Din dragoste de pisici

  •  
    • 9724 mesaje
    12 Feb 2015, 22:52
    0 0
    Amestecate sunt, Dodo, dar nu mai mananca de niciun fel. 
    Le mai las pana sambata, daca nu merge, ma dau batuta! 
  •  
    • 458 mesaje
    13 Feb 2015, 08:52
    0 0
    Cainele meu ma face cu nervii urat de tot. Aseara am facut fidea cu branza si unt. Fideaua cam de vreo 4 cm ca domnul sa poata manca, sa nu traga de spaghete. Si pentru ca i-am facut nepoatei o salata de cruditati, i-am luat si lui o mana din legumele rase fara sare si maioneza si i le-am amestecat in "spaghete". teoretic suna bine, ii pun o mana de mancare cu spaghete, le haleste repede, ii mai pun in bol cat consider ca ar fi o masa, nu se mai atinge. In momentul ala am inceput sa plang. Mancare facuta ca pentru noi, mananca si pe urma nu mai vrea? Toata lumea din casa imi spune ca-l rasfat dar acum nici eu nu stiu ce sa mai cred. Asta s-a intamplat pe la ora 6, el are masa seara la 9,30. Am considerat ca am gresit eu dandu-i mai devreme. Seara deja ma gandeam ce-i dau, orez, spaghete, boabe sau boabe cu orez. Si vine nepoata-mea in bucatarie si incepe sa-i arunce boabe pe gresie in joaca. Cine credeti ca a mancat cam 300gr de boabe si Acana si Petkult? El. Ii arat masura de boabe cu boabe in ea, cand vedea ca vede ca trebuie sa manance din el nu se atingea.
    Alaltaieri cand i-am facut orezul i-am luat un bol nou sa-i schimb si mancarea si bolul sa-si inceapa altfel masa. Si aseara cand manca de pe gresie sotul imi spune ca poate are o aversitate fata de boluri, ok dar ii spun ca i-am luat si unul nou zilele trecute si-mi spune ca nu, ala era urat. Bol normal, din plastic, rotund, antiderapant. de dimineata nu i-am mai dat nimic sa manance, sa faca foamea, sa-i dea nepoata-mea dupa ora 12 sa manance sa faca foamea bine, iar eu pe cuvant nu am de gand sa stau sa ma pun in fund sa-i arunc boabe pe gresie , nu-i de ras, este de plans cu mine.
    Orijen am vrut si eu sa-l incerc sa-i dau, dar in tot Bucurestiul, sau pe la ce magazine am intrat n-am gasit varsat si sa dau 400 de lei sa vad ca domnul face fite nu-mi prea vine si asa i-am luat Acana.

    Deci nu stiu, am mai multe variante.Ori il trec numai pe hrana facuta in casa, ori numai pe boabe, dar clar il pun sa faca foamea. O alta solutie ar fi sa-i iau un 'kong, sa-i pun bobite si sa se joace el, dar daca dau banii degeaba si el se plictiseste sa se joace si nu mananca o masa intreaga? Acum cu cele intamplate, cred ca ma joaca domnul si cred ca foamea este cel mai bun bucatar .

    Aseara dupa boabe toti din casa l-am laudat, i-am dat si recompensa(e) si ca gest suprem i-am dat funia sa se joace

