ce faci cand nimic nu te mai motiveaza??

  •  
    • 1026 mesaje
    16 Mar 2005, 18:21
    0 0
    Borgia, ce sa mai, toata stima si da-i inainte! Mereu am citit mesajele voastre de la dieta si frumusete despre slabit si v-am admirat in tacere pentru vointa care o aveti si cat studiati mancarea aia, domne, pana o bagati in gura (gramaj, continut etc) Sincer!
    Nu am trecut prin asa ceva in viata mea pentru ca genele mele imi dicteaza pur si simplu sa fiu slaba dar am o admiratie deosebita pentru femeile care se lupta cu nenorocitele astea de kg pentru a arata bine. O sa citesc mereu aceste discutii intre voi pentru ca imi arata vointa si puterea femiminina.
    Marty, sigur ai de unde alege (ai vazut cata foiletonul a scris Borgia )daca doresti un regim de slabire.
  •  
    • 666 mesaje
    16 Mar 2005, 19:31
    0 0
    Oana draga ,sa inteleg ca tu faci parte din categoria femeilor care au ,TENIE"ha??Era o gluma ,binenteles .Am o prietena care mananca de parca ar avea un balaur imens in stomac,si are vreo 45kg si mereu o tachinez asa.Pana acum n-am reusit sa incep ceva concret.Un singur lucru am putut:sa nu mai mananc dupa 6 .Catinel,catinel.........
  •  
    • 666 mesaje
    16 Mar 2005, 19:38
    0 0
    A ,si apropo" de TENIE,voi stiti ce-am auzit ??Ca frantuzoaicele inghit acest parazit pt. a slabi.Maica Domnului,sper ca era o guma.Eu folosesc expresia drept gluma.Efectele pot fi devastatoare pt. organism.Cainele meu ,bietul a avut asa ceva.Nu va inchipuiti cat manca si cat de slab era.Dupa luni intregi l-am scapat de ea ........cand era pe jumatate mort.....
  •  
    • 1530 mesaje
    17 Mar 2005, 10:58
    0 0
    Felicitari pt realizare, Marty ! Ca e o realizare! Eu de obicei iau ultima masa la 7 seara, sau asa incerc...
    Cate n-am mai auzit eu ca iau unele eve sa slabeasca ... dupa ce am luat Regenon mi-am dat seama ca tare disperata trebuie sa fiu daca recurg la astfel de metode... inca putin si ma nenoroceam, doar ca sa fiu slaba. Eu trebuie sa ajung la 59 – 58, la 1.70 ai mei e super de ajuns. Si restul o sa mai faca si sportul – caci sper sa ma apuc mai serios de el. In 2-3 luni o sa fiu diva. Totul e sa ma si mentin.... acolo e problema...

    Si sa nu uit... completare la foiletonu de ieri, doctorita mi-a trecut in regim si ciorbe sau supe mai slabe, cartofi copti/fierti, ciuperci la gratar/cuptor si o gramada de alte alimente, da’ nu prea am cand sa le mananc. Imi place pt ca imi pot alcatui singura meniul si nu e monoton.

