Nimic nou, doar ma inseala

  •  
    svi
    • 553 mesaje
    10 Apr 2012, 13:51
    2 0


    Acest mesaj a fost editat de către svi: 1 Oct 2012, 16:52
  •  
    • 2642 mesaje
    10 Apr 2012, 13:54
    1 0
    svi said:
    ciobanita said:
    4. Lucruri ca spalatul vaselor, aruncatul gunoiului sau aranjatul camerei ii erau straine. Acum imi aduce cafeaua la pat, si face toate cele de mai sus. Ba, chiar ma saruta de "noapte buna" si "ramas bun". Si, inca ceva: n-as fi in stare NICIODATA sa-l dau afara din casa sau sa-i trantesc lucruri in cap. Ce v-am spus: nu sunt femeie adevarata!

     

    Deci, dupa ce iti tranteste ca aveti o casnicie de rahat si ca are pe altcineva, brusc, devine un mielusel serviabil.

    1. El a aflat ceva ce te-ar avantaja pe tine maxim daca ai lua o decizie radicala si sede mumos.

    2. Tu crezi ca sotul tau s-a remaniat brusc si dintr-o data. Daca mai astepti o vreme, ai sa vezi mielul cum se transforma in bruta. Atunci sa te tii!

     

    Eu as specula aceasta temere din spatele comportamentului lui si i-as face o bucata de zile mari. Repet, eu. Tu deja ai dat o multime de motive pentru care vei ramane sa-i sufli in fund. Si va trebui sa-i sufli mult si bine pentru ca, daca se prinde ca esti atat de slaba incat sa ramai cu el in conditiile astea, te va umili maxim. 

     

    Succes! A, si inca ceva: copilul tau nu ar suferi niciodata fara tatal lui, asa cum pretextezi tu. Va suferi, in schimb, pentru lasitatea ta. Si mama ta nu ar suferi atat de mult daca te-ai desparti de sotul tau. Toate sunt pretexte. Adevarul este ca esti muuuult prea slaba ca sa iei decizia corecta. Dar  cred ca deja stii asta. Voiam doar sa-ti confirm, in caz ca ai indoieli.

     De unde stii tu care-i decizia corecta? De unde stim noi care-i decizia corecta pentru o persoana sau alta, pentru o casnicie sau alta, de unde nu cunoastem nimic, nu stim nimic. Nu tot ce credem noi ca este corect si bine se adapteaza si la altii.

  •  
    • 8901 mesaje
    10 Apr 2012, 13:58
    0 0
    citrice said:
    andrada86 said:Eu nu pledez nici pt divort, nici pt tigaia in cap.
    In primul caz, intelg faptul ca e greu. In al doilea, nu-mi sta in fire.

    Repet, doar in cazul in care e vorba doar de un ciocan la drum de seara, sau de zi, depinde. Cand ciocanul implica si sentimente, e cu totul alta mancare de peste.

     

     Te referi la sentimentele lui musiu fata de sotie, ori fata de iubita? Pt ca, data fiind situatia, n-as crede ca mai au vreo importanta...

     

    Sentimentele ei fata de el, da. Insa, cum poti sa mai ai sentimente vis-a-vis de un astfel de om?!

     

     Acum, nu stiu ce si cum sa zic, dar.....daca macar avea bunul-simt sa se ascunda, sa-l ia pe NU in brate, sa se prefaca...tot mai era ceva. Insa nu e cazul, omul vrea sa rasuceasca cutitul in rana, sotia sa stie exact ce si cum, s-o injoseasca cum poate el mai bine.

    Asta mi se pare de neiertat.