    Seara dupa masa il apuca joaca nebuna in casa si sunt dati cand sotul meu vine f obosit si se culca mai devreme. Atunci il apuca pe el joaca, ii aduce toate jucariile pe langa pat, le ia i le pune in pat, il impinge cu botul in maini sa i le ia sa se joace, dar saracul om doarme . si intr-o seara din asta de joaca a venit cu funia si_a aruncat-o peste cap si i-a venit sotului meu direct in fata. Va dat seama cum s-a trezit, motiv pentru care acum o tin pe biblioteca si numai in timpul zilei i se da .
    Acest mesaj a fost editat de către september: 13 Feb 2015, 08:58
  •  
    • 458 mesaje
    13 Feb 2015, 09:11
    0 0
    Pe mine ma iau frustrarile alea mari, nici socoteala sa tin cati bani ii arunc pe mancare. Daca ar manca sa spunem numai boabe l-as tine pe Orijen cu ulei de somon. Din ce am tot citit pe net de pe forumuri fac boabele mai placute si se spune ca "le mananca ca pe bomboane". Initial le crantanea cu placere, dupa care i-a disparut cheful. Poate are boabe al meu cu sacul si se plictiseste de ac gust si a capatat aversitate fata de bol.
  •  
    • 3140 mesaje
    13 Feb 2015, 10:02
    0 0
    September, am si eu ciine dar nu de rasa, e o maidaneza super desteapta si super activa pe care o tin in curte, in casa a stat in primele luni ca era micuta tare cind am luat-o de pe strada. Ii dau in paralel si mincare gatita dar si crantanele, am doua tipuri pe care le alternez, le mai si amestec tocmai ca sa nu se plictiseasca. Mincarea gatita la fel, incerc sa o gatesc in asa fel incit sa nu simta mereu acelasi gust, alternez tipul de carne, de maruntaie, legumele pe care le adaug. Vetul mi-a spus clar ca daca o voi invata cu mincare gatita sigur o va prefera celei uscate si celei din conserva si asa este. Baza e in mincarea gatita, cea uscata este de rezerva si maninca din mina ca altfel acolo zace, o halesc psicile vecinilor. 
    Eu cred ca esti prea stresata, de foame nu moare, stai linistita! 
  •  
    • 7743 mesaje
    13 Feb 2015, 10:27
    0 0
    September, mai usor cu stresul, nu-ti face bine...unde sta Cezar, in casa? imi pare un catel plictisit, el face ceva miscare afara in aer liber?
    cel putin 30 min pe zi ar trebui.
  •  
    • 458 mesaje
    13 Feb 2015, 10:31
    0 0
    Am si eu maidaneza in curte care ar manca si paine, nu este mofturoasa, mananca orice, hrana gatita sau boabe. Problema este cu porcul din casa, care alaltaieri i-am gatit orez cu legume cu multa carne (organe+carne) a infulecat-o, ieri dimineata doar zeama, fara orez si avea zeama destula, ieri la 6 imi face figura la spaghete, i le-am facut tocmai in ideea sa-i variez mesele si seara boabe pe care nici nu ma gandeam ca o sa le mai vrea. De fapt in mintea mea le pusesem cruce la boaebe ca nu o sa-i mai dau. Boabele i-am luat un sac de Acana mare ptr ca stau langa Bucuresti, ma gandeam ca vin zapezile si sa-l am in casa. Mai iau si cate un kg de alte boabe sa i le alternez ptr ca nici eu n-as putea manca zi de zi numai un fel de mancare dar zbaterea mea este sa manance.
  •  
    • 458 mesaje
    13 Feb 2015, 10:34
    0 0
    Dimineata cam 20 de minute, seara cam o ora. Stiu ca este caine de alergat. M-am gandit si la asta. Am inceput sa-l scot afara de la 6,30 in curte de la 6,30 cand este pamantul inghetat sa alerge pana imi beau eu cafeaua si ma imbrac sa plec.
  •  
    • 13597 mesaje
    13 Feb 2015, 10:37
    0 0
    Mesaj şters de administrator
  •  
    • 2576 mesaje
    13 Feb 2015, 13:54
    0 0
    Ma intreb daca faza cu mancarea la Cezar nu este un mod de a iti atrage atentia. Adica poate ca nu primeste "destula" atentie, cel putin din punctul lui de vedere, si atentia negativa tot atentie este. Asa cand nu mananca il certi, ii vorbesti, ii dai mese mai dese, mai primeste una alta, deci mai multa atentie. Cand mananca "good boy" si cam atat si daca va si obisnuiti ca mananca nici atat.
    Incearca ceva, pune-i mancarea in fata si pleaca, ca si cum nu te intereseaza daca mananca sau nu. Peste vreo 15 min daca nu a mancat, nu-i zici nimic si o iei si o pui in frigider sa nu se arunce. Apoi nu ii zici nimic nimicutza si nu il bagi in seama alte 30 min. Daca mananca din contra il lauzi si te joci cu el. Sa invete ca nu primeste atentie daca NU mananca. Si nu-i da nimic intre mese, acelasi bol la ora mesei. Nu-l mananca dispare fara comentarii si tot asa.

