Fibromul uterin

  •  
    spg
    • 1 mesaje
    29 Mar 2012, 10:37
    2 2

    Atunci când te confrunţi cu o problemă precum fibromul uterin, trebuie să cauţi rezolvare cât mai repede. Cea mai bună soluţie la care poţi apela este embolizarea uterină. Spre deosebire de clasica metodă chirugicală, embolizare îţi păstrează uterul intact, deci şansele de a rămâne însărcinată nu sunt afectate. În plus, acestă procedură nechirurgicală este sigură şi minim invazivă, iar tu poţi pleca acasă a doua zi.

    Unul dintre cei mai reputaţi medici care efectuează embolizări uterine este dr. Rareş Nechifor. Îl poţi găsi la Clinica Hemodinamic din Bucureşti, cea mai modernă clinică specializată în acest tip de intervenţii.

    Numerele de telefon la care poţi suna pentru progrămări sunt 021.313.10.93 sau 0731.520.880.

    Pentru mai multe infomaţii, accesează www.fibromuterin.ro sau www.hemodinamic.ro

  •  
    • 5 mesaje
    30 Mar 2012, 14:00
    0 0
    spg said:

    Atunci când te confrunţi cu o problemă precum fibromul uterin, trebuie să cauţi rezolvare cât mai repede. Cea mai bună soluţie la care poţi apela este embolizarea uterină. Spre deosebire de clasica metodă chirugicală, embolizare îţi păstrează uterul intact, deci şansele de a rămâne însărcinată nu sunt afectate. În plus, acestă procedură nechirurgicală este sigură şi minim invazivă, iar tu poţi pleca acasă a doua zi.

    Unul dintre cei mai reputaţi medici care efectuează embolizări uterine este dr. Rareş Nechifor. Îl poţi găsi la Clinica Hemodinamic din Bucureşti, cea mai modernă clinică specializată în acest tip de intervenţii.

    Numerele de telefon la care poţi suna pentru progrămări sunt 021.313.10.93 sau 0731.520.880.

    Pentru mai multe infomaţii, accesează www.fibromuterin.ro sau www.hemodinamic.ro

     

  •  
    • 5 mesaje
    30 Mar 2012, 14:02
    2 1
    Buna ziua.Eu am facut o embolizare in urma cu 2 luni cu dr. Rares Nechifor la spitalul Delta.Din cate stiu la Hemodinamic nu se mai fac...

     

  •  
    • 1 mesaje
    28 Aug 2013, 14:19
    0 0
    gabriela.80 said:
    Buna ziua.Eu am facut o embolizare in urma cu 2 luni cu dr. Rares Nechifor la spitalul Delta.Din cate stiu la Hemodinamic nu se mai fac...

     

      Intr-adevar, acum este la spitalul Ponderas (fostul Delta), la Hemodinamic nu se mai fac embolizari..

  •  
    • 5 mesaje
    24 Sep 2014, 15:49
    1 1
    Buna fetelor. Eu am 30 de ani si am avut fibroame uterine. Concluziile pe care le-am tras eu in legatura cu aceste probleme sunt urmatoarele. Medicamentele naturale sunt foarte bune pentru a preveni boli, insa odata instalate ele trebuie tratate prin metode mai dure sau medicamente chimice care se comporta ca un antidot. Intr-adevar operatiile, adica taietura trebuie sa fie ultimul lucru luat in calcul, tocmai de aceea aceasta metoda de interventie minim invaziva este revolutionara. In concluzie daca doctorul ne trimite la operatie noi trebuie sa cautam alternativa, interventia minim-invaziva.
    Fibroamele le-am eliminat la fel prin embolizare pentru ca orice medicamente luam ele cresteau. Operatia a fost realizata de catre Dr.Rares Nechifor, care este de departe cel mai bun pe acest domeniu.
  •  
    • 5609 mesaje
    25 Sep 2014, 01:34
    0 1
    Roxana draga, operatia de eliminarea a fibroamelor este o operatie cu grad de dificultate moderata si poate fi facuta de absolut orice chirurg sau ginecolog bun.

