Din dragoste de pisici

  •  
    • 4208 mesaje
    10 Iul 2014, 15:17
    0 0
    Mesaj şters de administrator
  •  
    • 1787 mesaje
    10 Iul 2014, 16:21
    4 0

    Sigur ca am niste poze din primele zile, Joplin, nu am facut multe caci nu stiam sigur daca o sa traiasca, si nu prea eram in stare sa fac fotografii atunci... Doctorii nu i-au dat sanse dar eu n-am renuntat la ea!

     

    Va rog sa nu va speriati prea tare de ea, cantarea 200 de grame la o luna si era cat palma mea, avea purici si viermi, ochisorii incetosati dar ii placea la nebunie sa fie mangaiata pe gatut:

     

    http://www.eva.ro/club/albums/photo/view/album_id/3739/photo_id/62630

    http://www.eva.ro/club/albums/photo/view/album_id/3739/photo_id/62632

    http://www.eva.ro/club/albums/photo/view/album_id/3739/photo_id/62634

    http://www.eva.ro/club/albums/photo/view/album_id/3739/photo_id/62636

     

  •  
    • 5144 mesaje
    10 Iul 2014, 16:36
    1 0
    soricelul ninja
    https://scontent-b-fra.xx.fbcdn.net/hphotos-xpf1/t1.0-9/s526x395/10525360_722463084478794_3265944336694620257_n.jpg


    adina, ce m-as mai juca cu... pisicile alea
    pt mai multa inspiratie, continuarea aici:
    https://www.facebook.com/deshommesetdeschatons/photos_stream 
  •  
    • 1615 mesaje
    10 Iul 2014, 17:05
    0 0
    joplin said:Ana, ce-ti face motanul? Stii ca motanii sunt predispusi la blocaje renale. Nu stiu daca i-ai facut pana acum sau nu analize de sange, dar ar fi indicat sa-i faci macar ureea si creatinina sa vezi cum sta cu rinichii.

    Multumesc Domnului! Nospa forte face minuni, a scapat de masaj, a facut singur la nisip...

    Am sunat-o pe sefa mea dimineata, a spus pe un ton isteric: Acum  te prezinti la program, altfel iti fac referat sa te dau afara! Mi-am pus cenusa in cap, am tacut cand am ajuns la munca, mi-am vazut de treaba mea si cand am gasit-o singura am luat-o la intrebari... ce a fost la gura mea, nu va puteti imagina... aveam tensiune 16 cu 11, dupa 4 pastile de tensiune, luate in noaptea cu pricina...
    apai mama lor de de colege, nimeni nu ma poata apara si sa sa-mi tina locul, numai eu trebuie sa le tin spatele.... am facut un iures la munca si le-am spus tot ce tineam in mine, acum sunt paria la serviciu, drept nu-mi pasa... 

    Vroiam sa pun poze cu astia mici ai mei, se pare ca nu am cablu compatibil cu telefonul meu!








  •  
    • 4208 mesaje
    10 Iul 2014, 18:20
    0 0
    Mesaj şters de administrator
  •  
    • 1787 mesaje
    10 Iul 2014, 20:04
    4 0

    Multumesc, Joplin, atunci a fost primul nostru moment de tandrete cand mi s-a lipit definitiv de suflet. Sa nu mai zic ca acum este la fel, intinde zilnic gatutul sa fie mangaiata usor cu degetul si inchide ochii de placere. Cand am sterilizat-o si am fost dupa-amiaza sa o iau de la cabinet, desi era inca buimaca abia trezita din anestezie, a ridicat capul si a intins gatutul sa o mangai cu ochii inchisi si atunci...

     

    Si daca tot am dat azi iama in albumul ei, o poza de cand ne jucam de-a wiggle-wiggle

    http://www.eva.ro/club/albums/photo/view/album_id/3739/photo_id/62640

  •  
    • 1615 mesaje
    10 Iul 2014, 21:36
    0 0
    spunet-mi un lucru... pisicile cand au dureri, se vaita? adica miauna? mosu meu miauna tot timpul, il iau in brate si nu sta.
  •  
    • 1615 mesaje
    10 Iul 2014, 21:42
    0 0
    rad de mor acum!
    aia mica a venit cu soarecu in gura si i l-a pus in fata lu goguta sa se joace! asta a dat o labuta, adica "lasa-ma , nu-mi trebuie acum!"
  •  
    • 4208 mesaje
    10 Iul 2014, 21:52
    1 0
    Mesaj şters de administrator
  •  
    • 1615 mesaje
    10 Iul 2014, 22:12
    0 0
    joplin said:
    ana_ilil said:spunet-mi un lucru... pisicile cand au dureri, se vaita? adica miauna? mosu meu miauna tot timpul, il iau in brate si nu sta.

     

    De obicei pisicile sunt animale demne care isi exteriorizeaza durerile cand e prea tarziu. Ele prefera sa sufere in tacere. Din ce ziceai ca motanul are o varsta inaintata e posibil sa-l doara articulatiile ca la oamenii batrani dar se poate si sa fie iritat / plictisit si sa-ti arate ca nu are chef de socializare.      

     

    Daca as fi in locul tau i-as face totusi niste analize: un sumar de urina, uree, creatinina sa vad in ce stare sunt rinichii.

     am fost cu el la analize, in principiu i-au iesit bune... are 17 ani baiatul meu, doctorul a zis: pregatiti-va sufleteste! ce era sa-l mai intreb? 

