Rana pe colul uterin

  •  
    • 9728 mesaje
    3 Oct 2012, 17:47
    0 0
    warmfreezer said:

    Sau ce, crezi ca nu sunt calapoade si mai lungi in fabricile de prezervative? 
    Trezirea, oameni buni!!!
    De cand nu se mai mananca salam cu soia, de cand accesul la informatie e liber, de cand cu suplimentele alimentare, nici nu ma mai mira sa aud ca exista si prezervative de juma' de metru...
    Lungime, I mean...



     

     
    Pai daca exista prezervative de juma' de metru, in stare flasca (in ambalaj)  inseamna ca in actiune se pot face si de 1 metru intreg...  

  •  
    • 307 mesaje
    5 Oct 2012, 12:58
    0 0
    Doamna doctor mi-a spus ca-mi va fraca un papanicolau dupa acest tratament cu ovule. De asemenea mi-a recomandat sa ma spal cu ceai de galbenele cu bicarbonat ( la un litru de ceai, o lingurita de bicarbonat). Urmatoarele consultatii mi-a spus ca vor fi free..nu va trebui sa le platesc, ci doar vrea sa vada cum mai este. Am 22 de ani si nu am avorturi, metoda cu prezervativul a fost singura metoda de protectie, de aceea tind sa cred ca nu ar fi alte cauze pt aceasta problema...Insa voi cere si o a doua parere cu siguranta. 
    Sper doar ca voi ajunge la ceva comun cu medicul in ceea ce priveste contraceptia ( eu nu vreau pastile) , in cazul in care va trebui sa renunt la vechea metoda.
    Multumesc mult tuturor! sa aveti o zi buna! 
  •  
    • 5609 mesaje
    5 Oct 2012, 13:31
    1 1
    ela.illusion said:Doamna doctor mi-a spus ca-mi va fraca un papanicolau dupa acest tratament cu ovule. De asemenea mi-a recomandat sa ma spal cu ceai de galbenele cu bicarbonat ( la un litru de ceai, o lingurita de bicarbonat). Urmatoarele consultatii mi-a spus ca vor fi free..nu va trebui sa le platesc, ci doar vrea sa vada cum mai este. Am 22 de ani si nu am avorturi, metoda cu prezervativul a fost singura metoda de protectie, de aceea tind sa cred ca nu ar fi alte cauze pt aceasta problema...Insa voi cere si o a doua parere cu siguranta. 
    Sper doar ca voi ajunge la ceva comun cu medicul in ceea ce priveste contraceptia ( eu nu vreau pastile) , in cazul in care va trebui sa renunt la vechea metoda.
    Multumesc mult tuturor! sa aveti o zi buna! 

     
    Nu stiu ce inseamna a "fraca" dar banuiesc ca inseamna ca o sa te trimita sa faci un papanicolau dupa ce termini tratamentul cu ovule.
    Mi se pare taman pe dos, un medic bun iti da iniatil analize sa faci sa constate excat daca nu ai vreun HPV sau alt virus/ bacterie, colposcopie, biopsie sau orice se impune si apoi iti da tratamentul pentru bacteria aceea, nu iti da dupa ureche un tratament cu ovule ...fara sa aibe habar pt ce anume.
    Ce pot sa-ti spun este ca o rana de col uterin poate fi cauzata si de o infectie cu HPV. Infectiile cu  HPV  au peste 200 de tulpini si doar 6 sunt cele provoaca cancerul de col uterin , deci o analiza completa de diagnosticare a bacteriei sau viruslui care este raspunzator de rana pe colul uterin este iminenta pentru ca netratata duce in timp la cancer.

    Totusi raman la parerea ca ginecologul pe care il folosesti nu este unul mediocru si te-as sfatuii sa-ti cauti unul bun sa nu te trezesti peste ani ca ai facut cine stie ce complicatii sau boli imposibil de tratat din caza incompetentei unui medic ca asta.

  •  
    • 2 mesaje
    18 Dec 2018, 21:32
    0 0
    Buna fetelor. Doresc sa va spun ce a funcționat la mine pt rana col. Dușuri vaginale (cu irigatorul) de 2 ori pe zi, dimineata si seara cu ceai (amestec pelin, tataneassa, marul lupului , galbenele si coada șoricelului. Ultimele 2 in cantitati mai mici decât primele 3) si supozitoare cu propolis Miprosept in fiecare seara , intravaginal, timp de 7-12 zile. La prima colposcopie aveam o zonă afectată apoi am urmat tratamentul si la mai putin de o luna am mers la o a2a colposcopie. Nu mai era nimic. Va recomand cu drag si incredere tratamentul. A! Eu am facut spălaturi aprox 3 saptamani si supozitoare 10 zile. Apoi am luat un ovul pt refacerea flotei. Acum fac doar spălaturi cam 1-2 ori pe saptamana. Sa va fie de folos!