     

  •  
    svi
    • 553 mesaje
    10 Apr 2012, 14:00
    1 0


    Acest mesaj a fost editat de către svi: 1 Oct 2012, 16:53
  •  
    • 2642 mesaje
    10 Apr 2012, 14:01
    0 0
    Ma refer la sentimentele lui musiu fata de cealalta. Am zis, as putea ierta o aventura, dar nu o implicare de ordin sentimental.
    Si sa stii ca pe mine m-ar enerva la culme sa se dea dupa cires si sa-l ia pe nu in brate. Mai bine spune-mi frate ce si cum, ca sa stiu cum stau. E mai cinstit asa.


    raspunsul este pentru Andrada
    Acest mesaj a fost editat de către citrice: 10 Apr 2012, 14:07
  •  
    • 4034 mesaje
    10 Apr 2012, 14:03
    2 0
    svi said:
    ciobanita said:
    4. Lucruri ca spalatul vaselor, aruncatul gunoiului sau aranjatul camerei ii erau straine. Acum imi aduce cafeaua la pat, si face toate cele de mai sus. Ba, chiar ma saruta de "noapte buna" si "ramas bun". Si, inca ceva: n-as fi in stare NICIODATA sa-l dau afara din casa sau sa-i trantesc lucruri in cap. Ce v-am spus: nu sunt femeie adevarata!

     

    Deci, dupa ce iti tranteste ca aveti o casnicie de rahat si ca are pe altcineva, brusc, devine un mielusel serviabil.

    1. El a aflat ceva ce te-ar avantaja pe tine maxim daca ai lua o decizie radicala si sede mumos.

    2. Tu crezi ca sotul tau s-a remaniat brusc si dintr-o data. Daca mai astepti o vreme, ai sa vezi mielul cum se transforma in bruta. Atunci sa te tii!

     

    Eu as specula aceasta temere din spatele comportamentului lui si i-as face o bucata de zile mari. Repet, eu. Tu deja ai dat o multime de motive pentru care vei ramane sa-i sufli in fund. Si va trebui sa-i sufli mult si bine pentru ca, daca se prinde ca esti atat de slaba incat sa ramai cu el in conditiile astea, te va umili maxim. 

     

    Succes! A, si inca ceva: copilul tau nu ar suferi niciodata fara tatal lui, asa cum pretextezi tu. Va suferi, in schimb, pentru lasitatea ta. Si mama ta nu ar suferi atat de mult daca te-ai desparti de sotul tau. Toate sunt pretexte. Adevarul este ca esti muuuult prea slaba ca sa iei decizia corecta. Dar  cred ca deja stii asta. Voiam doar sa-ti confirm, in caz ca ai indoieli.

     


    de unde stii tu? vorbesti din experienta copilului aflat intr o familie in care barbatul isi inseala sotia??  


    Acest mesaj a fost editat de către creatza23: 10 Apr 2012, 14:04
  •  
    • 2642 mesaje
    10 Apr 2012, 14:04
    1 0
    svi said:
    citrice said:

     De unde stii tu care-i decizia corecta? De unde stim noi care-i decizia corecta pentru o persoana sau alta, pentru o casnicie sau alta, de unde nu cunoastem nimic, nu stim nimic. Nu tot ce credem noi ca este corect si bine se adapteaza si la altii.

     

    Da, ai dreptate. Cand cineva iti cara pumni in gura, la figurat, desigur, decizia corecta nu este aceea de a iesi din situatia asta. Corect ar fi sa stam acolo si sa incasam in continuare, in timp ce facem eforturi sa tratam cu frumuselul boxerul din fata noastra, sa nutrim dorinta ca se va schimba, sa-i mai tragem si noi cate un pumn in freza, ocazional, sa ne temem de ce ar fi daca am avea tupeul si obraznicia de a pleca de langa el, sa ne temem ca mama ar face un atac de cord pentru aceeasi neobrazare ori ca al nostru copil va fi mult mai rau fara acesti pumni decat este cu ei.

     

    Get real, fato!

       Asta-i de coma!
     

