mini laptop

  •  
    • 3354 mesaje
    8 Mai 2012, 14:57
    0 0
    as vrea sa-mi iau un mini laptop decent... am cateva optiuni: HP, Asus sau Acer... care ar merita mai mult... din punctul de vedere al functionalitatii...

    mersi frumos...

    si mai e o chestie de la goclever - netbook... si nu stiu daca ar merita. la pret seamana cu o tableta...

    asa ceva:
    http://www.goclever.com/ro/ro/goclever_netbook_i102

  •  
    • 7947 mesaje
    8 Mai 2012, 19:04
    0 0
    Eu caut sa imi cumpar un mini laptop pentru luat cu noi in calatorii. Asa ca ma uit de ceva de 11 inch si destul de usor si la un pret cat de cat OK astfel incat sa nu imi para rau daca mi-l fura cineva.
    In afara de dimensiuni si pret alte cerinte au fost legate de memoria RAM...majoritatea laptopurilor de 11 inch au doar 1025 ceea ce e destul de departe de ce am vrea noi. Pentru aplicatiiile din ziua de astazi 1025 mi se pare extrem de putin.
    Si un hard suficient de mare pt pus poze si filme. Dar asta nu mai e demult o problema la produsele de pe piata.
    Cam ce as vrea eu este:
    http://www.laptopshop.be/product/150502/sony-vaio-vpc-yb3v1e-roze.html?ref=14701&utm_source=vergelijkbe&utm_medium=pricecomparison

    Dar am gasit si un Acer cu o configuratie asemanatoare dar la un pret mai mic. Parca era cu 70 de euro mai ieftin. Asa ca acum tind catre acer-ul asta
    http://www.laptopshop.be/product/141754/acer-aspire-one-722-c52kk-azerty.html
  •  
    • 5 mesaje
    8 Mai 2012, 20:31
    0 0
    Iti recomand un laptop bun si ieftin de pe site-ul www.dell-outlet.ro ...!!!
  •  
    • 357 mesaje
    9 Mai 2012, 00:16
    0 0
    Samsung
    Acest mesaj a fost editat de către rafraf: 9 Mai 2012, 00:16
  •  
    • 7967 mesaje
    9 Mai 2012, 07:46
    0 0
    rafraf said:Samsung

    Samsung i-am luat si eu fiicei mele si rezista, rezista, rezista, in plus are si o optiune cool, daca-l scapi si e o problema va aparea pe desktop eroarea si are si doua boxe super ca e moarta dupa muzica, viteza e foarte buna, nu stiu ce sa explic ca nu ma pricep prea bine la chestii de IT. Ce vreau sa spun e ca acum doi ani i-am luat un Acer care s-a bulit in 6 luni Asta rezista macar! 

  •  
    • 3354 mesaje
    9 Mai 2012, 09:00
    0 0
    am intrat si le-am vazut pe cele de la dell... multumesc de pont, am sa iau o decizie pana la urma...

    si eu tot pentru calatorii l-as vrea, sa fie mai micutz si mai usor ca un laptop normal...
  •  
    • 174 mesaje
    9 Mai 2012, 11:12
    0 0
    cory_helen said:am intrat si le-am vazut pe cele de la dell... multumesc de pont, am sa iau o decizie pana la urma...

    si eu tot pentru calatorii l-as vrea, sa fie mai micutz si mai usor ca un laptop normal...

     

    Care e bugetul maxim?
    In principiu pentru un mini-laptop nu trebuie sa-ti faci prea multe griji. Sigur, trebuie sa alegi cea mai buna configuratie, dar activitatile practicate nu sunt oricum la fel de complexe ca pe un laptop.
    Eu , de exemplu, folosesc un netbook de la Acer si sunt multumita de el, dar parca as vrea ceva de 13.3 inch, asta e cam micut.
    Tu la ce diagonala te gandesti?

     

  •  
    • 3354 mesaje
    9 Mai 2012, 11:51
    0 0
    cam la 10-11 inch. bugetul maxim este cam de 800-900 lei... pe care nu-i am in momentul de fata... imi propun sa-i strang... dar as vrea ca atunci cand am banii sa nu bajbai, sa caut din timp si sa ma duc direct la ce vreau...
  •  
    • 174 mesaje
    9 Mai 2012, 13:10
    0 0
    cory_helen said:cam la 10-11 inch. bugetul maxim este cam de 800-900 lei... pe care nu-i am in momentul de fata... imi propun sa-i strang... dar as vrea ca atunci cand am banii sa nu bajbai, sa caut din timp si sa ma duc direct la ce vreau...

