mamaliga ingrasa ?????????

•  
    • 43 mesaje
    10 Mar 2005, 13:40
    6 5
    spuneti-mi ca nu e adevarat. ca mananc dimineata, la pranz si seara pt ca imi place la nebunie si ca sa nu pap paine.
  •  
    • 1948 mesaje
    10 Mar 2005, 14:14
    4 3
    mamaliga simpla sau amestecata cu branza de vaci dietetica si iaurt nu ingrasa, dar daca tu adaugi smantana (yami-yami) si telemea de oaie sau vaca, atunci draga mea........
  •  
    • 410 mesaje
    10 Mar 2005, 14:19
    4 4
    pai daca porumbul ingrasa...trage si tu concluzia!!!!
  •  
    • 9837 mesaje
    10 Mar 2005, 14:19
    0 5
    Eu stiu ca mamaliga ingrasa. Chiar mai mult decat painea/graul. Dovada sta faptul ca taranii isi ingrasa orataniile si porcii cu boabe de porumb. Si ca din porumb se extrage ulei.
    Mai tineti minte ca pe vremea lui Ceausescu exista ulei de porumb, alaturi de uleiul de soia? Ne hranea sanatos, individul...
  •  
    • 43 mesaje
    10 Mar 2005, 16:08
    0 3
    sunt termnata....de cateva luni numai mamaliga am mancat si ma miram de ce nu slabesc.

vai de mine.... acum cu ce mai pap mancarica daca si asta ingrasa.

asta este!!! ma conformez ...
  •  
    • 366 mesaje
    10 Mar 2005, 17:37
    3 1
    Ingrasa daca o mananci in cantitati industriale. In plus malaiul este unul dintre putinele alimente care contine vitamina PP. Eu o mananc cu iaurt degresat si branza de vaci sau cu un ou ochi romanesc si putin ulei de masline.
  •  
    • 1530 mesaje
    11 Mar 2005, 10:45
    1 1
    Nu contine asa de multi carbohidrati ca painea, ce-i drept. De aceea e recomandata in regimurile pt diabetici ca inlocuitor al painii, si este permisa o cantitate de 3 ori mai mare decat portia obisnuita de paine. Dar aceleasi regimuri pt diabetici cer in general sa se manance mamaliga rece(n-am descoperit inca explicatia)... si nu are nici un farmec...
    Dar scum mamaliga nu contine nici o vitamina si nici minerale, reprezinta cu brio grupa de alimente care sunt considerate "calorii goale". Pai ce provoaca boal pelagra (ii lipseste total triptofanul) ? Ok, e o chestie deja istorica, acum nimeni nu mai mananca exclusiv mamaliga, poate doar la tara in familiile sarace. Mai bine sa inlocuiti mamaliga cu cereale bune: incercati la micul dejun un bol de fulgi de secara integrala cu lapte degresat, pe mine ma satura si sicnera sa fiu, is cam "nesatula"
    So ... desi si mie imi place un bulz (hmmm... numa unu???) din mamaliguta fierbinte, cu branza de burduf si margarina... mai rarut, ca-i mai dragut
  •  
    • 3313 mesaje
    11 Mar 2005, 22:55
    3 1
    hm.. ingrasha, nu ingrasa, e facuta de mama si o prefer de cand am gasit shit de soareci, sobolani, dracu sa ii ia.. in paine. mi s-a facut lehamite de paine..
  •  
    • 27 mesaje
    12 Mar 2005, 13:32
    1 0
    nu e adevarat.....poate k ingrasa intr-un procent minuscul dar mancand acelasi tip de mancare in fiecare zi ai tote sansele sa te mentii la aceeasi greutate, in nici un caz sa te ingrasi.... eu asta fac de trei ani aproape, la 6 luni iau o pauza de o luna, si ma simt super bine si nici nu ma ingras. mananc timp de trei zile acelasi tip de mancare iar dupa trei zile o schimb
  •  
    • 9837 mesaje
    14 Mar 2005, 16:33
    1 1
    Iar dupa alti 3 ani, cu putin noroc, poate o sa reusesti, in sfarsit, sa te imbolnavesti de-a binelea... E sinucidere lenta ce faci tu.
  •  
    • 27 mesaje
    15 Mar 2005, 00:01
    0 1
    nu e sinucidere sincer .... mananc foarte multe feluri de mancare pe luna ...ideea e ca nu le combin.... plus de asta mai incercati si voi produse naturiste ....cum ar fi ginseng de exemplu e super super...cate o fiola pe zi
  •  
    • 41 mesaje
    16 Mar 2005, 22:06
    0 1
    Si eu care credeam ca porumbul nu ingrasa si mancam in fiecare seara porumb fiert sau porumb de la conserva, si ma intrebam de ce nu slabesc...
  •  
    • 1530 mesaje
    17 Mar 2005, 10:44
    1 5
    Of, Doamne, here we go again!!! Dragele mele, orice aliment ingrasa, daca nu e mancat in cantitate corespunzatoare si daca mai e si gatit aiurea...
    Fiecare eva e diferita, poate ca la unele chiar are efect ...
    Personal, nu vad bine curele astea gen "Monica Anghel" (poate sa fie si o chestie subiectiva... m-a enervat teribil aroganta ei in ultimul timp). Tocmai pt ca am incercat atatea cure. Genul de regim "1 aliment pe zi" ma tentau si pe mine la un moment dat, da' m-a trezit doctorita la realitate. M-a pus sa tin 2 zile, cate o zi cu un singur aliment/ alimente din aceeasi grupa: conditia a fost ca 1 zi sa fie de lactate si a2a de carne. In prima zi m-am suit pe pereti, am vomitat de 2 ori si n-aveam energie, desi mancasem lactate cu ceva grasime (2-3%). Plus ca am dat in alte belele - hai sa spunem ca mai aveam un pic si trebuia sa imi iau pampersi. A doua zi ... auoleu si vai de mine! carne de pui dimineata ... nici salata nu aveam voie... Ca sa nu mai lalai atat povestea - nici un rezultat notabil, in afara de niste stari urate.
    De ce nu incercati sa va informati cum trebuie? Nu inteleg prin "informare" a citit cartea unui "nimeni amator" ca alde Montignac, desi vad ca e taaare populara... Mergeti la un doctor, pe mine m-a ajutat super mult sa inteleg multe lucruri.
    Orice exces ingrasa. Iar infometarea ingrasa si mai tare!
  •  
    • 344 mesaje
    30 Mai 2005, 12:01
    17 1
    mamaliga NU ingrasa. 100 g de paine are tot atatea calorii cat 700 g de mamaliga.
    cunosc mai multi medici si i-am intrebat: bine, dar porcii si gainile se ingrasa cu malai si porumb?
    stiti ce mi-au spus : omul are alt tub digestiv decat porcul si gaina. Cu alte cuvinte ni nu suntem porci! e logic
  •  
    • 1511 mesaje
    30 Mai 2005, 12:13
    1 4
    Nu e vorba de tubul digestiv, ci de pancreas.
    In orice caz, oricare aliment mancat dimineata, la pranz si seara nu e ok, chiar daca nu ingrasa. Ideal este sa se manance din toate cate putin