    Asta nu inseamna ca trebuie acum sa alergam la cuca macaii, ca sa ne operam la doctorul ala de-i faci tu reclama. Toate orasele mari au medici foarte buni, trebuie doar sa te informezi local!


     
  •  
    • 735 mesaje
    2 Oct 2014, 20:10
    0 0
    .
    Acest mesaj a fost editat de către matzoanca: 2 Oct 2014, 20:27
  •  
    • 735 mesaje
    2 Oct 2014, 20:10
    2 0
    Doctorul respectiv chiar este f bun, intr-adevar, dar nu singurul, sa nu exageram. Dar are totusi mult mai multa experienta si cazuistica decat multi altii si in medicina conteaza enorm, nu este suficient sa stii doar carte. I-am fost pacienta. La un moment dat, regresia era destul de lenta la 8 luni, nodulii pareau a fi din nou vascularizati, eram croita sa purced la reembolizare, eram nemultumita de rezultat. L-am ascultat tottusi, si am temporizat 3 luni. Nu a mai fost cazul, involutia si scleroza nodulilor fibromatosii au continuat apoi intr-un ritm de 1 cm/2 luni. 
    Vrem, nu vrem, tratarea concomitenta a tuturor formatiunilor tumorale o face doar embolizarea si aceasta procedura nu o face chiar orice radiolog interventionist. Prin miomectomie nu le poti extirpa pe toate, unele sunt pot fi multe si marunte si nu-i poti ciorparti aleia uterul la infinit. Vorbim de interventii conservatoare, excludem histerectomia care te scapa brusc de aceasta maladie.
    Deci,prin miomectomie, clasica sau laparoscopica sunt excizati doar nodulii fibromatosi evidenti macroscopic si/sau palpator, cei de dimensiuni foarte mici scapa examenului obiectiv si continua sa creasca nestingheriti in postoperator, deci mare dezavantaj, dar la minim 6 luni poti ramane linistita gravida, uterul ramane cu vascularizatia lui de la mama natura.
    Embolizarea are marele avantaj de a trata simultan toate fibroamele(deci eu as considera-o de prima alegere in polifibromatoza uterina) si de toate dimensiunile si localizarile(mai putin cei subserosi pediculati), nu ai incizii pe abdomen, nu faci eventratie, nu supurezi, nu sangerezi fiindca a derapat ligatura taman la tine, Dar, exista un risc foarte mic, dar exista, de ischemie uterina acuta care sa necesite histerectomie in urgenta. Dar, si in timpul miomectomiei pacienta poate sangera atat de abundent incat sa fie necesara histerectomia, deci , stergem de pe lista dezavantajul.  Pe termen lung,  riscul de sarcina cu probleme este mai mare decat dupa miomectomie, intrucat vascularizatia si peretele uterin sufera modificari.
    Fibroamele  strict submucoase se excizeaza endoscopic.

    Acest mesaj a fost editat de către matzoanca: 2 Oct 2014, 20:31
  •  
    • 128 mesaje
    3 Oct 2014, 16:01
    1 1
    Buna ziua.Pentru fibroamele uterine aflate in stadiile de inceput, rezultate exista chiar bune.Intr-o prima etapa se recomanda realizarea unor cure de detoxifiere de 1-2 luni.Acestea pot fi realizate cu complexe din plante medicinale destinate pentru aceasta cum sunt cele din complexul Curatarea organismului.In etapa ulterioara se va realiza un tratament specific cu plante medicinale si remedii naturale adaptat la specificul persoanei afectate.Pentru aceasta este necesar un consult la un cabinet de fitoterapie.
  •  
    • 12208 mesaje
    3 Oct 2014, 16:56
    0 0
    nu toata lumea are incredere in competenta unui fitoterapeut , iar cand problema este grava nu te mai gandesti sa o remediezi cu suplimente !
  •  
    • 735 mesaje
    7 Oct 2014, 20:26
    1 0
    gabriela42 said:nu toata lumea are incredere in competenta unui fitoterapeut , iar cand problema este grava nu te mai gandesti sa o remediezi cu suplimente !

