Inchiriere apartament

  •  
    • 275 mesaje
    20 Mar 2012, 18:33
    0 0

    De anul trecut sunt proprietara unui apartament de doua camere. Locuiesc intr-un oras universitar. Cu un efort financiar enorm la posibilitatile mele l-am renovat in totalitate, acum arata impecabil. Este intr-o zona buna, foarte aproape de centru, blocul are in fata si o zona verde, vara racoros, iarna calduros. Momentan nu are cine locui acolo, m-am gandit sa-l inchiriez desi mi-e si mila cand stiu cat am investit.

     

    Am dat anunt in ziar si spre mirarea mea in aceasta perioada (luna martie) nu m-a contactat nimeni interesat direct.

     

    Am contactat doua agentii imobiliare care-mi pareau serioase, au venit, au facut poze dar nu le-au postat nicaieri. Parca nici nu s-ar mai ocupa de inchirieri. E drept si eu am avut pretentiile mele nu pot lua pe oricine. In primul rand caut persoane curate si responsabile.

     

    Sa fie piata imobiliara in cadere? Ce ma sfatuiti?

  •  
    • 406 mesaje
    20 Mar 2012, 19:03
    0 0
    Vis_de_iarna said:

    De anul trecut sunt proprietara unui apartament de doua camere. Locuiesc intr-un oras universitar. Cu un efort financiar enorm la posibilitatile mele l-am renovat in totalitate, acum arata impecabil. Este intr-o zona buna, foarte aproape de centru, blocul are in fata si o zona verde, vara racoros, iarna calduros. Momentan nu are cine locui acolo, m-am gandit sa-l inchiriez desi mi-e si mila cand stiu cat am investit.

     

    Am dat anunt in ziar si spre mirarea mea in aceasta perioada (luna martie) nu m-a contactat nimeni interesat direct.

     

    Am contactat doua agentii imobiliare care-mi pareau serioase, au venit, au facut poze dar nu le-au postat nicaieri. Parca nici nu s-ar mai ocupa de inchirieri. E drept si eu am avut pretentiile mele nu pot lua pe oricine. In primul rand caut persoane curate si responsabile.

     

    Sa fie piata imobiliara in cadere? Ce ma sfatuiti?

    Sa-l vinzi. 

  •  
    • 3741 mesaje
    20 Mar 2012, 19:08
    0 0
    In ce oras e? Are mobila, frigider, masina de spalat? 
    Poate reusesti sa-l inchiriezi in sistem de hotel, pe noapte, la un pret mai mic decat se poarta la hoteluri.  
  •  
    • 10876 mesaje
    21 Mar 2012, 11:11
    0 0
    Vis, nu neaparat ca a cazut piata imobiliara, dar nu e sezon acum.Mai prin iunie incepe nebunia. Eu, sincer, am avut apartamnete inchiriate dar am preferat sa le vand, avand ca si chiriasi numai japite. Cunostinte, care si-au batut joc.
  •  
    • 174 mesaje
    21 Mar 2012, 11:46
    0 0
    Nu cred ca piata e de vina. Nu e tocmai o perioada propice pentru asta, dar s-ar fi gasit cineva. Poate e prea mare pretul... ma ma gandesc ca ai investit mult in apartament si ziceai ca e si intr-o zona buna. Sunt din ce in ce mai putini cei care isi permit sa scoata o suma frumusica din buzunar pentru a sta in buricul targului.
    Mai asteapta putin... Poti sa faci un test cu un pret usor mai mic sau sa te reorientezi spre regimul hotelier... desi se vor perinda si mai multe persoane prin apartamentul tau, dar castigurile ar fi mai mari.
    Succes! 
  •  
    • 275 mesaje
    21 Mar 2012, 16:24
    0 0

    E drept ca a venit un agent care mi-a spus ca ar fi perfect pentru inchirierea in regim hotelier. Dar nu am eu timp pentru asta, nici relatii si in plus acolo locuiesc oameni linistiti.

    De vandut...tocami de asta am preferat sa investesc ce-am avut pentru a nu pierde. Nu vreau altceva concret acum, in plus peste o vreme daca ar vrea s-ar putea muta fiica mea.

    Nu e perioada...am sa mai dau anunt in ziar, internet. Pe de alta parte sunt si selectiva, ma intereasaza omul si nu banii.

    Sa inteleg ca iunie e o luna mai buna? Stiu sigur ca in septembrie va fi dar parca e prea mult pina atunci. Daca imi fac un calcul mai bine iau un pret mai mic si am continuitate macar un an decat sa stau cu el liber atatea luni. Parca nici servicii nu mai sunt, inainte erau salariati prin IT, cupluri...persoane ok.

  •  
    • 66 mesaje
    5 Feb 2015, 15:22
    0 0
    Eu cand am fost in cautarea unui apartament nici nu am lucrat cu agentii imobiliare…am auzit foarte multi care s-au plans ca sunt neseriosi si pana la urma m-am pus singura pe cautat. Am cautat pe site-uri sip e forumuri si asa am gasit apartamentul in care stau acum, in complexul cosmopolis, de care sunt foarte incantata. L-am prins si la o oferta pe care o aveau atunci, pe site am vazut ca o sa aiba reduceri si bineinteles ca am profitat. Fara nici un agent imobiliar