Ce recomandati pentru petele maro de pe fata.

  •  
    • 1 mesaje
    24 Feb 2012, 23:59
    21 27
    Buna tuturor,

    As dori sa aflu care credeti ca este solutia pentru a putea scapa de petele maro de pe fata. Mi-a aparut de o perioada pe frunte. Sincer nu doresc sa iau medicamente.

    Multumesc anticipat.
  •  
    • 5609 mesaje
    25 Feb 2012, 07:07
    25 17
    Am gasit pentru tine in FORMULA AS acest articol:

    "Am multe pete maronii pe fata"
    (Raspuns pentru NICOLETA TURCULET, F. AS nr. 942)

    Iata un remediu eficient pentru problemele dvs.: Masca pentru pete maronii. O lingura de malai se amesteca cu un sfert de lingurita de pulbere din coaja de portocala obtinuta din coji uscate de portocale macinate cu rasnita de cafea, o lingurita de ulei de masline si o lingurita de lapte batut. Se amesteca componentele pana la omogenizare. Pasta obtinuta se aplica pe locurile cu pete, lasand-o sa actioneze pana cand incepe sa se usuce. Atunci se maseaza usor pielea cu degetele, pana devine stralucitoare. Se clateste dupa masaj, mai intai cu apa calda, apoi cu apa cat mai rece. In final, petele maronii dispar si pielea devine neteda si catifelata.
    Alte tratamente:
    * Se face un macerat din 100 g seminte de patrunjel in 500 ml tuica, lasat timp de 14 saptamani. Se tamponeaza locurile cu pete cu maceratul obtinut. In acelasi timp se consuma in stare proaspata frunza si radacina de patrunjel.
    * Se amesteca faina de soia cu lapte, astfel incat sa rezulte o masa de consistenta mustarului. Se aplica pe fata, se lasa sa actioneze 30 minute si se spala cu apa calda si apoi cu un tampon de vata inmuiat bine in infuzie combinata concentrata de ceai de musetel.
    * Se spala si se maseaza pielea cu urina proprie, recoltata din jetul de mijloc. Se lasa sa actioneze 30-60 minute. Se spala cu apa fara sapun, sau cu ceai de musetel ori coada-soricelului.
    * Se tamponeaza sau se ung petele cu bitter suedez.
    Intern, se foloseste concomitent cu tratamentul extern infuzie combinata din frunze si radacina de urzica (3-4 cani pe zi, pe stomacul gol). Pentru efecte mai bune, se beau 2-4 cani pe zi, pe stomacul gol, de infuzie combinata, dintr-un amestec in parti egale de frunze de urzica (eventual cu seminte) si iarba de trei-frati-patati. Va doresc vindecare si deplina sanatate.
    HINESCU IOAN - str. M. Damaschin nr. 16, bl. 3, ap. 32, Suceava, tel. 0230/25.20.92"


    http://www.formula-as.ro/2010/949/cititorii-raspund-49/exista-vreo-metoda-naturista-de-crestere-a-lactatiei-13212
  •  
    • 5609 mesaje
    25 Feb 2012, 07:16
    18 3
    si inca una:  http://www.formula-as.ro/2003/588/frumusete-20/intrebati-ne-va-raspundem-4489

    "Imi ies pe fata pete maro"

    De la o vreme, am observat ca imi ies pe fata niste pete maro. Intai sunt mici, apoi se maresc, fara sa aiba protuberante. Nu ma supara, dar sunt inestetice. Exista vreun antidot?
    Eugenia Mares - Campia Turzii, jud. Cluj
    Intr-o sticla de o jumatate de litru se pune o radacina de hrean data pe razatoare, peste care se toarna alcool de 90 de grade. Se ingroapa 14 zile in pamant (sa nu fie inghetat), apoi se scoate si se tine la loc racoros. Ungeti-va cat mai des petele de pe fata cu putin extract de hrean, aplicat pe un tampon de vata. O alta reteta: 5 grame de borax se dizolva in 20 ml apa de trandafiri sau ceai concentrat de musetel. Se freaca petele cu solutia obtinut".

  •  
    • 5609 mesaje
    25 Feb 2012, 07:18
    21 11
    si inca una:
    http://www.formula-as.ro/2007/794/frumusete-20/cosmetica-naturista-8755

    "Cum scapam de petele maro de pe fata

    Foarte multa lume sufera de aceste pete, care nu sunt o boala, ci deranjeaza doar din punct de vedere estetic. Va propun mai multe retete foarte eficiente, dar succesul lor depinde in primul rand de constiinciozitatea cu care se aplica.

