Ajutor imi cade parul ingrozitor de mult!!!!!

•  
    • 2 mesaje
    29 Iun 2012, 07:39
    1 0
    Buna dimineata!In primul rand imi cer scuze daca nu postez unde trebuie sau acest subiect a mai fost tratat,am incercat sa-l caut dar nu l-am gasit.Va rog frumos daca puteti sa ma ajutati cu un sfat sunt in etate de 57 ani si de ceva vreme a inceput sa-mi cada parul .Am discutat cu coafeza mea si mi-a zis sa-mi schimb samponul daca folosesc de mai mult timp aceiasi marca de sampon...asa am facut.mentionez ca la 6 saptamani ma tund si ma vopsesc .lungimea parului e medie putin peste umar desi a fost lund dar de fiecare data il scurtam tot mai mult.de spalat pe cap ,ma spal de maxim de 2 -3 ori pe saptamana si folosesc sampon de calitate idem si vopseaua de par ,as scrie marca dar nu stiu daca e voie.astazi de dimineata m-am ingrozit cand m-am spalat pe cap mi-a casut un pumn  de par.Ce sfaturi imi puteti da?Sau ce medic sa consult?sunt disperata si astept cu nerabdare un sfat din partea dumneavoastra.Va multumesc o zi buna!
  •  
    • 3348 mesaje
    29 Iun 2012, 08:46
    1 0
    analize complete de sange... cred ca e o lipsa de calciu, magneziu, fier, etc... in organism...

si vopsitul rarit... la 6 saptamani e prea des... eu ma vopsesc la 2 luni... si nu blond sau decolorare...

poate niste henna, ca se regenereaza parul, e ca o masca... incearca sa te vopsesti cu ceva natural... sau cat mai natural, fara amoniac... ceva de genul asta...

de cata vreme te vopsesti la 6 saptamani? cat sa duca si parul ala????
  •  
    • 2 mesaje
    29 Iun 2012, 09:37
    0 0
    cory_helen said:analize complete de sange... cred ca e o lipsa de calciu, magneziu, fier, etc... in organism...

si vopsitul rarit... la 6 saptamani e prea des... eu ma vopsesc la 2 luni... si nu blond sau decolorare...

poate niste henna, ca se regenereaza parul, e ca o masca... incearca sa te vopsesti cu ceva natural... sau cat mai natural, fara amoniac... ceva de genul asta...

de cata vreme te vopsesti la 6 saptamani? cat sa duca si parul ala????

Multumesc mult...vopselele cel putin asa scrie pe cutie sunt fara amoniac (si nu ma decolorez ci folosesc culori de saten asa cum sunt eu natural )dar sunt carunta in 6 saptamani imi creste de 5-6 cm si se vede foarte urat ....apai de e o chestie de sanatate o sa trebuiasca sa renuntla vopsit.Multumesc pentru timpul acordat si sper sa intru mai des pe acest forum .eu pana astazi nu am stiut ca exista si-mi pare bine ca l-am descoperit.O zi buna!

•  
    • 3348 mesaje
    29 Iun 2012, 10:02
    1 0
    as zice sa gasesti o metoda de a innobila caruntul... sa lasi parul sa se odihneasca putin... sa dai cu un pic de lodarjan (nu stiu cum se scrie)... si sa-l tii natural vreo cateva luni - un an...

sau sa incerci sa te vopsesti cu ceai negru, am inteles ca are efect de colorare, nu la nivelul unei vopsele, desigur, dar schimba un pic nuanta, cu frunze de nuc, iar...

sunt multe metode naturale, cu plante, trebuie sa gasesti pe neti solutii...
  •  
    • 174 mesaje
    29 Iun 2012, 11:12
    0 0
    Eu folosesc o lotiune pentru stoparea caderii parului cu ardei iute. Pentru mie a dat roade!
    Mergeti totusi si la un dermatolog, el o sa stie mai bine despre ce este vorba.
    Mama mea foloseste pentru aceeasi problema un sampon pe baza de cofeina, recomandat de medic.
    Tot repet ideea de medic, pentru ca organismul reactioneaza diferit de la persoana la persoana, iar cauzele pot fi multiple. 
  •  
    • 22 mesaje
    29 Iun 2012, 23:56
    0 0
    lucia55 said:Buna dimineata!In primul rand imi cer scuze daca nu postez unde trebuie sau acest subiect a mai fost tratat,am incercat sa-l caut dar nu l-am gasit.Va rog frumos daca puteti sa ma ajutati cu un sfat sunt in etate de 57 ani si de ceva vreme a inceput sa-mi cada parul .Am discutat cu coafeza mea si mi-a zis sa-mi schimb samponul daca folosesc de mai mult timp aceiasi marca de sampon...asa am facut.mentionez ca la 6 saptamani ma tund si ma vopsesc .lungimea parului e medie putin peste umar desi a fost lund dar de fiecare data il scurtam tot mai mult.de spalat pe cap ,ma spal de maxim de 2 -3 ori pe saptamana si folosesc sampon de calitate idem si vopseaua de par ,as scrie marca dar nu stiu daca e voie.astazi de dimineata m-am ingrozit cand m-am spalat pe cap mi-a casut un pumn  de par.Ce sfaturi imi puteti da?Sau ce medic sa consult?sunt disperata si astept cu nerabdare un sfat din partea dumneavoastra.Va multumesc o zi buna!

am aceeasi problema de 2-3 ani si inchipuie-ti la 22 de ani cat am eu cum e sa-ti cada parul sa in cantitati mari si sa inceapa  sa se vada urat scalpul.Eu de atunci nu m-am mai vopsit deloc l-am lasat asa m-am gandit ca o sa se remedieze situatia am renuntat de tot si la placa de par si il usuc cu foehnul destul de rar.

