clinici stomatologice

  •  
    • 1 mesaje
    22 Feb 2012, 23:23
    0 0
    vreau sa redeschidun topic mai vechi despre felul in care ne algem medicii.vreau sa va expun un caz personal legat de experienta pe care am avut-o la clinica velvet dental o experienta neplacuta si care a lasat traume majore.am avut nevoie de o lucrare protetica pe implant esuata complet din cauza greselilor dnei doc leontina kosma care a procedat la slefuirea bontului protetic pe care se monteaza coronita.dupa aceasta slefuire s-a produs o supraincalzire si sudare a bontului de implant si ca sa fie treaba completa m-am ales cu o infectie de toata frumusetea si pierdere masiva de os.astfel de la un implant pus corect si vindecat ca la carte(bineinteles pus in alta parte)protetica care este o parte mult mai simpla a stricat totul ducand la compromiterea implantului.am luat legatura cu cei din conducere dar desi si-au recunoscut greseala pe baza unei comisii nu m-au ajutat la rez pb incercat sa se descotoroseasca de mine cum au facut si cu dna doc care nu mai lucreazain prezent in clinica.nu lansez afirmatii eronate pt ca am consultat si alti medici unii chiar si din cadrul clinicii care au confirmat ca este vb de un malpraxis evident deoarece bontul nu se slefuieste DELOC coronita trebuind sa se potiveasca perfect pe bont fiind gresita ajustarea cu freza.eu m-am ales cu 2 aditii,un implant pierdut (totul platit din buzunarul proriu) si cu o lucrare greu de retusat chiar am ramas cu sechele pe viata.nu va lasati impresionati de un contract care il semnati in principui pt ca in cazul unei pb ca a mea clinica nu va ofera nici o garantie.chiar mi s-a spus cu tupeu ca nu exista asa ceva in stomatologie termenul de GARANTIE.nu mi s-a parut normal ma ales la preturile practicate si la renumele fals creat ca sunt cei mai cei si am verificat la alte clinici si chiar si la noi in tara sunt cabinete care ofera garantie(nu zic nume ca sa nu fac reclama) 7 ani la implant si 5 la protetica.am fost tratata cu o lipsa de etica si neprofesionalism major nefiind dispusi a-mi rez pb chiar si in cazul unei greseli majore si evidente.intrebarea mea vine pe final:va face sa credeti ca cei de la velvet ar fi mai grijulii cu dvs si daca s-ar intampla asa ceva i dvs ce ati face?mie imi sunt clare aceste lucuri si de aceea nu as mai alege niciodata aceasta clinica chiar daca la suprafata totul este ok si doar imaginea conteaza. sfatul meu daca imi permiteti:aveti grija de alegerea medicului dvs pt de asta depinde viata,sanatatea si chiar si confortul moral.informati-va foarte bine pt ca unele lucuri pot fi ireversibile.evitati astfelde clinici mai ales daca doctorii sunt prea tineri si neexperimentati.
  •  
    • 5144 mesaje
    23 Feb 2012, 13:04
    1 0
    kasha, imi pare rau pt experienta neplacuta prin care treci.
    in locul tau as fi preferat sa faca lucrarea cap-coada acelasi doctor. asa, e ca si cum eu ma apuc sa fac ciorba si te chem pe tine sa o termini
    in ce priveste varsta unui doctor, n-as pune o limitare prea clara. chiar vorbeam cu sotul ca exista un anumit interval (variabil) in care persoana nu e nici incepatoare, dar nici depasita de noutatile din domeniu. probabil e valabil in multe domenii.
    am aflat pe pielea (gingia) sotului ce se poate intampla cand te lasi increzator pe mana unui doctor depasit de situatie. pana la urma a ajuns la altul mai tanar ca sa-i repare greselile repetate pe care le-a facut „experimentatul” doctor.
    avea de pus doua masele si pt asta i-a pilit dinti buni, neatinsi vreodata de carie sau alte probleme, ca sa-i faca nu stiu ce tip de lucrare pe care el stia sa o faca. fiul doctorului e chirurg si ar fi putut face implant, dar nu pot sa inteleg de ce nu l-a trimis la el...
    in 3 ani, pe langa faptul ca la fiecare cateva luni tot mergea sa-i mai repare cate ceva la lucrare, a reusit sa-i distruga dintii la care a umblat si erau perfecti inainte de isprava doctorului. greseala numarul 2 pe care a facut-o: a scos toate radacinile odata si astfel i-a distrus osul si nu a fost nici simplu si nici ieftin sa repare isprava doctorul la care s-a mutat (a stat aproape 5 ore in operatie, de parca isi facea transplant de inima acolo, nu un biet implant).
    greseala sotului: l-a luat de bun pe doctorul ala pe alte criterii decat cele profesionale dovedite
    eu am avut un noroc chior pt ca primul doctor la care am mers dupa ce m-am mutat in Iasi s-a dovedit a fi unul dintre chirurgii de top ai orasului si mai e ok si dpdv etic.
  •  
    • 2 mesaje
    16 Mai 2014, 14:14
    0 0
    gasiti informatii despre medici implantologi pe acest site:

    http://www.cliniciimplantdentar.ro/

  •  
    • 17 mesaje
    29 Sep 2017, 17:31
    0 0
    Si eu am avut o experienta urata cu o clinica destul de cunoscuta din Bucuresti… pur si simplu m-au traumatizat. Ajunsesem sa nu pot manca din cauza durerilor. Noroc ca am gasit un cabinet extrem de bun pe care il recomand oricui: AndraSmile. Medicii de aici, foarte buni, m-au scapat de absolut toate problemele si nu va pot spune cat de recunoscatore le sunt. Niste oameni exceptionali!!
  •  
    • 43 mesaje
    26 Iun 2018, 13:48
    0 0
    Pentru mine este foarte simplu: AndraSmile din Bucuresti este clinica stomatologica unde te simti ca acasa, iar medicii sunt foarte buni, merita fiecare banut. Faceti cunostinta cu ei www.andrasmile.ro.