rana pe col uterin

•  
    • 1 mesaje
    19 Iul 2012, 18:19
    0 0
    Buna,
    am fost la genecolog pentru un control de rutina, mi-a spus ca am rana pe colul uterin, mi-a facut azi o colposcopie si mi-a spus ca trebuie sa ma chiureteze( biopsie etajata), sa imi faca anestezie totala, etc.Sunt speriata de moarte.
    Nu mai stiu nici sa scriu, sunt speriata. ma poate ajuta cineva va rog cu cateva sfaturi???
    Chiar trebuie sa-mi faca asa ceva? Am facut si testul PAP, dar rezultatul il primesc doar luni probabil.
    Nu trebuia sa astepte rezultatul PAP si pe urma sa ia o decizie?

Va rog ajutati-ma .
    Multumesc
  •  
    • 7 mesaje
    10 Aug 2012, 22:16
    0 0
    am avut si eu aceasta problema dar am scapat. am avut imunitate buna si s-a vindecat de la sine. fara tratamente si alte chestii. s-au mirat si medicii ( din strainatate). au zis ca nu se poate asa ceva., dar le am explicat ca eu nu am luat nici un tratament. intra pe site-ul asta si afli niste informatii foarte importante www.nutribiotice.com  site-ul este nou, prin urmare vor aparea mereu articole si informatii noi. ne puteti da sugestii sau puteti pune intrebari pe pagina de facebook : https://www.facebook.com/Nutribiotice .
  •  
    • 1628 mesaje
    13 Aug 2012, 11:37
    0 0
    e
    Acest mesaj a fost editat de către nonsens: 13 Aug 2012, 11:38
  •  
    • 40 mesaje
    14 Aug 2012, 00:11
    0 0
    o 'rana pe col'poate fi cauzata de multipli factori:infectii,traumatisme ,tumori etc!o biopsie poate spune despre ce este vorba!pacat ca nu ai inca rezultatul de la papanicolau!orice ar fi important este sa stii cat mai repede astfel incat sa beneficiezi de tratamentul adecvat cat mai repede!in nici un caz sa astepti sa se vindece de la sine....hai curaj fiind anesteziata nu vei simti manevra si nu dureaza mult!decat sa iti pui intrebari mai bine te tratezi nu?hai o sa fie bine,vei vedea!
  •  
    • 40 mesaje
    14 Aug 2012, 00:13
    0 0
    si da,in mod normal se asteapta rezultatul la papanicolau dar depinde ce o fi vazut la colposcopie!!si da....postarea are o luna....
  •  
    • 1628 mesaje
    14 Aug 2012, 12:32
    0 0
    atea said:si da,in mod normal se asteapta rezultatul la papanicolau dar depinde ce o fi vazut la colposcopie!!si da....postarea are o luna....

de asta am editat si eu am trecut prin asa ceva , eram interesata , dar nu puteam da un raspuns ferm, datorita "lunii" aleia   insa subiectul  ar putea fi de actualitate pentru alte si alte Eve! am citit si pe alte forumuri si am remarcat numarul mare de "posesoare" de rani ale colului !