    Oana, am renuntat sa mai studiez mancarea in amanunt; devenisem obsedata. Gramajele le stiu pt ca iau de la semipreparate cam tot timpul (si apoi incerc totusi sa limitez mancarea, ca doar n-o sa slabesc daca mananc 500 g de pui la gratar la pranz, nu ?). Nu ma pricep si nici nu imi place sa gatesc, recunosc.
    Eu mereu le-am invidiat pe prietenele care mananca de rup si nu pun un gram. Da acu' ce sa fac? sa ma trantesc pe jos si sa dau din picioare ca io nu-s asa? Ete, fleosc! O sa reusesc eu!
  •  
    • 666 mesaje
    17 Mar 2005, 17:36
    0 0
    Si eu ,,tintesc" aceeasi greutate.Am 1,68.si 65kg, iar cand am avut 58-60 aratam si ma simteam f.bine.Ce nu inteleg si ma sperie uneori este cand mai citesc mesaje de genul: ,,Am 1,70 si 55kg si sant disperata,as vrea sa slabesc 5kg".UOOOU ....baby!!!!!!Nu ramane decat un sac de oase fara nici o forma ,daca le mai da si pe alea 5 kg jos.Dar, ma rog fiecare alege ce crede....
  •  
    • 1026 mesaje
    17 Mar 2005, 21:53
    0 0
    hehehehe Marty, nu inghit nici-o TENIE sau ce pisici fac frantuzoaicele alea
    Mie, culmea, imi plac femeile mai plinute
    Am 1.70 si 58 kg. Mi-ar placea sa ajung la 65 dar sigur ma vor nemultumi ale chestii (burta mare sau fata mare). Asa ca...ce-o vrea Dumnezeu
  •  
    • 666 mesaje
    17 Mar 2005, 22:00
    0 0
    Tre'sa va spun ,azi am mancat doar salata cu putina branza rasa deasupra si mere .Doamne ce m-am saturat .Nici nu mi-a mai stat gandul la altceva .O sa incerc zilnic cat pot sa mananc doar salate.Candva mai slabisem cu ajutorul lor destul de mult .Incepe sa-mi revina memoria .....si e bine .
  •  
    • 666 mesaje
    17 Mar 2005, 22:14
    0 0
    Dupa parerea mea ,te incadrezi perfect in standarde.Cum spuneam depinde si cum ai conformatia .Eu sant genul care oricat ma ingras nu fac burta si fata tot la fel ramane.In schimb se aseaza pe poponet si pulpe.Si findca fac ceva sport se mareste si masa musculara din zona si arat foarte ,,sanatos",daca intelegi ce vreau sa spun .Aproposito de sport .Ma chinui tare mult cu partea din interior a pulpelor unde am ca niste pernite de grasime si pe care forte greu le mobilizez cu toata miscarea mea cu tot .In afara de fandari daca stie cineva vreun exercitiu ar fii minunat sa mi-l spuna si mie.Bay bay...
  •  
    • 1026 mesaje
    18 Mar 2005, 00:21
    0 0
    Eu fac cu un aparat la sala (m-am apucat de fitness ieri, mi-a luat ceva sa ma inscriu). Asa, daca vrei sa faci acasa de una singura nu prea stiu...Daca aflu ce poti face fara un aparat iti spun.
    Dar trebuie sa stii ca aia e o zona la care se lucreaza destul de greu fara sa se vada cine stie ce rezultate...

    Imi pare bine ca te-ai apucat de o dieta! Sa te si hidratezi, bea apa, ceaiuri multe!
  •  
    • 666 mesaje
    18 Mar 2005, 08:04
    0 0
    Mersi Oana .Stiu ca e o zona pe care f. greu o faci sa dispara.Imi vine sa iau cutitul si sa le tai ,cateodata(metaforic vorbind).Te pup
  •  
    • 1530 mesaje
    18 Mar 2005, 10:36
    0 0
    Neata! Bravo, Marty! Tot inainte!

    Pt partea interioara a pulpelor, daca vorbesti de partea superioara, aproape de zona inghinala, stiu cateva exercitii pe care le-am invatat in liceu, cand faceam sport cu profa de psiho (era super, by the way, ne adunam sambata si joia, aducea profa casu' si dai aerobice ). Pozitiile is cam "hahaha", da is folositoare. Nu pot sa spun ca efectu e fulger, da practicate regulat se vad rezultatele.
    Pe scurt:
    1. stand culcata pe spate, ridici picioarele aproape perpendicular pe sol (0__|), le indepartezi cat poti de mult, apoi le apropii din nou, fara a duce la capat miscarea, adica tre sa ramana picioarele un pic departate . Repeta de cate ori te tine, da cica e recomandat sa incepi cu 15 si sa maresti la 30 sau chiar mai mult. Nu trebuie sa te grabesti, lasa muschii sa lucreze, o sa simti In plus, e bine sa iti reglezi respiratia in functie de intensitate - inspira cand se relaxeaza muschii si expira cand se contracta.
    2. stand sprinijita in maini, pozitia "in 4 labe" (deh, e primavara) , ridica fiecare picior pe rand, tinandu-l indoit, in timp de faci o miscare laterala... hai ca nu stiu daca explic bine.... trebuie sa ridici piciorul drept in partea dreapta si stangul in partea stanga.... ai inteles ceva??? Faci un set de exercitii cu piciorul drept si apoi cu stangul; la fel, faci cat de multe iti permite rezistenta, tu decizi Regula cu miscarile incete si respiratia se aplica si aici.
    3. sprijinita de podea pe partea stanga, cu mana sub cap pt echilibru, ridici piciorul drept cat poti de mult; il apropii iar, fara a duce la cap mnicarea, ca si la primul exercitiu (o__/). Faci un set de exercitii pt priciorul drept, apoi schimbi partea si faci pt piciorul stang.

    Daca ai niste saculeti din aia plati cu greutati care se ataseaza pe corp cu o centura cu arici, ar fi si mai bine.

