Din dragoste de pisici

  •  
    • 9724 mesaje
    2 Feb 2015, 00:08
    0 0
    M-am pus în pat, să mă uit la filme. Siri s-a înființat în 2 secunde și contrar obiceiului ei, de-a se foi jumătate de oră, s-a așezat lungă la stânga mea, a pus botul pe lăbuțe și doarme de rupe. A fost cam bleagă azi, toată ziua...
    Pe de altă parte, Spotty tușește din ce în ce mai des, tuse seacă, episoade care parcă durează mai mult. Ma gândesc să nu cumva să o afecteze nisipul (Ever Clean - lavender extra scented). Ați mai auzit de așa ceva? Săptămâna asta, e ocupată ca dracu, dar aia viitoare plănuim o vizită la veterinar, că începe să mă sperie tusea aia
  •  
    • 7947 mesaje
    2 Feb 2015, 15:37
    1 0
    Dancing am o intrebare: Ce parere ai de hamurile de genul asta?

    http://www.ruffwear.com/Web-Master-Harness_2

    Nu il vreau neaparat pt plimbarile de zi cu zi. Ca acolo se baga in toate baltoacele. L-as vrea mai mult pt cand mergem pe munte.
  •  
    • 9728 mesaje
    3 Feb 2015, 00:29
    0 0
    Oana_Domino said:


    daca il castrez se potoleste? am tot amanat pt ca e prea mic, dar na. eu l-am gasit in septembrie, nu avea 2 luni.

     
    Oana, doar îl castrează, nu îi face lobotomie sau chirurgie de personalitate
    Nu, firea îi rămâne, așa am văzut eu la pisici, numai că va fi doar un strop  mai puțin agitat , pipi după un timp nu va mai mirosi așa tare, și nu va mai avea tendințe de a stropi pereți sau alte obiecte (dacă avea acele obiceiuri). 

    Nu mai ține ușile închise, lasă-i-le întredeschise măcar, eventual proptește-le într-un obiect mai tare care să le țină deschise.  

     

  •  
    • 38 mesaje
    4 Feb 2015, 21:48
    0 0
    Midorri, poate a inghitit surubelul.....motanul unor prieteni tot asa se juca cu o pioneza pana a inghitit-o, bine ca au cautat-o si asa si-au dat seama ce se intamplase, la radiografie au avut si certitudinea. A fost o operatie grea si costisitoare dar trebuia scoasa mai ales ca era si cu acul indoit.
    In alta ordine de idei cine ma ajuta si pe mine repede cu un sfat? Am sterilizat astazi motanul si a inceput sa se linga cand si-a revenit. I-am pus gulerul acela lampa si sta ascuns de azidimineata in semineu, nu mananca, nu bea apa. Fiind semi-salbatic l-am lasat in pace sa isi revina dar e foarte suparat si i-as da gulerul jos, dar a doua oara nu-l mai prind sa i-l pun. A incercat o data sa iasa, si-a adus aminte de guler si a intrat la loc Are cineva experienta cu motani castrati, au purtat guler, se lingeau mult imediat dupa castrare etc....
    Acest mesaj a fost editat de către yoga_teacher: 4 Feb 2015, 21:50
  •  
    • 4208 mesaje
    4 Feb 2015, 21:53
    0 0
    Mesaj şters de administrator
    Acest mesaj a fost editat de către Deleted Member: 4 Feb 2015, 21:53
  •  
    • 9728 mesaje
    4 Feb 2015, 22:04
    0 0
    yoga_teacher said:
    In alta ordine de idei cine ma ajuta si pe mine repede cu un sfat? Am sterilizat astazi motanul si a inceput sa se linga cand si-a revenit. I-am pus gulerul acela lampa si sta ascuns de azidimineata in semineu, nu mananca, nu bea apa. Fiind semi-salbatic l-am lasat in pace sa isi revina dar e foarte suparat si i-as da gulerul jos, dar a doua oara nu-l mai prind sa i-l pun. A incercat o data sa iasa, si-a adus aminte de guler si a intrat la loc Are cineva experienta cu motani castrati, au purtat guler, se lingeau mult imediat dupa castrare etc....

