Cu trenul la cuseta!

•  
    • 675 mesaje
    8 Iun 2012, 11:31
    0 0
    Recent am facut un drum cu trenul pe ruta Suceava-Brasov, bilet clasa I. Ce credeti? In tot vagonul mai nimeni, compartimentele aratau groaznic, nu aveam pic de aer si un praf nu facea altceva decat sa starneasca tusea. La indicatia controlorului ne-am mutat la clasa a II-a unde era ceva mai curat si mai bine. Atunci cum se justifica pretul?!

In curand voi face un drum la mare, acum trenul face aproape 11 ore, pe timp de noapte. Inainte calatoria era mai scurta si mergeam in compartiment normal. Cum si asa pretul este mare comparativ cu ce se ofera am vazut ca ar mai fi varianta cuseta cu 6 locuri la clasa a II-a.  Stiti ceva despre aceasta varianta, ati calatorilt in tara la astfel de cusete? Care locuri ar fi mai indicate?

Multumesc anticipat!
  •  
    • 4826 mesaje
    8 Iun 2012, 11:52
    1 0
    exista cusete de 4 (de preferat) si de 6, respectiv vagonul de dormit cu 2 locuri. la vagon ai cel mai mare confort, e mai bine antifonat si iti poti incuia usa sa stai in intimitatea ta, in plus ai si chiuveta. la cuseta ai patul si atat... a si vecinii, daca nu sunteti mai multi . asta e pe traseul iasi-bucuresti; nu stiu cum o fi spre constanta.
  •  
    • 13915 mesaje
    8 Iun 2012, 12:04
    0 0
    preturile nu se justifica in nici un fel!

daca sinteti 6 persoane e ok, dar daca nu, nu te sfatuiesc sa imparti compartimentul cu niste necunoscuti.

nu stiu daca dif. de pret e mare, dar e de preferat vagonul de dormit (sau daca sinteti 4, vag. cuseta cu 4 locuri)

vacanta placuta!
  •  
    • 11382 mesaje
    8 Iun 2012, 12:18
    1 0
    la tren-cuseta e bine
    am avut locuri la cea de 6 , si se tot foia unul pe usa
    insa la cel cu 4 nu au fost decat 2
    sfatul meu sa ceri locurile de jos prima data
  •  
    • 1545 mesaje
    8 Iun 2012, 12:27
    5 0

Eu cu trenul la cuseta am mers o singura data, in 2003, da’povestea-i prea misto ca sa n-o spun

Deci trebuia moarta-coapta sa ajung in frumosul oras Hunedoara luni la prima ora.  Tren unul singur pe zi, si-ala cu schimbat la Simeria. Si zic, merg la clasa 1, cuseta cu 2 locuri, le cumpar pe-amandoua, ce mai... Ajung la gara, zice tanti de la ghiseu: mai am un singur loc in cuseta de dame, il luati? Ce sa fac, il iau!  Ma duce boyfriend-ul de pe vremea aia la tren, imi urca bagajul, ne pupam pana pleaca trenul, un nene pe la 60 de ani se uita la noi. Eu? Imbracata ca de mers cu trenul noaptea – blugi, tenisi si geaca, in niciun caz tinuta de agatzat.

Pleaca trenul, ma duc in cuseta. O domnisoara la vo 20, cocotata in patul de sus. Dupa 5 minute scoate niste chiftele + mustar. Io n-am greturi d-astea legate de mancare, dar vara, in cuseta de 1 pe 1, usturoiul de la chiftele si dijonul m-au lasat fara aer. Zic, ies pe hol sa fumez o tigara (pe vremea aia, inca se fuma in tren). Ajung intre compartimente, ups! n-am bricheta. Pac, langa mine domnul de ma studiase in gara de nord imi ofera foc si incepe sa lege o conversatie. Omul cu camasa Hugo Boss, pipa, ochelari cu rame metalice, ma si gandeam ce dracului cauta asta in tren. Ca daca-s in calatorie de afaceri sau de placere. De serviciu! raspund eu scurt.  Si, din senin, ca mai are un pat liber in cuseta, ce parere am?! II bag o privire rea, arunc tigara si plec. E, si cand trec pe langa el, idiotul imi infige mana in maxilar si ma lipeste de perete.  

Io umblam pe vremea aia cu spray-ul paralizant in buzunar, ca mi-era frica de caini. Si de spaima, in secunda doi m-a trezit cu spray-ul la 5 centimetri de ochelarii lui, urland: nenorocitule, te orbesc!  A inceput sa urle si el, a venit controlorul, ne-a despartit, m-am intors in cuseta si-am inceput sa vorbesc banalitati cu domnisoara, ca sa ma calmez. Si, din vorba in vorba, o intreb cu ce se ocupa. Tipa imi zice senina ca nu se ocupa cu nimic, are un sponsor in Italia pentru care lucreaza, dar a prins-o garda in parcare cu unul si i-a pus interdictie si acum merge la Arad s-o treaca cineva granita pe naspa. Am crezut ca hiperventilez – pe de-o parte ma bufnea rasul si-mi venea sa-i zic ca are un client in cuseta de langa, pe de alta simteam ca-s intr-un film cu prosti. Zic, nene, cum dorm io in noaptea asta cu panarama in cuseta? Du-te la wc, banii in chiloti, telefonul in sutien, gata, la nani!

