Din dragoste de pisici

  •  
    • 9728 mesaje
    5 Feb 2015, 13:32
    0 0
    dancing_fawn said:

     

    Da, cel negru care s-a jucat si cu bebe de revelion, erau asa lipiti... A facut insuficienta renala si hepatica, in trei zile s-a dus, iubirea mea neagra. Ma bucur ca macar am apucat sa-l vad si sa-l pup, era asa vesel, nu dadea niciun semn de boala. Avea 9 ani...

     
    Păcat, tare păcat mi-au plăcut mult mutrița și privirea lui, iar din ce ai povestit cred că era un pisoi grozav.  Ce să faci, că uite, nu știm că au unele organe așa sensibile și cu probleme, decât când e prea târziu

     


    Acest mesaj a fost editat de către cafe_au_lait: 5 Feb 2015, 13:33
  •  
    • 5144 mesaje
    5 Feb 2015, 13:38
    0 0
    dancing, imi pare rau! tiganu e acum in raiul animalelor...
  •  
    • 7947 mesaje
    5 Feb 2015, 14:02
    0 0
    imi pare rau Dancing.
  •  
    • 38 mesaje
    5 Feb 2015, 14:51
    1 0
    Condoleante Dancing Trimite-i iubire acolo unde e si multumeste-i pentru ca a fost alaturi de tine.

    Sa va raspund cu motanul salvat: l-am luat de pe strada ca era foarte bolnav. A venit la mine la usa si nu se dadea dus, statea acolo ghemuit sa imi arate cat e de bolnav. L-am luat sa-l tratez dar fiind contagios pentru pisica mea (care are 16 ani si sistemul imunitar mai scazut la varsta ei) l-am tinut inchis in baie. Pentru ca tratamentul lui a durat o luna, a trebuit sa ii gasesc o varianta mai buna pentru el ca sa nu il tin inchis o luna in baie, de aceea l-am mutat la aceasta fata. Fata fiind foarte ocupata nu are timp de un pisic in viata ei, motanul locuieste la ea acasa dar primeste exact ce are nevoie: medicamente, apa, mancare, ea fiind mai mult plecata. Antibioticele le ia in forma de siropuri si amestecate cu conserva, le ia chiar cu placere
    Ieri l-am sterilizat/vaccinat ca sa il pregatim de drum, i-am gasit adoptie in Germania si va pleca acolo la sfarsitul lunii - adica in sfarsit va avea casa lui, deocamdata intr-adevar e putin derutat dar am facut ce am stiut mai bine pentru el....
    Nu pot sa il prind sa il dau cu prafuri si alifii (desi multumesc mult de sfat cafe, imi voi nota pentru viitor, noi periodic salvam cate un pisic, caine, porumbel, testoasa...ce ne iese in cale) Ieri l-am prins deja de doua ori: o data sa il ducem la sterilizat si a doua oara sa ii punem gulerul. De atunci nu mai lasa pe nimeni sa sa apropie si nu iese de unde sta ascuns, desi imediat dupa sterilizare era vioi. Veterinarul a spus ca gulerul e imperativ daca se linge mult, ceea ce si facea. I-am adaptat si elevat vasele de apa si mancare sa poata ajunge la ele, insa deocamdata nimic.
    Mai asteptam cateva ore, daca nu se schimba situatia ii vom scoate gulerul. Dar daca se linge si se infecteaza va trebui prins din nou si dus la veterinar. Nici mie nu-mi convine ca il stresam in halul asta dar ma gandesc ca va avea un viitor fericit si trebuie sa treaca prin asta ca sa ajunga acolo. L-ati vazut ce dragut e?

    https://www.facebook.com/HillyTheTomcat


    later edit: o sa caut totusi Baneocin astazi in caz ca ii dam gulerul jos, poate reusim, mersi din nou!

    Acest mesaj a fost editat de către yoga_teacher: 5 Feb 2015, 15:00
  •  
    • 9728 mesaje
    5 Feb 2015, 15:09
    0 0
    Îl știu de atunci, de când ai postat pagina prima dată, e tare drăguț și haios bineînțeles tot atunci a căpătat mai multe like-uri de la mine

    Yoga, după părerea mea te-ai comportat admirabul, i-ai salvat viața și efectiv ai făcut tot ce ai putut, și mai bun,  pentru  pisoi

    Da, mai așteaptă puțin și dă-i jos gulerul. N-ar fi fi stricat însă deloc ca atunci când îi dai jos gulerul să îi fi dat și cu putin Baneocin. Și eventual să îl mai prindeți o dată și să îl dați din nou ...dar faceți și voi cum puteți.
     
