cu ce medicamente tratati depresia

  •  
    • 410 mesaje
    10 Mar 2005, 09:59
    3 7
    in primul rand vreau sa te intreb daca vrei tratament numai pe baza de medicamente...eu m-am tratat cu ceai de "sunatoare+ cimbrisor".Crede-ma ca merita!!! in fiecare zi am baut cel putin 1 l de ceai.Faceam de seara, lasam in ibric acoperit si dimineata puneam in sticla pt serviciu.Incerca-l!!!!oricum n-ai nimic de pierdut..si am inteles ca si elixirul de soc da roade....cumperi de la plafar...
  •  
    • 1027 mesaje
    10 Mar 2005, 10:21
    6 6
    Eu iti spun sa incerci si pastile pe passiflora incarnata ( folositor in anxietate si atacuri de panica) sau sunatoare ( antidepresiv). Sunt amandoua "usoare" si naturale. De ce sa nu incerci asa mai bine? Le gasesti tot la Plafar.
    Sau ceaiurile de care zicea ramona.
  •  
    edu
    • 6 mesaje
    10 Mar 2005, 15:22
    6 11
    dar sunteti sigure ca se poate trata cu passiflora si cu produse naturiste ?
    adica voi sunteti niste cazuri concrete care au reusit cu ajutorul acestora sau spuneti si voi din auzite ? sunt interesat de aceasta problema
  •  
    • 486 mesaje
    10 Mar 2005, 16:20
    9 2
    iti spun eu

    3 capsule de ulei de peste pe zi, cumparat de la farmacie

    1 ora de mers pe jos, bicicleta sau ce vrei tu exercitiu fizic

    camera aerisita in fiecare seara

    lumina naturala cat mai multa
    stat pe afara cat mai mult

    compania persoanelor foarte vesele

    aranjarea ta ca femeie cat mai mult, complimentele vor veni cu siguranta cat mai curand
  •  
    • 486 mesaje
    10 Mar 2005, 16:20
    7 1
    FARA PASTILE

    CAT MAI MULT CEAI DE SUNATOARE
  •  
    • 410 mesaje
    10 Mar 2005, 16:27
    5 2
    ma bucur ca nu sunt singura care ti-a recomandat acest ceai..de sunatoare...eu l-am folosit...si crede-ma ca plangeam de mama focului pe strada fara sa stiu de ce...ma vedeam batrana la 25 de ani, ma gandeam ce as face daca mi-ar muri parintii, sora...plecam de la serv pe jos ca sa plang pt ca nu ma puteam abtine si in tramvai...nu prea se cadea...uram sa merg acasa...nu-mi mai ardea de nimic...nici sa fac manacre nici tv...NIMIC...doar plangeam si ma gandeam ca sunt cel mai nenorocit om...DACA NICI ASTA NU TE CONVINGE...MI-AM REVENIT CU SUNATOARE + CIMBRISOR...SI INCA CEVA STITI CUI DATOREZ CEEA CE AM TRAIT EU??STITI CE A DETERMINAT ACEST CALVAR??REGENONUL...AM AJUNS LA NEUROLOG SI FAC TRATAMENT SI ACUM...ASTA E...MI-A FACUT BINE LA INCEPUT DAR PE TERMEN LUNG M-A TERMINAT!
  •  
    • 1027 mesaje
    10 Mar 2005, 17:35
    4 3
    Ema81, eu te trag de urechi. Citeste o data mai bine la ce fel de pastile ma refer si nu mai vorbi aiurea.
    Edu, sunt persoane care raspund bine la tratamentele naturiste, sunt persoane care nu. Sa speram ca faci parte din prima categorie.
    Conteaza mult si ce fel de probleme au declansat starea pe care o ai.
    Si da, stiu persoane care s-au "vindecat". Sunatoarea este considerata "antidepresivul natural". Fie ca o sa folosesti ceaiuri, fie pastile (da, ema..pastile cu sunatoare sau passiflora..100% natural)
    Ar fi bine sa faci si o cura de vitamine ( in special B-uri)
    Cel mai important insa e o gandire pozitiva. Sa incerci sa faci cel mai mult doar lucrurile care iti plac si simti ca te deconecteaza.
    Succes.
  •  
    • 486 mesaje
    10 Mar 2005, 18:00
    2 0
    helllo