    Tarate de grau. Se amesteca 2 linguri de tarate fin macinate cu o lingura de caolin sau argila (exista la farmacii si magazinele naturiste), 1 lingura de frunze de patrunjel taiate foarte marunt si apa, cat sa se obtina o pasta moale. Se face o masca care se va tine pe fata 20 minute, apoi se spala cu apa calduta. Se aplica

      o data pe zi, cel mai bine seara.

    Castravete cu suc de ceapa. Se rade un castravete mic, cu coaja cu tot, se curata o ceapa mijlocie si se taie marunt. Se storc razaturile prin tifon si se amesteca. Se pun 2 lingurite de suc de castravete cu 1 lingurita de suc de ceapa. Se intinde mixtura pe fata pentru 20 de minute, cu ajutorul unui tampon de vata. Se spala apoi cu apa calduta. Se aplica dimineata si seara.

    Ghiocei - suc din bulb si frunze. Se aplica prin tamponare pe zonele afectate, de 3-4 ori pe zi.

    Otet de lamaie. Se rade coaja de la 2 lamai si se amesteca cu 100 ml otet concentrat. Se pun intr-o sticla, agitand des, dupa care se strecoara.

    Se aplica pe locurile afectate, dimineata si seara, nu mai mult de 5 minute. Intern, se consuma cate 2 cani de ceai pe zi, in prima saptamana, din seminte de marar, in alta saptamana, ceai de cretisoara. Cura cu ceaiuri se tine 2-3 luni, pentru a suplimenta organismul cu fitoestrogen.
    biolog Eugen Giurgiu
  •  
    • 7967 mesaje
    25 Feb 2012, 07:59
    18 8
    Belavista said:Buna tuturor,

    As dori sa aflu care credeti ca este solutia pentru a putea scapa de petele maro de pe fata. Mi-a aparut de o perioada pe frunte. Sincer nu doresc sa iau medicamente.

    Multumesc anticipat.

    Eu am scapat de ele in aproximativ o saptamana cu Pond's Flawless White serum. A mers. Se spune ca e temporar, eu nu-l mai folosesc de mult si nu au mai aparut...

  •  
    • 5144 mesaje
    25 Feb 2012, 13:26
    5 8
    o sa gasesti 1001 retete si tratamente, si doar incercand iti vei da seama care iti prieste. daca ai un ten sensibil, ai grija ce pui pe fata ta sa nu scapi de pete si sa dai de altele.
    in primul rand, daca ti-ai facut niste analize si petele nu sunt cauzate de probleme la ficat, atunci nu uita ca dusmanul nr 1 al tenului tau e soarele.
    inainte de a arunca bani pe mai stiu eu ce minunatii de creme, inainte de a face laborator cosmetic in bucatarie, cauta crema cu spf 50 potrivita tenului tau. fara aceasta crema orice alt tratament e egal cu zero. foloseste-o iarna si vara, zilnic; nu iesi din casa fara ea.
    ai grija cand si cum te expui la soare. daca nu poti renunta la vacantele la mare, incepe inca din primavara bronzarea treptata, atunci cand soarele e mai putin puternic, astfel ca atunci cand ajungi la mare sa fii deja bronzata. altfel iti garantez ca petele se vor intensifica iar.
    in rest: exfolieri, creme de control a pigmentarii
    setul meu de creme contine crema Avene spf 50 pt piele uscata si sensibila, crema de albire SVR clairial c10, astea doua zilnic si dr. Brandt laser a-peel, odata pe saptamana, pentru exfolierea ceva mai profunda a pielii, in comparatie cu clasicele gomaje.
  •  
    • 1 mesaje
    29 Mai 2013, 19:31
    22 9
    Buna ziua tuturor,

    M-am luptat cu petele maro de pe fata vreo 5 ani (melasma), si in sfarsit pot spune ca am scapat, sper sa fie pe o perioada indelungata. Am folosit tot felul de creme ... unele scumpe altele mai putin scumpe...fara rezultate. Acum 2 luni m-am enervat si am luat vreo 3 produse. Clarins on the spot Brightening...care disperseaza melasma, si l-am folosit zilnic de 2-3 ori...sub machiaj, peste machiaj, foarte usor de folosit, apoi SD White de la Skin Doctors pe care l-am folosit seara inainte de culcare si am facut de doua ori glycolic acid peel de 35% (care te ajuta sa scapi de un strat de piele). Pot sa spun ca sunt foarte multumita de rezultate, in sfarsit pot sa ies din casa fara machiaj.
  •  
    • 1 mesaje
    29 Mai 2013, 21:07
    14 7
    Ai putea sa incerci niste produse bio, si acestea iti pot curata fata intr-un mod cat se poate de eficient fara a te afecta in vreun fel. Eu pentru fata, si pentru tem imi iau creme bio de pe http://www.biofarmacia.ro/ si pana in prezent sunt foarte multumita de ele. Deci sunt naturale, si daca arunci o privire poti vedea si tu aca au niste preturi cat se poate de mici. Mie mi la recomandat o prietena si de atunci cand mi se termina o crema s-au alta pentru fata dau comanda si o primesc. Si cei de acolo sunt foarte draguti in sensul ca le poti pune si intrebari si iti vor raspune in orice problema.
    Acest mesaj a fost editat de către marialazarescu: 29 Mai 2013, 21:08
  •  
    • 1 mesaje
    18 Iul 2014, 22:48
    13 6
    Allyzee said:Buna ziua tuturor,