     Corect. Trebuie intrebat chiar fitoterapeutul: Cand are o tumora se duce la chirurg sau bea ceai?

  •  
    • 5 mesaje
    3 Nov 2014, 16:28
    0 0
    Matzoaca iti multumesc ca sustii ideea si asta clar se intampla pentru ca noi suntem paciente ale dl doctor si am trait pe pielea noastra. Ideea e ca pentru toate femeile ar trebui sa existe un mod mai accesibil de a se informa cu privire la procedura si doctori. mi se pare cel mai oportun sa vb noi despre asta pt a ajuta alte doamne sa ia decizia cea mai corecta.
  •  
    • 5 mesaje
    3 Nov 2014, 16:28
    1 0
    Matzoaca iti multumesc ca sustii ideea si asta clar se intampla pentru ca noi suntem paciente ale dl doctor si am trait pe pielea noastra. Ideea e ca pentru toate femeile ar trebui sa existe un mod mai accesibil de a se informa cu privire la procedura si doctori. mi se pare cel mai oportun sa vb noi despre asta pt a ajuta alte doamne sa ia decizia cea mai corecta.
  •  
    • 1 mesaje
    16 Nov 2014, 14:33
    0 1
    Roxannepala said:Buna fetelor. Eu am 30 de ani si am avut fibroame uterine. Concluziile pe care le-am tras eu in legatura cu aceste probleme sunt urmatoarele. Medicamentele naturale sunt foarte bune pentru a preveni boli, insa odata instalate ele trebuie tratate prin metode mai dure sau medicamente chimice care se comporta ca un antidot. Intr-adevar operatiile, adica taietura trebuie sa fie ultimul lucru luat in calcul, tocmai de aceea aceasta metoda de interventie minim invaziva este revolutionara. In concluzie daca doctorul ne trimite la operatie noi trebuie sa cautam alternativa, interventia minim-invaziva.
    Fibroamele le-am eliminat la fel prin embolizare pentru ca orice medicamente luam ele cresteau. Operatia a fost realizata de catre Dr.Rares Nechifor, care este de departe cel mai bun pe acest domeniu.

     
    Buna ziua fetelor.
    Am 42 de ani, am avut doua fibroame uterine, unul intrauterin altul lipit pe peretele exterior al uterului. Embolizarea nu ar fi ajutat, cel extrauterin avea 12 cm...si tot crestea...iar pe vremea aia mai si fumam.... Ritmul de crestere a fost foarte rapod, in 2012 cand l-am descoperit avea un diametru de 2,2 cm...dupa 2 ani a ajuns la un diametru de 12 cm. In toata perioada asta de doi ani nu va mai spun cate tincturi (inclusiv nebunia aia de Spanz, ceaiuri, diete regimuri am adoptat, am devenit si veterariana pentru ca ....eram convinsa ca isi pastreaza ritmul de crestere pentru ca este alimentat cu proteina animala. Degeaba.... Am luat hotararea in septembrie 2014 sa ma operez, a fost operatie de histerectomie cervicala, cu pastrarea ovarelor si anexelor.
    LAPAROSCOPIC !
    La Regina Maria in Bucuresti, la vestita doamna doctor Elvira Bratila. Doar doua zile am stat internata, la externare am plecat singura pe jos ..am luat taxi...urcam scarile..coboram...imi caram bagajul dupa mine...a fost ca si cum imi scosesem o masea. (ma rog...una mai mare...e adevarat). Dupa 5 zile am mers deja la serviciu... Nu am avut stari depresive, nici stari de rau, nici disconfort sau semne de schimbari ...absolut nimic.

    Iar pe abdomen am 4 puncte mici care in timp vor trece. Au trecut deja doua luni si parca a fost demult....a fost ca un eveniment oarecare peste care am trecut in fuga...si fara urmari. Comparativ...a fost mai dificil si mai dureros atunci cand mi-am pus un implant dentar...decat operatia asta laparoscopica.

