ce părere aveţi despre Albania si despre albanezi?

  •  
    • 99 mesaje
    16 Apr 2012, 23:39
    7 2
    Aţi cunoscut vreodată albanezi?aţi vizitat vreodată Albania?care este părerea voastră generală despre ei (albanezi)?
  •  
    • 12819 mesaje
    16 Apr 2012, 23:56
    2 2
    mi-ar placea o excursie la ei. in nici un caz sa traiesc acolo
  •  
    • 4 mesaje
    17 Apr 2012, 00:01
    2 2

    Da cunosc chiar multi albanezi prietenul meu este albanez ,inainte sa- l cunosc aveam o parere proasta despre ei dar mi-am schimbat-o ;in albania nu am fost inca dar o sa merg in viitor

  •  
    • 99 mesaje
    17 Apr 2012, 00:10
    0 1
    anamcara said:

    Da cunosc chiar multi albanezi prietenul meu este albanez ,inainte sa- l cunosc aveam o parere proasta despre ei dar mi-am schimbat-o ;in albania nu am fost inca dar o sa merg in viitor

     

    si sotul meu este albanez...eu am fost acolo de forte multe ori si este foarte frumos,oamenii pe care i-am cunoscut sunt foarte calzi si primitori...
  •  
    • 12819 mesaje
    17 Apr 2012, 00:15
    3 0
    andreeaandreas said:

     

    si sotul meu este albanez...eu am fost acolo de forte multe ori si este foarte frumos,oamenii pe care i-am cunoscut sunt foarte calzi si primitori...

     
    stiu ca e f. frumos. bravo si sa fiti fericiti.
    el cum a reusit sa "iasa"/ eu stiam ca e o tara "inchisa". el e musulman?
    tu cand mergi la ei e nevoie de viza?
    mergeti cu masina?

    nu din cauza "lor" nu mi-ar placea sa traiesc acolo, ci, din cauza regimului totalitar

  •  
    • 2106 mesaje
    17 Apr 2012, 00:19
    5 1
    Am cunoscut cativa albanezi(musulmani si crestini), ne seamana ca si trasaturi.(ten alb). De multe ori sunt confundati cu romanii si invers. Am cunoscut si macedonieni, vorbesc aceeasi limba dialectul se schimba dar ei sunt mai calzi. Albanezii sunt mai reci si putin diabolici.
  •  
    • 4 mesaje
    17 Apr 2012, 00:24
    1 0
    andreeaandreas said:
    anamcara said:

    Da cunosc chiar multi albanezi prietenul meu este albanez ,inainte sa- l cunosc aveam o parere proasta despre ei dar mi-am schimbat-o ;in albania nu am fost inca dar o sa merg in viitor

     

    si sotul meu este albanez...eu am fost acolo de forte multe ori si este foarte frumos,oamenii pe care i-am cunoscut sunt foarte calzi si primitori...

     

  •  
    • 12625 mesaje
    17 Apr 2012, 00:25
    0 0
    andreeaandreas said:Aţi cunoscut vreodată albanezi?aţi vizitat vreodată Albania?care este părerea voastră generală despre ei (albanezi)?

     

    doar din tv

    nu mai tin minte daca tipul ala care a omort pe altii ca i-au violat fiica era de acolo sau nu..o sa mai cercetez

  •  
    • 99 mesaje
    17 Apr 2012, 00:26
    1 1
    tsunnami said:
    andreeaandreas said:

     

    si sotul meu este albanez...eu am fost acolo de forte multe ori si este foarte frumos,oamenii pe care i-am cunoscut sunt foarte calzi si primitori...

     
    stiu ca e f. frumos. bravo si sa fiti fericiti.
    el cum a reusit sa "iasa"/ eu stiam ca e o tara "inchisa". el e musulman?
    tu cand mergi la ei e nevoie de viza?
    mergeti cu masina?

    nu din cauza "lor" nu mi-ar placea sa traiesc acolo, ci, din cauza regimului totalitar

    </ blockquote>

     

    acum ei pot calatori in europa pt 3 luni fara probleme,apoi trebuie sa stea 3luni in Albania si tot asa.Noua nu ne trebuie viza,dar ne trebuie pasaport(noua romanilor),pt k iti pun viza pe pasaport la granita si cand intrii si cand iesi.Si da am calatorit de cele mai multe ori cu masina,desi nu toate drumurile Albaniei sunt f.bune.Iti recomand sa te duci cu o masina mare pregatita gropilor ce vor urma,asta desigur dak vrei sa calatoresti cu masina.
  •  
    • 1410 mesaje
    17 Apr 2012, 00:28
    0 0
    carmen008 said:
    andreeaandreas said:Aţi cunoscut vreodată albanezi?aţi vizitat vreodată Albania?care este părerea voastră generală despre ei (albanezi)?