     

    Am inteles. Pai preturile tot variaza. Ca idee cauta ceva cu 2 GB RAM -  ca sa nu ai probleme cu Windows 7, sa ruleze decent. Sau daca nu gasesti in buget poti sa iti iei si cu in 1GB, dar sa iti permita sa faci upgrade la 2 sau mai mult (vezi memorie maxima suportata). 
    In principiu toate netbook-urile in jur de 1000 de lei genereaza aceleasi performante. Poti sa alegi un Asus, dar la fel de bine poti alege si un Acer.
    Cauta ceva cu baterie de 6 celule, mai sunt unele cu 3 si ai putea avea ceva probleme cu autonomia. Mai ales daca il vrei in calatorii -  nu e prea confortabil sa il tot incarci.
    Preturi mai mici s-ar putea sa gasesti in offline, deci arunca un ochi prin hypermarket-uri sau Altex, Flanco etc. Daca apare ceva pe online, cu super pret, zilele urmatoare iti trimit link-ul.
     

  •  
    • 3354 mesaje
    9 Mai 2012, 13:19
    0 0
    mersi frumos, roxana... ma uit si pe unele site-uri... am gasit niste chestii, le am in wishlist... depinde ce va fi in octombrie ca oferta, sa ma hotarasc ce fac... am gasit un hp super la vexio... sa vedem daca va mai fi pana spre sf anului...
  •  
    • 174 mesaje
    9 Mai 2012, 16:22
    0 0
    Cu placere! Ma poti intreba atunci, mai aproape, daca nu te poti hotari. 
    Pana atunci sa speram ca mai scad si preturile.  
  •  
    • 9724 mesaje
    9 Mai 2012, 22:25
    0 0
    Cory, eu nu vreau sa-ti recomand nimic Insa am o jucarie de-asta (de pe ea scriu acum) si pot sa iti fac un review scurt.

    Am un Acer Aspire One D250 , il folosesc zilnic, desi am un HP de 17'' mult mai profi , pe care il tin doar pentru chestii mai serioase. Jucarioara asta isi face treaba minunat, ma plimb cu ea prin casa, bateria tine (dupa mine) destul de mult, camera e foarte buna,  nu ma deranjeaza monitorul mititel. 
    Sunt foarte, foarte multumita de el. Am facut pe el cam tot ce faci pe un laptop serios sau un desktop. 
    Nu stiu cat a costat, ca l-am primit cadou, dar nu cred ca a fost scump. Eu il am de un an si ceva. 
  •  
    • 498 mesaje
    9 Mai 2012, 22:42
    0 0
    dar de ce nu va luati o tableta? ... o cari lejer in poseta ... zice consoarta.

    e foarte multumita cu asta
     http://www.apple.com/ro/ipad/
  •  
    • 7947 mesaje
    10 Mai 2012, 08:22
    0 0
    akarkan said:dar de ce nu va luati o tableta? ... o cari lejer in poseta ... zice consoarta.

    e foarte multumita cu asta
     http://www.apple.com/ro/ipad/

     

    Desi sunt mare fan Apple, pentru ce am eu nevoie de data asta ipadul nu ar face treaba. De alte tablete nu m am interesat. Ideea ar fi ca eu vreau ceva cu un port usb ca sa pot transfera fisiere mari. Nu vreau sa fiu nevoita sa ma conectez la un calc pt asta sau sa trimit mail care oricum e restrictionat la o anumita dimensiune sau sa le dau jos de pe net( m ar cista o avere netul in roming). Apoi daca tot il iau pt calatorit as vrea ceva unde sa pot sa vad un film de pe dvd cand stau cu orele in autobuz sau tren. La fel cum as vrea sa am ms office sa pot sa scriu un doc, sa fac un tabel in excel sau o prezentare. Si nu in ultimul rand lipsa flash ului mi s a parut mereu super aiurea. Numai eu stiu de cate ori am avut nevoie de o adresa si iphon ul meu afist nu tivmai folositor pt ca situ rile ce trebuiau deschise aveau nevoie de flash. Si mai ar fi si alte probleme asa ca decizia a fost ca un notebook de 11 inch e mai potrivit
  •  
    • 3354 mesaje
    10 Mai 2012, 11:04
    0 0
    samoa, cu acer aspire one am cochetat si eu un pic, ce sa zic... imi placea ca era unu rosu grena de mureai... acum vreun an si ceva... deocamdata, stau si astept sa se coaca...

