Probleme la o camasa

  •  
    • 2 mesaje
    26 Feb 2012, 23:11
    3 7
    Fetelor va rog ajutati-ma .I-am cumparat sotului meu in toamna 2 camasi destul de scumpe ofice (100$ bucata)si am observat cand le-am calcat,niste urme de culoare maro chiar pe mansete.Aveti vreo idee cum pot scapa de pete?  Va rog dati-mi un sfat.
  •  
    • 18346 mesaje
    27 Feb 2012, 11:59
    3 0
    sunt de la calcat? daca e ars, dogorit nu ai ce sa mai faci.
  •  
    • 9 mesaje
    28 Feb 2012, 17:53
    0 1
    andrada118 said

     Se mai intampla ,sunt de la fier. Le tai manecile si vor fi ca noi.

  •  
    • 4 mesaje
    28 Feb 2012, 20:45
    0 0
    andrada118 said:

     La situatia asta chiar nu ai ce-i face arsura de la fierul de calcat nu iese cu nimic .Cred ca singura solutie este sa le tai manecile.Inainte sa tai mai incearca o data s-o speli in otet s-ar putea sa se duca daca e pata ,daca nu trebuie s-o tai.

  •  
    • 2 mesaje
    29 Feb 2012, 14:57
    1 0
    De obicei eu la fiecare an improspatez garnitura in dulap.Fac curatenie in dulapul de haine al sotului meu .Ce nu-mi place modific .Fetelor v-am intrebat pentru ca sunt camasi scumpe pe care am cheltuit 100 de dolari pe bucata ,si pe care va intreb ca nu vreau sa le tai ,daca cumva se mai poate scoate pata sau arsura cu ceva?
  •  
    • 2 mesaje
    4 Mar 2012, 16:02
    0 0

     

    Am vazut mesajul acum. andrada118  eu in locul tau na-s ezita niciodata.Problema ta este ca ce lasa fierul de calcat e arsura nu e pata.Camasile astea sunt frumoase si cu maneca scurta.Si eu  improspatez garnitura tot la doi ani .Parerea mea este ca nu are rost sa alergi pentru2 camasi la toate curatatorile din oras.I-le tai si gata.Eu la sotul meu in fiecare an ii fac ordine intre haine si vara ii fac cel putin 3 camasi cu maneca scurta.In fiecare vara camasile ce le-a purtat mai mult si care le vad uzate la mansete sala cot i le fac cu maneca scurta,asa ca Andrada nuare rost sa-ti faci prea multa bataie de cap cu camasa astea .Parerea mea ca singura solutie in cazul acestor arsuri e foarfeca.Ii faci maneca scurta.Eu in locul tau le-as face cu maneca pina la cot.

  •  
    • 2089 mesaje
    4 Mar 2012, 16:46
    0 0
    Alta data calca-le cu o panza pe deasupra.
    Cum iti imaginezi ca s-ar putea scoate o ARSURA???
  •  
    • 4 mesaje
    4 Mar 2012, 19:58
    0 0

    Andrada ,nu cred ca-i asa problema .Manecile se taie.Si eu am patit-o tot din cauza fierului de calcat.,fiindca nu era reglat fierul pe temperatura care trbuie.A fost invatatura de minte.Parerea mea e ca,camasile sotului tau ar arata foarte bine si cu maneci scurte si nu trebuie sa-ti faci probleme.

  •  
    • 174 mesaje
    5 Mar 2012, 11:42
    1 0
    andrada118 said:Fetelor va rog ajutati-ma .I-am cumparat sotului meu in toamna 2 camasi destul de scumpe ofice (100$ bucata)si am observat cand le-am calcat,niste urme de culoare maro chiar pe mansete.Aveti vreo idee cum pot scapa de pete?  Va rog dati-mi un sfat.

     

    Daca  nu esti convinsa ca sunt arse, incearca varianta cu otet sau zeama de lamaie.
    Eu zic sa nu le tai... sau macar sa le faci maneca trei-sferturi, ar arata mai bine decat scurta. 

  •  
    • 5609 mesaje
    5 Mar 2012, 13:30
    3 1
    mansetele ca si gulerul se pot intoarce, dar numai o croitoreasa buna stie sa faca asta. Trebui intrebat la un centru de reparatii sau daca stii vreo critoreasa privata, mai in varsta poate,  care a mai facut asta inainte.

    Aveam o vecina care era artista in a intaorce gulerele si mansetele de la camsile lui barbatesu, mie mi se pareau noi...dar isi cunosteea meseria f bine, stia sa faca din lucur vechi, lucru nou, era extrem de inventiva...
  •  
    • 41 mesaje
    5 Mar 2012, 20:54
    0 0

     Si eu cred ca foarfeca e singura solutie ,arsurile de la fier nu ies cu nimic.