     

    doar din tv

    nu mai tin minte daca tipul ala care a omort pe altii ca i-au violat fiica era de acolo sau nu..o sa mai cercetez

     

         parca era din Ucraina sau ceva tara baltica

  •  
    • 99 mesaje
    17 Apr 2012, 00:28
    0 0
    tsunnami said:
    andreeaandreas said:

     

    si sotul meu este albanez...eu am fost acolo de forte multe ori si este foarte frumos,oamenii pe care i-am cunoscut sunt foarte calzi si primitori...

     
    stiu ca e f. frumos. bravo si sa fiti fericiti.
    el cum a reusit sa "iasa"/ eu stiam ca e o tara "inchisa". el e musulman?
    tu cand mergi la ei e nevoie de viza?
    mergeti cu masina?

    nu din cauza "lor" nu mi-ar placea sa traiesc acolo, ci, din cauza regimului totalitar

    </ blockquote>

     

    acum ei pot calatori in europa pt 3 luni fara probleme,apoi trebuie sa stea 3luni in Albania si tot asa.Noua nu ne trebuie viza,dar ne trebuie pasaport(noua romanilor),pt k iti pun viza pe pasaport la granita si cand intrii si cand iesi.Si da am calatorit de cele mai multe ori cu masina,desi nu toate drumurile Albaniei sunt f.bune.Iti recomand sa te duci cu o masina mare pregatita gropilor ce vor urma,asta desigur dak vrei sa calatoresti cu masina.
  •  
    • 1410 mesaje
    17 Apr 2012, 00:31
    2 0
    Doua foste colege de facultate, ambele maritate cu albanezi, ambele mutate in Albania si bine mersi acolo. Ambii "masculi" cat se poate de "albi" si crestini, ortodocsi.

    Pe unul din ei l-am cunoscut bine, si prin el mai multi albanezi veniti la studii in Romania (unii au ramas aici). Oameni cat se poate de normali, pusi pe glume si veseli, de treaba...foarte saritori. Si acum mai primim baclavale din Albania (ne trimit de cate ori gasesc ocazia).

    Bine, acu situatia nu e roza peste tot acolo (mai ales cu musulmanii), asta stiu din povestile lor, dar asa e peste tot nu?...si in unele zone e saracie lucie (tot ca peste tot nu?)
  •  
    • 12819 mesaje
    17 Apr 2012, 00:32
    2 1

    andreeaandreas said:
     

     

    acum ei pot calatori in europa pt 3 luni fara probleme,apoi trebuie sa stea 3luni in Albania si tot asa.Noua nu ne trebuie viza,dar ne trebuie pasaport(noua romanilor),pt k iti pun viza pe pasaport la granita si cand intrii si cand iesi.Si da am calatorit de cele mai multe ori cu masina,desi nu toate drumurile Albaniei sunt f.bune.Iti recomand sa te duci cu o masina mare pregatita gropilor ce vor urma,asta desigur dak vrei sa calatoresti cu masina.


    e vorba de o off-road-toruing bike:
    http://www.mcnews.com.au/newbikecatalogue/2002/BMW/r1150gs_adventure/R1150GS_ACTION_FRONT_300p.JPG

    te-am intrebat din alt punct de vedere,
    n-am intalnit nici o firma de asigurari care sa dea asigurare pentru albania. pentru rusia, ucraina, belarus, okay, albania, niet



  •  
    • 99 mesaje
    17 Apr 2012, 00:36
    2 2
    Nu este musulman,eu credeam k ei toti sunt musulmani,iar inaite sa ma duc acolo vizitand Turcia,ma asteptam sa fie foarte credinciosi,femeile cu voal p fata,etc.cum sunt musulmanii,insa spre surprinderea mea nu a fost asa.Ce m-a mirat mult a fost cand am intrebat pe cineva ce religie este si mi-a rarpuns ca nu e nici o religie,pur si simplu crede in Dumnezeu si atat
  •  
    • 99 mesaje
    17 Apr 2012, 00:43
    0 1
    tsunnami said:
    andreeaandreas said:
     

     

    acum ei pot calatori in europa pt 3 luni fara probleme,apoi trebuie sa stea 3luni in Albania si tot asa.Noua nu ne trebuie viza,dar ne trebuie pasaport(noua romanilor),pt k iti pun viza pe pasaport la granita si cand intrii si cand iesi.Si da am calatorit de cele mai multe ori cu masina,desi nu toate drumurile Albaniei sunt f.bune.Iti recomand sa te duci cu o masina mare pregatita gropilor ce vor urma,asta desigur dak vrei sa calatoresti cu masina.


