Din dragoste de pisici

  •  
    • 9724 mesaje
    17 Iun 2012, 19:26
    4 0
    Nu-mi sta in obicei sa deschid topicuri, nu-mi sta in obicei sa-mi plang amarul pe forum, insa ma simt datoare sa avertizez pe cei care au pisici, sa aiba mare grija la toate detaliile. Motivul pentru  care am deschis topic, este ca Faramitza, pisica pe care am iubit-o mai mult decat pe mine insumi, a murit! 
    Intr-o dimineata,in timp ce noi inca dormeam, a impins geamul de la living (geamurile mele se deschid spre exterior) si a cazut de la etajul 5. Asta desi geamul avea un sistem de siguranta, care permitea deschidere maxima, de doar 6 cm. Pana la ora la care ne-am trezit noi, venise ambulanta animalelor, au luat-o si pentru ca avea hemoragie interna si alte rani grave ( nu stiu detaliile, n-am avut atata tarie sa le cer), au eutanasiat-o.
    Am plans, cum n-am plans in viata mea, am urlat, n-am mancat, n-am dormit, n-am muncit (nici eu nici prietenul meu), apoi am incercat sa ne adunam. Primul pas, adoptarea a doua pisicute (suntem in tratative cu adapostul deocamdata) , insa nu inainte de-a securiza toate geamurile cu plasa metalica.
    Daca aveti pisici, sau alte animalute,  asigurati-va ca nu au cum sa se raneasca, am trecut prin iad si nu doresc nimanui sa simta ce simtitm noi.   
    Nu caut alinare pe forum, vreau doar sa-mi fac "autocritica" (mi-as da pumni in gura, daca sunt amatori, va rog, nu va sfiiti!) si sa va fac intelegeti cat de importanta este siguranta animalelor, pe care le iubiti. Nimic nu poate fi lasat la intamplare, aveti grija de ele! 
  •  
    • 10876 mesaje
    17 Iun 2012, 19:49
    1 2
    Wow, imi pare tare rau, stiu cat de mult il iubeai. Dar cum mama naibii a cazut de a facut hemoragie interna ca si eu avusai o pisica ce cazu de la 7 si n-a avut nimic? Imi pare tare rau.
  •  
    • 1798 mesaje
    17 Iun 2012, 19:58
    0 0
    Samoa, imi pare tare rau pentru pisica ta.
    R.I.P Faramitza!
  •  
    • 9724 mesaje
    17 Iun 2012, 19:59
    0 0
    Miki, era atat de inocenta si toanta! Nu stia sa aterizeze, nu a fost niciodata in pericol, am protejat-o mai ceva ca pe un copil. Tot ce stiu e ca in momentul in care a cazut, un sofer de taxi a vazut-o si a chemat ambulanta animalelor. Cand am sunat noi la ei, aprox. 45 min dupa ce o luasera, ni s-a spus ca avea un picior "grav ranit" ( au incercat sa fie cat se poate de delicati) ,alte rani grave+ hemoragie interna, deci decizia de-a o eutanasia  a fost luata imediat.
  •  
    • 9724 mesaje
    17 Iun 2012, 20:00
    1 0
    Tresor1 said:Samoa, imi pare tare rau pentru pisica ta.
    R.I.P Faramitza!

     
    Multumesc! E cel mai rau lucru care mi s-a intamplat, jur!  

  •  
    • 7743 mesaje
    17 Iun 2012, 20:11
    0 0
    off,suflet drag,de copil,cumva..citeam pe la gastronomie cand povesteai imi pare rau samoa..sunt alaturi de tine si te inteleg, stiu ce inseamna animalutele astea.

      

  •  
    • 9724 mesaje
    17 Iun 2012, 20:18
    0 0
    Multumesc Eva, da, e cumplit! 
    Nu pot manca fructe, ca ma buseste plansul, ca-i placeau ei. Intru in dus si ma pun pe bocit, ca ea imi tinea companie, vreau sa fac patul si imi aduc aminte cum se strecura pe sub cearsafuri si se juca cu mine.
    E oribil, n-am cunoscut sentiment mai groaznic decat asta! 
  •  
    • 4208 mesaje
    17 Iun 2012, 20:19
    1 0
    Mesaj şters de administrator
    Acest mesaj a fost editat de către Deleted Member: 17 Iun 2012, 20:19
  •  
    • 9724 mesaje
    17 Iun 2012, 20:29
    0 0
    Multumesc, Joplin! 