     
    Te rog nu te repezi să îi scoți gulerul după ce o să scriem poate câte ceva, mai gândește-te. Părerea mea este să i-l lași măcar până mâine, și să mergi tu la pisoi să încerci să îi dai apă și ceva de mâncare, în botic.

    Medicul care l-a castrat ce a spus? Are fire, are fire normale, sau resorbabile? Ce ți-a mai zis să faci?

    Când l-am castrat pe pisoiul meu (Nicky)  medicul ne-a zis să îl dăm din când în când cu Baneocin praf, și asta am făcut, nu avea guler, nu s-a prea lins acolo. A fost foarte ok în câteva zile. Dar oricum, după operație, e destul de slăbit și supărat un pisoi, în general. 

    Contează, repet, și ce a zis medicul.  

     


    Acest mesaj a fost editat de către cafe_au_lait: 4 Feb 2015, 22:05
  •  
    • 38 mesaje
    4 Feb 2015, 22:42
    0 0
    Uff, medicul nu mi-a spus nimic, deci banuiesc ca nu are fire. Am inteles ca la motani nu sunt necesare deoarece sunt inciziile foarte mici. Motanul este cules de pe strazi de o luna deci nu este foarte domestic. I-am pus cu greu gulerul, ne-am luptat cu el si ne-a zgariat desi avea unghiile taiate. Va dati seama, mai devreme l-am prins sa il ducem la veterinar, de doua ori in aceeasi zi a fost prea mult pentru el si totul a culminat cu gulerul. El era ok cand a ajuns acasa dar dupa ce i-am pus gulerul s-a speriat asa de tare ca desi pare ca i-ar fi foame totusi nu mananca si sta ascuns. Am incercat sa-i dau cu lingura si nimic. Sunteti sigure ca nu poate manca si bea singur cu gulerul pus?
  •  
    • 9728 mesaje
    4 Feb 2015, 23:04
    1 0
    Da, parcă nici al meu nu a avut totuși fire, nu-mi aduc aminte exact. Îl dădeam cu Baneocin pulbere, la recomandarea medicului.  Sună mâine doctorul, dimineață, și vezi ce îți spune.  
    Parcă țineai pisicul în baie, îl mai ții numai în baie? Cum mai e cu boala lui, cu anemia? (sau poate te confund )


    Acest mesaj a fost editat de către cafe_au_lait: 4 Feb 2015, 23:05
  •  
    • 38 mesaje
    4 Feb 2015, 23:19
    1 0
    Nu cafe, nu ma confunzi L-am dat in grija unei fete care locuieste in apropiere si nu are alte pisici, dar tot noi avem grija de el cu tot ce are nevoie, pana pleaca in Germania (i-am gasit adoptie acolo, chiar mama fetei respective). De aceea noi am fost astazi cu el la veterinar etc. Fata la care este momentan munceste si invata foarte mult si nu prea e pe acasa si nu se poate ocupa de el. De asta motanul e putin mai salbaticut decat era cand era la noi Dar astazi i-am facut si pasaport si tot ce are nevoie pentru calatorie, iar acolo il asteapta o casa de vis cu gradina si o familie iubitoare
  •  
    • 38 mesaje
    4 Feb 2015, 23:21
    0 0
    Am sunat chiar acum medicul si imi spune sa nu renunt la guler, ca intre o posibila infectie si lipsa mancarii, el prefera a doua varianta Alte indicatii nu am primit in legatura cu el, nu mi-a dat decat antibiotice care sa i le pun in mancare dar cum nu mananca......
  •  
    • 4208 mesaje
    4 Feb 2015, 23:39
    0 0
    Mesaj şters de administrator
  •  
    • 9728 mesaje
    4 Feb 2015, 23:45
    0 0
    Eu chiar ți-aș recomanda să iei un Baneocin (praf, nu unguent), este ieftin, cel puțin la noi în Ro,  cam 3 e,  conține niște antibiotice de uz local, din experiență îți spun că este foarte eficient. Este în general bine tolerat local, și  cred că nu ar strica să îl dai acolo cu el din când în când, chiar dacă se va linge. 