  •  
    • 12625 mesaje
    10 Apr 2012, 14:05
    0 0
    fetele am o galeata de apa rece...sa o arunc?

    on topic ar trebui clar sa rupa matza....
    iar copilul...nu vb voi ca sotii rai sunt tati buni? ce ar avea copilul ala de pierdut?
  •  
    • 8901 mesaje
    10 Apr 2012, 14:07
    1 0
    Si nu e vorba ca cineva ar sti cum e mai bine, nimeni nu poate da retete, fiecare isi spune parerea.
    Ca doar d-aia a deschis fata topic, nu? Sa intrebe. Si sa primeasca raspunsuri.

    Ce raspuns ar fi asta: "nimeni nu stie cum trebuie sa faci"?
    Sigur ca decizia ii apartine, 100%, ca doar n-o s-o ia la stanga sau la dreapta, ca asa ii spune nu-stiu-cine, sau sa ramana in casa, sa-si apere bogatia, tot pt ca asa a primit un sfat.
    Tocmai de aceea, unele rabda o viata, iar altele divorteaza, din secunda 2.
  •  
    • 7947 mesaje
    10 Apr 2012, 14:08
    1 0
    Eu nu prea inteleg povestea.
    Poate ma lumineaza si pe mine cineva.
    Deci omul traieste sarmanul intr-o casnicie de rahat. Si nu numai ca este casnicia de rahat dar mai este si constient de putoarea situatiei. Asa ca, impins fiind de la spate de atitudinea sotiei care nu ia in considerare semnalele trimise de omul suferind, isi trage o amanta.  Pana aici totul e clar si usor de inteles.
    Apoi intr-o seara vine omul si ii spune sotiei ce casnicie de rahat au ei si ca el a cautat fericirea in alte asternuturi.
    Si atat.
    Eu nu inteleg: de ce il lovi pe el sinceritatea? Ca de despartit nu pare a vrea. De mutat la amanta nu.  Deci?
    Sa inteleg ca el in bunatatea lui, desprinsa parca din cartile de basme, a hotarat sa te anunte ce nefericit e si ca a gasit chiar si o solutie sa nu mai fie  dar ca daca tu te dai de trei ori peste cap si devii mai ceva ca amanta atunci renunta si se intoarce la tine? Daca asta e adevarul ma gandesc cam ce parere are omul ala despre tine de isi permite sa se stearga la fund (ca tot am zis de atatea ori cuvantul rahat in postul asta) cu sentimentele tale si se asteapta ca si maine sa fii la fel de buna cu el. De fapt ce vorbesc eu aici: el se asteapta sa fii chiar mai buna....ca doar asa l-ai merita...
    Si ca sa puna povestea capac la capacitatile mele de a accepta un lucru ca fiind real: omul cu amanta este de fapt un sot ideal care isi serveste sotia cu cafea la pat si o saruta si o dragaleste ca doi porumbei indragostiti.
    Care este domne deinitia unei casnicii de rahat ca mai mult ca sigur la mine in univers este alta decat la domnul in cauza...
  •  
    • 1798 mesaje
    10 Apr 2012, 14:09
    0 0
    Vreau si eu o galeata va rog fetili sa ma racoresc nitzel
  •  
    • 7967 mesaje
    10 Apr 2012, 14:10
    1 0
    schonland said:Eu nu prea inteleg povestea.
    Poate ma lumineaza si pe mine cineva.
    Deci omul traieste sarmanul intr-o casnicie de rahat. Si nu numai ca este casnicia de rahat dar mai este si constient de putoarea situatiei. Asa ca, impins fiind de la spate de atitudinea sotiei care nu ia in considerare semnalele trimise de omul suferind, isi trage o amanta.  Pana aici totul e clar si usor de inteles.
    Apoi intr-o seara vine omul si ii spune sotiei ce casnicie de rahat au ei si ca el a cautat fericirea in alte asternuturi.
    Si atat.
    Eu nu inteleg: de ce il lovi pe el sinceritatea? Ca de despartit nu pare a vrea. De mutat la amanta nu.  Deci?
    Sa inteleg ca el in bunatatea lui, desprinsa parca din cartile de basme, a hotarat sa te anunte ce nefericit e si ca a gasit chiar si o solutie sa nu mai fie  dar ca daca tu te dai de trei ori peste cap si devii mai ceva ca amanta atunci renunta si se intoarce la tine? Daca asta e adevarul ma gandesc cam ce parere are omul ala despre tine de isi permite sa se stearga la fund (ca tot am zis de atatea ori cuvantul rahat in postul asta) cu sentimentele tale si se asteapta ca si maine sa fii la fel de buna cu el. De fapt ce vorbesc eu aici: el se asteapta sa fii chiar mai buna....ca doar asa l-ai merita...
    Si ca sa puna povestea capac la capacitatile mele de a accepta un lucru ca fiind real: omul cu amanta este de fapt un sot ideal care isi serveste sotia cu cafea la pat si o saruta si o dragaleste ca doi porumbei indragostiti.
    Care este domne deinitia unei casnicii de rahat ca mai mult ca sigur la mine in univers este alta decat la domnul in cauza...

