regimul Atckins

  •  
    • 287 mesaje
    21 Mar 2005, 23:01
    0 0
    azi am mancat pana acum 2 oua jumari plus 2 feliute cascaval (mic dejun) iar la pranz cotlet de porc la gratar cu salta verde (otet, ulei piper, o lingurita maioneza), iar seara o sa manac salata de ton ( ton in apa, piper, o lingura smantana). Maine o sa manac 2 oua plus 2 felii sunca de curcan (mic dejun) pranz pui la gratar cu salata verde, seara creveti la gratar cu un pic de lamaie si unt. Ca gustare cate o felie de cascaval sau cateva masline, o jumatate de rosie, jumate avocado.
  •  
    • 552 mesaje
    23 Mar 2005, 11:33
    0 0
    betsy, de unde ai cumparat cartea si cum se numeste, cat costa? Daca ai stii de cand caut o astfel de carte! Da-mi cat mai mukte amanunte, poate o gasesc si eu sa o cumpar, cred ca e singura dieta care m-ar salva, sunt carnivora si ma cert tot timpul cu cruditatile.
  •  
    • 16 mesaje
    23 Mar 2005, 13:12
    0 0
    draga cristinatim, te rog sa ma scuzi ca-ti raspund cu intarziere,dar abia azi l-am citit. deci iata meniul meu :
    mic dejun: un ou fiert, 200g de sunca presata sau sunca de pui, 100g branza de oi(din aceea tare)si cateva masline.
    la pranz,un borcan de 800g cu supa facuta normal, numai ca trebuie strecurata.
    pe la ora 14 mancam ori un copanel se pui, (fiert,gratar, fara pielta) ori o friptura de vita ori ficatei de pui.
    seara cand ajungeam acasa 17.30 mancam aceeasi friptura ca si in timpul zilei . se mananca pana la ora 18. mult succes daca mai ai intrebari iti raspund cu drag(numai ca s-ar putea sa mai intarzii.
  •  
    • 287 mesaje
    23 Mar 2005, 22:08
    0 0
    buna cornelia, nu sunt in romania momentan, am cumparat cartea de aici din america, daca te pot ajuta cu ceva informatii o voi face. Pentru mine azi e a treia zi, corpul se adapteaza noului regim, am dat deja un kg, se spune ca in mai intai elimini apa si nu grasime, voi vedea ce se mai intampla, o sa ma mai cantaresc sambata sau duminica. Pot sa spun ca am avut o stare mai ciudata de slabiciune insa in carte scrie ca se intampla din cauza ca organismul trebuie sa faca aceasta schimbare (lipsa de carbs aproape totala), insa acum sunt ok. Sper sa mai screti si voi despre cum va descurcati cu regimul.
  •  
    • 41 mesaje
    23 Mar 2005, 22:38
    0 0
    Puteti sa imi raspundeti la o intrebare?
    Din a treia etapa nu s emai mananca deloc carne? Adica deloc ce este in etapa 1?
  •  
    • 287 mesaje
    24 Mar 2005, 01:55
    0 0
    iata ce scrie in carte la faza a 3-a :
    este faza in care se face tranzitia de la pierderea in greutate la mentinere in care cresti consumult de carbs cu 10, fiecare sapatamana adaugi 10, sune aici asa: mancati portii adecvate de lipide si proteine, insa trebuie balanasat lund in calcul carbohidratii manacai mai putin din celelate decat inainte, adaugati cate un nou grup de harana si nu doua simultan, introduci noi alimente ce contin carbs individual, incetati sa mancati un nou aliment daca acesta va face si mai multa pofta de mancare, beti pahare de apa pe zi, luati vitamine in fiecare zi, ramaneti la aceasta faza pana cand v-ati mentinut greutatea ideala timp de o luna. Cam asa zice aici, sper sa-ti fie de folos.
  •  
    • 287 mesaje
    24 Mar 2005, 01:58
    0 0
    scuze pentru ca am mancat ceva litere, sper ca se intelege, intreaba-ma insa in cazul in care ai nelamuriri.
  •  
    • 35 mesaje
    24 Mar 2005, 17:41
    0 0
    lauraaaaaaaaaaachisr ma interebam cand apari pe eva! bine ai venit ce coincidenta placuta! hai sa ne ajutam cu labitul pt ca e mare treaba! te pup si iti urez scucces
  •  
    • 35 mesaje
    24 Mar 2005, 17:50
    1 0
    draga AGM multumesc mult de tot pt ajutor te pup
  •  
    • 35 mesaje
    24 Mar 2005, 19:12
    0 0
    Betsy, multumiiiiiim mult pt sfaturi, eu sunt in ziua 4 de regim si ....... surprinzator, ma tin de el cu drag pt ca mi s-au largit blugii, pt ca am slaqbit in jur de 1 gk si jumatate, pt ca maninca ceea ce imi place ..... eh.... ca mai visez la o ciocolata sau ...in fine, asta e ceva normal pt ca sunt OM
    ))
    va pupic si va urez succes!!!!!!!!