     http://www.pcfarm.ro/prospect.php?id=841

    cam așa arată

     http://farmablu.ro/uploadpoze/ar366.jpg

     http://www.efarma.ro/continut/produse/7651/380/img_7651_2.jpg

    Poate îl găsești și la voi la farmacie.

     
    Acest mesaj a fost editat de către cafe_au_lait: 4 Feb 2015, 23:46
  •  
    • 9728 mesaje
    4 Feb 2015, 23:48
    0 0
    Dacă stau să mă gândesc bine, eu am aflat de Baneocin  de la castrarea motanului  nu știam până atunci de el,  acum îl avem în permanență  casă, este foarte bun, nu lasă să se formeze infecțiile și cicatrizează bine. 

     
  •  
    • 8217 mesaje
    5 Feb 2015, 00:12
    0 0
    yoga_teacher said:Nu cafe, nu ma confunzi L-am dat in grija unei fete care locuieste in apropiere si nu are alte pisici, dar tot noi avem grija de el cu tot ce are nevoie, pana pleaca in Germania (i-am gasit adoptie acolo, chiar mama fetei respective). De aceea noi am fost astazi cu el la veterinar etc. Fata la care este momentan munceste si invata foarte mult si nu prea e pe acasa si nu se poate ocupa de el. De asta motanul e putin mai salbaticut decat era cand era la noi Dar astazi i-am facut si pasaport si tot ce are nevoie pentru calatorie, iar acolo il asteapta o casa de vis cu gradina si o familie iubitoare

     

    Eu stiam ca pisica e a casei, nu a stapanului. Daca l-ati mutat de cateva ori e derutat, bietul de el.

  •  
    • 4455 mesaje
    5 Feb 2015, 10:37
    2 0
    Azi is libera. M-au trezit nemernicii cu o juma' de ora mai devreme ca de obicei. M-am intors io pe partea cealalta, dar n-a mers. Tras de par, bagat labuta in ureche, urlat ca tarzan, etc. Bestii.
  •  
    • 13597 mesaje
    5 Feb 2015, 11:58
    0 0
    Mesaj şters de administrator
  •  
    • 9728 mesaje
    5 Feb 2015, 13:08
    0 0
    Îmi pare rău să aud, Dancing odihnească-se în pace, poate într-un rai al pisicilor, că și ele sunt suflete ale lui Dumnezeu
    Tiganu” e pisoiul din pozele pe care ni le-ai arătat acum o lună, parcă? De ce a murit, ce vârstă avea?


     
  •  
    • 5144 mesaje
    5 Feb 2015, 13:09
    0 0
    Ori cantarul s-a stricat, ori pisica mea s-a mai subtiat 4,6 kg de la 5,4 kg
    Cel mai probabil le-a dat jos in timp, pt ca nu am observat nimic ochiometric, iar de cantarit nu o mai cantarisem de foarte mult timp. Arata in continuare implinita si inca ii mai atarna putin burta, asa ca nu-mi daduse motive sa cred ca au intervenit modificari.
    Nu pot decat sa ma bucur ca Orijenul isi arata efectele pozitive. Blanita lucioasa, pisica vioaie, greutate potrivita mancand sanatos si pe saturate Cu Royalul de dieta era pisica McDonald's
  •  
    • 13597 mesaje
    5 Feb 2015, 13:16
    1 0
    Mesaj şters de administrator
  •  
    • 8578 mesaje
    5 Feb 2015, 13:24
    1 1
    Dancing, condoleante ptr motanasul tau...