    Asa ca fetelor...medicina evolueaza, cereti sprijin specializat...in clinici moderne...cu tehnica moderna si cu oameni specializati care stiu sa o utilizeze, chiar daca a costat o mica avere ....a meritat.

    Va pup, Aveti grija de voi. 

  •  
    • 17 mesaje
    29 Sep 2017, 17:16
    0 0

    Buna, fetelor! Si eu am avut aceeasi problema si din fericire, am scapat cu ajutorul domnului doctor Silviu Istoc. Foarte bun!!! Ideea e ca nu poti sa te joci cu sanatatea ta si trebuie sa alegi cei mai buni doctori in care poti avea incredere. De fiecare data cand am vreo problema apelez cu incredere la dl. Istoc si pot spune ca il recomand cu incredere!

  •  
    • 1 mesaje
    15 Mai 2018, 11:27
    4 0
    Apropo de doctorita Bratila Elvira, asa-zis profesor-doctor, am avut o experienta urata. A fost cel mai slab doctor la care am avut vreo programare vreodata, dupa ce ca am asteptat o ora si ceva - la spitalul Regina Maria - pentru o ecografie, nici macar nu a putut sa-mi raspunda la 2 intrebari dupa. Mai ales ca mai avea putin si ne dadea pe usa afara . Asa nesimtire nu am intalnit niciodata, nici macar in spitalele de stat. Si bineinteles ca nici spitalul nu s-a lasat mai prejos, dupa ce in call-center ni s-a spus cat costa ecografia, la receptie la venire au confirmat, la iesire , culmea s-a dublat pretul. Ca e alt tip de ecografie, ca doctorul asa a scris pe Raportul medical, ca la ei asa se numeste. Deci practic am inteles ca au facut alta ecografie, nu aia pe care am cerut-o noi. Nu va duceti la doctorita asta, altfel o sa asteptati aiurea prin spitale si o sa va puna nervii la incercare !
  •  
    • 199 mesaje
    14 Sep 2018, 18:02
    1 0

    Buna ziua! Daca aveti fibrom, dar in acelasi timp va doriti sa faceti un copil, este bine sa gasiti un tratament favorabil pentru a va indeplini dorinta. Eu am scapat de fibrom cu ajutorul interventiei laparoscopice, la sfatul dl. Dr. Silviu Istoc, un medic foarte bun care realizeaza astfel de interventii tocmai pentru a reda sansa femeilor sa ramana insarcinate. Va recoman cu caldura acest medic si acest tip de interventie pentru ca puteti duce o sarcina la bun sfarsit ulterior, asa cum am facut si eu. Sanatate si curaj!

  •  
    • 16 mesaje
    29 Mai 2019, 11:18
    1 0

    Buna! Sigur ca sunt multe metode de a scapa de fibrom, chiar nu trebuie sa va faceti griji in privinta asta, veti scapa de el, dar este important cum. Eu am avut un fibrom maricel, de care am scapat usor datorita medicului meu DR. Silviu Istoc. Mi s-a facut o interventia laparoscopica si totul a decurs foarte bine, aceasta fiind cea mai buna solutie, daca vreti ca dupa aceea sa ramaneti insarcinata si sa finalizati sarcina. Este bine ca inainte de alua o decizie sa va sfatuiti cu un medic bun, vi-l recomand pe dr acesta, mai ales ca este specializat in interventia laparoscopica.

  •  
    • 84 mesaje
    23 Oct 2019, 10:38
    0 0
    Buna! Si eu am avut fibrom si am mers la doctorul Silviu Istoc. Auzisem de el ca este specializat in ceea ce face. Am mers la dansul si mi-a indepartat fibromul fara sa imi scoata uterul sau sa imi lase semne pe corp. Dupa aceasta a durat un pic pana mi-am revenit, insa acum sunt ok. In fiecare luna am mers la control la dansul pentru a vedea starea mea. Ti-l recomand cu drag!
  •  
    • 225 mesaje
    29 Oct 2019, 14:46
    2 4
    puteti sa imi spuneti cat a costat operatia la dr silviu istoc
    nu gasesc nici o informatie pe internet..