    Incercam sa adoptam doua pisicute, dar avand in vedere ce s-a intamplat, nu stiu ce sanse avem sa le primim.Nu vrem s-o inlocuim pe Faramitza, insa am pierdut o viata si vrem sa salvam doua.
    Aici le puteti vedea :  http://v2.goteborgskatthjalp.com/index.php?option=com_content&task=view&id=1806&Itemid=66
    Rugati-va pentru noi, sa le primim!
  •  
    • 4208 mesaje
    17 Iun 2012, 20:39
    1 0
    Mesaj şters de administrator
    Acest mesaj a fost editat de către Deleted Member: 17 Iun 2012, 20:41
  •  
    • 10816 mesaje
    17 Iun 2012, 20:40
    0 0
    Mesaj şters de administrator
  •  
    • 8578 mesaje
    17 Iun 2012, 20:45
    0 0
    Samoa, imi pare sincer ff rau sper sa reusiti sa adoptati pisicutele, va tin pumnii.
  •  
    • 9724 mesaje
    17 Iun 2012, 20:46
    0 0
    Dalia, mintea cea de pe urma imi trebuia. Am stat la etajul 8 si am avut pisica, balconul deschis
    Am invatat, geamurile au plase metalice, azi le-am instalat, nu le poti taia nici cu foarfeca de sarma. 
    Nu stiu sa traiesc fara animal, am avut de cand ma stiu, catei, pisici, pesti, hamsteri, pasari.

    Multumesc, Coralain!  
    Acest mesaj a fost editat de către samoa: 17 Iun 2012, 20:47
  •  
    • 10816 mesaje
    17 Iun 2012, 20:52
    0 0
    Mesaj şters de administrator
  •  
    • 9724 mesaje
    17 Iun 2012, 20:59
    0 0
    Da, asta e planul, sa adoptam minunile alea doua.
    Am explicat clar ce s-a intamplat cu pisica noastra ( ne-au cerut o gramada de informatii, au pus zeci de intrebari) si speram sa aprecieze sinceritatea si sa ne dea o sansa. 
    Speram!  
     
  •  
    • 7051 mesaje
    17 Iun 2012, 21:20
    0 0
    Samoa...imi pare tare rau...ma uit la avatarul tau si imi dau seama ce bine seamana cu pisicoanta mea...offf, mi s-a rupt inima citindu-te...te imbratisez...

    ce frumoase sunt pisicoantele...sper sa reusesti sa le adopti...

    Acest mesaj a fost editat de către sorell: 17 Iun 2012, 21:22
  •  
    • 9724 mesaje
    17 Iun 2012, 21:27
    0 0
    Multumesc Sorell si va  multumesc tuturor! Aveti grija la geamuri, la cabluri, la aragaz, aveti mare, mare grija!
    Mai bine pareti paranoici, decat sa lasati animalul la mana sansei. N-o sa mi iert niciodata faptul ca nu am pus plase la geamuri, de la inceput. Si n-o sa mi-o iert niciodata, ca am dormit ca bolovanul si n-am fost langa ea! 
  •  
    • 7469 mesaje
    17 Iun 2012, 22:03
    0 0
    Mesaj şters de administrator
  •  
    • 9724 mesaje
    17 Iun 2012, 22:23
    0 0
    Multumesc Erica! 
    Ne simtim vinovati de moartea ei si nu pot sa-mi scot din cap ideea ca a  fost speriata, nu era obisnuita pe strada, s-a trezit acolo, ranita, inconjurata de oameni necunoscuti, noi nu eram...e ingrozitor!  Medicul de la ambulanta ne-a zis ca a fost foarte dulce, nu plangea, i-au dat apa, i-a lins pe toti pe maini si pe el pe nas ( asa ne pupa ea), cand s-a aplecat s-o examineze
    M-as da cu capul de pereti, de cate ori ma gandesc! 
    Am plans pana la deshidratare, am cearcanele cat pungile de-un leu, as zidi geamul ala, sa nu-l mai vad! De cand s-a intamplat asta, nu am curaj sa ies din cladire pe usa principala ( acolo a cazut) , cobor cu liftul din bucatarie si ies pe usa de serviciu, nici macar nu ma pot uita spre locul ala. 
    De asta am vrut sa stiti, sa va feriti, sa aveti grija, sa nu patiti ca noi! Daca am un dusman de moarte pe lumea asta, nu-i doresc asa ceva! 

     
  •  
    • 9728 mesaje
    17 Iun 2012, 22:24
    0 0
    Si mie mi-a cazut unul din pisoi cand era mic de la fereastra, a avut ceva leziuni dar nu grave rau.
    Si de atunci am si eu plase la geamuri, ce sa facem.
    Tare, tare rau imi pare de Faramita    te imbratisez si iti tin pumnii pentru noii pisicuti