    cand oi avea niste bani mai multi asa o sa dau de veste... imi plac laptopurile, tabletele nu prea, mi se par cam geoaie si drept sa spun si eu as avea nevoie de descarcat si de hdd mai marisor...

    o sa tin cont de parerile voastre, am vrut sa am ceva in vizor... si eu as vrea cu tastatura alba, nu neagra, ca mi se pare obositor la lumina articficiala si seara, sa lucrez pe tastatura neagra...

    asa era un benq albastru cu tastatura alba, era un bonbon...
  •  
    • 9724 mesaje
    10 Mai 2012, 11:35
    0 0
    cory_helen said:samoa, cu acer aspire one am cochetat si eu un pic, ce sa zic... imi placea ca era unu rosu grena de mureai... acum vreun an si ceva... deocamdata, stau si astept sa se coaca...

    cand oi avea niste bani mai multi asa o sa dau de veste... imi plac laptopurile, tabletele nu prea, mi se par cam geoaie si drept sa spun si eu as avea nevoie de descarcat si de hdd mai marisor...

    o sa tin cont de parerile voastre, am vrut sa am ceva in vizor... si eu as vrea cu tastatura alba, nu neagra, ca mi se pare obositor la lumina articficiala si seara, sa lucrez pe tastatura neagra...

    asa era un benq albastru cu tastatura alba, era un bonbon...

    Aha Tu vrei asa un mélange de tehnica si fashion! Un mini laptop de fetita
    Eu vreau sa mearga bine, sa-si faca treaba si sa fie negru. Un singur pitic am, sa-mi iau unul de-asta :  http://www.panasonic.com/business/toughbook/fully-rugged-laptop-toughbook-31.asp

  •  
    • 3354 mesaje
    10 Mai 2012, 13:19
    0 0
    asta cu mini laptop de fetita mi-a placut... by the way am si tel de fetita acum... hello kitty de la samsung... numai ca fetita are spre 45... asta-i baiu'........................................
  •  
    • 174 mesaje
    14 Mai 2012, 14:32
    0 0
    akarkan said:dar de ce nu va luati o tableta? ... o cari lejer in poseta ... zice consoarta.

    e foarte multumita cu asta
     http://www.apple.com/ro/ipad/

     
    Pentru ca o tableta decenta e mult mai scumpa decat un netbook.
    Plus ca daca nu ai si tastatura, e destul de greu de utilizat la birou.
    Singurele care mi se par potrivite sunt cele care vin cu docking station, gen Asus Transformer, am vazut acum ca si The new iPad poate vaea tastatura, iar asta inseamna automat peste 2000 de lei. Ori un netbook bunicel il gasesti pe la 1000 de lei.


     

  •  
    • 5 mesaje
    22 Aug 2012, 20:34
    0 0
    cory_helen said:cam la 10-11 inch. bugetul maxim este cam de 800-900 lei... pe care nu-i am in momentul de fata... imi propun sa-i strang... dar as vrea ca atunci cand am banii sa nu bajbai, sa caut din timp si sa ma duc direct la ce vreau...

     

    Daca nu ai foarte mari pretentii la acest laptop... DELL Latitude D410 este solutia optima. Cu  530 Ron  ai un laptop de 12 inch si 1.2 Kg cu CPU intel Centrino 1.73G/1G DDR2/HDD40/ WIFI  + DVD extern pe USB. Configuratia este ideala pentru internet, office , muzica , filme , chiar photoshop cu conditia sa nu exagerezi .... practic e suficient cam pentru orice are nevoie o persoana in materie de comunicare si multimedia. In concluzie nu uita: http://www.dell-outlet.ro/dell-latitude-d410.html Am uitat. Centrino este o gama de procesoare cu consum redus ceea ce face ca autonomia sa fie undeva la 3 ore cu HDD iar cu  SSD PATA treci de 4,5 ore.


    Acest mesaj a fost editat de către delloutlet: 22 Aug 2012, 20:35
  •  
    • 3354 mesaje
    22 Aug 2012, 22:37
    0 0
    multumesc, m-am uitat pe site. e posibil sa-mi iau ceva de aici, inca nu am toti banii... am nevoie de un laptop nu foarte performant, mai mult pentru tehnoredactare si internet... 

    mai scrieti daca aveti idei... am cont acolo pe outlet si wishlist...