Poate primul contact sa reinvie si sa intareasca relatia ? :(

•  
    • 122 mesaje
    24 Oct 2012, 19:41
    0 0
    Stiu pare absurd insa ma nelinisteste..
    ``Relatia noastra`` trece printr-o perioada dificila..multi factori care ne-au adus la un pas de despartire,totul atarna pe un fir de ata..
    Desii am 19 ani,inca nu mi-am inceput viata sexuala cu prietenul meu..stiu,e ceva de necrezut..avem 4 ani  impreuna..el m-a asteptat...mereu a avut rabdare,a incercat fel de fel de lucruri pentru a ma face sa ma daruiesc lui,a fost si mai tandru si mai putin tandru..
    Nu se pune problema sa nu simt ceva pentru el..problema este frica de durere sau frica dea-l pierde...stiind ca m-a asteptat atatia ani iar dupa primul contact sexual sa ne despartim...
    In ultimele luni...relatia noastra s-a cam distantat...multe din motive sunt din cauza familiei sale sau ale noastre propii..el,cel care era atent,romantic,tandru...acum pare rece,absent..in fine,ii dau crezare e si din cauza certurilor zilnice,si din cauza mea,ca nu vreau sa-i daruiesc un singur lucru..
    Ma rog..acum..am luat o pauza..cam de 3 sapt..nu avem nici-un tip de contact..mie insa mi-e foarte teama sa-l pierd..si nu stiu daca este sau nu momentul sa scot as-ul meu din maneca..nu ma intelegeti gresit....simt ca mai exista doar o cale pentru a revenii la normal..un lucru care sa-i demonstreze ca intr-adevar si eu l-am iubit,sa fiu a lui...Nu stiu daca acest lucru poate face ca relatia noastra sa se intareasca, sa reinvie pasiunea si sentimentele ce sunt cam reci...Tot ce stiu este ca,atat eu cat si el avem nevoie de o schimbare de atitudine..dar el cu atat mai mult are nevoie si de o baza mai puternica care sa-i dea siguranta sa ramana langa mine..VA ROG AJUTATI-MA SI NU MA JUDECATI!! 
    :(.. 
  •  
    • 5077 mesaje
    24 Oct 2012, 19:52
    5 1
    sunt cu dus-intors toate problemele astea. e posibil ca el sa fi inteles refuzul tau de pana acum ca pe o fuga de implicare. pe de alta parte, daca el deja s-a distantat, nu stiu daca „daruirea” ta l-ar face sau nu sa se intoarca la tine.
    oricum, dorinta ta de a face dragoste cu el ar trebui sa vina ca ceva natural, nu ca o actiune fortata de niste imprejurari.
  •  
    • 122 mesaje
    24 Oct 2012, 19:55
    0 0
    basilio said:sunt cu dus-intors toate problemele astea. e posibil ca el sa fi inteles refuzul tau de pana acum ca pe o fuga de implicare. pe de alta parte, daca el deja s-a distantat, nu stiu daca „daruirea” ta l-ar face sau nu sa se intoarca la tine.
    oricum, dorinta ta de a face dragoste cu el ar trebui sa vina ca ceva natural, nu ca o actiune fortata de niste imprejurari.

Nu este o actiune fortata de niste imprejurari...eu am planuit ceva pt sapt viitoare..acum sunt ma sigura ca niciodata  de ceea ce vreau si ce simt ca vreau sa fac...cum am mai spus,raceala este si din cauza altor persoane nu doar din cauza noastra si din lipsa de timp..insa eu mai sper ca exista o solutie...

•  
    • 5077 mesaje
    24 Oct 2012, 19:58
    4 1
    nu i te oferi doar pt a-l convinge sa se intoarca.
  •  
    • 122 mesaje
    24 Oct 2012, 20:03
    0 0
    basilio said:nu i te oferi doar pt a-l convinge sa se intoarca.