  •  
    • 35 mesaje
    24 Mar 2005, 19:17
    0 0
    2 retete!!! sa ma corectati va rog, daca ceva nu merge cu atckinsok?
    alata verde tocata,ceapa verde, ton marunti, ulei nu trebuie pt ca are tonul, marar sau ptrunjel sau hasmatuchi, asta dupa gust, lamaie sau otet si amestecati bine .....va garantez un gust diviiiiiin!
    alatareteta , salata verde tocata marunt , castraveti felii,ceapa verde, marar, putin ulein telemea taiata cubulete, ceva sunca de pui sau piept pastrama taiat cuburi,otet sau lamaie*dupa gust) sare nu trebuie pt ca are telemeaua....amestecati tot si mancati cu incredere......mie imi plac amandoua))))))
  •  
    • 287 mesaje
    24 Mar 2005, 22:31
    0 0
    buna, ma bucur pentru reusita ta cristina, tine-o tot asa, nici eu nu ma las, vad ca merge, o sa ma cantaresc duminica si va spun cat am dat jos in 6-7 zile. Daca mai aveti idei de retete postati-le aici sa ne inspiram una de ceallata, mie imi place sa fac o salata cu salata verde, 2 oua fiere cleioase si o lingurita de maioneza, otet, ulei si un pic de sare sau salta verde cu bucatele de sunca, un pic de maioneza si branza.
  •  
    • 93 mesaje
    25 Mar 2005, 10:14
    0 0
    In anul 2003 am tinut acest regim si in 3 luni am scapat de 17kg.Apoi am neglijat si am inceput sa mananc ca o floricica si am pus la loc 7kg.pe care mi-am propus sa le dau jos.Asa ca m-am inarmat cu vointa si rabdare si din 22 martie 2005 am reanceput regimul.
    Am 165cm si 67Kg si va voi tine la curent cu evolutia mea(daca ma primiti in grupul vostru).
    Am o singura precizare: eu mancam branza uscata in frigider,neacoperita,sa o usuce gerul(nu proaspata).
    Complexul de vitamine trebuie luat pentru ca pot aparea carcei la picioare.
    Am o rugaminteaca stie cineva care sunt cele 4 etape ale dietei,dati-mi si mie de stire (vreau sa fac o comparatie cu ce am eu pentru ca se pare ca difera pe ici pe colo.
    Va urez si ne urez succes.
  •  
    • 573 mesaje
    25 Mar 2005, 10:58
    0 0
    Fetelor,nu-mi vine sa cred...slabesc vazand cu ochii!Eu imi fierb cite un pui,il pun in frigider si cand imi este foame mananc.Cu salata de varza(cu ulei de masline,e mai sanatos si zeama de lamaie)Sau salata verde.Sint fericita,traiasca atkins!Apa bineinteles,cafea fara zahar.Ieri am imbracat blugi de la care-mi luasem gandul!Sau mai mananc cite un ou doua fierte tari cand imi este foame.Si slabesc si nu sufar de foame.Asta cautam de mult.Incercati cu incredere!Va pup
  •  
    • 35 mesaje
    25 Mar 2005, 20:46
    0 0
    etaScum sa nu te primim?!!!!!! te invitam chiar
    da-mi si mie te rog aici cele 4 etape psssssssss plsssssssssss plssssssss hai ca te rasplatesc cu un pupic
    Laura ce spui tu e foarte adevarat! slabesc si mananca si nu imi vine sa cred
    acum (yuuuuuuuupy) sunt insarcinata ce ziceti sa nai tin regimul????????
    eu zic ca att timp cat ma simt bine si am un tonus de nota10 nu ma impiedica nimic nu?
    haideti fetelor sa ne "atckinsam" in continuare ca face minuni dieta asta!
    va puuuuup
  •  
    • 287 mesaje
    25 Mar 2005, 23:26
    0 0
    buna la toata lumea, ma bucur ca suntem mai multe si ne putem incuraja una pe cealalta. Si la mine merge bine, e a cincea zi si rezist fara probleme. Cele patru faze sunt urmatoarele : introducerea, faza a doua este asa numita ongoing weight loss (adica inca mai slabesti in aceasta faza), a treia este pre-mentinere, a patra este faza de mentinere pentru toata viata. Acum nu stiu daca tu vrei detaliat despre fiecare in parte, am scris despre prima faza deja, si cate ceva despre a treia. Ca idee, in prima faza ai voie 20 de carbs pe zi, apoi in fazele urmatoare creste numarul de carbs cu cate putin, in consecinta se introudc incet incet noi alimente. Se face un echilbru treptat zic eu. In fine daca vrei sa-ti scriu exact in ce consta fiecare pot s-o fac. Azi eu mancat de dimineata un baton atkins ce are numai 2 grame carbs, la pranz salata de ton, iar seara cred ca o sa manaca niste pui cu un pic de salata. Va doresc bafta fetelor!!!
  •  
    • 287 mesaje
    25 Mar 2005, 23:28
    0 0
    scrieti si voi despre ce progrese faceti in felul asta ne motivam una pe cealalta.
  •  
    • 573 mesaje
    26 Mar 2005, 02:34
    0 0
    Buna fetelor,ma simt asa bine cu voi...bine ca am dat peste eva.ro!!eta draga mea,vreau sa-ti spun ca ieri am fost la un drum mai lung,si de doua ori a trebuit brusc sa franez si sa trag urgent pe dreapta din cauza carceilor!!!!Acum inteleg cauza,nu mi-ar fi trecut prin cap!Azi am mincat peste prajit cu usturoi.Bafta va doresc si va sarut!!!
  •  
    • 573 mesaje
    26 Mar 2005, 14:49
    0 0
    eta am uitat sa te intreb,ai facut si miscare,sport ceva cand ai dat jos alea 17 kg?Sau doar dieta?
  •  
    • 287 mesaje
    27 Mar 2005, 02:27
    0 0
    eu cred ca trebuie facuta miscare, pentru ca fara se slabeste incet, eu am dat 1 kg jumate in aceasta saptamana, am facut sport doar de doua ori plus azi, o sa incerc sa fac in fiecare zi macar 30 minute si sa vad daca se vad rezultate mai bune, o sa fac timp de o saptamana iar apoi decid daca acesta dieta e buna sau nu in cazul meu. Voua cum va merge?