    Sper ca ti-am fost de ajutor; daca e ceva neclar, spune-mi ca sa dau amanunte.
  •  
    • 666 mesaje
    18 Mar 2005, 11:08
    0 0
    Tanks,Borgia.Am inteles perfect ce ai vrut sa spui dar mie mi se pare ca numai primul pare sa solicite in mod direct zona respectiva.Le-am ,,prestat "la salile de aerobic.Cealelalte doua izoleaza muschiul dorsal al pulpei si cel lateral ,eventual si gluteii mai putin zona cu ,,pricina".Ele oricum fac parte din setul meu de exercitii dar nu simt ca actioneaza unde vreau.Mersi pt. sugestii oricum.Cel putin pe primul ,il uitasem .Si inca ceva ,ti-am zis ca in ultimul timp am macat mai moderat si dupa 6 niente?M-am cantarit dimineata si ce crezi?Functioneaza metoda .S-a dus 1kg si jumatate.Iti dai seama ce curaj imi da!Mi-am cumparat salate pt.inca doua zile ,ca e suportabila varianta.Te pup si succes si tie....
  •  
    • 1946 mesaje
    18 Mar 2005, 12:23
    0 0
    fetelor, am venit sa ma spovedesc. eu aia mare si tare care se abtine de la mancare, am bagat aseara pe la ora 21, 2 mici, 3 cartofi prajiti si ..... si......... un papanas. sa ma ierte dumnezeu dar ispita a fost prea mare. pt asta 2 zile branza de veci dietetica amestecata cu iaurt dietetic. ca sa-mi fie invatatura de minte. na! sa nu faceti ca mine. va pup
  •  
    • 1026 mesaje
    18 Mar 2005, 17:46
    0 0
    Maica mia, am o febra astazi exact in zona cu pricina! Se pare ca merge bine aparatul ala.
    Acum merg cracanata
    Exista pe piata un aparat f simplu, sper sa il gasesc pe net sa va arat poza, e usor de utilizat, e ceva ce strangi intre picioare Ala e f bun de folosit in casa..
  •  
    • 1026 mesaje
    18 Mar 2005, 18:08
    0 0
    Se numeste Adjustable Power Bender
    si il poti gasi la acest link:
    http://shop.avon.com/avonshop/content.asp?department=fastfind&dept_id=158&line_id=

    Asta ca sa iti faci idee de cum arata. Poate fi folosit si pentru maini si pentru partea interiora de la picior...
    Pretul e ridicol, eu am dat $9 pe chestia asta.
    Cred ca exista si in magazinele din Romania...
  •  
    • 666 mesaje
    18 Mar 2005, 19:50
    0 0
    Pai si tu de unde l-ai cumparat Oana ,ca te ,,urasc "din ficati de ciuda .Vreau si eu sa merg ,,cracanata".O sa intru pe adresa respectiva dar bine ar fii sa-l gasesc pe piata.Astept poza ...
  •  
    • 35 mesaje
    18 Mar 2005, 20:45
    0 0
    draga Marty........dar tu nu ai o greutate foarte mare....eu am aceeasi inaltime si.....72 de kg
    am si 22 de ani...
    cat despre celelalte probleme ale tale...si eu sunt casatorita de 2 ani, nu merita sa te gandesti la trecut....viitorul ..fiica ta , tu si toot ceea ce trebuie sa faci de acum inainte ca sa poti privi viata in fata , sa ii tragi doua palme si sa nu o mai lasi sa iti joace feste pt ca de azi : TU ESTI SEFUL
    te pup
  •  
    • 666 mesaje
    18 Mar 2005, 21:01
    0 0
    Draga Cristina ,multumesc pt.mesaj.Sa stii ca zilnic ma iau la tranta cu viata ,ca asta e, dar *viata e o curva*.Niciodata nu stii ce *surprize*iti ofera.Scuza-mi optimismul...sper sa-mi treaca cu timpul .Sant la inceput de drum.
  •  
    • 1026 mesaje
    18 Mar 2005, 21:47
    0 0
    Marty, imi place cum te-ai schimbat! De saptamana trecuta pana acum parca ai devenit alt om, mai optimista! BRAVO!
    Ma, nu ma uri ca n-ai de ce, doar nu oi vrea sa mergi cracanata
    Si ma doare si fundul (nu in fund, tin sa specific). Zau! Cred ca am tras prea tare de mine cu toate masinariile alea si acum zici ca-s handicapata.

    Asa, pai daca te uiti pe link-ul ala acolo este si poza aparatului-minune.
    Eu l-am luat de la...Avon! Acum nu stiu daca Avon in Romania vinde si chestii de fitness...Pe aici Avon vinde de toate
  •  
    • 666 mesaje
    18 Mar 2005, 22:02
    0 0
    Am bunul simt sa afirm ca ai avut o contributie si tu Oana .De ce ?Pt.ca nu ai fost subiectiva .Nu m-ai protejat ,cum fac prietenele mele.Ele oricum erau de partea mea indiferent cum ar fi stat lucrurile .Dar o parere din afara este altfel.Te pune in fata cu adevarul.Sper doar ca am mai depasit o etapa .Iti multumesc ..