Nu vreau sa fac acest lucru...eu sper ca dupa acest timp de ``gandire``,vom relua relatia. El in ultimul timp mereu batea apropouri gen``daca am fi facut acest lucru,eram mai legati unul de altul si am fi avut amandoi o baza,iar eu o siguranta ca si tu ma iubesti-a zis el``..
    Deci eu vreau sa fac acest lucru doar daca reluam relatia..ultima oara cand ne-am intalnit,adik Duminica..ne-am intalnit pt ca asa a vrut el..nu a putut respecta decizia luata in privinta timpului si si-a dorit sa ma vada...acum,inca mai avem o parte din timp pt gandire...dupa acest timp,aprox 2 sapt,se lva lua decizia finala...si atunci vom stii,sau voi stii ce am de facut.. 

•  
    • 69 mesaje
    24 Oct 2012, 20:10
    3 0
    .
    Acest mesaj a fost editat de către Musette99: 26 Oct 2012, 19:49
  •  
    • 3165 mesaje
    24 Oct 2012, 20:12
    4 0
    Georgianastavarache said:Stiu pare absurd insa ma nelinisteste..
    ``Relatia noastra`` trece printr-o perioada dificila..multi factori care ne-au adus la un pas de despartire,totul atarna pe un fir de ata..
    Desii am 19 ani,inca nu mi-am inceput viata sexuala cu prietenul meu..stiu,e ceva de necrezut..avem 4 ani  impreuna..el m-a asteptat...mereu a avut rabdare,a incercat fel de fel de lucruri pentru a ma face sa ma daruiesc lui,a fost si mai tandru si mai putin tandru..
    Nu se pune problema sa nu simt ceva pentru el..problema este frica de durere sau frica dea-l pierde...stiind ca m-a asteptat atatia ani iar dupa primul contact sexual sa ne despartim...
    In ultimele luni...relatia noastra s-a cam distantat...multe din motive sunt din cauza familiei sale sau ale noastre propii..el,cel care era atent,romantic,tandru...acum pare rece,absent..in fine,ii dau crezare e si din cauza certurilor zilnice,si din cauza mea,ca nu vreau sa-i daruiesc un singur lucru..
    Ma rog..acum..am luat o pauza..cam de 3 sapt..nu avem nici-un tip de contact..mie insa mi-e foarte teama sa-l pierd..si nu stiu daca este sau nu momentul sa scot as-ul meu din maneca..nu ma intelegeti gresit....simt ca mai exista doar o cale pentru a revenii la normal..un lucru care sa-i demonstreze ca intr-adevar si eu l-am iubit,sa fiu a lui...Nu stiu daca acest lucru poate face ca relatia noastra sa se intareasca, sa reinvie pasiunea si sentimentele ce sunt cam reci...Tot ce stiu este ca,atat eu cat si el avem nevoie de o schimbare de atitudine..dar el cu atat mai mult are nevoie si de o baza mai puternica care sa-i dea siguranta sa ramana langa mine..VA ROG AJUTATI-MA SI NU MA JUDECATI!! 
    .. 

Ca vei vrea sa faci dragoste cu el  pt. ca-l iubesti ... nu cred ca ai fi de condamnat .
    Nu esti nici chiar f. micuta , iar hormonii cred ca tropaie in voi amandoi ... mai ales dupa 4 ani de sarutari , mangaieri si alte alea .
    Dar nu-ti lega visele si sperantele de asul asta din maneca !
    Intre noi fie spus , nu reprezinta chiar un as ... mai degraba e un juvete , ceva .
    Si crede-ma ... nu ai de demonstrat nimic nimanui !

•  
    • 122 mesaje
    24 Oct 2012, 20:14
    0 0
    Musette99 said:Intrebarea ta este groaznic de dificila . Desi nu pare. Toti am trecut prin chestii de-astea....Insa suntem diferiti. Nu stiu cat pret pui tu pe virginitate, cum te raportezi la ea, ce inseamna ea pentru tine. De asta e foarte greu de dat un raspuns, in conditiile in care relatia ta scartaie. Ar trebui sa te mai gandesti si ca el, care presupun ca are vreo 19 ani, are niste nevoi destul de presante La varsta lui, sunt foarte presante. Si e cam nasol pentru el....Ce sa faca? Poate e romantic, vrea o relatie completa. Poate nu. Vezi, pe el nu il cunoastem, nu stim cat si ce valoreaza chestiile astea pentru el ca sa ne dam seama daca tu faci ceea ce ti-ai propus sa faci, care va fi rezultatul. Intrebare: Tu te-ai gandit ca vrei sa te mariti virgina? Care era planul tau, idealul tau in legatura cu aceasta chestie? 

