Din dragoste de pisici

  •  
    • 1787 mesaje
    23 Ian 2014, 15:08
    2 0
    Cafe, tu nu esti "mama" anxioasa ca mine sa stai cu ochii pe pisici ca pe butelie.
    Probabil le-au cazut dintucii pe covor si i-ai aspirat fara sa vezi. Nu cred ca i-au inghitit... Aseara tarziu i-a mai cazut unul. A rontait niste bobite si dupa a inceput sa-si dea cu labutele peste gura ca si cum ar fi luat o pastila amara. S-a chinuit asa vreo 5 minute, probabil dintisorul se clatina dar nu se dadea cazut. Eu ma agitam si nu stiam ce sa-i fac, ca doar nu era sa i-l scot cu ata. A cazut pana la urma tot asa micut, cu o usoara urma sangerie. 

    Azi imi era mila de "stirbuleasa" si i-am cumparat de la un petshop niste conserve de la Schesir (ton cu aloe- kitten). A devorat-o aproape pe toata o data, de parca era pisica de la buncar nemancata de 3 zile). Stirba, stirba, dar cand are chef de joaca tot imi vaneaza mainile sa le muste!
  •  
    • 13597 mesaje
    23 Ian 2014, 23:12
    1 0
    Mesaj şters de administrator
  •  
    • 7947 mesaje
    24 Ian 2014, 12:36
    0 0
    Toata noaptea am facut 13-14 cu Rexachena. Nu stiu de la ce are probleme cu stomacul si saracul pe la 12 noaptea a inceput sa latre si l-am dus afara. noroc ca mi am dat seama dupa latrat ca nu se alinta ci e ceva serios. apoi l am luat cu noi in dormitor si la fiecare o ora jumate-doua a trebuit sa iesim iar cu el. nici el nici noi nu ne-am odihnit. imi e asa mila de el ca nu stiu de la ce ar putea fi. o sa ii dau numai mancare scata sa vedem daca isi revine. daca nu va trebui sa facem o vizita (iar) la veterinar. citeam si tot felul de retete cu orez fiert sau dovleac pentru situatii de genul asta dar deocamdata ii scot carnea din meniu sa vad daca asa va fi ok.
  •  
    • 13597 mesaje
    24 Ian 2014, 12:57
    0 0
    Mesaj şters de administrator
  •  
    • 7947 mesaje
    24 Ian 2014, 13:01
    0 0
    dancing_fawn said:Ce a mancat ieri? Si un pliculet de smecta e bun, daca ai la indemana. Carnea face parte din meniul obisnuit? Ca daca da, atunci nu cred ca e de la carne...

     
     Dancing a mancat fix ce mananca in fiecare zi. cat l am vazut eu. dar cine stie ce o fi mancat (el isi mai ingroapa oase si alte treaturi deci poate ca a dezgropat ceva din rezerve) cand a fost singur acasa sau poate a luat ceva in fuga cand a fost la plimbare.
    carne primeste in fiecare dimineata. deci e meniu obisnuit. dar m am gandit ca daca ii dau doar uscata poate se reface mai repede. precum painea prajita la oameni   

  •  
    • 13597 mesaje
    24 Ian 2014, 13:06
    0 0
    Mesaj şters de administrator
  •  
    • 7947 mesaje
    24 Ian 2014, 13:12
    0 0
    dancing_fawn said:Painea prajita merge si la catei. Eu ii mai dadeam teckelitei cand se strica la burtica. Ea, fiind caine de vanatoare, mereu cu nasul in pamant, manca tot ce prindea. Cand nu aveam smecta, ii dadeam paine prajita si un iaurt acru, ou fiert, carnita la gratar. Daca nu merge cu astea, atunci vizita la vet e mai mult decat indicata.

     
    Dancing si el e la fel. cu nasul prin toate buruienile. de aia ma gandesc ca o fi luat ceva cand a fost la plimbare.

    eu evit cat pot sa ii dau mancare gatita. pentru ca nu vreau sa il invat sa cerseasca. dar daca nu merge altfel il trec pe paine prajita si orez


    imi e asa mila de el ca si azi noapte a fost saracul asa cumintel cu toate durerile pe care le-o fi avut   

  •  
    • 13597 mesaje
    24 Ian 2014, 13:24
    0 0
    Mesaj şters de administrator
  •  
    • 7947 mesaje
    24 Ian 2014, 13:27
    0 0
    dancing_fawn said:Il inveti sa cerseasca doar daca ii "scapi" cate ceva in timp ce mancati voi. Daca ii gatesti lui, special, nu inseamna ca il inveti sa cerseasca. Ca in orice haita, cel cu rangul inferior, mananca ultimul, asa trebuie procedat si cu el. Cu orezul nu stiu ce sa zic... la a mea, de exemplu, mai rau o strica la burta. La mioritic, in schimb, tinea figura. Cred ca depinde si de organism.

     
    Eu m am gandit ca mancarea gatita va mirosi la fel si pt el si pentru noi (oarecum) si ca va cersi atunci cand ii miroase a ceva ce a mancat.