    Pisica sclifosita cunosc si eu. Rasturna bolul si alegea crochetele bune cu labutza si manca numai gramajoara "buna". Cand si-a pus stapana ambitia (nu era a mea) a preferat sa lesine si sa nu manance.
  •  
    • 2576 mesaje
    13 Feb 2015, 14:00
    0 1
    La un moment dat catelul nostru a fost la regim, avea probleme medicale. Era inainte de crochete asa ca i se gatea. Mancarea de regim insa nu-i placea de fel. Ce mai greva foamei, plus demonstratii in fata frigiderului, plus ne plictisea la masa. Singura solutie ca sa il hranim a fost ca puneam mancarea lui de regim intr-o farfurie in care mancam noi si simulam ca mananc din ea, apoi cand devenea foarte interesat ii puneam din "farfuria mea" in bol. Evident ca nu era bine pentru educatie dar macar manca si pentru perioada cu medicatie si regim nu prea era alta solutie.
    Acest mesaj a fost editat de către myanonimus: 13 Feb 2015, 14:30
  •  
    • 1787 mesaje
    13 Feb 2015, 20:17
    4 0

    Nu stiu daca am folosit un truc anume sa o determin pe a mea sa manance Orijen, cred ca sunt pur si simplu norocoasa . Cand am hotarat sa-i schimb mancarea, am citit o gramada de pareri pe forumurile din tara si strainatate si pe langa multi ce o laudau si povesteau beneficiile asupra sanatatii pisicutelor, cam tot atatea pareri de stapani ce transpirau langa castronul de bobite si pisicile preferau sa faca foamea si refuzau sistematic Orijenul. Nu pot sa inteleg de ce asta...

     

    Eu i-am facut trecerea in vreo 2 saptamani, foloseam Applaws Kitten atunci, si in mancarea ei obisnuita ii puneam in fiecare zi cate 2 boabe de Orijen. A durat vreo saptamana cand ajunsesem la procentul jumi-juma pana am observat ca le cauta cu predilectie pe astea de la Orijen. De atunci mananca cu asa multa pofta, de zici ca sunt de aur, si de fiecare data cand o hranesc le rontaie fericita, cu ochii inchisi, si parca intoarce spre mine privirea aceea recunoscatoare de pisica de pe strada hranita din mila trecatorilor, incat ma topesc de dragul ei...

  •  
    • 2554 mesaje
    13 Feb 2015, 21:15
    1 0

    Citindu-va, constat ca motanul nostru e morocanos din nastere.

     

     

     

  •  
    • 9724 mesaje
    13 Feb 2015, 21:44
    0 0
    Eh, ale mele nu rontaie nimic, Siri le linge putin, asa....in dorul lelii, Spotty nici nu se ma duce langa bol. Paste iarba, bea apa si pleaca din bucatarie. Si pute mancarea aia, de ma ia lesinul!
  •  
    • 615 mesaje
    13 Feb 2015, 21:55
    1 0
    Care are nevoie de un maseur?
    https://www.youtube.com/watch?annotation_id=annotation_3759829169&feature=iv&src_vid=YB2WHOtmSHQ&v=7w6Riv_KAqM
  •  
    • 1069 mesaje
    14 Feb 2015, 17:20
    7 0
    september said:iar eu pe cuvant nu am de gand sa stau sa ma pun in fund sa-i arunc boabe pe gresie

     

     

    Cum decurge un episod de hrănire la mine - uneori, când e vorba de joacă, nu permanent, bineînţeles:

     

    - Vea să pape băieţelul fituică? (dacă la ţânci n-am putut diminutiva conversaţiile şi piţigăia vocea, îmi scot pârleala pe animalul păros cât încape cu schimonoseli şi clovnerii, să mă simt şi io bine )

    - Buh! Buh! se aude o încuviinţare de sub plapumă.