De-ar avea 19 ani i-as da crezare..are 27  

•  
    • 69 mesaje
    24 Oct 2012, 20:18
    4 0
    .
    Acest mesaj a fost editat de către Musette99: 26 Oct 2012, 19:50
  •  
    • 122 mesaje
    24 Oct 2012, 20:20
    0 0
    Musette99 said:Intrebarea ta este groaznic de dificila . Desi nu pare. Toti am trecut prin chestii de-astea....Insa suntem diferiti. Nu stiu cat pret pui tu pe virginitate, cum te raportezi la ea, ce inseamna ea pentru tine. De asta e foarte greu de dat un raspuns, in conditiile in care relatia ta scartaie. Ar trebui sa te mai gandesti si ca el, care presupun ca are vreo 19 ani, are niste nevoi destul de presante La varsta lui, sunt foarte presante. Si e cam nasol pentru el....Ce sa faca? Poate e romantic, vrea o relatie completa. Poate nu. Vezi, pe el nu il cunoastem, nu stim cat si ce valoreaza chestiile astea pentru el ca sa ne dam seama daca tu faci ceea ce ti-ai propus sa faci, care va fi rezultatul. Intrebare: Tu te-ai gandit ca vrei sa te mariti virgina? Care era planul tau, idealul tau in legatura cu aceasta chestie? 

Pana pe la vreo 17 ani gandeam ca vreau sa ma marit fiind virgina dar apoi nu..apoi au fost teama sa nu-l pierd si teama de durere cele nu nu m-au lasat sa fac acest pas..mereu am visat sau am gandit ca acest lucru face ca relatia si sentimentele sa fie mai puternice mai ales cand trecem printr-o perioada dificila ca cea de acum..deci el m-a asteptat atatia ani..a fost mereu ``acolo`` alaturi..insa in ultimele luni imi tot spune ca acest lucru l-ar face sa fie mai luptator pt relatia noastra si i-ar da o siguranta ca relatia este una normala si merita salvata..

•  
    • 3165 mesaje
    24 Oct 2012, 20:21
    1 0
    Georgianastavarache said:

Valeu , maica !
    Pai , tu iti dai seama ca l-ai  "omorat" 4 ani ?

•  
    • 122 mesaje
    24 Oct 2012, 20:25
    0 0
    Musette99 said:Si ce face el de 4 ani incoace, scuza-mi curiozitatea? Stii? Te-ai gandit? Zi-mi si ce plan aveai tu cu virginitatea.

Nu stiu...primii ani a zis ``ai ca e minora si nu vreau sa ii creez nici ei si nici mie probleme``,apoi de exemplu cand aveam 17 ani si 10 luni(era ziua indragostitilor) a pregatit ceva superb,a luat camera la un hotel de lux,chestii romantice,lalala..a incercat,insa in seara aceea nu eram pregatita,nu ma gandeam ca va sosii momentul si am spus,asteapta putin sa fac 18 ani..ok..am implinit 18 ani,in mai,am plecat un week-end in vacantza..a incercat din nou..nici atunci..de atunci a incercat de mai multe ori iar eu muream de frica..
    Nu stiu..el pana acum cateva luni nu mi-a dat banuieli ca m.-ar fi inselat..era de nedespartit de mine,,,mergeam,faceam totul impreuna(in afara de dragoste)..era inebunit dupa mine chiar si ne daruindu-i fecioria mea..insa de cateva luni..de cand avem prbleme mai grave,s-a cam racit si relatia,ne certam aproape zilnic si mereu spune ca daca am fii facut acest lucru,el ar fi fost mai sigur pe relatia noastra..ca eu nu am vrut niciodata sa-i dovedesc ca-l iubesc.. 

•  
    • 122 mesaje
    24 Oct 2012, 20:28
    0 0
    Adriadi said:
    Georgianastavarache said:

Valeu , maica !
    Pai , tu iti dai seama ca l-ai  "omorat" 4 ani ?

Da,stiu..insa nu puteam face acest pas daca nu doream si eu..si mai stiu ca eu mereu am asteptat ca el sa faca mai totul..am lasat mereu totul in seama lui..a luptat mereu baiatul in potriva problemelor cat a putut dar in ultimul timp..nu mai poate sau nu mai vrea nici el...mai ales ca la mijloc se afla si familia lui... 