  •  
    • 13597 mesaje
    24 Ian 2014, 13:37
    1 0
    Mesaj şters de administrator
  •  
    • 7947 mesaje
    24 Ian 2014, 14:07
    0 0
    Ieri cand a venit prietena mea, ne-am asezat destul de rpd la masa imediat ce am ajuns. No acum el era agitatul agitatilor pentru ca eu abia venisem acasa deci el era in proces de mangaiat pe langa mine precum o pisica (ia ceva in gura si apoi se invarte in jurul meu si se freaca de picioarele mele ) si in plus eram si cu cineva nou deci el trebuia sa se bage ca intotdeauna in seama cu oamenii noi.
    Si era foarte dezamagit ca noi stam la masa si cu el nu se joaca nimeni. Nu cersea mancare dar cersea atentie. Venea si se baga intre mine si om si se uita cu asa ochi mari la mine de ziceai ca e cel mai necajit caine de pe pamant. apoi se ducea ma prietana mea. apoi la sot. apoi iar la mine. dupa ce l-am ignorat destul si-a luat gaina si s-a bagat sub masa la ros. Dar era de rasul curcilor cum statea si se uita cu fata lui de bleg....
    Acest mesaj a fost editat de către schonland: 24 Ian 2014, 14:08
  •  
    • 5862 mesaje
    24 Ian 2014, 20:03
    3 0
    in caz ca va era dor de luci, va prezint reusitele lui din aceasta saptamana:
    - a gherait furtunul de evacuare de la masina de spalat si m-am trezit cu apa tasnid peste prelungitor
    -  am inlocuit furtunul, iar pe luci l-am prins cum baga labuta pe sub masca din fata masinii, gheraind furtunul. cu ocazia asta am aflat cum se sparsese primul
    - de dimineata trebuia sa plec la munca, iar luci mi-a ascuns mobilul sub dulapul de haine. l-am cautat mult si bine 
    - acum s-a urcat pe perdea si a daramat galeria.

    astept sa vad ce mai urmeaza
    Acest mesaj a fost editat de către Gretchen: 24 Ian 2014, 20:03
  •  
    • 1787 mesaje
    25 Ian 2014, 11:28
    4 0
    Sper ca nu au mai fost postate pana acum

    http://funixx.files.wordpress.com/2014/01/dtdyvee.jpg

    http://funixx.files.wordpress.com/2012/08/4731769_700b.jpg
    Acest mesaj a fost editat de către Midorri: 25 Ian 2014, 11:29
  •  
    • 9724 mesaje
    25 Ian 2014, 11:59
    1 0
    Gretchen said:in caz ca va era dor de luci, va prezint reusitele lui din aceasta saptamana:
    - a gherait furtunul de evacuare de la masina de spalat si m-am trezit cu apa tasnid peste prelungitor
    -  am inlocuit furtunul, iar pe luci l-am prins cum baga labuta pe sub masca din fata masinii, gheraind furtunul. cu ocazia asta am aflat cum se sparsese primul
    - de dimineata trebuia sa plec la munca, iar luci mi-a ascuns mobilul sub dulapul de haine. l-am cautat mult si bine 
    - acum s-a urcat pe perdea si a daramat galeria.

    astept sa vad ce mai urmeaza


    Aoleu, motanul seek and destroy
    E unic si irepetabil, dragul de el! 

  •  
    • 13597 mesaje
    25 Ian 2014, 12:05
    1 0
    Mesaj şters de administrator
  •  
    • 9724 mesaje
    25 Ian 2014, 15:32
    0 0
    dancing_fawn said:Luci e un beagle reincarnat!! ))
    A mea nu are treaba cu perdele, cu cabluri, cu furtunuri ) Doar cu usile inchise are ea o problema, ca trebuie deschise neaparat, chiar daca nu foloseste dulapul/ camera/ sertarul. Il deschide si pleaca. )

     
    Si ale mele la fel. Nu s-au catarat pe nicaieri (in afara de tastaturi, cand ne jucam), nu rod cabluri, sunt plicticos de cuminti.
    Siri a intrat intr-o dimineata in dulapul de haine, care e prevazut cu niste cosuri metalice, pentru depozitarea intimitaturilor. Nu stiu cum naiba a facut, a alunecat probabil si a ramas agatata cu o labuta, intre gratiile alea. Atarna acolo, de era sa faca omul infarct, cand a vazut-o!
    De-atunci au interzis la dulapul de haine si tare mi-e mila, cand le vad cum se extaziaza cand deschidem usile de la dulap, sa luam cate-o treanta!  

  •  
    • 1787 mesaje
    25 Ian 2014, 17:36
    0 0
    Fetele care folositi Furminator, pe care model il aveti/ recomandati?

    http://www.zooplus.ro/shop/pisici/igiena_ingrijire_pisici/perii_piepteni/perii_piepteni/243950/?gclid=CLLr-8TSmbwCFUNd3god1kEAtw

    A mea are lungimea parului sub 5 cm si acum are mai putin de 4,5 kg, dar peste 6 luni sa zicem?
  •  
    • 14418 mesaje
    25 Ian 2014, 18:22
    0 0
    Mesaj şters de administrator
  •  
    • 5862 mesaje
    25 Ian 2014, 19:20
    0 0
    Regina_Neagra said:
    Gretchen said:in caz ca va era dor de luci, va prezint reusitele lui din aceasta saptamana:
    - a gherait furtunul de evacuare de la masina de spalat si m-am trezit cu apa tasnid peste prelungitor
    -  am inlocuit furtunul, iar pe luci l-am prins cum baga labuta pe sub masca din fata masinii, gheraind furtunul. cu ocazia asta am aflat cum se sparsese primul
    - de dimineata trebuia sa plec la munca, iar luci mi-a ascuns mobilul sub dulapul de haine. l-am cautat mult si bine 
    - acum s-a urcat pe perdea si a daramat galeria.

    astept sa vad ce mai urmeaza

     

    mie, in cazul tau si al motanului cu nume predestinat, inca nu imi e clar cine e stapanul si cine e animalul de companie .

     

     io zic mereu ca stapanul e cel caruia i se curata litiera

    cum zice si sam, e unic
    Acest mesaj a fost editat de către Gretchen: 25 Ian 2014, 19:21
  •  
    • 5144 mesaje
    25 Ian 2014, 19:30
    0 0
    unic si ireparabil? sau cum spunea sam?