sapun de casa pt par

•  
    • 18 mesaje
    12 Mar 2012, 18:50
    1 0
    Am auzit ca sampoanele contin o groaza de chimicale si ne distruge parul in timp si  ca ar fi mai bine sa ne spalam cu sapun de casa care este 100% natural.Voi ce ziceti?ati incercat?
  •  
    • 10136 mesaje
    12 Mar 2012, 19:27
    0 0
    yonela1990 said:Am auzit ca sampoanele contin o groaza de chimicale si ne distruge parul in timp si  ca ar fi mai bine sa ne spalam cu sapun de casa care este 100% natural.Voi ce ziceti?ati incercat?

M-am spalat de cateva ori cu sapun de Alep dar mare lucru nu am observat si atunci l-am folosit pe corp si fata

•  
    • 4568 mesaje
    13 Mar 2012, 02:45
    7 1
    Total de acord cu sapunul facut in casa DAR  special pentru par NU cu sapunul de casa, cel folosit pentru rufe!!!

Atentie!!!  Ingredinetele celor 2 sapunuri sunt total diferite!!!

Sapunul de casa pentru par contine plante si substante hranitoare si blande care protejeaza parul, pe cand sapunul de casa pentru rufe contine soda caustica si grasime animala si nu este indicat la spalatul parului!!!!

PS Gasesti pe internet toate ingredientele confectionarii ambelor sapunuri, daca esti interesata sa ti-l pregatesti singura, in casa.

Acest mesaj a fost editat de către Maricon: 13 Mar 2012, 02:45
  •  
    • 503 mesaje
    13 Mar 2012, 12:42
    4 2
    si eu am incercat , mama mea face sapun de casa , dar nu mi-a placut ptr ca nu face spuma ......eu folosesc la limpezire gaz lampant si pot sa spun ca nu am problleme cu matreata sau sa imi cada vreun fir de par iar de stralucire si matasos sa nu mai vorbesc .
  •  
    • 431 mesaje
    14 Mar 2012, 18:55
    0 1
    Incearca un sampon bio din plante din farmacie sau plafar.
    Eu nu mai folosesc de mult sampoane din comert.
  •  
    • 431 mesaje
    14 Mar 2012, 18:58
    0 0
    onutta21 said:si eu am incercat , mama mea face sapun de casa , dar nu mi-a placut ptr ca nu face spuma ......eu folosesc la limpezire gaz lampant si pot sa spun ca nu am problleme cu matreata sau sa imi cada vreun fir de par iar de stralucire si matasos sa nu mai vorbesc .

e imposibil sa nu-ti cada nici un fir de par la spalare mai ales daca e lung.

ce-i drept nici mie nu-mi cade mult par cand il spal dar cateva fire tot se aduna in cada.

•  
    • 4034 mesaje
    14 Mar 2012, 22:57
    0 0
    io am folosit recunosc. aveam mari probleme cu caderea parului. cam 1 an de zile.era sarmos ce i drept,dar il limpezeam cu gaz lampant.plus alte masti de 2 ori pe sapt.slava cerului mi am recuperat podoaba capilara. am ditamai parul si voluminos si des.
  •  
    • 18347 mesaje
    15 Mar 2012, 00:30
    0 0
    cred ca numai in situatii de maxima urgenta as folosi pt ca am vazut ca-ti face parul tern, sarmos.

gazul ala nu miroase rau, fetelor?
  •  
    • 4034 mesaje
    15 Mar 2012, 11:22
    1 0
    me_eva said:cred ca numai in situatii de maxima urgenta as folosi pt ca am vazut ca-ti face parul tern, sarmos.

gazul ala nu miroase rau, fetelor?

pai in caz de maxima urgenta l am folosit iti dai seama.

iar gazul miroase ca naiba. are un miros inchis ca in casele  cu lemn vechi.oribil. numai eu stiu ce show uri am avut in casa cu  membrii familiei mele.  dar nu am avut alta solutie. cand vezi ca ramai fara par in cap incerci orice vezi ca functioneaza. mai ales dupa ce am facut n tratamente costisitoare fara nici un efect

•  
    • 18347 mesaje
    15 Mar 2012, 11:45
    0 0
    creatza23 said:

pai in caz de maxima urgenta l am folosit iti dai seama.

iar gazul miroase ca naiba. are un miros inchis ca in casele  cu lemn vechi.oribil. numai eu stiu ce show uri am avut in casa cu  membrii familiei mele.  dar nu am avut alta solutie. cand vezi ca ramai fara par in cap incerci orice vezi ca functioneaza. mai ales dupa ce am facut n tratamente costisitoare fara nici un efect

am intrebat pt o prietena care are probleme. am mai auzit si de samponul pt cai nu mai stie ce sa faca. merci!

•  
    • 174 mesaje
    15 Mar 2012, 11:53
    0 0
    yonela1990 said:Am auzit ca sampoanele contin o groaza de chimicale si ne distruge parul in timp si  ca ar fi mai bine sa ne spalam cu sapun de casa care este 100% natural.Voi ce ziceti?ati incercat?

Are dreptate Maricon. Nu poti sa folosesti orice sapun folosit in casa!  Am incercat si eu la un moment dat... dar parul era tern, incurcat si cu aspect imbacsit. Urat.
    Eu folosesc un tratament pentru radacina.  E un tonic capilar si e pe baza de plante. Mi s-a regenerat mult de cand il folosesc. 

