Din dragoste de pisici

  •  
    • 1880 mesaje
    19 Iun 2012, 12:53
    0 0
    samoa said:Multumesc Cristinica!

    Va anunt cu bucurie ( atata cat circumstantele permit), ca tocmai am primit mail de la adapost, au hotarat sa mearga mai departe, cu noi, in procesul de adoptie.
    Acum va trebui sa mergem, sa le cunoastem personal pe pisicute, apoi dupa ce hartogaraia e gata, ni le vor aduce acasa. Am intrat in priza, pregatim casa pentru noile locatare,  care vor sosi undeva, saptamana viitoare.
    Imi plesneste inima de emotie  

    Felicitari!  

  •  
    • 13597 mesaje
    19 Iun 2012, 13:03
    0 0
    Mesaj şters de administrator
  •  
    • 9724 mesaje
    19 Iun 2012, 13:04
    1 0
    Multumesc, Meclo!
    Abia asteptam sa le vedem aici, sa le cocolosim si sa le rasfatam.

    Dancing, esti o scumpa, multumesc!  
    Sistemul e putin mai ciudat aici. Nu exista un adapost, in sensul cunoscut de noi. Pisicile sunt tinute de catre voluntari la ei acasa, iar in momentul in care apar persoanele potrivite, pisicile sunt date spre adoptie. 
    Inainte de asta, cineva din organizatie, vine la noi acasa sa vada cum arata casa, cat spatiu este, daca pisicile au instalatii pe care sa se poata catara si juca, daca e liniste, se cer referinte despre cei care doresc sa adopte, de la vecini, de la colegii de serviciu. Nu se dau pisici spre adoptie, familiilor cu copii sub 7 ani. Nu se dau celor care au balcon, neasigurat cu plase, nu se dau celor care stau la casa, intr-o zona foarte traficata. 
    Astea sunt motive pentru care pe aici, nu gasesti pisici abandonate, cel mult pierdute. 
    Una peste alta, mi s-a luat o greutate de pe suflet.
     
    Acest mesaj a fost editat de către samoa: 19 Iun 2012, 13:10
  •  
    • 9724 mesaje
    19 Iun 2012, 13:21
    0 0
    Oana_Domino said:Felicitari! Ma bucur tare mult. Sa ne povestesti despre ele

     
    Multumesc! Fara indoiala, o sa comunic si cele mai neinsemnate chestii, care desigur, mie mi se vor parea speciale  

  •  
    • 224 mesaje
    19 Iun 2012, 13:23
    0 0
    samoa said:Multumesc Cristinica!

    Va anunt cu bucurie ( atata cat circumstantele permit), ca tocmai am primit mail de la adapost, au hotarat sa mearga mai departe, cu noi, in procesul de adoptie.
    Acum va trebui sa mergem, sa le cunoastem personal pe pisicute, apoi dupa ce hartogaraia e gata, ni le vor aduce acasa. Am intrat in priza, pregatim casa pentru noile locatare,  care vor sosi undeva, saptamana viitoare.
    Imi plesneste inima de emotie

    ce bine ce bine  ma bucur mult
    asa e la noi in romania  birocratia ne omoara
    dar  astept sa ne povestesti de pisici
     te ai gandit ce nume le pui?

    poza de prifil e MANKY   la cateva zile cand am primit-o inca nu deschisese ochisorii
     sa dea d-zeu sa te bucuri de ele multi multi ani sa fie sanatoase
    asteptam vesti

     

  •  
    • 9724 mesaje
    19 Iun 2012, 13:42
    0 0
    Chiar, nu stiu ce nume sa le pun. Cele pe care le au, nu-mi plac. Pyssla si Vittra sunt  de fapt verbe ( la infinitiv) si inseamna a mesteri, a aranja (Pyssla) si a desface, dezmembra(Vittra).
    Adaptat ar veni:  Face si Desface. Vreau alte nume, romanesti. Daca aveti idei, feel free
  •  
    • 224 mesaje
    19 Iun 2012, 14:13
    0 0
    samoa said:Chiar, nu stiu ce nume sa le pun. Cele pe care le au, nu-mi plac. Pyssla si Vittra sunt  de fapt verbe ( la infinitiv) si inseamna a mesteri, a aranja (Pyssla) si a desface, dezmembra(Vittra).
    Adaptat ar veni:  Face si Desface. Vreau alte nume, romanesti. Daca aveti idei, feel free

    Pe pisi a mea o cheama    MANKY
    sotul zice ce fata de maimuta are ( vezi poza ) si asa ia ramas numele
     

     mitza  codita  am o vecina care are o pisica o cheama  LARISA

    MIKY    TILY   CU T DE LA TANTAR

    rubi  rubina rubinu 

    sisi   muset

          sunt fetitesau baiat si fata ?