Nani pe dracu, ca era blocat blinder-ul de la fereastra si toata noaptea mi-au defilat prin fata ochilor toate becurile de pe toti stalpii din toate garile prin care am trecut. La 4 jumate, mi-am luat bagajul si-am coborat la Simeria sa iau personalul.

Peronul, pustiu. Intru in bufetul garii sa-mi iau cafea, vo 6 bruneti se distrau c-o naveta de bere pe masa. O cafea dubla! Dubla-i 16 mii, zice vanzatoarea fara sa se miste de pe scaun. DU-BLA AM ZIS!!!  S-a executat instant, da’ la ce fata aveam in clipa aia, n-a mai indraznit nici unul dintre colorati sa-mi zica vreo vorba.

Am ajuns pana la urma la Hunedoara, da’mi-am jurat ca eu singura nu mai merg la cuseta

•  
    • 9977 mesaje
    8 Iun 2012, 13:04
    0 0
    Aoleu, censky, prin ce ai trecut! Recunosc ca am zambit sanatos, dar n-as vrea sa fi fost in locul tau. Am si eu povestile mele intamplate in tren, dar nu in vagoane de dormit. De cate ori am mers, am nimerit foarte bine, cu oameni de treaba.
    Insa o intamplare aiurea am avut-o in "Trenul Foamei" cum ii mai zice celui de pe ruta Timisoara - Iasi.
    M-am urcat in tren in Cluj, urmand sa cobor in Iasi. Am facut mega prostia sa nu-mi iau bilet inainte, iar trenul era arhi plin. Asa ca a trebuit sa merg in picioare, langa WC, flancata de 2 manelisti dreptunghiulari, 3 betivi care abia se tineau pe picioare (din care unul s-a c***t pe el la propriu) plus niste tarani cu sacose de rafie din care ieseau tot felul de mirosuri. Iar unul din manelisti imi povestea cum spargea el bancomate in Italia, Spania si acum s-a intors in tara ca pe-afara "a cam spart tot ce se putea sparge". Tot inghiteam in sec si ma uitam in gol, aproband monstrul si prefacandu-ma interesata de povestile lui, doar-doar m-o lasa in pace. Cand a vazut ca "sunt de treaba" mi-a dat numarul lui de telefon (pe care m-am prefacut ca-l memorez in agenda telefonului) si a inceput sa-mi faca dedicatii manelistice, pe care tot el le canta. Pana in Suceava unde s-a dat jos din tren, mi-au tremurat si chilotii pe mine!
    Acest mesaj a fost editat de către dancing_fawn: 8 Iun 2012, 13:05
  •  
    • 1691 mesaje
    8 Iun 2012, 13:32
    0 0

Eu am plecat intr-o noapte singura de la Bucuresti la Suceava, dar mi-am luat bilet la vagon normal. Nu stiu daca trenul avea vagoane de dormit sau nu, dar banuiesc ca da.
    Ei bine, am nimerit in compartiment cu doi barbati indragostiti unul de celalalt care s-au pupat tot drumul si s-au alintat si si-ai facut declaratii de dragoste. M-am gandit ca mai bine asa decat cine stie ce ciudati care sa incerce sa-mi faca mie declaratii...
    In rest am fost la vagon cu 6 paturi pana la Budapesta, dar eram numai prieteni si a fost chiar frumos. Singura nu as merge cu straini sa dorm in tren.

•  
    • 626 mesaje
    8 Iun 2012, 13:56
    0 0
    Doamneeeee ! Am castigat 100 ronnn ! Plec cu trenu la mareeeeee !!!

Vreau conditi de avion !!! La mare ma cazez la cel mai ieftin hotellll ,sa maninc gogoasa"nfuriata

Doamne ajutama sa merg la cuseta ,sa nu pot vedea peisajul urat al romaniei !!!!

Dragaa !!! Ia rata "la port bagaj ! Un fel de cuseta !

Va aduceti aminte unde dormea Dany cu Raduleasca .
  •  
    • 626 mesaje
    8 Iun 2012, 14:17
    0 0
    http://www.youtube.com/watch?v=vDo0wTQHbno&feature=related

http://www.youtube.com/watch?v=pySsHkfGjPU

http://www.youtube.com/watch?v=YdQUK2kAkg4&feature=related
    Acest mesaj a fost editat de către lamultiani: 8 Iun 2012, 14:25