    - Scoate băiatul nasul la lumină?

    - Buh! Buh! tot de sub plapumă, dar de data asta, după o zvârcoleală, un bumb negru se iveşte amuşinând aerul, pesemne căutând "fripturica".

    - Dăm la băiat să pape?

    - Buuuiorlauuuu! adică o gură laaaaaaaaarg căscată c-un răspuns de trântor alintat care pare mai degrabă un hibrid între un lătrat şi un miorlăit, decât un lătrat din ăla curat.

     

    Şi cum hrănesc animalul? Dându-i în gură, îmbucătură cu îmbucătură, cu clefăieli auzindu-se de sub plapumă, că nu catadicseşte să scoată capul dintre aşternuturi, darămite să se mai dea şi jos din pat.

     

    Să nu crezi că nu-i obedient sau că şi-o ia în cap dacă-l consideri şi pe el tot "om" la împărţitul drăgălelilor şi alintăturilor care trec de sfera "câinească". Ierarhic, sunt sefa sefilor, când sunt chestiuni serioase de îndeplinit şi ştie că joaca-i gata, aproape că face poc! din călcâie şi îşi duce gheara la chipiu să mă salute , deci nu-i vreun pericol că s-ar putea să nu mai asculte sau s-o facă pe-a bossul dacă relaxezi un pic relaţia dintre voi. Dimpotrivă, orice execută cu plăcere, până şi activităţile care nu-i sunt neapărat la inimă.

     

    Şi mâncarea din joacă are farmecul ei uneori, nu spune nimeni să faci din asta un obicei, dar nici să devină masa lui o întreagă corvoadă, că el resimte fiecare vibraţie negativă şi s-ar putea ca ora mesei să se transforme într-un mare stres şi pt căţel. Mai ales că, din câte povesteşti, Cezar chiar mănâncă, nu văd unde-i problema. A, că nu se înghesuie pe alimentele care nu-i plac, e firesc, nici noi nu sărim pe castroanele cu aguridă şi scaieţi, alegem doar ce-i pe gustul nostru. Iar în vacanţă când plecaţi, de asemenea, re-la-xa-reeeeee, că şi pt Cezar tot vacanţă e, şi dacă-l serveşte chelnerul c-o friptură, o cărniţă înăbuşită, câteva fructe proaspete, o să fie clientul îmblănit destul de mulţumit. Chiar nu e nimic de speriat în comportamentul lui alimentar, e cât se poate de ok.


    Acest mesaj a fost editat de către mirelescu: 14 Feb 2015, 17:31
  •  
    • 9724 mesaje
    14 Feb 2015, 17:38
    2 0
    Mirelescu )
    Era să mor, când am citit de gheara la chipiu
    Eu am mers pe educație de tip ceva mai cazon, cu câinii pe care i-am avut. Adică, am pus mâncarea în castron și tu mănânci, nu te uiți lung, că nu-ți fac tăieței cu lapte, dacă nu-ți plac cocoroadele.
    Dar niciodată n-am putut să mă dezvăț pe mine, să le dau din mâncarea mea și nici să-i fac să se poarte ca niște câini.
    Ultima experiență, Lila, o cățea Staffordshire Terrier, se credea cățel de ținut în poală, se cățăra pe noi, cu cele 35 de kile, s-o ținem în brațe.
    Era cam pisică, la fazele astea!
  •  
    • 8217 mesaje
    14 Feb 2015, 18:15
    1 0
    Mirelescu, ai dat tonul. )