    Mah, nu intelegi nimic .. Amanta i-a salvat casnicia...  

  •  
    svi
    • 553 mesaje
    10 Apr 2012, 14:22
    0 0


    Acest mesaj a fost editat de către svi: 1 Oct 2012, 16:53
  •  
    • 12625 mesaje
    10 Apr 2012, 14:23
    4 0
    Un cuplu (sot si sotie) iau cina intr-un restaurant de lux al capitalei. La un moment dat se apropie de masa lor a femeie foarte atragatoare si clar mai tanara decit sotia. Necunoscuta se apleaca si-l saruta pe barbat cu un gest plin de familiaritate si tandrete. Sotia hiper-revoltata intreaba `Cine e fufa asta?` la care sotul raspunde calm: `E amanta mea!`. Sotia riposteaza pe un ton incarcat de decibeli: `Divortezzz!!! Ma mut inapoi la mama!`.
    Sotul nu-si pierde calmul si-i raspunde: `Bine, daca tu crezi ca iti va fi mai bine asa. Dar nu uita ca dupa divort se vor termina vacantele in strainatate, shopping-ul de Craciun la Paris, vacantele de schi in Alpi si asa mai departe. Eu nu tin neaparat sa divortez dar nu iti voi sta in cale.` Minute de tacere in clinchet de tacamuri.

    Deodata se deschide usa si intra cel mai bun amic al cuplului la brat cu o femeie tanara si atragatoare. Sotia intreaba consternata: `Cine-i tipa care a intrat cu M.?` Sotul raspunde fara vreo modificare in tonul vocii: `Este I., amanta lui.` Dupa alte cateva secunde de tacere se aude vocea sotiei spunand: `A noastra-i mai frumoasa!` 

  •  
    • 8901 mesaje
    10 Apr 2012, 14:25
    0 0
    citrice said:Ma refer la sentimentele lui musiu fata de cealalta. Am zis, as putea ierta o aventura, dar nu o implicare de ordin sentimental.
    Si sa stii ca pe mine m-ar enerva la culme sa se dea dupa cires si sa-l ia pe nu in brate. Mai bine spune-mi frate ce si cum, ca sa stiu cum stau. E mai cinstit asa.


    raspunsul este pentru Andrada

     

     Mey, nu stiu daca se poate vorbi de cinste, in cazul lui. Mai ales ca femeia nu spune ca ar fi presimtit ceva, ca ar fi existat motive pt calcatul sotului "pe langa".

     

     Si nici nu inteleg cat de "bine" i-a fost cand, pe nepusa masa, el a informat-o ca este de kko casnicia lor. S-o fi simtit, brusc, fericita? Ma intreb...