•  
    • 69 mesaje
    24 Oct 2012, 20:28
    3 0
    .
    Acest mesaj a fost editat de către Musette99: 26 Oct 2012, 19:52
  •  
    • 122 mesaje
    24 Oct 2012, 20:33
    0 0
    Musette99 said:Teama sa nu il pierzi si teama de durere...Pai si tu te gandesti ca el face chestia asta cu altcineva? Iti convine? El ce zice, recunoaste ca o face prin vecini? Nu e aiurea? Nu vreau sa te sfatuiesc mai mult, sincer, e prea delicat. Dar teama de a nu il pierde....de ce? Crezi ca il tii cu asta, cu ideea ca esti virgina? Il momesti si il tii in sah pana ii dai prajitura? Ideea nu e sa o faci. El ce spune, sta cu tine pentru ca esti virgina si vrea o prajitura sau pentru ca te place, te iubeste etc? Eu cred ca sta cu tine pentru ceea ce esti, nu pentru ca esti virgina.

El zice ca ma iubeste insa nu mai cred nici in mine dar in cuvintele lui mai ales vazand-ul ca s-a cam racit de mine..iar ce nu cred este ca nu afacut-o cu nimeni asa cum zice el..Nu voiam sa il momesc..dar am asteptat si astept momentul cand sunt si eu pregatita..bine,mereu a spus ca ma iubeste si mai mult si pt ca sunt virgina..ca nu a fost cu nici-o fata virgina si ca atunci stie ca sunt si am fost prima data doar a lui..bine,acest lucru il spunea..in ultimul timp nu mai spune acest lucru..adik spune doar ``eu te-am asteptat atata timp ca tu sa te desparti de mine si altul sa inceapa ceea ce eu am crescut atatia ani cu drag``?  

•  
    • 69 mesaje
    24 Oct 2012, 20:35
    3 0
    .
    Acest mesaj a fost editat de către Musette99: 26 Oct 2012, 19:52
  •  
    • 69 mesaje
    24 Oct 2012, 20:42
    2 0
    .
    Acest mesaj a fost editat de către Musette99: 26 Oct 2012, 19:53
  •  
    • 122 mesaje
    24 Oct 2012, 20:52
    0 0
    Musette99 said:Scumpa mea, cred ca am inteles. Ai spus "dar am asteptat si astept momentul cand sunt si eu pregatita". Tu realizezi ca inca nu esti pregatita? Eu asa cred. Pentru ca o faci  fortata. Fortata de distantarea lui si nu pentru ca tu vrei cu adevarat. Dar asa e in viata, uneori impulsul vine din alta parte, desi ar trebui sa vina din noi. Tu il mai iubesti? Chiar vrei sa fie el acela?

Am spus ca astept,pt ca astept intai sa vedem ce decizie luam in legatura cu continuarea relatiei sau cu destramarea ei..Ma simt pregatita acum..nu doar de frica de a-l pierde ci si pt mine ca ``femeie``..
    Daca il mai iubesc?
    Off..clar ca da..daca nu..nu as mai fi atat de ``disperata``..Il iubesc,si imi doresc ca el sa ramana acela...Langa el mereu m-am simtit protejata,fericita,implinita,iubita--etc..chiar si in ciuda racelii dintre noi..DA IL IUBESC! Si sunt sigura de ceea ce simt..astept cu nerabdare vre-un semn de la el,astept cu nerabdare sa-i aud vocea,sa-l privesc...astept cu nerabdare sa fim din nou impreuna ... 

•  
    • 69 mesaje
    24 Oct 2012, 20:54
    2 0
    .
    Acest mesaj a fost editat de către Musette99: 26 Oct 2012, 19:53
  •  
    • 122 mesaje
    24 Oct 2012, 20:56
    0 0
    Musette99 said:Atunci go for it! Nu doare, stai linistita. Cine ti-a bagat in cap prostia asta? Iar cealalata chestie, ti-am zis mai sus. Enjoy!

Asta vreau si eu ..dar sa vedem ce decizie i-a dupa aceasta pauza......Multumesc pt incurajare si pt intelegere !