    ne mai gandim      tomita

    sheba     felina   filip   lory  

  •  
    beo
    • 3430 mesaje
    19 Iun 2012, 14:22
    0 0
    bravo, samoa! ma bucur pentru voi...si pentru pisicute, deasemenea. cred ca o sa fie maaaare agitatie cand le veti aduce acasa. dar si o mare harjoneala si amuzament. cred ca ar trebui sa te gandesti putin...numele astea, face si desface, mie-mi dau impresia ca domnisoarele mate nu-s tocmai linistite.
  •  
    • 4208 mesaje
    19 Iun 2012, 14:32
    0 0
    Mesaj şters de administrator
    Acest mesaj a fost editat de către Deleted Member: 19 Iun 2012, 14:35
  •  
    beo
    • 3430 mesaje
    19 Iun 2012, 15:03
    0 0
    joplin, buna ideea matei! jur ca as proceda la fel, la munca, daca nu m-ar lua astia de nebuna.
  •  
    • 9724 mesaje
    19 Iun 2012, 16:38
    0 0
    Bune idei! Pai cica Pyssla (Face) e curioasa, jucausa, vrea sa fie miez, in tot ce se intampla.
    Vittra( Desface) e ceva mai timida, se apropie de tine, cand crede ca nu o vezi.
    Am fost si am mai cumparat niste jucarii, castronele pentru mancare si apa, o litiera noua, doua cutii de nisip, 4 kg de mancare uscata, 2 cutii X 12 plicuri de carnita in sos.
    Ce sa le mai pregatesc? Au pernite imprastiate prin casa, prin locurile care ar putea interesa, unele mai la vedere, altele ascunse (in caz ca si-ar dori sa stea mai la fereala).
    Mewsette e aproape sigur pentru Pyssla, zic ca i se potriveste. Mai ramane sa gasesc un nume pentru Vittra, unul care sa inspire liniste.

    Joplin, tare poza )
    Acest mesaj a fost editat de către samoa: 19 Iun 2012, 16:40
  •  
    • 5144 mesaje
    19 Iun 2012, 17:10
    0 0
    incep prin a va ura sa va intelegeti cat mai bine.
    despre nume, eu cand am ales numele pisicii m-am legat de culoarea ei si am tot cautat traduceri in diverse limbi pt anumite cuvinte reprezentative si l-am ales pe cel care imi suna cel mai bine. are un nume unicat... daca l-as spune, e ca si cum mi-as spune propriul nume pe forum, ba chiar mai la fix
  •  
    • 4455 mesaje
    19 Iun 2012, 22:19
    0 0
    Samoa, imi pare rau pt pisicuta o sa fie mai bine dupa ce iti vin noii locatari. Pe mine m-a ajutat. Nu uiti, dar te fac sa zambesti iar.
  •  
    • 8217 mesaje
    20 Iun 2012, 12:30
    0 0
    Condoleante sincere! imi pare rau pt dragalasul de el. sper numai sa iti revii si sa nu te mai condamni atat, sa primesti pe dragalasii aia doi.

    big hug!
  •  
    • 9724 mesaje
    20 Iun 2012, 13:13
    0 0
    Multumesc Opium, Amelie

    Sentimentul de culpa o sa ma mai chinuie o vreme, nu se poate altfel. Poate o sa-l am toata viata, dar pentru moment incerc sa ma concentrez pe amenajarea unui spatiu, cat mai confortabil, pentru noile locatare.
    Odata aici, o sa fiu ocupata sa le descopar micile placeri, obiceiurile, ce le place sa distruga
    Macar o sa am mintea plina. 
  •  
    • 13597 mesaje
    25 Iun 2012, 17:53
    0 0
    Mesaj şters de administrator
  •  
    • 9724 mesaje
    25 Iun 2012, 19:12
    1 0
    dancing_fawn said:Samoa, au venit pisicutele acasa? Ca am emotii de parca le-as primi eu Sper ca nu au venit fetele acasa si tu le tii in secret!

     
    Le primim joi, la ora 20 (na de-aici precizie, elvetiana!)
    Am fost in vizita ieri, sa la cunoastem
    Ah, am uitat, nu sunt Pyssla si Vittra, ca de cum a aflat ca suntem interesati de ele, doamna care le avea in grija a hotarat sa le adopte ea. Asa ca am "ales" altele, de fapt astea erau cumva cu probleme. Unde locuiesc ele, mai exista un pisoi, al familiei, cu care nu se au bine deloc. Asa ca  se grabeau sa le caute locuinta. Cum ziceam, le-am vazut ieri. Sunt timide si grase, trebuie sa le aduc in forma
    Astea sunt:  http://v2.goteborgskatthjalp.com/index.php?option=com_content&task=view&id=1684&Itemid=66

  •  
    • 13910 mesaje
    25 Iun 2012, 19:17
    0 0
    ce frumuseti!
  •  
    • 7051 mesaje
    25 Iun 2012, 19:24
    0 0
    ce frumoase sunt ce fain stau una in alta siri si moli...suna bine...sa fie cu noroc!

  •  
    • 9724 mesaje
    25 Iun 2012, 19:34
    1 0
    Multumesc! 
    Au o poveste tare trista, au crescut undeva in afara orasului, intr-un grup de 17 pisici. Le ingrijeau un cuplu de batrani, amandoi in jur de 80 de ani, care au fost ucisi, anul asta in martie.
    Pana s-au prins vecinii ca ceva nu era in regula, pisicile au stat inchise, se bateau pentru mancare, inconjurate de mizerie si cu cadavrele in dormitor
    Au fost luate in grija, doua cate doua, care s-au adaptat in noile case au trait, altele au fost eutanasiate. Sunt foarte cuminti, merg amandoua la aceeasi litiera, se asteapta una pe alta
    Mi-e drag de ele, abia le astept! Aici o sa aiba casa lor, mancarea lor, pe care nu trebuie s-o imparta cu nimeni.