  •  
    • 1615 mesaje
    10 Iul 2014, 22:15
    0 0
    prefer raul sa vina neasteptat, decat sa-l astept!
  •  
    • 9728 mesaje
    10 Iul 2014, 22:36
    1 0
    Are asta a mea niste faze de mor de dragul ei .....de multe ori cand ma uit la ea, se uita si ea fix la mine, in ochii mei, parca e efectiv hipnotizata se uita cu drag , asa simt, de ma topesc si eu la randul meu

     
  •  
    • 1615 mesaje
    10 Iul 2014, 22:47
    0 0
    cafe_au_lait said:Are asta a mea niste faze de mor de dragul ei .....de multe ori cand ma uit la ea, se uita si ea fix la mine, in ochii mei, parca e efectiv hipnotizata se uita cu drag , asa simt, de ma topesc si eu la randul meu

     

     asta mica a mea e de groaza, are un an si un pic... o iubesc mult de tot, nu stiu ce m-as face fara ea...sare la epilator, sare la feon, ma urmareste tot timpul... chiar si la aspirator sare, ce ii face la mos saracu  

    pe bune acum, va rog sa-mi spuneti daca pisicile miauna la durere. 

  •  
    • 9728 mesaje
    10 Iul 2014, 22:51
    0 0
    ana_ilil said:
    cafe_au_lait said:Are asta a mea niste faze de mor de dragul ei .....de multe ori cand ma uit la ea, se uita si ea fix la mine, in ochii mei, parca e efectiv hipnotizata se uita cu drag , asa simt, de ma topesc si eu la randul meu

     

     asta mica a mea e de groaza, are un an si un pic... o iubesc mult de tot, nu stiu ce m-as face fara ea...sare la epilator, sare la feon, ma urmareste tot timpul... chiar si la aspirator sare, ce ii face la mos saracu  

    pe bune acum, va rog sa-mi spuneti daca pisicile miauna la durere. 

     
    Depinde. Nicky al meu mieuna foarte rar el, in general.  El a avut insuficienta renala, nu avea crize renale, cu pietre la rinichi sau la vezica. Doctorul veterinar mi-a zis ca nu ar avea propriu zis dureri, doar ca se simte foarte rau. In ultimile doua zile bietul de el, mai mieuna, dar incetisor.

    Pisicuta insa mai miauna si e agitata cand o doare burtica  - e cam haplea, adica mananca repede,  a mai mancat in trecut si lucruri interzise gen elastice si panglici de la flori - pana ne-am prins ca are o pasiune ciudata si nu le mai lasam la vedere. Da, deci miauna cand o doare burtica de ex.  Dar in acelasi timp este si mai agitata, vine fix spre mine sau incearca sa se ascunda, in timpul asta mieunand destul de tare.  Imi dau seama rapid. 

     


    Acest mesaj a fost editat de către cafe_au_lait: 10 Iul 2014, 22:54
  •  
    • 129 mesaje
    10 Iul 2014, 23:05
    2 0
    cafe_au_lait said:Are asta a mea niste faze de mor de dragul ei .....de multe ori cand ma uit la ea, se uita si ea fix la mine, in ochii mei, parca e efectiv hipnotizata se uita cu drag , asa simt, de ma topesc si eu la randul meu

     

     

     

    pt doama dulce cu cafeaua

    http://2.bp.blogspot.com/_gua_oUZeNuE/TMbmYdPKzaI/AAAAAAAAAv4/PQ6zAdt5F4Q/s1600/kitten+coffee.jpg

    o cafea nu atat de dulce ca dumneaei

  •  
    • 1615 mesaje
    10 Iul 2014, 23:11
    0 0
    goguta meu e de belea, miauna cu ecou ca sa zic asa... eu ii spun adormita: Taci!... si tace mosneagul, e foarte ascultator....
  •  
    • 9728 mesaje
    10 Iul 2014, 23:28
    0 0
    ana_ilil said:goguta meu e de belea, miauna cu ecou ca sa zic asa... eu ii spun adormita: Taci!... si tace mosneagul, e foarte ascultator....

     

    Tu il cunosti mult mai bine.
    Daca toata viata nu (prea) a mieunat, iar acuma miauna, e ceva cu el.

     

  •  
    • 9728 mesaje
    10 Iul 2014, 23:29
    0 0
    the_exorcist said:

     

     

    pt doama dulce cu cafeaua

    http://2.bp.blogspot.com/_gua_oUZeNuE/TMbmYdPKzaI/AAAAAAAAAv4/PQ6zAdt5F4Q/s1600/kitten+coffee.jpg

    o cafea nu atat de dulce ca dumneaei

     
    Ambele cafele, perfecte, si pe gustul meu

     

  •  
    • 1615 mesaje
    10 Iul 2014, 23:40
    0 0
    cafe_au_lait said:
    ana_ilil said:goguta meu e de belea, miauna cu ecou ca sa zic asa... eu ii spun adormita: Taci!... si tace mosneagul, e foarte ascultator....

     

    Tu il cunosti mult mai bine.
    Daca toata viata nu (prea) a mieunat, iar acuma miauna, e ceva cu el.

     

     Chiar m-ai linistit, de felul lui este tacut...
    Ei da acum face o galagie, de scoate trei vecini din casa... mai ca o cred pe mama omida cu cucuveaua...

  •  
    • 9728 mesaje
    10 Iul 2014, 23:43
    0 0
    ana_ilil said:
    cafe_au_lait said:

    Tu il cunosti mult mai bine.
    Daca toata viata nu (prea) a mieunat, iar acuma miauna, e ceva cu el.

     

     Chiar m-ai linistit, de felul lui este tacut...
    Ei da acum face o galagie, de scoate trei vecini din casa... mai ca o cred pe mama omida cu cucuveaua...

     

    Nu cred ca ai inteles. Daca de felul lui este tacut,  dar de putin timp miauna, poate nu e ok, poate intr-adevar il doare ceva.