    M-am luptat cu petele maro de pe fata vreo 5 ani (melasma), si in sfarsit pot spune ca am scapat, sper sa fie pe o perioada indelungata. Am folosit tot felul de creme ... unele scumpe altele mai putin scumpe...fara rezultate. Acum 2 luni m-am enervat si am luat vreo 3 produse. Clarins on the spot Brightening...care disperseaza melasma, si l-am folosit zilnic de 2-3 ori...sub machiaj, peste machiaj, foarte usor de folosit, apoi SD White de la Skin Doctors pe care l-am folosit seara inainte de culcare si am facut de doua ori glycolic acid peel de 35% (care te ajuta sa scapi de un strat de piele). Pot sa spun ca sunt foarte multumita de rezultate, in sfarsit pot sa ies din casa fara machiaj.

     

  •  
    • 1 mesaje
    30 Aug 2015, 19:50
    1 5
    salmarose said:
    Belavista said:Buna tuturor,

    As dori sa aflu care credeti ca este solutia pentru a putea scapa de petele maro de pe fata. Mi-a aparut de o perioada pe frunte. Sincer nu doresc sa iau medicamente.

    Multumesc anticipat.

    Eu am scapat de ele in aproximativ o saptamana cu Pond's Flawless White serum. A mers. Se spune ca e temporar, eu nu-l mai folosesc de mult si nu au mai aparut...

     

  •  
    • 292 mesaje
    1 Sep 2015, 00:58
    9 3
    Poti incerca frecarea usoara a feliilor de rosii in zona cu pricina. Pentru petele maronii poate avea un efect bun.
  •  
    • 2 mesaje
    5 Oct 2016, 00:58
    6 8
    dupa doi ani in care am incercat tot ce este posibil impotriva petelor,inclusiv peeling chimic,care mi a facut mai rau ,am gasit o crema preparata in farmacie de o matusa,in 3 saptamani am scapat de pete,ies fara machiaj din casa,tenul mi sa uniformizat.folosesc protectie solara 50+ ca nu vreau sa risc sa imi apara din nou si am folosit si in timpul tratamentului.cine vrea detalii ma poate contata pe email:anne.rusu@yahoo.com
  •  
    • 199 mesaje
    3 Apr 2017, 14:19
    5 7

    Eu va recomand ce am folosit pana acum si cu siguranta voi mai folosi daca este nevoie, desi nu cred, crema Melanil. Am folosit-o o perioada, pana ce mi-au disparut petele care imi afectau imaginea, dupa care am inceput sa o folosesc periodic pentru prevenire. Sunt multumita de produsul acesta, cred ca este singurul produs de pe piata care nu ataca deloc pielea, din contra, o hraneste si ofera un aspect luminos si curat. Ma bucur ca am descoperit-o si vreau sa v-o recomand si voua, chiar este buna, nu am ce sa-i reprosez. Puteti citi mai multe pe site-ul de unde o puteti si comanda farmaciaortomoleculara.ro.

  •  
    • 199 mesaje
    3 Apr 2017, 14:19
    23 11

    Eu va recomand ce am folosit pana acum si cu siguranta voi mai folosi daca este nevoie, desi nu cred, crema Melanil. Am folosit-o o perioada, pana ce mi-au disparut petele care imi afectau imaginea, dupa care am inceput sa o folosesc periodic pentru prevenire. Sunt multumita de produsul acesta, cred ca este singurul produs de pe piata care nu ataca deloc pielea, din contra, o hraneste si ofera un aspect luminos si curat. Ma bucur ca am descoperit-o si vreau sa v-o recomand si voua, chiar este buna, nu am ce sa-i reprosez. Puteti citi mai multe pe site-ul de unde o puteti si comanda farmaciaortomoleculara.ro.