•  
    • 4034 mesaje
    15 Mar 2012, 12:05
    1 0
    mi aduc aminte din liceu cand am fabricat sapun .sapunul este rezultatul reactiei chimice dintre un acid( adica grasimile-vegetale sau animale) si o baza(  Na OH- adica soda caustica). e adevarat ca este importanta  puritatea sodei care trebuie sa aiba un procent  cat mai mare.dar nu exista sapun fara soda. 
  •  
    • 741 mesaje
    17 Mar 2012, 21:53
    0 0
    roxanalaptopnews said:

Am incercat si eu la un moment dat... dar parul era tern, incurcat si cu aspect imbacsit. Urat.

Subscriu. Imi aduc aminte ca m-am spalat la un moment dat cu sapun de casa si parul arata ingrozitor.

Incearca sampoanele din farmacii sau magazinele bio. Aceeasi recomandare o am si pentru vopselele de par.

•  
    • 431 mesaje
    17 Mar 2012, 22:15
    0 0
    am gasit o reteta interesanta pentru prepararea sapunului de casa daca te mai intereseaza

http://codulrosu.blogspot.com/2008/09/prepararea-sapunului-de-casa.html
  •  
    • 7 mesaje
    18 Mar 2012, 23:52
    0 0

Buna fetelor,

Puteti gasi produse cosmetice naturale foarte bune si la preturi super accesibile aici: naturalshop.shopmania.biz (pe site-ul de prezentare gasiti deocamdata doar o mica parte din produse), insa majoritatea produselor le puteti gasi aici: http://www.okazii.ro/catalog?user_list=cosmeticabio&sort=timp_ramas_desc

Gasiti o gama larga de produse de ingriire pentru par (sampoane, balsamuri, masti, tratamente) si pentru corp (creme si mousse-uri corporale, peeling-uri si scrub-uri, perle de baie, zahar de baie, unt pentru corp, creme de maini si de picioare) si pentru ten (creme, exfoliante, masti).

Sapun natural (poate fi folosit atat pentru par, cat si pentru corp), gasiti aici: http://naturalshop.shopmania.biz/catalog/sapunuri-294851

Produsele sunt fabricate in Rusia de una din cele mai mari firme de cosmetice naturale, Pervoe Reshenie si sunt fie doar pe baza de plante, fie 100 % organice (fara parabeni, SLS, silicon, etc) si sunt absolut "delicioase".

•  
    • 5 mesaje
    22 Mar 2012, 12:40
    0 0
    Buna fetelor,
    Eu folosesc un sapun facut de mine,  care contine ulei de ricin, cocos, masline, ulei esential de menta  si ceai de urzica. Este foarte bun, face spuma multa, si dupa aprox 4 luni de utilizare (il folosesc din noiembrie 2011) am observat o regenerare  a parului, in partea din fata (l-am distrus prin vopsiri repetate, de aceea am apelat la varianta sapunului natural). Intr-adevar la primele utilizari parul ramane putin incurcat, dar dupa 4-5 spalari se acomodeaza cu ingredientele din sapun si se comporta ca la spalarea cu orice sampon. Personal sunt foarte multumita de rezultate si recomand cu caldura produse de acest gen, daca aveti de unde sa le procurati.

http://parfumuldeazi.wordpress.com/2012/03/22/tot-despre-sapunuri-naturale/
  •  
    • 11636 mesaje
    22 Mar 2012, 13:02
    0 0

nu stiu ce contine in mod express sapunul de casa , insa stiu ca bunica-mea il facea cu soda caustica..si mi-am terminat parul candva o data in tinerete
    acum merg pe sampoane
    poti face din cand in cand cate un tratament firului daca crezi ca se distruge in timp
    sunt tot felul de retete cu ulei de masline , albusuri de oua sau mai stiu eu ce
    si inca ceva....cine mai face sapun de casa in zilele noastre?

•  
    • 5 mesaje
    22 Mar 2012, 15:46
    0 0
    carmen008 said:

nu stiu ce contine in mod express sapunul de casa , insa stiu ca bunica-mea il facea cu soda caustica..si mi-am terminat parul candva o data in tinerete
    acum merg pe sampoane
    poti face din cand in cand cate un tratament firului daca crezi ca se distruge in timp
    sunt tot felul de retete cu ulei de masline , albusuri de oua sau mai stiu eu ce
    si inca ceva....cine mai face sapun de casa in zilele noastre?

Ca sa-ti raspund la intrebare..eu sunt una dintre cele care fac sapunuri in zilele noastre.. si mai sunt destui care fac lucrul acesta; toate sapunurile contin soda caustica care prin amestec cu uleiuri grase au ca rezultat un  proces de saponificare in urma caruia rezulta sapun. La tara se practica metoda de producere a sapunului "la cald" prin fierberea unui amestec de grasimi animale, apa, soda caustica, insa sunt si sapunuri din uleiuri de calitate (cocos, maslin, palmier, ricin,s.a), saponificate la temperaturi joase (40 grade Celsius),pastrandu-se  astfel, in mare masura, proprietatile ingredientelor.

pupici.

Acest mesaj a fost editat de către dorina_n2005: 22 Mar 2012, 15:53