    Acest mesaj a fost editat de către cafe_au_lait: 5 Feb 2015, 15:10
  •  
    • 7947 mesaje
    5 Feb 2015, 15:13
    0 0
    Pentru cei interesati: in loc de guler mai bine folositi un astfel de tricou:
    http://www.dfordog.co.uk/medical-pet-shirts.html
    Nici macar nu trebuie cumparat. cu un pic de indemanare poti modifica un tricou de copil sa ii vina pisoiului sau cainelui.
    Noi l-am avut pentru Rex dupa castrare pt ca lampa aia nu era buna de nimic. ca el se lovea intetionat de perete ca sa sara incuietoarea.
  •  
    • 4208 mesaje
    5 Feb 2015, 16:21
    0 0
    Mesaj şters de administrator
  •  
    • 1787 mesaje
    5 Feb 2015, 17:06
    0 0

    Yoga, nu a inghitit surubelul caci e mult prea mare, sunt convinsa ca am sa-l gasesc prin casa, momentan sunt in renovari si am multe lucruri in cutii, deci e posibil sa fie scapat pe undeva printre obiecte. Sunt foarte atenta sa nu inghita nimic prostuta, apartamentul este oarecum cat-proof, am renuntat la plante, de teama sa nu inghita unele toxice; medicamentele, papiotele de ata, panglici, elastice sunt bine ascunse in sertare, detergenti in debara incuiata.

     

    Cand am sterilizat-o pe a mea i-am facut un fel de salopetica dintr-un maieu alb de bumbac, cam ca in poza pusa de Schonland, caci tot incerca sa se linga pe burtica, la fel a facut si maica-mea cu pisica ei (a doua poza):

    http://www.eva.ro/club/albums/photo/view/album_id/4071/photo_id/67121

    http://www.eva.ro/club/albums/photo/view/album_id/4071/photo_id/67125

     

  •  
    • 4582 mesaje
    5 Feb 2015, 17:13
    0 0
    Mesaj şters de administrator
  •  
    • 9728 mesaje
    5 Feb 2015, 18:25
    0 0
    Și  Suri a mea a avut așa hăinuță după operația de sterilizare, deci tot pisicuță, dar adevărul e că nu am mai auzit la alți motani în jurul meu, mă gândesc că locul tăieturilor la ei este mai jos, spre coadă, iar acolo este gaura hăinuței pentru coadă și posibil să nu acopere suficient.

    Mai cred că și hăinuța aceea se pune totuși peste operație după ce pe locul acela a fost  aplicat un praf, un unguent ceva, un pansament. 



    Acest mesaj a fost editat de către cafe_au_lait: 5 Feb 2015, 18:25
  •  
    • 5862 mesaje
    5 Feb 2015, 19:22
    0 0
    dancing, imi pare rau!
  •  
    • 38 mesaje
    5 Feb 2015, 21:35
    0 0
    Imi place ideea cu hainuta dar si mie mi se pare ca nu acopera ce trebuie, si cu asta nici nu imi imaginez cum l-am putea imbraca, se poate tine doar de dupa gat si se zbate intr-una. Nu a mancat nimic de peste 48 de ore, refuza sa manance si cu lingura, apa a baut singur si in cele din urma i-am dat gulerul jos acum o ora. A castigat, caposul. Acum asteptam sa manance.....mancare cu antibiotic, deocamdata se spala tacticos pe labute
  •  
    • 9728 mesaje
    5 Feb 2015, 21:53
    0 0
    Ok, cred că nu mai aveai de ales, dar fii cu ochii pe el, să mânânce antibioticul acela.  
  •  
    • 1787 mesaje
    5 Feb 2015, 22:24
    4 0

    Stiu ca dupa sterilizare doctorul recomanda mancare umeda sa nu se constipe. Ai incercat cu o conserva de Schesir sau Applaws?
    "Rochitele" confectionate erau pentru fetite, la ele protejam taietura pe burta. Nu te gandi ca a mea a stat asa imbracata sa defileze pe podium, a purtat-o in dupa-amiaza aceea cand am adus-o de la cabinet si inca era bleguta de la anestezic si putin a doua zi dupa care i-am dat-o jos. De atunci am luat-o sa doarma cu mine, o auzeam noaptea harsti-harsti cu limba pe burtica, ma trezeam si o mangaiam sa adoarma la loc. Dupa jumatate de an de la sterilizare am dezobisnuit-o sa doarma cu mine si am intarcat-o

     

  •  
    • 9724 mesaje
    5 Feb 2015, 23:19
    0 0
    Dancing, ce rau imi pare
    Te imbratisez, mult, mult, mult!
  •  
    • 9728 mesaje
    5 Feb 2015, 23:37
    0 0
    Da, e bună ideea lui Midorri cu mâncarea umedă ca să nu se constipe în perioada asta, dacă nu e ușor să găsești mărcile respective, ia altele, nu e nicio tragedie.
  •  
    • 5609 mesaje
    6 Feb 2015, 00:42
    0 0
    Condoleante pentru pierderea motanelului, dancing....
  •  
    • 13597 mesaje
    6 Feb 2015, 09:12
    1 0
    Mesaj şters de administrator
  •  
    • 3140 mesaje
    6 Feb 2015, 11:27
    0 0
    Imi pare rau pentru pierderea ta, Dancing!
  •  
    • 9728 mesaje
    8 Feb 2015, 12:13
    1 0
    Foarte impresionant: nașterea și punerea pe picioare a unui puiuț de elefant

     https://www.facebook.com/video.php?v=687467404678809