sex dupa cauterizare?

  •  
    • 3 mesaje
    10 Mar 2005, 12:10
    2 3
    Salut!
    sunt noua printre voi si cum sunt o tipa directa am sa trec direct la subiect pentru ca am nevoie de sfatul vostru. Acum o luna mi-am facut o cauterizare pe col uterin care sper ca a decurs bine, eu sunt ok, dar trebuie sa ma duc la control abia luna viitoare.As vrea sa stiu la cat timp dupa aceasta interventie ai voie sa reincepi viata sexuala?; cand am facut cauterizarea mi-a spus ca nu am voie doua saptamani dar nu prea am dat atentie intrucat sotul era plecat din tara si nu ii asteptam intoarcerea atat de curand; acum daca vine nu stiu ce sa ii spun, dupa 3 luni in care nu ne-am vazut nu e bine sa spun nu iar doctorul meu numai bine e in concediu.
    Multumesc ptr raspuns oricare ar fi el
    sonia
  •  
    • 2198 mesaje
    10 Mar 2005, 12:19
    3 3
    Draguta mea, doar un medic iti poate da OK -ul dupa un control...Mie imi s-a recomandat o pauza de 6 saptamani , dar la 4 am facut control si totul era bine ..asa ca am avut voie...
    Asa ca fa-ti o programare ( la alt medic) si el are sa-ti spins care este situatia ..NU TE JUCA CU LUCRURILE ASTEA..
  •  
    • 1131 mesaje
    10 Mar 2005, 13:56
    3 0
    eu a trebuti sa astept doua luni. Initial mi s-a spus 3 saptamani, dar la control a vazut ca mai trebuie asteptat.

    Perioada depinde de la o presoana la alta, in functie de organism.
  •  
    • 2198 mesaje
    10 Mar 2005, 14:18
    0 9
    POti ...Oral sau anal...
  •  
    • 3 mesaje
    11 Mar 2005, 12:39
    3 2
    Mersic ptr mesaj, cred ca e mai bine sa astept doctorul meu, inainte de a ajunge la el la tratament am schimbat vreo 3 doctori care ptr rana mea mi-au dat tot felul de ovule intravaginale si antibiotice care nu au dus nicaieri, ba din contra aveam si dureri...cu sotul o sa ma descurc eu,am noroc ca intelege problemele noastre, sper sa le inteleaga inca
  •  
    • 64 mesaje
    17 Mar 2005, 13:53
    1 0
    eu sunt in situatia de a face aceasta interventie. Imi poti spune daca e dureroasa? medicul meu ginecolog zice ca se face fara anestezie dar ca daca vreau imi face anestezie locala. Nu m-am putut hotara daca sa o fac sau nu. Si inca o intrebare. Nu este posibil sa se rezolve problema cu ocazia unei sarcini?
  •  
    • 297 mesaje
    17 Mar 2005, 23:25
    2 0
    Eu am facut electrocauterizarea pe 25 februarie si ieri am fost la control. Mi-a spus ca inca nu e vindecata in intregime rana, ca mai dureaza oricum dar ca "se vindeca frumos". Mi-a spus ca pot sa am o viata sexuala normala de-acum ( deci n-am facut pauza decat pana la control..aprox. 2 sapt si jumatate).Dupa 3 luni insa, va trebui sa fac iar un test Pap si sa vedem daca mai apare ceva.
  •  
    • 3 mesaje
    30 Mar 2005, 12:47
    0 0
    Sper sa nu fie prea tarziu raspunsul meu...daca cauterizarea doare? depinde de organism , cand am facut interventia mai erau doua doamne inaintea mea tot ptr cauterizare care nu au spus absolut nimic; pe mine totusi m-a durut dar am suportat (ptr ca de un an de zile umblam la tot felul de doctori care ma duceau cu vorba si imi atribuiau tot felul de boli si desi toti vedeau rana nici unul nu mi-a spus ca trebuie cauterizata).mie mi-a spus ca dupa cauterizare sa stau in pat toata ziua si o luna de zile sa nu fac efort (ex: urcat prea multe scari, inot, fitness, ridicat greutati, cat mai mult repaus cal putin in primele 3 zile. Apoi 1 luna am facut spalaturi vaginale seara de seara cu pelin, nu am avut voie sa i-au nici un fel de medicament. Ce-i drept in prima zi de dupa cauterizare am avut niste dureri cumplite de stomac. Am fost la control dupa o luna jumate si nu mai am absolut nimic , in schimb odata pe an trebuie sa ma duc la control si sa fac testul pap; eu sunt super multumita de doctorul meu, in Galati i se mai spune si "doctorul minune" Cand esti acolo pe masa nu trebuie decat sa te gandesti decat ca vei trece si peste asta ; depinde foarte mult si de docturul tau cum te va face sa treci peste asta, al meu are simtul umorului, asa ca pe langa toata durerea ..ma facea sa rad
    succes!
  •  
    • 1 mesaje
    18 Apr 2011, 16:08
    6 4
    fetelor eu am facut cauterizare in urma cu 4 saptamani,doctorul mi-a spus 6 saptamani sa nu fac sex iar eu am comis-o ...acum realizez si ma cuprinde teama...abea peste 2 sptamani am programare la doctor ...oare am dat-o in altceva,exzista posibilitatea sa se extinda rana ...a mai facut cineva...? va multumesc anticipat
  •  
    • 1030 mesaje
    18 Apr 2011, 16:30
    3 1
    Nu cred ca s-a intmplat ceva,au trecut 4 saptamani de la cauterizare,deci nu cred ca e nimic ingrijorator,dar trebuie neaparat sa faci un control,sa vezi daca s-a cicatrizat cum trebuie..
  •  
    • 3 mesaje
    10 Nov 2017, 20:04
    1 2
    Buna fetelor am 16 ani ai am rana la uter ce tre sa fac sa nu mi se agraveze rana
    Acest mesaj a fost editat de către Gabriela16: 10 Nov 2017, 20:05