  •  
    • 4 mesaje
    5 Mar 2012, 21:33
    0 0


    In caz ca nu reusesti sa-i scoti pata,o camasa ofice e la fel de eleganta si cu maneca scurta sau treisferturi. Eu in locul taui Ie-as taia manecile mai jos de cot cu cativa cm ,le-as tivi frumos si ar fi OK .

     

  •  
    • 3 mesaje
    5 Mar 2012, 21:47
    0 0
    Din pacate aceste urme sunt arsuri nu sunt pete,Ai noroc ca sunt numai pe maneca si mai poti salva camasile.Alta data sa te uiti la talpa fierului si la temperatura la care e reglat.Din experienta i-ti spun ca si eu am patit-o.Eu de obicei bluzele si camasile  le calc sub temperatura care scrie pe eticheta.In cazul tau se mai  poate  repara .Le faci cu  maneca scurta.
  •  
    • 2 mesaje
    5 Mar 2012, 21:53
    0 0
    Andrada, poti incearca varianta asta .Am gasit intr-o revista metoda asta de a scoate petele de la fierul de calcat.
    Se foloseste o solutie de apa oxigenata (concentratie 10% pentru tesaturi albe si 1% pentru cele colorate). Tesaturile sintetice se curata cu o solutie de alcool etilic 70% (50 ml) si apa (100 ml), dupa care se limpezesc imediat in apa.
  •  
    • 3 mesaje
    5 Mar 2012, 22:06
    0 0
    Din pacate si eu am patit-o ,urmele astea de la fier nu ies cu nimic.
  •  
    • 85 mesaje
    16 Mar 2012, 23:06
    1 0


    TI-am vazut mesajul si am cautat prin tot felu de  reviste ,sa gasesc o solutie de a scoate arsurile astea de la fier ,dar pana in prezent n-am gasit nimic.Sfatul meu ar fi sa nu te grabesti  sa tai manecile ,ar fi ultima solutie(daca nu-i prea tarziu), ci  sa le duci la o curatatorie,ei stiu mai bine ce sa faca.Din cate am inteles sunt camasi noi, nu cu mansetele tocite,sau care lucesc la coate sau uzate de prea mult purtat,la care solutia e intradevar foarfeca.Eu cred

      ca la curataorie daca nu-ti scot pata ,eventual pot sa le vopseasca intr-o nuanta mai inchisa.

  •  
    • 9 mesaje
    17 Mar 2012, 01:20
    0 0

     andrada118 si eu sunt de aceeasi parere cu Ildico(sa le duci la curatatorie sau eventual sa le vopsesti,ultima solutie ar fi foarfeca),desi cu ceva asemanator  ma intalnesc in fiecare luna .Sotul meu lucreaza intr-o fabrica de sticlarie si  vine acasa,ori cu camasa arsa,ori taiata cu cioburi de sticla,de m-am saturat.Ce s-a putut repara am reparat.Are deja vreo 10 pe care le-am facut cu maneca scurta pe care i-le dau sa le poarte in afara serviciului.Nici nu stiu ce sa mai fac . Ii cumpar in fiecare luna cate o camasa noua dar nu-l tine mult.I-am facut dinntr-o camasa mai veche manecutze da nu le poarta ,ca e rusine de colegi.


    Acest mesaj a fost editat de către astridmar: 17 Mar 2012, 01:41
  •  
    • 85 mesaje
    17 Mar 2012, 02:38
    0 0
    astridmar said:

     

      astridmar Parerea mea e ca-i o risipa.Eu in locul tau i-as cumpara vreo 2 camasi mai groase de jeans sau bumbac mai rezistente,pe care sa le poarte doar la servici si cand le face praf i-as cumpara altele.Pana la servici si acasa poti sa-l trimiti cu o camasa noua ,chiar ofice ca nu se intampla nimic.Si al meu lucreaza in costructii,dar are haine de lucru si de oras.  intradevar mi  sa intamplat  la una sau la doua camasi pe an sa se toceasca mansetele,sau sa  luceasca la coate de a trbuit sa-i tai manecile dar nu la 10.

  •  
    • 2 mesaje
    18 Mar 2012, 18:07
    0 0
    astridmar said:

     

      Astridmar,ti-am vazut mesajul,intradevar e risipa ,si-eu sunt de aceeasi parere cu Ildico.Zece camasi uztate pe an ii chiar mullt .E risipa de bani si de lucruri.Mi sa intamplat si mie odata la doi ani sa-i vad o camasa uzata la sotul meu ,dar nu zece.

  •  
    • 16 mesaje
    18 Mar 2012, 20:54
    0 0
    astridmar said:

     

     Astridmar,sunt bani aruncati degeaba.Si eu sunt de aceeasi parere cu Ildico.Cumperi doua camasi mai groase sa la aiba la servici,numai de lucru.N-are rost sa faci risipa,in fiecare luna alta camasa pe care s-o strice.