    e vorba de o off-road-toruing bike:
    http://www.mcnews.com.au/newbikecatalogue/2002/BMW/r1150gs_adventure/R1150GS_ACTION_FRONT_300p.JPG

    te-am intrebat din alt punct de vedere,
    n-am intalnit nici o firma de asigurari care sa dea asigurare pentru albania. pentru rusia, ucraina, belarus, okay, albania, niet



     

    asta nu stiu pt k masina noastra este inregistrata cu numere din albania.nici nu ma pricep eu la asigurari,dar grecii cum calatoresc in Albania cu masina?
  •  
    • 12819 mesaje
    17 Apr 2012, 00:56
    1 2
    andreeaandreas said:Nu este musulman,eu credeam k ei toti sunt musulmani,iar inaite sa ma duc acolo vizitand Turcia,ma asteptam sa fie foarte credinciosi,femeile cu voal p fata,etc.cum sunt musulmanii,insa spre surprinderea mea nu a fost asa.Ce m-a mirat mult a fost cand am intrebat pe cineva ce religie este si mi-a rarpuns ca nu e nici o religie,pur si simplu crede in Dumnezeu si atat

     
    nu-s toti, dar din 4 albanezi, 3 sunt musulmani, adica destul de multi.
    stiu ca nu prea e stabilitate, ca presedintii tot se schimba inainte de termen, stiu ca au un aport la kosovo, ... anyway.. astea-s lucruri care ma fac sa cred ca grecia-i mai sigura, dar, oricat, grecia tot o tara saraca e.
    cred c-ar trebui sa ma gandesc mult daca ar fi sa aleg intre grecia si romania. ma rog, tu, pentru ca esti casatorita c-un albanez, cred ca cea mai b una solutie e grecia sau cipru.

  •  
    • 7967 mesaje
    17 Apr 2012, 07:34
    1 2
    andreeaandreas said:Nu este musulman,eu credeam k ei toti sunt musulmani,iar inaite sa ma duc acolo vizitand Turcia,ma asteptam sa fie foarte credinciosi,femeile cu voal p fata,etc.cum sunt musulmanii,insa spre surprinderea mea nu a fost asa.Ce m-a mirat mult a fost cand am intrebat pe cineva ce religie este si mi-a rarpuns ca nu e nici o religie,pur si simplu crede in Dumnezeu si atat

    Deci este crestin? Adica, ti-ai botezat copilul la biserica in religia crestina? El mananca porc? Merge la moschee sau la biserica? 

  •  
    • 7967 mesaje
    17 Apr 2012, 07:37
    0 1
    andreeaandreas said:
    tsunnami said:
    andreeaandreas said:

     

    si sotul meu este albanez...eu am fost acolo de forte multe ori si este foarte frumos,oamenii pe care i-am cunoscut sunt foarte calzi si primitori...

     
    stiu ca e f. frumos. bravo si sa fiti fericiti.
    el cum a reusit sa "iasa"/ eu stiam ca e o tara "inchisa". el e musulman?
    tu cand mergi la ei e nevoie de viza?
    mergeti cu masina?

    nu din cauza "lor" nu mi-ar placea sa traiesc acolo, ci, din cauza regimului totalitar

    </ blockquote>

     

    acum ei pot calatori in europa pt 3 luni fara probleme,apoi trebuie sa stea 3luni in Albania si tot asa.Noua nu ne trebuie viza,dar ne trebuie pasaport(noua romanilor),pt k iti pun viza pe pasaport la granita si cand intrii si cand iesi.Si da am calatorit de cele mai multe ori cu masina,desi nu toate drumurile Albaniei sunt f.bune.Iti recomand sa te duci cu o masina mare pregatita gropilor ce vor urma,asta desigur dak vrei sa calatoresti cu masina.

    Eu am tot auzit chestia asta cu "nu ne trebuie viza, decat pasaport"...Mai oameni buni, ne trebuie viza, nu putem intra fara, insa aceasta se obtine la frontiera! 

  •  
    • 10876 mesaje
    17 Apr 2012, 08:33
    0 1
    Pai daca omu bea bere probabil maninca si porc
  •  
    • 268 mesaje
    17 Apr 2012, 08:57
    2 0
    si eu am langa mine niste vecini albanezi o femeie,un barbat si copii lor ...am observat la ei ca  sunt saritori daca ii intrebi ceva,bine intentionati,dar le place sa pastreze distanta adica nu bat la usi sa intrebe,sau sa te invite la o cafea ,nici nu te opresc pe scara la o barfa...ce am mai observat e ca absoluti toti in afara de  femeie isi lasa adidasii sau pantofii pe pres in fata usii de la intrare de dinafara



    aa am uitat sa zic cand latra si face scandal potaia ei is primii care suna la politie deci da is foarte saritori ii admir
    Acest mesaj a fost editat de către shakira2012: 17 Apr 2012, 09:45