    ma refer la pastile pastile medicamente

    passiflora si remotiv si alte de astea nu sunt pastile

    sunt amestecuri de plante sub forma de capsule LOLOLOLOLOLOLOLOLOL

    Eu ma refeream la antidepresive si alte substante care te fac bou sau floricica si numai ce stiu animalele astea faci dupa aia.
  •  
    • 116 mesaje
    14 Mar 2005, 20:44
    4 3
    Si laptisorul de matca este un produs care hraneste celula nervoasa si are efect antidepresiv. De fapt toate produsele stupului ti-ar face bine. Un ceai de sunatoare si o lingura de miere seara inainte de culcare. Incearca. Iti doresc sanatate.
  •  
    • 235 mesaje
    14 Mar 2005, 20:59
    1 1
    In primul rand cauta sa descoperi cauzele ce iti provoaca aceata stare.
    De aici trebuie sa incepi.

    Vara trecuta m-am confruntat cu o tahicardie, faceam electrocardiograme si tratament pentru inima. Dar inima mea era sanatoasa...totul era pe fond de suprasolicitare.

    N-as merge pe mana medicamentelor care dau dependenta si te ametesc. Incearca sa te echilibrezi, cauta sa faci lucruri care-ti produc placere, plimbari( doar vine primavara), nu te izola. De ex. eu mi-am amenajat acasa un hol, pe gustul meu, unde ma relaxez si unde seara rasfoiesc Avantaje.

    Sanatate!
  •  
    • 8 mesaje
    25 Sep 2010, 18:54
    3 0
    eu am nevoie de un somnifer natural, passiflora e bun?

    multumesc
  •  
    • 189 mesaje
    28 Sep 2010, 16:20
    2 2
    Rhodiolinul e bun, laptisorul de matca, exista si produse homeopate bune. Mai bine incercat cu naturist , decat cu cele ce dau dependenta...
    Sanatate tuturor!
  •  
    • 53 mesaje
    27 Oct 2010, 22:43
    2 4
    Rodiolinul e bun pentru depresie, dar nu pentru somn. Sedacur si pentru depresie si pentru somn ( in sensul ca iti trateaza insomnia si te trezesti odihnit, nu ca dormi dupa ce il iei).
    Ambele sunt amestecuri in plate sub forma de capsule, nu medicamente de sinteza. Rodhiolinul este dela un MLM, Sedacur se gaseste in farmacii
    Aici e un prospect:http://www.3f.ro/page.php?pageName=products&pageSubName=details&entry_var1=16&entry_var2=1
  •  
    kti
    • 1327 mesaje
    28 Oct 2010, 19:04
    8 4
    calmogen plant e cu passiflora si valeriana. e un somnifer excelent. eu intr-o perioada mai agitata am luat cateva zile. si-a facut efectul
  •  
    • 4 mesaje
    29 Oct 2010, 15:22
    4 2
    ce mult ma bucur pentru voi ca va trecut cu ceaiuri si sunatoare din pacate pentru mine nu au avut efect acum ia-au tratament medicamentos de 3 ori pe zi si inca nu se vad cine stie ce rezultate poate depresia mea e mai grava
  •  
    • 91 mesaje
    1 Nov 2010, 22:39
    10 5
    Pentru depresie iti recomand capsulele de la Calivita cu Noni. Gasesti aici mai multe informatii: http://www.retetanaturista.ro/suplimente-naturale/noni-caps.html

    Contin printre altele serotonina, de care sigur ai auzit.
    In rest ceaiuri...si o alimentatie sanatoasa.