Ar trebui sa-ti faci niste analize de sange si eu mi-am facut si am descoperit ca n-am nici un fel de carenta in organism dar tot continua sa cada.

La recomandarea dermatologului am apelat la minoxidil foarte incantata de ce mi-a zis dermatologul ca o sa se regenereze la loc.

Nu a avut rezultatele dorite de mine l-am folosit aprox 8 luni+vitamine de par si nu a facut decat sa-mi creasca parul foarte repede in lungime intr-un interval destul de scurt de timp.

E drept ca au aparut cateva firicele de par subtirele si chiar credeam ca o sa se regenereze dar dupa intreruperea tratamentului am ajuns in acelasi stadiu ca inainte si a inceput iar sa-mi cada la fel de mult.

Deci ce-ti recomand eu este sa-ti faci neaparat niste analize si sa te duci si la un dermatolog pentru control,

Alte cauze ar putea fi si ca poate nu mananci sanatos,poate ai un job stresant si iti spun din proprie experienta ca stresul e cel mai mare dusman.

Apropo ce sampon de par folosesti?

Eu am renuntat la sampoanele din comert si-mi cumpar numai din farmacie.

Acest mesaj a fost editat de către Becka3: 29 Iun 2012, 23:57
  •  
    • 362 mesaje
    30 Iun 2012, 20:26
    0 0
    Draga Lucia,si mie imi cadea parul foarte tare,am probleme cu tiroida,o carenta de vitamine ,stres si poate multe alte motive.am incercat multe sampoane, solutii gen fiole vichy cu aminexil,minoxidil, vitamine.o groaza de bani aruncati aiurea.nici un rezultat,ameliora situatia doar in perioada in care faceam tratamentul,aminexilul si minoxidilul sunt cele mai periculoase,cand nu te mai dai cade tot parul care n-a cazut in perioada in care te-ai dat cu ele,daca ai de gand sa faci tratament toata viata poti incerca cu succes.
    eu am scapat de problema asta cu o masca cu galbenus de ou.am stiut din totdeauna ca galbenusul da rezultate fantastice da,stii cum e,te atrag mai mult cele scumpe,si nu aveam chef sa stau cu masca jumate de ora inainte de spalatul pe cap.satula sa arunc banii aiurea m-am hotarat sa-mi fac masca de cate ori ma spal pe cap,am reusit si dupa 2 luni nu-mi mai cade parul,e fragil,rar,da cel mai imprtant nu mai cade.
    ma spal pe cap cu Alpecin C1 iar masca o fac din 2 galbenusuri,sa fie oua bune ,o lingura de miere,una de ulei de masline si putina zeama de lamaie,le amestec bine,imi ung tot parul,inclusiv radacina ,ma acopar cu  o punga/folie plastic,ce ai,si stau asa cel putin jumate de ora,poti sta o ora, doua ,trei cat vrei.
    multa bafta si-ti dau un sfat,nu te pacali ca mine cu produse scumpe.te pup
  •  
    • 224 mesaje
    11 Aug 2012, 19:29
    0 0
    lucia55 said:Buna dimineata!In primul rand imi cer scuze daca nu postez unde trebuie sau acest subiect a mai fost tratat,am incercat sa-l caut dar nu l-am gasit.Va rog frumos daca puteti sa ma ajutati cu un sfat sunt in etate de 57 ani si de ceva vreme a inceput sa-mi cada parul .Am discutat cu coafeza mea si mi-a zis sa-mi schimb samponul daca folosesc de mai mult timp aceiasi marca de sampon...asa am facut.mentionez ca la 6 saptamani ma tund si ma vopsesc .lungimea parului e medie putin peste umar desi a fost lund dar de fiecare data il scurtam tot mai mult.de spalat pe cap ,ma spal de maxim de 2 -3 ori pe saptamana si folosesc sampon de calitate idem si vopseaua de par ,as scrie marca dar nu stiu daca e voie.astazi de dimineata m-am ingrozit cand m-am spalat pe cap mi-a casut un pumn  de par.Ce sfaturi imi puteti da?Sau ce medic sa consult?sunt disperata si astept cu nerabdare un sfat din partea dumneavoastra.Va multumesc o zi buna!

BUNA SEARA

ca un sfat daca, vreti sa il luati inseama de la o femeie mai tanara ( 40 ) consultati un medic apoi posibil si varsta sa fie de vina.
    ce va sfatuiesc eu,  sa nu va mai vopsiti cunosc doamne care nu  au pus vopsea pe par niciodata si asta nu pt ca nu ar fi cokete 
    bunica mea a fost frumoasa , naturala si nu sa vopsit niciodata   pana la 83 de ani   
      nici eu nu ma vopsesc   

•  
    • 40 mesaje
    16 Aug 2012, 12:10
    0 0
    buna ziua!daca vi s-a instalat menopauza ,asta este o cauza comuna a caderii parului la femei la aceasta varsta!este vorba de deficitul hormonal!un endocrinolog sau un ginecolog ar putea sa va indrume spre un tratament adecvat!