  •  
    svi
    • 553 mesaje
    10 Apr 2012, 14:26
    0 0


    Acest mesaj a fost editat de către svi: 1 Oct 2012, 16:54
  •  
    • 2642 mesaje
    10 Apr 2012, 14:28
    0 0
    andrada86 said:
    citrice said:Ma refer la sentimentele lui musiu fata de cealalta. Am zis, as putea ierta o aventura, dar nu o implicare de ordin sentimental.
    Si sa stii ca pe mine m-ar enerva la culme sa se dea dupa cires si sa-l ia pe nu in brate. Mai bine spune-mi frate ce si cum, ca sa stiu cum stau. E mai cinstit asa.


    raspunsul este pentru Andrada

     

     Mey, nu stiu daca se poate vorbi de cinste, in cazul lui. Mai ales ca femeia nu spune ca ar fi presimtit ceva, ca ar fi existat motive pt calcatul sotului "pe langa".

     

     Si nici nu inteleg cat de "bine" i-a fost cand, pe nepusa masa, el a informat-o ca este de kko casnicia lor. S-o fi simtit, brusc, fericita? Ma intreb...

     Eu nu pot sa cred ca o femeie nu simte ca ceva nu e ok. Imposibil sa nu-ti dai seama. Doar daca te doare in dos de musiu si de casnicia ta si atunci chiar ca e de kko totul.

  •  
    • 12625 mesaje
    10 Apr 2012, 14:28
    3 0

    Un barbat intelegator


    Un barbat afla ca in urmatoarea saptamana va fi foarte ocupat datorita problemelor de serviciu. Asa cum era normal, isi anunta sotia:
    - Draga mea, voi primi vizita unor parteneri de afaceri si trebuie sa ii conduc prin tara. O sa lipsesc o saptamana!
    - Atunci, daca tot lipsesti … am auzit despre o excursie foarte interesanta in Grecia, as vrea sa merg si eu…
    Ca orice barbat intelegator, sotul aproba excursia.
    Seara merge… unde credeti? Sa-si anunte si amanta …
    - Imi pare rau, dar trebuie sa plec o saptamana prin tara!
    - Iubitule, daca tot pleci, nu-mi platesti o excursie in Grecia?
    Fiind, asa cum am spus, un barbat intelegator, a aprobat si cea de a doua excursie …
    Dupa o saptamana, sotul revine si observa ca sotia este foarte incantata de excursie.
    - Ei, cum a fost?
    - Extraordinar, am vizitar foarte multe locuri interesante, am aici ceva fotografii …
    Barbatul o observa cu surprindere in poze pe amanta.
    - Ce s-a intamplat, o cunosti?
    - Nu … Doar mi s-a parut cunoscuta … dar nu!
    - Ah, sa stii ca femeia asta s-a culcat cu toti barbatii din excursie, si nu au fost putini …
    Omul nostru inghite in sec si seara merge la amanta.
    - Ei, cum a fost?
    - Extraordinar, multumesc! Hai sa iti arat fotografiile! In unele dintre ele, binenteles, barbatul isi recunoaste sotia.
    - O cunosti?
    Barbatul neaga, bineinteles.
    - Ei, sa stii ca asta a fost ceea mai tampita din toate femeile de acolo! A fost singura care a venit cu sotul!
     
  •  
    • 8901 mesaje
    10 Apr 2012, 14:29
    0 0
    Mda...tipic pt. eva: chiar ma intrebam, dupa cate pagini, va fi blamata sotia.
    Iata ca s-a intamplat!

    P.S. Raspunsul era pt citrice.

    Acest mesaj a fost editat de către andrada86: 10 Apr 2012, 14:30
  •  
    • 2642 mesaje
    10 Apr 2012, 14:31
    0 0
    andrada86 said:Mda...tipic pt. eva: chiar ma intrebam, dupa cate pagini, va fi blamata sotia.
    Iata ca s-a intamplat!

    P.S. Raspunsul era pt citrice.

        Si de unde ai tras tu concluzia asta?