    Sper sa te ajute.
  •  
    • 2 mesaje
    18 Nov 2010, 21:53
    5 2
    Va astept pe toti cei care ati avut stari depresive, anxietate, atacuri de panica si altele asemenea sa va impartasiti experientele si trairile pe forumul www.depresie.org

    Mentionez ca pe acest forum nu se vinde si nu se castiga nimic material.

    Discutand si impartasind, te ajuti pe tine si ii ajuti si pe altii.

    (sper a nu se considera reclama)


    Sunt atatea persoane care sufera de aceste afectiuni - peste 10% din populatia globului.

    In afara exista site-uri specializate si comunitati online cu aceste probleme, la noi in tara nu.


    Ajutati prin povestea si sfaturile voastre la cresterea acestei comunitati.


    Poate nu ati suferit de depresie sau atac de panica - dar in mod sigur stiti o persoana draga care a suferit de asa ceva. Povesteste si altora. Poti ajuta !
  •  
    • 8 mesaje
    19 Nov 2010, 14:13
    6 3

    Simptome frecvente in depresie:

    » tristete, tensiune anxioasa, neliniste interioara, impresia ca nu mai poti avea sentimente;
    » gandire inceata si obositoare, gandire in cerc vicios, obsesii;
    » inhibitie a vointei, incapacitatea de a lua o hotarare;
    » postura garbovita, miscari lente, voce soptita si monotona;
    » oboseala accentuata dupa un efort mic;
    » reducerea capacitatii de concentrare si a atentiei;
    » reducerea stimei si a increderii de sine;
    » idei de vinovatie si lipsa de valoare;
    » viziune trista si pesimista asupra viitorului;
    » idei sau acte de auto-vatamare sau suicid;
    » somn perturbat (mai frecvent insomnii);
    » apetit diminuat.
    » suferinta si agitatie psiho-motorie;
    » consum excesiv de alcool;
    » comportament histrionic;
    » exacerbarea simptomelor fobice sau obsesionale preexistente;
    » exacerbarea preocuparilor hipocondriace.

    In urma persistentei starii de depresie pot aparea simptome somatice, care sunt diverse si nespecifice:

    » insomnii;
    » dureri articulare, musculare, abdominale;
    » nevralgii (durere de-a lungul traiectului unui nerv), cefalee;
    » scaderea poftei de mancare, scadere in greutate;
    » piele uscata, palida, lipsita de elasticitate;
    » tulburari cardiace: scaderea/cresterea frecventei cardiace, extrasistole, pseudo-dureri anginoase;
    » tulburari respiratorii: scaderea frecventei respiratiei, respiratie superficiala;
    » tulburari digestive: uscaciunea gurii, constrictie faringiana, senzatie de nod in gat, tensiune gastrica, constipatie, diaree;
    » tulburari sexuale: frigiditate, impotenta, tulburari menstruale;
    » tulburari renale: disurie (mictiune dificila, dureroasa), polakiurie (mictiuni frecvente si in cantitate mica), crampe, pseudocolici

    http://www.terapii-naturiste.com/calivita/afectiuni-tratamente/depresie.htm

  •  
    • 11 mesaje
    26 Nov 2010, 12:19
    8 4
    Va punem la dispozitie o formula complexa de plante si fitonutrienti impotriva stresului, nervozitatii! Stress Tame . mai multe detalii pe http://www.naturamag.ro/stres-stresstame8482-p-464.html
  •  
    GWI
    • 40 mesaje
    26 Nov 2010, 15:08
    2 5
    ATENTIE! Global Wellness Innovation ofera de sarbatori reduceri de 50% la COSMETICE ORGANICE, 30% LA CAFELE SI CEAI cu extract de GANODERMA si GINSENG, 35-40% LA SUPLIMENTE NUTRITIVE pe baza de GANODERMA si CORDYCEPS.
    POTI CASTIGA SI UN VENIT SUPLIMENTAR!


    www.globalwinn.ro, e-mail: office@globalwinn.ro