    Mi-a fost frica sa ma bag in seama degeaba, ca nu oi fi eu in stare sa dau sfaturi, mai ales ca nu am mai avut niciun animal in custodie de ani de zile. Nu vb de porcii de barbati, neamuri si vite, ci de un pet.
    Cezar mi se pare ca e stresat cu masa. Trebuie sa manance, desi sta bine cu greutatea, i se pune mancarea sub bot, i se plimba pe sub nas, totul e prea insistent si agresiv.
    Am impresia ca e panicat cand vine vorba de ora de masa, altfel nu pot sa-mi explic cum i-au placut boabele aruncate de nepoata stapanului si nu cele din castron, puse de stapana, care a asteptat cu mare interesez sa-l vada mancand.
    E prea inghesuit, i se acorda mult prea multa atentie, e prea presat sa manance. Asa vad eu, de-aici.

    Si mai e ceva: nu faci o oala de mancare pt el cand nu stii daca ii va placea.
    Stiu ca September il iubeste pe Cezar, dar prea-l sufoca cu atata dragoste.






    Acest mesaj a fost editat de către AmeliEva: 14 Feb 2015, 18:20
  •  
    • 7959 mesaje
    16 Feb 2015, 14:06
    0 0
    https://www.youtube.com/watch?v=1DinASQRRFA
  •  
    • 458 mesaje
    17 Feb 2015, 11:39
    2 0
    Pupe mama de baiat fitos

    Ati avut dreptate. Baiatul meu vroia mancare si eu il inghesuiam cu boabe si conserva.

    Sambata de dimineata a mancat un pumn de boabe, iar seara nepoata-mea intai i-a aruncat boabe si s-a plictisit, a inceput sa i le arunce in sus, scotand diferite pitigaeli si domnul interesat nevoie mare a mai mancat cam un pumn de boabe dupa care s-a plictisit de joaca. Toata treaba a tinut cam 20 de minute. I-am pus bolul cu orez cu legume si carne si spaghete cu branza si l-a ras. Nu-mi venea sa cred, nu a scos capul din bol pana nu a terminat, ba chiar mai cauta si pe jos. Si de sambata sunt o mamica fericita, mananca de rupe, cu exceptia faptului ca i-am mutat masa de dimineata la ora 11, sa faca un pic foamea si sa manance tot.
    Va repet, nu-mi vine sa cred cum mananca. El care statea covrig si nu se uita la bol, acum se uita pe dulap cand ii pregatesc, sta in fund, este incordat cu ochii pe bol cand il pun jos sa manance. Ba am mai fost si eu rea aseara si ma faceam ca-i mananc din bol, ii mai dadeam un pic sa vada ce "mananc", iar ma faceam ca mananc, iar ii dadeam un pic si cand i l-am pus jos, a rupt.

    Problema nu este ca eu il sufoc, toti ai casei il sufocam cu dragostea, inclusiv prietenii . Sambata a fost frumos afara, asa ca am facut gratar, au venit prietenii, eu am primit flori, domnul 2 jucarii. Sambata cred ca nu a avut pauza de 5 minute intre pupice, alintaturi si zgarmanituri din partea la toti. Nu-mi vine sa nu-l alint, zic ca de azi gata cu alintatul, dar cand il vad uit si-l alint, vine si sotul si zice sa nu-l mai alint, dar si el este la fel ca mine si uite asa domnul ni s-a urcat in crestetul capului.
    Acest mesaj a fost editat de către september: 17 Feb 2015, 11:43
  •  
    • 9728 mesaje
    17 Feb 2015, 22:47
    3 0
    O reclamă  super

    https://www.youtube.com/watch?v=Ga7eVrqTrAw

    și un video cu o veveriță

     https://www.facebook.com/video.php?v=834152009974935