleta acasa..si intr-adevar, perseverenta! Si regim alimentar sanatos! Mi-a luat cateva luni, dar am ajuns la greutatea dorita
  •  
    • 3 mesaje
    12 Dec 2015, 06:43
    0 1
    I found this new exercise/weight loss video online. Funny and entertaining as hell.. I'm willing to give it a shot!

    http://www.youtube.com/watch?v=QZbpWvbayCI